Сценарій класної години у 9-А класі «Як жити у світі з батьками?»
Щасливий той, хто щасливий у себе вдома.
Прислів'я
Класна година, присвячена обговоренню сімейних конфліктів.
Сім'я, будучи найважливішою умовою соціалізації особистості, в наші дні нерідко перестає виконувати функцію виховання дітей, не дає підліткам почуття захищеності і впевненості у завтрашньому дні. Результати соцопитувань свідчать про те, що тільки один з трьох підлітків не конфліктує з батьками. Майже половина малолітніх злочинців вважають, що головною причиною злочинів є саме конфлікти в родині і погане виховання дітей. Пропонований класний годину присвячений обговоренню причин і способів виходу із сімейних конфліктів. У сценарії використовуються такі виховні прийоми, як бесіда, незакінчене пропозицію, проблемна ситуація, групові форми роботи.
Цілі: розширити уявлення дітей про те, що таке конфлікт і конфліктна ситуація, дати уявлення про способи попередження конфліктів у сім'ї; сприяти формуванню позитивного ставлення до своєї родини, до батьків, пробуджувати бажання оволодіти навичками спілкування і соціальної взаємодії; спонукати дітей до співпраці, взаєморозумінню.
Форма проведення: година спілкування.
Підготовча робота з дітьми: знайти виконавців на ролі мами і Тані (їм потрібно вивчити або переказати своїми словами два невеликих монологу).
Оформлення:
- написати на дошці тему, епіграф;
- написати список:
Способи виходу з конфлікту:
- змагання (суперництво);
- пристосування;
- компроміс;
- догляд;
- співробітництво.
- написати незакінчені пропозиції: Уміння володіти собою - це... Щоб навчитися володіти собою, потрібно... Щоб знайти компроміс, потрібно...
План класного години
I. Проблемна ситуація «На прийомі у психолога».
II. Інтерактивна бесіда.
III. Інформаційна хвилинка «Способи виходу з конфлікту».
IV. Рольова гра «якби психологом був я...».
V. Незакінчені пропозиції по темі «Секрет щасливої сім'ї».
VI. Робота в групах. Твір-мініатюра «Закон бумеранга».
VII. Заключне слово.
VIII. Підбиття підсумків (рефлексія).
Хід класного години
I. Проблемна ситуація «На прийомі у психолога»
Класний керівник. Тема сьогоднішнього класного години - конфлікти дітей і батьків. Розпочати нашу розмову я б хотіла з маленькою сценки в кабінеті психолога. Сьогодні на прийом прийшла мама з донькою - восьмиклассницей Танею. Наодинці з психологом мама висловила наболіле.
Мама. Допоможіть, я не знаю, що робити з дочкою. Вона нас з батьком зовсім не розуміє! Ну ладно: зачіска, голе пузо, куріння - це взагалі неприступна тема. Але в своїй кімнаті можна прибрати?! Там у неї - як після бомбардування. Скрізь все розкидано. У шафі на верхній полиці - підручники упереміш з колготками, під купою футболок можна знайти пачку сигарет і тюбик моєї найдорожчої помади! А на нижній полиці тарілки з залишками їжі, з'їденої тиждень тому. Вони так і будуть стояти, поки я не відчую запах! Сама не прибирає і мене не пускає - це, мовляв, її «територія дитинства». Про навчання вже не кажу - в школу соромно зайти. Іноді так і кортить взяти ремінь так добряче відшмагати! (Приречено.) Але я поки терплю, ковтаю образи.
Класний керівник. Виклавши ситуацію, що мама вийшла за двері. В кабінет увійшла Таня. Ось що вона розповіла.
Таня. Родаки конкретно дістали своїми наїздами: і те не так, і це не так. Їм взагалі начхати на мої справи: йду у ванну, а вони кажуть: «Винеси відро», тільки включу музику, одягну навушники: «Сходи за хлібом!». Тільки візьму телефон, щоб побазарити з друзями: «Мій посуд!»
А головне - постійно хочуть керувати мною: туди не ходи, то не дивись, з тим не дружи, то не слухай.
Якщо починаєш відриватися, відразу обзивають невдячною А я все одно буду все робити по-своєму. Інакше вони так і не зрозуміють, що я вже доросла.
II. Інтерактивна бесіда
Класний керівник. Ось такі клієнти виявилися сьогодні на прийомі у психолога. Навіть не віриться, що вони живуть в одній родині. Адже сім'я дає людині захист, спокій, впевненість в собі. Як ви вважаєте:
- добре все відчувають себе в сім'ї у Тані?
