Розвиток
рухливих якостей на уроках легкої атлетики
у 7-му класі
(цикл уроків)
Розробила вчитель фізичної культури
Молодіжненської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів
Цуркан Надії Петрівни
Уроки легкої атлетики — це не тільки навчання бігу, стрибків, метання, а й передусім розвиток у дітей основних рухливих якостей. Велике значення для школярів 7-х класів має розвиток швидкісно-силових якостей, які найкраще коригуються за допомогою стрибкової підготовки. Вона включає повтори різних стрибкових вправ поперемінно з повільним бігом, а також з бігом з прискоренням.
Правильно сплановане заняття зі стрибкової підготовки сприяє збільшенню довжини ніг, розвиває серцево-судин- ну, нервову та дихальну системи.
Навчання техніки виконання легкоатлетичних вправ відбувається у визначеній послідовності. Спочатку слід навчити приймати доцільні вихідні положення, а потім — допомогти опанувати елементи основних рухів з урахуванням їх напрямку і амплітуди. Важливо звертати увагу на виконання цих елементів без напруження, а потім — з більшою швидкістю. Успішне навчання обов'язково супроводжується використанням диференційованого та індивідуального під- ходів з підбором різноманітних вправ та ігор.
Урок 1
Мета: формувати навички техніки виконання розбігу та відштовхування під час виконання стрибків у довжину з розбігу; сприяти розвитку рухливих якостей: швидкості, сили, спритності та витривалості; виховувати морально-вольові якості.
Інвентар: секундомір, рулетка,
Місце проведення: шкільний стадіон.
Хід уроку
№ п/п |
Зміст уроку |
Дозування |
Організаційно-методичні вказівки |
1 |
2 |
3 |
4 |
І. Підготовча частина (10 хв) |
|||
1 |
Шикування. Рапорт чергового. Привітання. Повідомлення завдань уроку |
30 с |
Нагадати правила техніки безпеки під час занять легкою атлетикою |
2 |
Теоретико-методичні знання «Роль спорту у формуванні особистості» Бесіда
|
1 хв |
|
3 |
Опитування дітей про самопочуття |
30 с |
Діти підготовчої групи та дівчата з початковим рівнем підготовленості стають у кінець колони. Рекомендації індивідуального характеру |
4 |
Стройові вправи на місці: повороти праворуч, ліворуч, кругом |
30 с |
Звернути увагу на поставу |
5 |
Ходьба:
|
30 с |
Тримати дистанцію 3 кроки |
6 |
Біг у повільному темпі. Ходьба з дихальними вправами |
30 с |
Дихати повільно |
7 |
Перешикування в 4 шеренги |
30 с |
|
8 |
Комплекс загальнорозвивальних вправ на місці
1 — стійка на правій нозі, ліву ногу — назад на носок, руки за голову; 2 — в.п.; 3 — стійка на лівій нозі, праву — назад на носок, руки за голову; 4 — в.п.
1—3 — стійка на лівій нозі, праву — вбік на носок; три нахили праворуч, ліву руку — за голову; 4 — в.п.; 5—7 — стійка на правій нозі, ліву — вбік на носок; три нахили ліворуч, праву руку — за голову; 8 — в.п.
— поворот тулуба ліворуч, ліву руку — в сторону; — нахил уперед-праворуч, ліву руку — вперед до носка правої ноги; 3 — випростатися, ліву руку — в сторону; 4 — в.п.
1 — мах лівою ногою вперед, руки вперед; 2 — в.п.; 3 — те саме правою ногою; 4 — в.п.
1 — присід на правій нозі; 2 — перекат на ліву ногу; 3—4 — те саме в інший бік.
|
6 хв
6—8 разів
6—8 разів
6—8 разів
6—8 разів
6—8 разів |
Уперед не нахилятись.
Діти з порушенням постави виконують нахили уперед.
Махи виконувати з максимальною амплітудою.
Вправу виконувати обережно, не робити різких рухів. Вистрибувати вище |
II. Основна частина (25 хв) |
|||
І |
Спеціальні бігові вправи:
|
Всі вправи 2 х 20 м |
Тримати тулуб рівно, вперед не нахилятися. Інтенсивно працювати руками. Прискорення по парах |
2 |
«Човниковий біг» 4 х 9 м |
2 хв |
Стежити за правильним виконанням поворотів |
3 |
Стрибок у довжину з розбігу способом «зігнувши ноги»:
|
3—4 рази 5—6 разів 5—6 разів 3—5 разів 3—5 разів |
Розповідь, демонстрація. Приземлення на п'яти. Останній крок розбігу коротший і швидкий. Корекція помилок |
4 |
Повільний біг на дистанцію до 1000 м. |
6 хв |
Без урахування часу. Дихати повільно |
5 |
Естафета з елементами футболу: ведення м'яча внутрішнім боком стопи з обведенням 3 фішок |
2—3 рази |
У 4 колонах: дівчата окремо від хлопців |
III. Заключна частина (5 хв) |
|||
1 |
Шикування в одну шеренгу |
30 с |
|
2 |
Ходьба у повільному темпі |
1 хв |
|
3 |
Вправи на відновлення дихання та розслаблення м'язів |
1 хв |
Дихати рівно |
4 |
Підсумки уроку |
30 с |
Розказати про основні помилки під час виконання стрибків |
5 |
Індивідуальне домашнє завдання |
2хв |
Корекція помилок |
6 |
Організований перехід до школи |
|
|
Урок 2
Мета: продовжити навчання техніки виконання розбігу та відштовхування під час виконання стрибків у довжину з розбігу; провести вересневе тестування на спритність: «човниковий» біг 4 х 9 м; сприяти розвитку рухливих якостей: швидкості, сили й спритності витривалості; виховувати морально-вольові якості.
Інвентар: секундомір, рулетка.
Місце проведення: шкільний стадіон.
Хід уроку
№ п/п |
Зміст уроку |
Дозування |
Організаційно-методичні вказівки |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
||||
І. Підготовча частина (10 хв) |
|||||||
1 |
Шикування. Рапорт чергового. Привітання. Повідомлення завдань уроку |
30 с |
Звернути увагу на форму та взуття. Нагадати правила техніки безпеки під час виконання стрибків та бігу |
||||
2 |
Опитування дітей про самопочуття |
1 хв |
Поділити дітей на групи за рівнем підготовки |
||||
3 |
Стройові вправи на місці: повороти праворуч, ліворуч, кругом |
30 с |
Звернути увагу на поставу |
||||
4 |
Ходьба:
|
2 хв |
Дотримуватись дистанції 3 кроки |
||||
5 |
Біг у повільному темпі. Ходьба з дихальними вправами |
30 с |
Дихати повільно |
||||
6 |
Перешикування в 4 шеренги |
30 с |
|
||||
7 |
Комплекс загальнорозвивальних вправ на місці
— стійка на правій нозі, ліву — назад на носок, руки за голову; — в.п.; 3 — стійка на лівій нозі, праву — назад на носок, руки за голову; 4 — в.п.
1—3 — стійка на лівій нозі, праву — вбік на носок; три нахили праворуч, ліву руку — за голову; 4 —• в.п.; 5—7 — стійка на правій нозі; ліву — вбік на носок; три нахили ліворуч, праву руку — за голову; 8 — в.п.
1 — поворот тулуба ліворуч, ліву руку — в сторону; 2 — нахил уперед-праворуч, ліву руку — вперед до носка правої ноги;
1 — мах лівою ногою вперед, руки вперед; 2 — в.п.; 3 — те саме правою ногою; 4 — в.п.
1 — присід на правій нозі; 2 — перекат на ліву ногу; 3—4 — те саме в інший бік.
|
5хв
6—8 разів
6—8 разів
6—8 разів
6—8 разів
6—8 разів 20 разів |
Ногу не згинати.
Уперед не нахилятись.
Діти з порушенням постави виконують нахили уперед.
Махи виконувати з максимальною амплітудою. Вправу виконувати обережно, не робити різких рухів. Вистрибувати вище |
||||
II. Основна частина (28—30 хв) |
|||||||
1 |
Спеціальні бігові вправи:
|
Всі вправи 2 х 20 м |
Тримати тулуб рівно, вперед не нахилятися. Інтенсивно працювати руками. Прискорення по парах |
||||
2 |
«Човниковий біг» 4 х 9 м |
2 рази |
Тестування |
||||
3 |
Стрибок у довжину з розбігу способом «зігнувши ноги»:
|
3—5 разів 3—5 разів 5—8 разів |
Нагадати про ритм розбігу, місце початку розбігу. Індивідуальна корекція техніки виконання стрибків |
||||
4 |
Бесіда-опитування за домашнім завданням |
1 хв |
Оцінити кращі відповіді |
||||
5 |
Повільний біг на дистанції до 800—1000 м |
|
Без урахування часу. Дихати повільно |
||||
6 |
Гра з елементами футболу «Квадрат» |
2 хв |
Поділ дітей на групи з урахуванням індивідуальних особливостей учнів |
||||
III. Заключна частина (5 хв) |
|||||||
1 |
Шикування в одну шеренгу |
30 с |
|
||||
2 |
Ходьба у повільному темпі |
1 хв |
|
||||
3 |
Вправи на відновлення дихання та розслаблення м'язів |
2 хв |
Дихати рівно |
||||
4 |
Підсумок уроку. Результати тесту |
1 хв |
Проаналізувати основні помилки під час стрибків |
||||
5 |
Індивідуальне домашнє завдання |
30 с |
Домашнє завдання для виправлення помилок |
||||
6 |
Організований перехід до школи |
|
|
||||
Урок 3
Мета: закріпити навички виконання розбігу та відштовхування під час стрибків у довжину з розбігу; провести вересневе тестування на швидкість: біг 30 м; сприяти розвитку рухливих якостей: швидкості, сили, спритності та витривалості; виховувати морально-вольові якості.
Інвентар: секундомір, рулетка.
Місце проведення: шкільний стадіон.
Хід уроку
№ п/п |
Зміст уроку |
Дозування |
Організаційно-методичні вказівки |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
||||
І. Підготовча частина (10 хв |
|||||||
1 |
Шикування. Рапорт чергового. Привітання. Повідомлення завдань уроку • |
30 с |
Звернути увагу на форму та взуття. Нагадати правила техніки безпеки під час виконання стрибків та бігу |
||||
2 |
Опитування дітей про самопочуття |
1 хв |
Поділити дітей на групи за рівнем підготовки |
||||
3 |
Стройові вправи на місці: повороти праворуч, ліворуч, кругом |
30 с |
Звернути увагу на поставу |
||||
4 |
Ходьба з різними положеннями рук: до плечей, угору, оберти в плечових суглобах, колові махи руками |
1 хв |
Дотримуватись дистанції 3 кроки, дихати повільно |
||||
5 |
Біг у повільному темпі |
30 с |
|
||||
6 |
Ходьба з дихальними вправами |
30 с |
|
||||
7 |
Перешикування в 4 шеренги |
30 с |
|
||||
8 |
Комплекс загальнорозвивальних вправ на місці
— стійка на правій нозі, ліву — назад на носок, руки за голову; — в.п.; 3 — стійка на лівій нозі, праву — назад на носок, руки за голову; 4 — в.п.
1—3 — стійка на лівій нозі, праву — вбік на носок; три нахили праворуч, ліву руку — за голову; 4 — в.п.; 5—7 — стійка на правій нозі, ліву — вбік на носок; три нахили ліворуч, праву руку — за голову; 8 — в.п.
1 — поворот тулуба ліворуч, ліву руку — в сторону; 2 — нахил уперед-праворуч, ліву руку — вперед до носка правої ноги; 3 — випростатися, ліву руку — в сторону; 4 — в.п.
1 — мах лівою ногою вперед, руки вперед; 2 — в.п.; 3 — те саме правою ногою; 4 — в.п. |
5хв
6—8 разів
6—8 разів
6—8 разів
6—8 разів |
Ногу не згинати.
Уперед не нахилятись.
Діти з порушенням постави виконують нахили уперед. Махи виконувати з максимальною амплітудою. |
||||
|
1 — присід на правій нозі; 2 — перекат на ліву ногу; 3—4 — те саме в інший бік.
|
6—8 разів
20 разів |
Вправу виконувати обережно, не робити різких рухів. Вистрибувати вище |
||||
II. Основна частина (30 хв) |
|||||||
1 |
Спеціальні бігові вправи:
|
Всі вправи 2 х 20 м |
Тримати тулуб рівно, вперед не нахилятися. Інтенсивно працювати руками. Прискорення по парах |
||||
2 |
Біг 30 м |
2 рази |
Тестування в формі змагань з проведенням півфіналів та фіналу. Стартером призначите учня, звільненого від бігу |
||||
3 |
Стрибок у довжину з розбігу способом «зігнувши ноги»:
|
10 хв' 6—8 разів |
3 5—7 кроків розбігу, приземлення на махову ногу з наступним пробіганням. Зробити корекцію помилок |
||||
4 |
Гра з елементами футболу «Квадрат» |
10 хв |
Поділ дітей на групи з урахуванням індивідуальних особливостей учнів |
||||
III. Заключна частина (5 хв) |
|||||||
1 |
Шикування в одну шеренгу |
30 с |
|
||||
2 |
Ходьба у повільному темпі |
1 хв |
Дихати рівно |
||||
3 |
Вправи на відновлення дихання та розслаблення м'язів |
1 хв |
|
||||
4 |
Підсумки уроку |
1 хв |
Результати тесту 30 м |
||||
5 |
Індивідуальне домашнє завдання |
1 хв |
Домашнє завдання відносно помилок |
||||
6 |
Організований перехід до школи |
30 с |
|
||||
Урок 4
Мета: закріпити навички виконання розбігу та відштовхування під час стрибків у довжину з розбігу; контролювати техніку виконання вправи; провести вересневе тестування на витривалість: біг на 1000—1500 м; сприяти розвитку рухливих якостей: швидкості, сили, спритності та витривалості; виховувати морально-вольові якості.
