РЗМ. Усний твір - опис природи на основі особистих вражень (підготовка до написання твору)у

Про матеріал
Цей урок допоможе вчителю навчити шестикласників складати зв'язний текст на основі особистих вражень, сприяти розвитку зв'язного мовлення та послідовно викладати свої думки, збагачуючи словниковий запас.
Перегляд файлу

 

Тема : РЗМ. Усний  твір – опис природи на основі особистих вражень (підготовка до написання твору)

Мета уроку:

навчальна: навчити шестикласників  складати  зв'язний текст на основі особистих вражень, який дає словесне зображення природи, розкрити  особливості  художнього опису природи;

розвивальна: сприяти розвитку зв'язного мовлення, розвивати вміння логічно , послідовно викладати свої думки, збагачувати словниковий запас, естетичні смаки;

виховна :виховувати спостережливість, відчуття краси рідної природи, бережливе ставлення до навколишнього світу.

Очікувані  результати :учні розуміють закони побудови речень і текстів в українській мові, уміють складати власні висловлювання.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, пам'ятка, таблиця «Типи мовлення», малюнки учнів, мультимедійна  дошка, відеоролики.

Тип уроку: розвиток комунікативних умінь.

Хід уроку

 

I .Мотивація навчальної діяльності школярів. Повідомлення теми , мети, завдань уроку

 

 

Слово вчителя

Саме спілкування з природою, навіть її сприймання, дає нам радість. Чому? Мабуть тому,що природа ─ це невичерпне джерело краси, яка не може залишити байдужою навіть найчерствішу людину.

  Не випадково багато видатних мислителів і письменників, художників і поетів, зодчих і композиторів прагнули втілити у своїх творах нетлінну красу природи. Й навіть її відображення в їхніх творах не перестає хвилювати  нас. Сьогодні на нашому уроці ми спробуємо підготуватись до написання твору ─ опису природи на основі особистих  вражень  у художньому стилі.

 

II. Актуалізація опорних знань учнів

1) Перевірка домашнього завдання

─А в яких видах мистецтв  ми можемо помилуватися осінніми краєвидами?( музиці, образотворчому мистецтві,літературі, кіно)

Для того, щоб підготуватись до перегляду презентацій, до вашої уваги поезія «Рідний край»

                           Рідний край

                   У всіх людей одна, мабуть, святиня.

                   Куди не глянь, де не спитай.

                   Рідніше, безумовно, їм своя пустиня,

                   Аніж земний в пустині  рай

                   Їм красить, безперечно, все їх рідний край.

                   Нема ( ви знаєте) без кореня рослини,

                  А нас, людей, нема без Батьківщини.

Перегляд відеороликів:

  «Осінь у рідному місті»;

─ «Золота осінь в образотворчому  мистецтві».

─ Які враження на вас справив перегляд?

2)Бесіда

─ Які є типи мовлення?

─ Що таке опис?

─ Яке питання можна поставити до опису?( Який? Яка? Яке? Які?).

─ Про що говориться в описі? (Про ознаки предмета, особи).

─ Які стилі мовлення використовуються в описах?

─ Для чого автори художніх творів уводять у текст описи природи?

  1.        Гра« Лінгвістичний феєрверк». (презентація на екрані)

Знайдіть зайве слово в рядку поданих.(Робота в парах)

Жаркий, гарячий, пекучий, палючий, спекотливий  ,жагучий.

Блакитний ,голубий, темно – синій, лазуровий ,лазурний ,бірюзовий.

Зоряний ,зірковий, зірчастий, зористий, рясно – зоряний, яснозорий.

Променистий, осяйний, світосяйний, яскравий, сонцесяйний.

Чарівний, чудовий, принадний, привабливий, ласкавий.

Синій ,лазуровий ,васильковий, волошковий, сапфіровий, ультрамариновий.

Горбкуватий, горбистий, шпилястий, бугристий  ,високогірний.

 

 Ви деякі слова використаєте для написання  твору - опису.

 

 III.Основний зміст роботи

 

1)Бесіда

 

Для того, щоб ми досягли мети в нашій роботі  і змогли написати твір у художньому стилі  необхідно повторити з української літератури :

 

  що називається  епітетом;

  метафорою;

  порівнянням.

 

2)Прослухайте уривки і скажіть, хто з авторів дає змогу «побачити» описане, а хто «почути»? Запишіть, які мовні засоби вони для цього використовують.

( Учні читають напам'ять уривки з поезій, двоє шестикласників записують на дошці  епітети , метафори, порівняння з екрану)

               Із перлистого туману

               При  яснім моїм вікні

               Устає півсонний ранок,

               Гасить зорі і вогні.

               Гасить зорі і вогні

               У туманній тишині.

