Рушники,ви, мої рушники – обереги від усякої біди!

Про матеріал
Ознайомити учнів із рушником як оберегом українського народу, із звичаями і обрядами, пов`язаними з рушником, значенням символів на рушниках, вдосконалювати навички виразного читання; розвивати зв`язне мовлення, інтерес до історії вишивки; виховувати повагу до майстрів праці, інтерес до народних традицій.
Перегляд файлу

Тема уроку: Рушники,ви, мої рушники – обереги від усякої біди!

 

Інтегрований урок літературного читання, образотворчого й музичного мистецтва у 2 класі.

Літературне читання. «Біле поле полотняне» Тамара Коломієць.
Музичне мистецтво. Розповідає музика… «Вишиванка» (муз. В.Верменича,    сл. М.Сингаївського).

Образотворче мистецтво. Декоративно-прикладне мистецтво та засоби його виразності. Орнамент на рушнику (гуаш,фарби).

Мета. Літературне  читання: ознайомити учнів із рушником  як оберегом українського народу, із звичаями і обрядами, пов`язаними з рушником, значенням символів на рушниках, вдосконалювати навички виразного читання; розвивати зв`язне мовлення, інтерес до історії вишивки; виховувати повагу до майстрів праці, інтерес до народних традицій.

Музичне мистецтво: розучити українську пісню «Вишиванка»; учити виразно виконувати її та передавати у співі свої почуття з акомпанементом, повагу до матері – майстрині.

Образотворче мистецтво: навчити виконувати орнаменти українських вишивок на рушнику гуашшю; розвивати естетичні смаки та вподобання; виховувати відчуття прекрасного.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Вид уроку: інтегрований

Обладнання: рушники, хліб-сіль на рушнику; зображення символів, що використовують у  вишиванні, ноутбук, проектор, фарби, гуаш, музичний супровід.

                                                     Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Перевірка готовності до уроку

2.Налаштування на роботу

    Учитель. Бажаю вам цікавого уроку,

                    Щоб було всім легко працювати,

                    Щоб хотілось вам відповідати.

                    Цікаві знання здобувати.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

      Мовленнєва розминка

Гра «Хто краще?» (слайд)

 Конкурс на краще читання з пам’яті вірша Тамари Коломієць «Нагідка».

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

     Повідомлення теми і мети уроку

      1. Загадка.    Витирають залюбки

                            ноги, руки малюки.

            Витирають щічки

                            Павлик та Марічка.(Рушник) (слайди)

Продовжуємо творчість поетеси під девізом:

«Душі народної скарбниця не згаса…»(слайд)

 

ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

     Літературне читання Тамара Коломієць «Біле поле полотняне»

1. Вступне слово  

- Відлітають роки, минають віки, змінюється мода, але ніщо не затьмарить краси вишитих речей. Хліб-сіль на рушникові – одвічні людські символи. Хліб-сіль на вишитому рушнику – висока ознака гостинності українського народу. Кожному, хто приходив із чистими помислами, підносили цю давню, словянську святиню.

Прийняти рушник, поцілувати хліб – символізує духовну єдність, злагоду, глибоку пошану. Цей звичай пройшов крізь віки і став доброю традицією в наш час (підносимо хліб, рушник).

                   Шанобливий хліб підносимо

                    Та уклонившись щиро просимо

                  - Любий гостю наш, приймай

                    І рушник, і коровай. (слайд)

- Український рушник… Оздоблений квітами, зірками, птахами, скільки він промовляє кожному з нас! Вишивка – це духовний символ нашого народу, рідного краю, батьківської оселі, тепла материнських рук.

Від сивої днини і до сьогодні, і в радості і в горі – невід’ємна частка нашого побуту – рушник. Крім обрядової, рушники виконували і побутову функцію:

- утирач (для рук і обличчя)

- терник (для посуду, стола, лави)

- покутник (обвішували стіни, образи, фотокартки (світлини)

- плечовий (повязували сватів)

  •  

2. Робота з прислів’ями

Повчальні, мелодійні, близькі до серця слова українських прислів’їв про рушник ваблять наше відчуття прекрасного.

  • Рушник на кілочку – хата у віночку.
  • Хата без рушників, що родина без дітей.
  • На рушник стати – разом долі поєднати.
  • Рушники біленькі – жити любенько.
  • На рушник стати – про сім’ю дбати.
  • Рушники вишивати – долю пригортати.
  • На рушник встати – судженого мати.
  • Наші рушники – обереги від біди.
  • На весільний рушник стати – щастя й долю мати.
  •  Не лінуйтесь, дівоньки, вишивати
                    Буде чим гостей шанувати!

  Рушники – не для слави, рушники – для душі! (слайд)

V. Робота над темою уроку

1. Слово вчителя

- Зараз ми поринемо у цікавий світ краси! Це краса українського рушника, української пісні за віршем Тамари Коломієць і пісні «Вишиванка». (муз. В.Верменича, сл. М.Сингаївського).

 З давніх-давен у чарівну силу рушника вірили як у доброго чарівника, що збереже від усякого лиха. А сила рушника у візерунках, вишитих на білому полотні.

- Послухайте вірш Т. Коломієць «Біле поле полотняне» с. 98 і поміркуйте «Чому присвятила свій вірш?» (слайд)

2.Словникова робота (слайд)

а) Читання стовпчиків слів «буксиром»

  Ткане                                  пране

поволі                                колоски

зацвіте                               навпрошки
заряхтять                           полотняне
барвистим                         василечки
покрутнеться                    застрибає
б) Довідкове бюро (слайд)
Заряхтять – те саме, що замерехтять (блимати, мігтіти)

Навпрошки – те саме, що навпростець.

3. Гра «Бджілки»

Напівголосне читання вірша.

VІ. Фізкультхвилинка

 

4. Виразне читання вірша учням
- Як ви розумієте виділені вислови?
- Чи справді голка вишивала рушник сама? Чому в неї все так вправно виходило?
- Які слова вживає поетеса, щоб ми уявили живі квіти, колоски, листочки?

5. Робота в парі
- Прочитайте вірш одна одній.
- Оцініть читання однокласниці.

6. Гра «Знайди риму» (слайд)
Полотняне..             Навпрошки…
ходить..                     поволі..
сяк..                           Полотняне…
тут…

VII. Опрацювання  тексту про рушник  «Чи знаєш ти?» (с. 99)

1. Гра «Рибки» (самостійне читання мовчки)
- Чим є рушник для нашого народу?

2. Читання тексту «ланцюжком»

3. Аналіз тексту – з елементами вибіркового читання (слайд)
- Що символізує смуга полотна?
- Яку роль грають рушники в житті українців?
- Які візерунки та кольори є на українському рушнику?
- Що передано в орнаментах українських рушників?

- Що таке оберіг?

 

Образотворче мистецтво (слайд)

  1. Слово вчителя
    Вишивала мати рушники,
    Квіточку за квіткою стелила,
    Підростали діти, йшли роки,
    Непомітно мати постаріла.
    В кожній квітці лагідне тепло,
    Материнських рук невтомна ласка.

Нагадують дітям, що було
В них дитинство, наче казка.

2. Повідомлення теми роботи (слайд)

- Ми спробуємо сьогодні побути народними майстринями, художницями. Наша робота незвичайна: будемо «вишивати» фарбами, гуашшю на паперовому «рушнику».

- Намалюйте рушник, що виник у вашій уяві під час читання вірша, тексту про рушник. Подивимось, як же ваша голка буде ходити по полю. Який же «орнамент» на нашому рушнику?

3. Словникова робота

Орнамент означає – прикраса. Існує кілька видів орнаменту.

Геометричний – узор з геометричних фігур.

Рослинний – узор із квітів, листочків, стеблин.

Зооморфний (тваринний) – узор, на якому зображено звірів, птахів, риб.

4. Показ зразків рушників.

5.План виконання роботи

  •  Виріжте смужку паперу розміром 30х10см.
  •  На краях «рушника» ножицями зробіть бахрому завдовжки 10 см
  •  Над бахромою нанесіть олівцем ескіз орнаменту
  •  Розфарбуйте рослинний орнамент ескіза на рушнику гуашшю.

6. Інформація про орнаменти (с. 115-116 орнамент) (слайд)

7. Самостійна робота

8. Презентація робіт

Рушники України,

Скільки вас і які?

Рушники для дитини,

Рушники на всі дні,

Рушники ті весільні,

Рушники лиш для свят,

Рушники для недолі,

Рушники для малят.

І над образом в хаті

Рушничок той висить,

І в палатах багатих.

Хто їх всіх полічить?

Рушники всі в узорах:

І рушник на щодень,

Різнобарвні  в кольорах,

Ще й рядочки з пісень.

Рушники України –

Для обличчя і рук,

З ними діти зростали,

Брали в світ в дні розлук.

Скільки ви, українки,

Із квіток і рослин

Змайстрували в зазимки

Рушників для родин?

На весь світ розіслали

Рідні взори землі.

Рушники ми малювали,

Не для слави, для душі!

Музичне мистецтво
Розповідає музика. «Вишиванка» муз. В. Верменича, сл. М. Сингаївського (українська пісня). 

1. Слово вчителя (слайд)

Висить рушник у хаті на кілочку,

Калина червоніє на столі,

А біля неї житні колосочки,

Мов пустотливі братики малі.

Це все – моя земля, моя Вкраїна,

Це рук моєї матері тепло.

І цей рушник, яким і дочку, й сина

Благословляє мати на добро.
2. Слухання пісні про рушник А.С. Малишка

3. Повідомлення теми з музичного мистецтва
- Зараз ви послухаєте українську пісню, яку згодом вивчите.

4. Слухання пісні

5. Розучування пісні

Підсумок уроку (слайд)
- Чому був присвячений наш урок?
- Що нового дізналися ви про рушник?
- Що вам сподобалося?
      Мандрівку свою ми вже закінчили,
      Все з вами ми вивчили і повторили,
      Всі дружні й активні були весь цей час.
      Хороші оцінки чекають на вас!

Домашнє завдання

Виразно читати вірша.


- Наш урок хочу завершити словами (слайд)
   Шануйте, друзі, рушники,
   Квітчайте ними свою хату,
   То – обереги від біди.
   Шануйте те, що дала мати
   В похмурі та скрутні часи
   Шануйте, діти, рушники!

 

 


Література

Володарська М., Рябова Т. Години спілкування.

Науменко В. Літературне читання.

Початкова школа. № 1. 2013 р.

Трач С., Резніченко М. Образотворче мистецтво.

Інтернет-ресурси.

doc
Додано
17 листопада 2019
Переглядів
844
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку