Конспект самопідготовки
ТЕМА ЗАНЯТТЯ: «Румунія в міжвоєнний період (1918 – 1939 рр.)»
План заняття:
1. Становище країни після І світової війни.
2. Внутрішньополітичне становище в Румунії в 20 - 30-х рр.
З. Політична криза 1940 р. та встановлення диктатури Й. Антонеску.
1. Участь Румунії в І світовій війні була вкрай невдалою: більша частина країни була окупована військами Четверного Союзу, збитки від бойових дій та окупації становили 31 млрд. лей, людські втрати сягнули 800 тис. чол. (19 % населення). 7 травня 1918 р. уряд Румунії був змушений заключити сепаратний мир з Німеччиною та її союзниками (Бухарестський мир).
10 листопада 1918 р. Румунія анулювала Брестський мир і знову повернулась до Антанти. Це дало їй великі переваги і можливість розширити власну територію:
- в квітні 1918 р. було анексовано Бессарабію;
- в листопаді 1918 р. до складу Румунії увійшла Буковина;
- внаслідок рішень Паризької мирної конференції до Румунії в 1919 р. відійшла територія Трансільванії, що входила до складу Угорщини.
Таким чином, територія Румунії збільшилась більш як у два рази, а населення зросло в два рази – з 8 до 16 млн. осіб.
2. В 1918 – 1919 рр. політична ситуація в Румунії була нестабільною: робітники виступали за 8-годинний робочий день, введення мінімуму заробітної плати; селяни вимагали аграрної реформи. Уряд був змушений піти на задоволення вимог робітників; в 1920 – 1921 рр. розпочалась аграрна реформа, яка обмежила максимум землеволодіння в розмірі 100 га для Бессарабії та 200 – 500 га для інших районів країни.
В 1922 – 1928 рр. при владі в країні знаходилась національно-ліберальна партія. Її головним здобутком було прийняття в 1923 р. конституції, яка закріпила демократичні свободи і обмежила владу короля Фердинанда.
У зовнішній політиці Румунія орієнтувалась на Францію і, разом з Чехословаччиною, Королівством СХС, увійшла до Малої Антанти (1920-21 рр).
В середині 20-х років в країні розпочалась економічна стабілізація, в основному за рахунок позик Франції та Великобританії. Провідною галуззю в промисловості залишалась нафтодобувна. Але не дивлячись на піднесення промисловості, країна залишилась аграрною.
В 1924 р. в Південній Бессарабії спалахнуло кероване комуністами Татарбунарське повстання, метою якого було встановлення радянської влади і від’єднання Бессарабії. Але воно мало локальний характер і було придушено.
Поміркуй: Яку роль в підготовці повстання відіграв Комінтерн?
Під якими гаслами воно відбувалось?
Економічна криза вразила Румунію вже в 1928 р., коли різко скоротився обсяг промислового виробництва майже всіх галузей промисловості. Це призвело до посилення політичної нестабільності: з 1929 по 1933 рр. в країні змінилось 10 урядів, які очолювали націонал-цараністи (цараністи – селянська партія). В 1930 р. на румунський престол зійшов принц Кароль, якого було короновано під іменем Кароля ІІ. В умовах кризи конституційно-парламентського ладу, король Кароль ІІ у лютому 1938 р. встановив свою диктатуру. Була прийнята нова конституція, яка заборонила діяльність всіх політичних партій та профспілок (включаючи і фашистську партію „Залізна гвардія”, що готувала змову проти короля). Після Мюнхенської конференції 1938 р. змінилась і зовнішньополітична орієнтація Румунії з Франції, Великобританії на Німеччину та Італію.
3. В червні 1940 р. СРСР висунув Румунії ультиматум, вимагаючи повернути Бессарабію та Буковину.
Запам'ятай: червень 1940 р. – Бессарабія та Буковина відійшли до СРСР. Бессарабія була об’єднана з Молдовською АРР і утворила Молдовську РСР; Буковина, як Чернівецька область, увійшла до складу УРСР.
В серпні 1940 р. Угорщина висунула свої претензії щодо повернення частини Трансільванії. З цього приводу у Відні 30 серпня 1940 р. відбувся „віденський арбітраж”, на якому Німеччина та Італія підтримали Угорщину. Це викликало масове невдоволення населення політикою королівської диктатури. 5 вересня 1940 р. генерал Й. Антонеску отримав пропозицію сформувати уряд „твердої влади”. Він зажадав від короля Кароля ІІ зректися престолу на користь свого сина Міхая. Таким чином, в Румунії було встановлено військову диктатуру, яка опиралась на відновлену профашистську „Залізну гвардію” („легіонерів”).
Запам'ятай: 6 вересня 1940 р. – встановлення військово-легіонерської диктатури Й. Антонеску.
В жовтні 1940 р. на територію Румунії було введено німецькі війська. Економіка країни була повністю підпорядкована інтересам Німеччини.
Поміркуй: Чому в Румунії було встановлено фашистську диктатуру?
Домашнє завдання: [1] - §18; дай відповіді на поставлені запитання.