Інвентар: секундомір, рулетка.
Місце проведення: шкільний стадіон.
Хід уроку
№ п/п |
Зміст уроку |
Дозування |
Організаційно-методичні вказівки |
||
1 |
2 |
3 |
4 |
||
І. Підготовча частина (10 хв) |
|||||
1 |
Шикування. Рапорт чергового. Привітання. Повідомлення завдань уроку |
30 с |
Звернути увагу на форму та взуття. Нагадати правила техніки безпеки під час виконання стрибків та бігу |
||
2 |
Опитування дітей про самопочуття |
1 хв |
Поділити дітей на групи за рівнем підготовки |
||
3 |
Стройові вправи на місці: повороти праворуч, ліворуч, кругом |
30 с |
Звернути увагу на поставу |
||
4 |
Ходьба з різними положеннями рук: до плечей, угору, оберти в плечових суглобах, колові махи руками |
1 хв |
Тримати дистанцію 3 кроки, дихати повільно |
||
5 |
Біг у повільному темпі |
1 хв |
|
||
6 |
Ходьба з дихальними вправами |
30 с |
|
||
7 |
Перешикування в 4 шеренги |
30 с |
|
||
8 |
Комплекс загальнорозвивальних вправ на місці 1. В.п. — o.с. 1 — стійка на правій нозі, ліву — назад на носок, руки за голову; 2 — в.п.; 3 — стійка на лівій нозі, праву — назад на носок, руки за голову; 4 — в.п. 2.В.п. — o.с., руки на поясі. 1—3 — стійка на лівій нозі, праву — вбік на носок; три нахили праворуч, ліву руку — за голову; 4 — в.п.; 5—7 — стійка на правій нозі; ліву — вбік на носок; три нахили ліворуч, праву руку — за голову; 8 — в.п.
1 — поворот тулуба ліворуч, ліву руку — в сторону; 2 — нахил уперед-праворуч, ліву руку — вперед до носка правої ноги; 3 — випростати, ліву руку в сторону; 4 — в.п.
1 — мах лівою ногою вперед, руки вперед; 2 — в.п.; 3 — те саме правою ногою; 4 — в.п.
1 — присід на правій нозі; 2 — перекат на ліву ногу; 3—4 —те саме в інший бік.
|
5 хв
6—8 разів
6—8 разів
6—8 разів
6—8 разів
6—8 разів
20 разів |
Ногу не згинати.
Вперед не нахилятись.
Діти з порушенням постави виконують нахили уперед.
Махи виконувати з максимальною амплітудою. Вправу виконувати обережно, не робити різких рухів. Вистрибувати вище |
||
II. Основна частина (30 хв) |
|||||
1 |
Спеціальні бігові вправи:
|
Всі вправи 2 х 20 м |
Тримати тулуб рівно, вперед не нахилятися. Інтенсивно працювати руками. Прискорення по парах |
||
2 |
Стрибок у довжину з розбігу способом «зігнувши ноги». Оцінювання знань, техніки виконання стрибків та результативності |
10 хв |
Повторити правила техніки безпеки |
||
3 |
Біг 1000-1500 м |
10 хв |
Дихати рівно |
||
4 |
Ходьба з рухами рук |
2 хв |
|
||
III. Заключна частина (5 хв) |
|||||
1 |
Шикування в одну шеренгу |
30 с |
|
||
2 |
Ходьба у повільному темпі |
30 с |
|
||
3 |
Вправи на відновлення дихання та розслаблення м'язів |
1 хв |
|
||
4 |
Підсумки уроку |
1 хв |
Результати тесту оцінювання стрибків в довжину |
||
5 |
Індивідуальне домашнє завдання |
30 с |
Домашнє завдання: щоденний біг у повільному темпі 5—6 хв |
||
6 |
Організований перехід до школи |
1,5 хв |
|
||