День іменинника
Ведуча 1: День народження буває,
Коли казка наступає
День народження буває,
Коли музика бринить,
Коли квіти і дарунки
Упадуть тобі до ніг.
Ведуча 2: А чи знаєте ви, чому на день народження іменинників тягають за вуха, для чого потрібно загадувати бажання, задувати свічки на святковому торті, співати пісні й дарувати подарунки?
Ведуча 1: Почнемо із походження свята, яке ми називаємо днем народження. Виявляється, що ще в Давньому Єгипті існувала традиція святкування, однак таке дійство могли дозволити собі лише фараони й царі. Зате день народження вони робили з розмахом! Окрім всіляких напоїв і наїдків, видатні люди Єгипту запрошували на свято слуг і рабів, а також проявляли неабияку милість - випускали в цей день ув’язнених.
Ведуча 2: Вражають своїм умінням святкувати греки. Право на день народження у Греції мав лише глава сім’ї – чоловік, батько, а жінки з дітьми залишалися осторонь.
Ведуча 1: Християни, на відміну від єгиптян і греків, взагалі не святкували днів народжень. Вважалося, що світ – місце для скорботи й печалі, тому радісною новиною є не народження, а позбавлення від гріхів. Згодом таке бачення набуло м’якшого втілення, і, починаючи з XII століття, дні народження, як чоловіків, так жінок і дітей, почали святкуватися.
Ведуча 2: Винахідниками дитячих днів народжень стали німці. У них існувала традиція, за якою потрібно було розбудити на світанку дитину й подарувати пиріг. Свічок мало бути стільки, скільки років виповнилося. Пиріг не різали одразу, а чекали, доки малюк загадає бажання й задує усі свічки. Бажання обов’язково здійсниться, якщо про нього нікому не казати.
Ведуча 1: Тягати за вуха, як виявилося, - це стародавній звичай. Наші предки думали, що такі «вправи» допоможуть відігнати злого духа. В Англії іменинника беруть за руки-ноги і підкидають стільки разів, скільки виповнилося винуватцю свята, та ще й додають рік на щастя. В Ізраїлі, той, у кого день народження, може відчути себе королем чи королевою. Спитаєте, чому? Вся справа в тому, що іменинника піднімають угору разом зі стільцем. Дотепні канадці мастять кінчик носа маслом, щоб невдачі хапали за слизький ніс і тікали.
Ведуча 2: А за славнозвісний гімн дня народження «Happy birthday to you» нам слід дякувати сестрам-вчителькам із Кентуккі. Адже вони у 1893 році склали пісню, якою вітали іменинників із днем народження.
Ведуча 1: Українці теж не стояли осторонь, коли всі інші народи дружно складали звичаї до дня народження. Тому, завдячуючи нам, з’явилася традиція дарувати торти. У давнину українці випікали короваї, але до нас цей обряд прийшов трохи «осучасненим». Замість короваю в наші часи печуть смачні тортики.
Ведуча 2: Отож, тепер ви точно знатимете, що означають ті чи інші традиції, і не будете ображатися, коли вас тягатимуть за вуха. І нікому-нікому не розкажете про те, що загадали, задуваючи свічки на тортику.
Ведуча 1: Підійшов час привітати
Тих, хто у весняну ніч
Батькам зірки порахувати
Не дав, бо то вже певна річ,
Кому ж бо до зірок – малятко,
Немов з яскравих пелюсток,
Блимає у світ, мов янголятко,
З м’яких пухнастих подушок.
Ведуча 2: Вітайте оплесками квітневих іменинників: Андрієнко Юлію, Негер Маргариту, Жука Данила, Матвієнко Антона, Панфілову Богдану, Окопського Станіслава, Рябця Богдана, Фельцана Богдана, Жигалкіну Антоніну.
Ведуча 1. У цей святковий світлий день,
Ми щиро Вас вітаємо,
Добра і щастя Вам бажаємо.
Хай обминають Вас тривоги,
Хай Бог дасть щастя на путі,
Хай світла, радісна дорога
Щасливо стелиться в житті!
Ведуча 2. Ми хочемо вам щастя побажати,
Неба чистого, як волошковий цвіт,
Ніколи прикрощів не знати,
Здоров’я міцного, аж за сотню літ.
Хай сонце вас променем обійме,
Маленький вітерець торкнеться щік.
Хай лихе і зле вас стороною обійде,
Всього найкращого на весь ваш вік.
Ведуча 1. Зараз будемо ми гратись,
Веселитись, розважатись,
Щоб сподобались кожній дитині
Наші гарні іменини.
Гра «Знайди квітку».
Кожен учасник отримує картку, на якій написаний початок назви квітки (напр. гла…, кон…), або кінець (напр. діолус, валія). Учасники команди повинні знайти пару, щоб утворилася назва квітки. Змагання припиняється, коли учасник першим складе всі назви.
Ведуча 2. Наше свято продовжується. Ми підготували для вас цікаві загадки.
Ведуча 1. Ми вас вітали,
Поздоровлення читали.
А тепер усі до чаю.
Стіл святковий накриваємо.
1