Показовий урок з української літератури
ТЕМА: Сатирична комедія «Мина Мазайло» М.Куліша. Сатиричне викриття бездуховності обивателів, що зрікаються своєї мови, культури, родового коріння
Мета:
-
навчальна: узагальнити знання учнів про творчість М.Куліша, повторити відомості з теорії літератури;
-
розвивальна: розвивати вміння характеризувати персонажів твору, логічне мислення, творчу уяву та культуру мовлення учнів;
-
виховувати високі моральні якості, патріотичні почуття.
Очікувані результати навчання – формування компетентностей:
-
Спілкування державною мовою:
Уміння:
-
послуговуватися державною мовою в різноманітних життєвих ситуаціях;
-
застосовувати різноманітні комунікативні стратегії залежно від мети спілкування;
-
толерантно дискутувати, відстоювати власну думку.
-
поцінувати красу й багатства української мови;
-
усвідомлювати роль української мови як ключового чинника творення нації і держави, самоствердження особистості.
-
Обізнаність і самовираження у сфері культури:
Уміння:
-
зіставляти специфіку розкриття певної теми (образу) в різних видах мистецтва;
-
ідентифікувати себе як представника певної культури;
-
визначати роль і місце української культури у світовому контексті.
-
Уміння вчитися впродовж життя
Уміння:
-
визначати мету і цілі власної діяльності й розвитку, планувати й організовувати їх, здійснювати задумане, рефлексувати й оцінювати результат;
-
користуватися різними джерелами інформації;
-
знаходити, аналізувати, систематизувати й узагальнювати одержану інформацію, перетворювати її з однієї знакової системи в іншу;
-
працювати в парі, групі;
-
читати, використовуючи різні види читання: ознайомлювальне, вибіркове, навчальне тощо;
-
постійно поповнювати власний словниковий запас;
-
застосовувати комунікативні стратегії відповідно до мети й ситуації спілкування.
-
Ініціативність і підприємливість
Уміння:
-
аналізувати життєву ситуацію з певної позиції;
-
презентувати власні ідеї та ініціативи чітко, грамотно, використовуючи доцільні мовні засоби;
-
розуміння ролі комунікативних умінь для успішної професійної кар’єри.
Обладнання: презентація, сигнальні картки, опорні схеми, призи
Тип уроку – узагальнення компетентностей
Основні терміни та поняття: «драматичний твір», «сатирична комедія», «філологічний водевіль», «українізація», «міщанство»
Форма проведення уроку: урок-змагання
Міждисциплінарні зв’язки: зарубіжна література, історія України
Перебіг уроку
І. Організаційний момент, оголошення теми та мети уроку, форми та умов проведення змагання
ІІ. Актуалізація опорних знань за матеріалами попереднього уроку
Конкурс 1 «Вікторина на 12 балів»
Завдання: Дати відповіді на запитання з біографії письменника та теорії літератури.
-
В якому селі народився М.Куліш?
-
Як називалася перша драма М.Куліша?
-
Чому він не мав вищої освіти?
-
Членом якого літературного угруповання він став під час літературної дискусії?
-
Хто очолював це угруповання?
-
Яке звали режисера театру «Березіль», де ставили п‘єси М.Куліша?
-
У чому звинуватили М.Куліша в 1934 році?
-
Який вирок отримав М.Куліш?
-
В якому році його розстріляли?
-
Що таке сатирична комедія?
-
Яка тема п’єси «Мина Мазайло» за словами автора?
-
Що таке філологічний водевіль?
ІІІ. Засвоєння нового матеріалу
Конкурс 2 «Чи знаєте ви сюжет п’єси?»
Завдання: Дати відповіді на запитання про сюжет п’єси «Мина Мазайло».
-
Ким працює Мина Мазайло?
-
Як звуть дітей Мини?
-
Чому він хоче змінити своє прізвище?
-
Чи підтримують це рішення його дружина та діти?
-
Яке прізвище хоче мати Мокій?
-
Куди ходив Мина, щоб дізнатися про зміну прізвища?
-
Навіщо викликали тьотю Мотю з Курська?
-
Хто така Баронова-Козино?
-
Про що попросила Рина свою подругу Улю?
-
Чому Уля не виконала це прохання?
-
Як Мокій переконав Улю українізуватися?
-
Що таке бразолійний?
-
Що означає слово «бринить»?
-
Як перекладається «чулки с розовой каемкой»?
-
Чому тьотя Мотя сказала: «Лучче бить ізнасілованной, нежели українізірованной»?
-
Яке нове прізвище вибрали для себе рідні Мини?
-
Чому саме таке?
-
Про що попросив дядько Тарас стосовно нового прізвища?
-
Що запропонували комсомольці – друзі Мокія?
-
Чому Мину звільнили з роботи?
-
«Він на тебе словами, віршами, ідеологією, а ти на нього базою, розумієш?»
-
«Дивлюся – не «Харьков», а «Харків»! Нащо, питаюся, навіщо ви нам іспортілі город?»
-
«Чи, може, і ви мене не розумієте, як ті в трамваї... Усяке тобі штокає, какає – приступу немає».
-
«Рідня – а нема до кого слова промовити, тим паче українського».
-
«Наприклад, товариш нумер 35-51».
-
«Крім того, у мене очі українські, ноги українські, все все.»
ІV. Закріплення нового матеріалу
Конкурс 3 «Тварина-двійник»
Завдання: Охарактеризувати героя твору «Мина Мазайло», визначивши його основну рису характеру та підібравши відповідну тварину. Пояснити свій вибір.
Мина Мазайло –
Рина –
Уля –
Мокій –
Тьотя Мотя –
V. Підсумок уроку
Конкурс 4 «Підготовка до ЗНО»
Завдання: Діти відповіді на запитання, використовуючи сигнальні картки.
-
Історична доба у творі «Мина Мазайло»
-
20-ті роки ХХ століття
-
доба Руїни
-
після Другої світової війни
-
90-ті роки ХХ століття
-
Твір «Мина Мазайло» М.Куліша асоціюється з явищем
-
фанатизм
-
полювання
-
тоталітаризм
-
українізація
-
У рядках «Над мовою нашою бринять тепер такі червоні надії, як прапори, як майові світанки» використано художній засіб
-
метонімія
-
порівняння
-
фразеологізм
-
оксиморон
ІV. Підбиття підсумків змагання
ІІ урок
Розвиток мовлення. Актуальність п’єси «Мина Мазайло» М.Куліша сьогодні
Асоціативний кущ
У чому актуальність п’єси «Мина Мазайло» сьогодні?
Кар’єризм Патріотизм Булінг Взаємодопомога
(зміна прізвища) (любов до мови) (Мокрина та Мина) (приїзд тьоті Моті,
комсомольці)