Сценарій круглого столу для позакласного заходу до Дня Соборності України. Участь у цьому заході взяли учні 9 - 11-го класів. Під час заходу обов'язково використайте презентацію.
«Україна – єдина країна»
Мета:
· виховувати глибокі патріотичні почуття, причетність і відповідальність за все, що
відбувається з країною, вдячність тим, хто віддав за неї життя;
· формувати громадянську позицію школярів, повагу, толерантність до інших народів,
віру в краще майбутнє України.
Епіграф: ”Єднайтесь, люди, в кого ще живе в душі любов до рідної країни....” Г. Акулов
Обладнання: реквізити телестудії, комп'ютер, аудіозаписи, слайдова презентація „Україна – єдина країна”
Звучить пісня „ Україна – це ми ” , на фоні пісні демонструється слайдова презентація.
Моя Україна
Учень: На світі багато чудових країн,
Мені наймиліша, найкраща країна,
Яка піднялася, мов Фенікс, з руїн,
Безсмертна моя Україна.
Ти з давніх віків непокірна була
І волю свою боронила невпинно.
Нарешті збулося – її здобула
Звитяжна моя Україна.
Учитель: Дорогі мої дорослі діти! Завтра вам іти в самостійне життя. Ви мусите стати гідними подвигу своїх співвітчизників, ваших старших братів, які принесли свою молодість, своє життя на вівтар боротьби за волю і єдину Україну. У нас сьогодні не просто урок, а урок святковий, на честь дня соборності, тема якого: „Україна – єдина країна”.
Гімн України
Ведучий: Щасливі ми, що народилися на чудовій, багатій, мальовничій землі – на нашій славній Україні. Тут жили наші діди і прадіди, тут живуть наші батьки, тут корінь роду українського. Україна горда від того, що зуміла виховати людей, здатних об’єднатися на Майдані, здобути волю, вибороти справедливість. Ми заявили про себе, як про велику націю, гідну зайняти достойне місце у світовій спільноті.
Ведучий : Розпочинаємо наш урок. Дозвольте представити наших гостей. Це народні депутати України від Заходу і Сходу, відомі українські історики, поети.
Звучить куплет пісні „Океан Ельзи” „Все буде добре”
Ведучий: Герой роману французького письменника А. Камю „Чума” священик Панлю, звертаючись до жителів зачумленого міста, промовляв так: „Нас спіткало лихо, брати мої, і ви його заслужили, брати”.
Дійсно, лихо приходить тоді, коли люди втрачають пильність. Ми забули, що існує загроза війни. Ми були безпечно спокійними і впевненими,що війна – це не у нас. І головне – ми забули, що наша сила – в єдності.
Тож давайте у форматі нашого круглого столу поговоримо про ті цінності, які роблять нас сильнішими, зміцнюють і об’єднують нашу державу.
Отож, до розмови, шановні!
Деякі українофоби твердять, що такої держави, як Україна, ніколи не було і вона не має права претендувати на цілісність і самостійність.
Чи так це? Попросимо шановних істориків дати відповідь на це запитання.
Історик 1. Звичайно, що це черговий міф тих, кому поперек горла стали українська демократія, самостійність та її європейська орієнтація.
Державне будівництво українці розпочали дуже давно. Паростки української державності зародилися і виросли в далеких предків українського народу – антів. Держава антів проіснувала ІІІ століття (з кінця ІV до початку VІІ).
На жаль, здобутки наших предків були знищені навалою азіатської орди.
Історик 2. Погоджуюсь зі своїм колегою, що процес українського державотворення був складним і болючим, але уже в середині ІХ століття була утворена нашими предками нова могутня держава – Київська Русь.
Таким чином, українці мали власну державу у 4-7, 9-13, 15-17, 18 та 20 століттях.
Україна мала своє військо, власну економічну та адміністративно-територіальну систему, гроші, проводила самостійну внутрішню та зовнішню політику.