- чи можна назвати їх сім'ю щасливою?
- що отруює відносини? Можна сказати, що між дочкою і батьками виник конфлікт?
(Діти висловлюються.)
А що таке конфлікт? Як ви розумієте це слово?
(Діти висловлюються.)
Так, конфлікт - це зіткнення ідей, поглядів, думок. Саме таке зіткнення ми і спостерігаємо. А яка причина конфлікту? Із - за чого вихлюпується стільки емоцій, згадується стільки образ?
Зразкові відповіді дітей:
- Важкий вік дочки.
- Невихованість, упертість, поганий характер дочки.
- Успішність, навчання.
- Лінь, неакуратність.
- Прискіпливість батьків.
- Батьки вважають її дитиною, а вона вже доросла людина.
І т. п.
Класний керівник. Таня конфліктує з батьками, відстоюючи своє право на доросле поведінка: шкідливі звички, вибір друзів, пізні гуляння, викликає зовнішність і т, д. Що значить, по - вашому, бути дорослою людиною?
Зразкові відповіді дітей:
- Бути самостійною, заробляти на шматок хліба.
- Отримати паспорт, брати участь у виборах президента.
- Робити що тобі захочеться.
- Робити не те, що хочеш, а те, що повинен.
- Мати багато обов'язків.
- Жити за правилами, виконувати всі закони.
Класний керівник. Бути дорослим - значить мати не тільки права, але і обов'язки. Батьки виконують свої обов'язки по відношенню до вас. Якщо Таня хоче бути дорослою, вона повинна взяти на себе частину сімейних обов'язків: миття посуду, прибирання квартири, винесення сміття і т. п. Вчені стверджують, що дві третини підлітків конфліктують з батьками. І тільки кожен третій вміє ладити з близькими. До якої частини дітей ставитеся ви? (Діти висловлюються.)
На якому грунті найчастіше трапляються конфлікти?
Зразкові відповіді дітей:
- Не допомагав по дому.
- Навчання, поведінку.
- Пізно приходив додому.
- Шкідливі звички (паління).
- З-за моєї компанії.
- Зовнішній вигляд (зачіска, одяг).
- Мої пізні повернення додому.
- Поганий характер батьків.
- З-за грошей, покупки речей.
І т. п.
Класний керівник. Як бачимо, причин конфліктів може бути багато, але результат один: конфлікти ускладнюють наше життя, заважають навчанню, отруюють існування.
III. Інформаційна хвилинка «Способи виходу з конфлікту»
Класний керівник. Отже, конфлікт розгорівся. Які ж є способи виходу з нього? На дошці написані 5 варіантів поведінки в конфліктній ситуації (перераховує, потім коментує):
а) змагання (суперництво), найменш ефективний, але найбільш часто використовуваний спосіб поведінки у конфліктах, коли хочуть домогтися свого в збиток іншому;
б) пристосування, що означає принесення в жертву власних інтересів заради іншого;
в) компроміс-як угода між учасниками конфлікту, досягнуте шляхом взаємних поступок;
г) відхід від конфлікту (ухилення);
д) співробітництво, коли учасники приходять до рішення, що влаштовує обидві сторони.
IV. Рольова гра «якби психологом був я...»
Класний керівник. Ви дізналися, які способи поведінки можуть вибрати учасники конфлікту. Уявіть собі, що ви психолог і саме до вас на консультацію прийшла мама з Танею. Як би ви пояснили їм їх поведінку? Які б поради дали? Зразкові відповіді дітей:
- Таня вибрала найгірший спосіб поведінки - суперництво. Це поведінка перетворює її в егоїстка.
- Мама теж вибрала поганий спосіб поведінки - пристосування. При такій поведінці вона позбавляється поваги дочки втрачає повагу до себе.
- Кращий спосіб поведінки для них - це знайти компроміс Мамі потрібно трохи послабити тиск на доньку, а дочки потрібно піти назустріч мамі і допомагати по дому, поліпшити навчання, прислухатися до порад батьків.
V. Незакінчені пропозиції по темі «Секрет щасливої сім'ї»
Класний керівник. Всім відомо, що кожна людина унікальна, неповторна. Люди відрізняються один від одного не тільки зовнішністю і характером, але і смаками, поглядами, думками. У членів сім'ї можуть бути протилежні точки зору на різні питання. Але не завжди це призводить до конфліктів. Як же вдається деяким щасливим родинам уникати сварок? Відповідь дуже проста: вони вміють володіти собою, вміють знаходити компроміси. На дошці записані три незакінчені пропозиції. Запропонуйте свої варіанти закінчень.
(Учитель дає висловитися по ланцюжку кожному ряді.) Уміння володіти собою - це...
- контролювати свою поведінку;
- стримувати свої емоції, не дозволяти собі кричати, нецензурно виражатися;
- тримати себе в руках;
- не дозволяти собі грубості, хамства;
- не тільки з чужими людьми, але і в родині бути врівноваженим, коректним.
Щоб навчитися володіти собою, потрібно...
- працювати над собою, займатися самовихованням, треба поставити себе на місце іншого;
- читати книги з психології;
- не втрачати своєї гідності;
- навчитися поважати інших людей;
- навчитися бачити свої недоліки;
- бути суворим до себе і поблажливим до інших. Щоб знайти компроміс, потрібно...
- знайти таке рішення, яке влаштує всіх;
- увійти в становище іншої людини;
- бачити правоту іншої людини;
- відмовитися від свого егоїзму;
- не вважати себе вище за інших;
- поважати чужу думку.
Класний керівник. Вміння володіти собою, контролювати свої емоції і поведінку стане в нагоді не тільки в сім'ї, а в школі, на роботі - скрізь, де доводиться спілкуватися з людьми.
Щоб навчитися володіти собою, потрібно займатися самовихованням, вміти поставити себе на місце іншої людини.
VI. Робота в групах. Твір-мініатюра «Закон бумеранга»
Класний керівник. Кажучи про конфлікти, не можна забувати про те, що всі наші вчинки впливають не тільки на нас самих, але і на оточуючих. Добро, яке ми робимо людям, повертається до нас, роблячи нас щасливішими, так само як і зло, яке ми завдаємо іншим, повертається до нас. Можна сказати, що в людських відносинах діє закон бумеранга.
Припустимо, мене зранку образила своєю брутальністю продавщиця - прийшовши в школу, я виплеснула своє роздратування на учнів - хтось із них зірвав свою злість на перехожому - цим перехожим виявився чоловік тієї самої продавщиці, який від злості і безсилля напився і, прийшовши додому, влаштував скандал своїй дружині. Так бумеранг повернувся до того, хто його послав.
Але до людини може повернутися бумерангом і добро - все залежить від змісту послання. Я впевнена, що всім вам доводилося стикатися з дією бумеранга. Зараз ви будете працювати в групах (по 4 людини - дві сусідні парти в одному ряду). Завдання для груп: згадайте, як поверталися до вас ваші хороші і погані вчинки, і складіть невелику мініатюру «Закон бумеранга».
(Звучить музика. Протягом 5-7 хвилин діти придумують розповіді.)
Послухаємо, що у вас вийшло.
(Дає слово представникам груп. Діти читають свої оповідання.)
Щоб уникнути конфліктів, щоб до вас бумерангом поверталося лише добро, потрібно дотримуватися золоте правило спілкування: «Стався до інших так, як хотів би, щоб ставилися до тебе».
VII. Заключне слово
Класний керівник. Причини конфліктів з батьками багато підлітки пояснюють «різними поглядами на життя». Насправді причина більшості конфліктів - в незрілості підлітків, їх неготовність до життя. З віком ставлення до батьків, як правило, змінюється. На цей рахунок є дотепне висловлювання Марка Твена: «Коли мені було 14 років, мій батько був такий дурний, що я його ледве переносив. Але коли мені виповнився 21 рік, я був здивований, наскільки старий чоловік за минулі 7 років порозумнішав». Мені здається, що і ви коли-небудь погодьтеся з відомим письменником.
VIII. Підбиття підсумків (рефлексія)
Класний керівник. Які емоції залишилися в кінці класного години? Захотілося відразу після школи сходити за хлібом або винести сміття?
Зразкові відповіді дітей:
- Емоції позитивні, але після школи хочеться відпочити.
- За хлібом я і так ходжу завжди - це моя постійна обов'язок.
- Якщо родаки попросять, зроблю що-небудь.
- Негативні емоції - мої батьки можуть тільки наказувати, пошлють - піду.
- А у нас все це робить бабуся. Ніяких добрих справ для мене не залишається.