Тема: Розвиток зв’язного мовлення. Транспорт.
Мета: збагачувати мовлення першокласників словами тематичної групи «Транспорт»; формувати вміння складати і записувати речення;
закріплювати уявлення дітей про різні види транспорту, їх призначення й особливості пересування;формувати компетентність спілкування рідною мовою, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати довільну увагу, кмітливість, спостережливість, критичне мислення; виховувати інтерес до різних видів транспорту.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Обладнання: мультимедійна дошка, ноутбук, іграшки різних видів транспорту, кубик Блума «Транспорт», відео-загадки, лото «Транспорт», смайлики, цеглинки лего, картки «Методика Г.Догмана.Геній з пелюшок. Транспорт», відео про транспорт майбутнього.
Хід уроку.
І. Вступна частина.
1. Організаційний момент.Вітання.
Ми – сімейка невеличка.
Усі друзі – я і ти.
Привітаємось, щоб личка
Всі усмішками цвіли.
2. Робота над віршем-забавлянкою.
- Діти, послухайте забавлянку.
Стукотить,
Торохтить по вулиці:
Хома їде на курочці,
Тимішка на кішці
По кривій доріжці.
— Куди, Хома, їдеш?
Куди поганяєш?
— Їду сіно косити.
— Навіщо тобі сіно?
— Корівок кормити.
— Навіщо тобі корівки?
— Молоко доїти.
— Навіщо тобі молоко?
— Діток годувати.
— Смішно, чи не так? А скажіть, чи можна покататись на курці чи на кішці? А чому?
1
3. Робота з іграшками.
— А на чому ж їздять люди?
4. Хвилинка-цікавинка.
Слово «транспорт» з’явилося в нашій мові ще 1720 року і прийшло з німецької мови. Воно означало «переносити». Тоді «транспортом» називали кораблі для перевезення вантажу. А зараз ми називаємо транспортом не лише вантажні кораблі, але й іншу техніку для перевезення вантажів та пасажирів.
- Зробимо звуковий аналіз слова «транспорт» самостійно в зошитах.
Транспорт – транс- порт – 9 б., 9зв. − − · − − − · − −
ІІ. Основна частина.
1. Гра «Відгадай-но»(відео)
- Є ще багато різних видів транспорту. Ми з вами зараз трішки пограємось і дізнаємось, який є транспорт.
*
Маленькі будиночки по місту біжать,
Хлопчики й дівчатка в будиночках сидять.(трамвай)
*
Залізний кінь,
Фарбований і гумою підкований.(автобус)
*
Як натиснеш на педалі,
Побіжить в далекі далі.(велосипед)
*
Полотно, а не доріжка, і біжить сороко ніжка.(потяг)
2. Гра « Опиши транспорт»
- Я пропоную вам цікаве завдання. Ви з закритими очима повинні відгадати, що це за транспорт.
1.Що це?
2.Які частини є у автобуса?
3.Якого кольору автобус?
4. Які вікна? Які двері? Скільки їх?
2
5.Що написано на автобусі, номер?
6.Де місце водія?
7.Де місця для пасажирів?
8.Для чого потрібен автобус?
9.Що ще ти хочеш розповісти про автобус?
Фізкультхвилинка.
- Є різні види транспорту. За місцем руху їх поділяють—одні літають у небі. Такий транспорт називають повітряний. Наприклад: Дирижабль ,літак , вертоліт
Інший плаває у воді. Його називають водним. Це катер , теплохід.
Транспорт буває також і підземним. Це метро.
Інші їздить по землі. Це наземний транспорт. Це вантажна машина, автобус, трамвай.
3. Рухлива гра «Де моє місце?"
- Діти, я роздаю вам картки з будь-яким видом транспорту.
- Ви повинні швиденько, по сигналу, визначити для них місце: повітряному - аеродром, наземному - гараж, водному - порт. (Таблички з написами місця в різних куточках класу)
- Транспорт за призначенням буває: грузовим,пасажирським і спеціальним.
Грузовий – перевозить вантажі, пасажирський – людей, спеціальний – це швидка допомога, поліція, газова служба, пожежна машина.
4. Гра «Знайди»
На дошці прикріплені картки із зображенням транспорту. Ваше завдання розділити їх на 3 групи
5. Робота з кубиками лего.
- Перед вами кубики лего. Ваше завдання: скласти речення. Для цього потрібно переставити кубики місцями.
3
6. Фізкультхвилинка.
ІІІ. Заключна частина.
1. Бесіда «Природа і транспорт»
- Чи завжди автомобілі приносять користь?
- Як автомобілі впливають на природу? (сигналом своїм
відлякує тварин, бензин із автомобілів потрапляє в річку і забруднює її,
вихлопні гази забруднюють повітря.)
- Що ж потрібно зробити, щоб вирішити проблему із забрудненням
транспортом навколишнього середовища?
4
- Які види транспорту не забруднюють навколишнє середовище?
- Чому корисно користуватися велосипедом, самокатом? Чи вмієте їздити велосипедом?
2. Використання «кубика Блума»
3. Перегляд відео про транспорт майбутнього.
4.Рефлексія.
- З яким видом транспорту ми познайомились?
- Як людина використовує транспорт у своєму житті?
- Як транспорт впливає на забруднення навколишнього середовища?
- Яким повинен бути транспорт, щоб він не забруднював повітря?
- Складіть новий вид транспорту і опишіть його.
- Якщо у вас змінився настрій, то виберіть інший смайлик.
5