Історик 1. Отже, це доводить, що український народ уперше в світовій історії творив демократично-правову державу в той час, як в інших країнах про це ще і не мріяли.
Історик 2. Хочу тільки додати, що у багатьох політичних питаннях Україна завжди була попереду.
Ще тільки мали з’явитися французькі просвітники, які висунуть несміливі ідеї щодо конституційного обмеження „освіченого монарха”, а український гетьман Пилип Орлик, перебуваючи у вигнанні, запропонував ще не знані у світі демократичні засади в створеній ним Українській Конституції. Конституція П. Орлика являє собою модель єдиної, вільної, незалежної держави у формі демократичної республіки, заснованої на визнанні природного права людини на свободу і самовизначення.
Народний депутат від Заходу. До речі, хочу зазначити, що європеїзація для П. Орлика була тим засобом, що мав привести Україну до самостійності.
Ведучий: Безперечно, Українська держава має давню історію і будується не на голому місті, а на вікових державних традиціях.
Народний депутат від Сходу. Самостійність, про яку українці мріяли віками, дісталась нам без краплини крові.
Поет 1. Шановні мої, оскільки я є гостем на цьому круглому столі, дозвольте додати до нудної, приземленої політики трохи високої поезії.
Послухайте мою Музу.
Нехай ніхто не половинить
Твоїх земель, не розтина,
Бо ти єдина, Україно,
Бо ти на всіх у нас одна,
Одна від Заходу до Сходу,
Володарка земель і вод.
Ніхто не ділить хай народу,
Бо не поділиться народ.
Д. Чередниченко
Народний депутат від Сходу. Шановний поете, політики не говорять віршами, але після рядків, які я зараз почув і які вразили мою душу, мені захотілося прочитати свого вірша, написаного нещодавно.
Не претендую на поетичну майстерність, але щирість гарантую.
Прибузького Гарду ми дочки й сини,
Зростали у вольній, новій Україні,
Ми любимо Крим і таврійські лани,
Донецьк і Франківськ – це єдина країна.
Нам Бог цю країну в дарунок послав,
І Божий цей дар неподільний.
Час множити славу Вкраїни настав,
Народе мій гордий і сильний!
Перегляд відео кліпу!
Ведучий: Скажіть, шановні, що для кожного з вас означають слова «Я українець».
Думки учасників.
Ведучий: Дякую тим, хто висловився, пропоную послухати відповідь на дане питання - відеокліп (Шалені діти)
Ведучий: Продовжуємо наше спілкування.
Україна – єдина, унітарна держава. В ній спокійно уживаються поруч представники понад 130 націй та народностей. Та не живеться спокійно тим, хто не хоче бачити Україну щасливою.
То підкинуть міф, що не було такої держави, як Україна, то поділять українців на 3 сорти, то вигадують „бендерські” страшилки, а то підкинуть „мовне питання”.
Хотілося б почути, шановні, ваші думки щодо вічної мовної проблеми.
Історик 1. Польський лінгвіст Михайло Красунський у своїй праці, виданій в Одесі 1880 року, зазначав, що на основі зіставлення індоєвропейських мов, дійшов глибоко аргументованого висновку: найдревніша із них саме українська.
Сьогодні українська мова – одна із найдовершеніших, найбагатших мов світу.
Народний депутат від Заходу. І дозвольте нагадати, що це державна мова нашої країни, визнана такою законом про мови в Україні.
Народний депутат від Сходу. Це безперечна істина, але я глибоко переконаний, що неважливо, якою мовою розмовляє людина, а важливо, як вона любить Україну.
Ми вже бачимо, до чого привели спекуляції на мовному питанні.
Поет . Дозвольте, шановні, висловити свій поетичний погляд на дану проблему.
Із синіх Карпат простягну тобі руку,
Ясний побратиме в донецькій землі.
У горах моїх уже осінь відгукує,
Над краєм твоїм вже ячать журавлі.
І буде тоді зрозумілою мова,
І стане тоді об’єднавчим „язик”,
Бо є головне – це Вкраїна чудова,
Що звати Вітчизною кожен з нас звик.
Л. Савіцька
Ведучий: Ще дитячі казки вчили нас простій і вічній істині: „Сила – в єдності”.
Народний депутат від Заходу. Деякі політики, скажемо прямо, запеклі вороги України, хочуть, щоб Схід і Захід ворогували довічно.
Народний депутат від Сходу. Як каже наш мудрий народ: „Не діждуться!”
Мы всегда с тобой будем братьями,
И так будет во все времена,
От одной рождены мы матери,
Украина у нас одна.
Л. Савіцька
Ведучий: Хочеться вірити, що Україна для кожного з нас найрідніша,
найкраща країна. Вона була, є і буде унітарною, неподільною єдиною завжди. Ми її любимо: як діти люблять матір — і в здоров’ї, і в хворобі — та докладають зусиль до її одужання, так і ми мріємо та віримо в часи зміцніння й розквіту України як незалежної держави. Ми з вами цілком свідомі своєї причетності до розбудови нашого спільного дому й відповідальності за нього.
Під звуки пісні «Разом і до кінця»
1-й учень. Стаття 65 Конституції нашої держави говорить, що захист Вітчизни, незалежності й територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України.
Наша армія існує для захисту кордонів рідної землі, а не для нападу на інші країни. Щоб захистити Батьківщину в майбутньому, треба змалку полюбляти спорт, бути сильним, спритним, мужнім.
Учитель. Зараз нашій країні як ніколи потрібно бути єдиною та згуртованою.
Українська земля пройшла війни та мир, поразки та перемоги, завжди пишалася вірними синами та доньками, чарувала світ своїми запашними паляницями й мелодійними піснями. Вона була і залишається вірною матір’ю українців, які свято шанують і люблять її.
Тільки людина з добрим і чуйним серцем, роботяща і вольова може бути справжнім патріотом і громадянином своєї держави, по-справжньому любити і захищати, відстоювати її інтереси і приносити користь. Що більше буде зроблено для цього сьогодні, то краще житимемо завтра, і будемо гідними називати себе українцями. Бо, як сказано в Біблії, «...хто шукає, той завжди знаходить, а хто вірить, тому по вірі його і воздається». Хай Бог допомагає нам творити своє майбутнє своїм розумом, своїми руками й серцями.
Учень
Молюсь за тебе, Україно,
Молюсь за тебе кожен час,
Бо ти у нас одна-єдина, —
Писав в своїх віршах Тарас.
Молюсь, — казав він, щоб у тебе
Не було між людьми війни,
Щоб завжди було чисте небо
На нашій стомленій землі.
Щоб завше у садку смерека
Весняним квітом під вікном цвіла
І прилітали з вирію лелеки,
Щоб гомін хвиль послухати Дніпра!
Демонстрування відео «Молитва За Україну» (Діти запалюють свічки).
Поет .
Скажу, брати, вам наостаннє,
Що сила наша лиш в єднанні,
Єднаймось, браття українці,
Щоб не загинуть поодинці.
Єднайтесь люди, в кого ще живе
В душі любов до рідної країни,
Бо у дитини мати лиш одна,
Одна у нас єдина Україна.
Г. Акулов
Ведучий: Тож, не ділімо Україну ні за якими ознаками: різні береги, сторони світу, регіони, бо вона – єдина, одна родина, одна сім’я.
Ви — майбутнє України. Тож своїми знаннями, працею, здобутками підносьте її культуру. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, поважайте наш народ і нашу мелодійну мову.
Ми Єдина країна! Незважаючи на всі негаразди, що відбуваються зараз, усі ми прагнемо одного — миру, спокою, міцної та квітучої держави й чистого неба над головою.
Звучить пісня Ірини Федишин «Це моя країна»