               ( М. Рильський)

Чудовий ранок був, сміялось небо,

Співали пташки ,запах дихав з квітів,

Іскрилася  роса  на всіх листочках,

І все кругом будилось , гомоніло…

                     (І. Франко)

Піднявся день, мов олень з кручі,

Ніч відпливла, мов корабель,

Крилатий вітер і пахучий,

Мов дзенькіт сріблених шабель.

        (Б.─ І. Антонич)

 

Перегляд відеоролика із читанням поезії  

 

3) Творчі завдання

Дібрати епітети до ключових слів:

Дерева і кущі (багряні, жовто ─ зелені ,мідно ─ червоні, червоногарячі, жовтогарячі, позолочені, казкові, прекрасні).

Небо(високе, чисте, блакитне, привітне, похмуре ,сумне).

Повітря(прохолодне, запашне, приємне , свіже)

Продовжити речення у вигляді порівнянь:

1) Дерева стоять, мов…

2) Вода в озері, як…

3) Сонце усміхається, наче…

4)Повітря лине, ніби…

5) Ліс стоїть зачарований, мовби…

(Перевірити домашнє завдання у трьох учнів, які підбирали епітети, метафори і порівняння до слів : ранок, небо,сонечко, повітря, хмарка, ялинка, птахи, настрій)

4) Опрацювання пам'ятки

1. Пригадайте куток  природи, який вразив вас своєю красою.

2.Виділіть основне, що треба описати.

3.Сформулюйте основну думку висловлювання.

4.Придумайте заголовок.

5.Складіть план твору ─ опису.

6.Напишіть твір ─ опис за складеним планом у чернетці.

7.Перевірте й відредагуйте написане.

8.Перепишіть твір начисто.

 

5) Запис у зошит орієнтовного плану

1.Захоплююсь красою довкілля.

2.Природа восени.

3.Чарує осінній ранок (день, вечір, ніч).

4.Мрії в передсвяткові дні.

 

Рекомендації вчителя:

─ при написанні твору використовуйте типи мовлення :опис і розповідь;

─ синоніми , епітети ,метафори, порівняння;

─ пригадаймо, що називається основною думкою( це те головне, що автор стверджує, до чого він закликає, чого навчає)

 

6)Пригадайте один із ранків за вашим вікном. Попрацюйте над підбором матеріалів  для написання твору «Ранок за моїм вікном». І початок твору може бути :

           «Ну сьогодні був і ранок…»

           «Який сьогодні був ранок!»

 

7)Визначення провідної думки твору

 Природа рідного краю прекрасна і неповторна. Нам потрібно бачити і берегти цю красу.

(Записати в зошити основну думку)

         8) Прочитати зразок твору ─ опису з уривку О. Донченка напам'ять

Сьогодні в лісі справжній жовтневий листопад. Клени обсипаються від найменшого подиху вітерця. Гаснуть осінні  вогневі барви. На восковому листі  з'являються брудні плями. Деякі листки, засихаючи, скручуються в дудочку,і коли обережно розгорнути такий листок, всередині в ньому тремтить кришталева росинка. Як же поріділи дерева! Наче довго хтось брів по коліна в опалому листі, в золотому шумі, прийшов і навстіж розчинив у лісі тисячу синіх віконець. На тих галявинах тільки шипшина сміється червоними губами та глід чваниться разками коралів.(За О. Донченком)

 

9)Вставити пропущені слова

У наше місто завітала…осінь. Могутні дерева – велетні одягаються  у…вбрання. Не відстали від них і кущі в парках і скверах, тепер вони…

  1.         Підбиття підсумків

Схема . Завершити речення.

Я дізнався…

Я навчився…

Мені сподобалося…

З уроку візьму в життя…

Аналіз праці учнів . Подяка за старанність

                 Я не кажу вам: «Прощавайте»,

                 Бо ще зустрінемося знов.

                 Ви ж до деревця привітайтесь,

                 До сонця, квітки, до дібров.

                 Бо рідне слово ─  барвінкове,

                 Що всі думки передає.

                 Плекаймо диво ─ нашу мову.

                 Як добре, що вона в нас є.

 

V.Оголошення домашнього завдання

Написати твір – опис природи за власним спостереженням у художньому стилі.

            Варіанти назв творів

1.Осінній став чомусь засумував…

2.Вже листя зблідле без проміння…

3.Моїм найкращим спогадом є…

4.Більше за все я хотів би в житті…

5.Осінній ранок.

6.Ранок за моїм вікном.

7.Місячна ніч.

8.Осінь.

9.Перед грибними дощами.

10.«Село на нашій Україні ─

Неначе писанка, село…» (Т. Шевченко)

 

 

 

 

docx
Додано
26 грудня 2025
Переглядів
131
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку