Сценарій до літературного вечора
«Я вибрала долю собі сама»
(за творчістю Ліни Костенко)
Мета: розкрити талановиту, багату натуру поетеси, визначити ті джерела, що формували її письменницький дар; ознайомити учнів з чарівною силою поетеси, розвивати творчі здібності учнів; виховувати силу волі й життєву стійкість на прикладі життя цієї видатної жінки, відчуття прекрасного.
Хід уроку
(звучить Бах - Прелюдія Сюїти №1) 01M
Учитель: Чимало сіячів виходило на ниву української культури, кидаючи в рідну землю зерна віри, надії, любові, Великий Ярослав спромігся на тринадцятиглаве диво «Софію Київську», славний Богдан Хмельницький заявив про свій народ гучною славою бойового хрещення. Та особливе місце в могутньому поступі нашого народу належить жінкам, імена яких вам добре відомі: княгиня Ольга, Роксолана, Маруся Чурай, Леся Українка, Марко Вовчок та інші.
А ХХ століття подарувало Україні ще одну величну жіночу постать, яка успадкувала найкращі риси своїх попередниць: патріотизм, щедрість, доброту, розум, любов до навколишнього світу.
Мова йде, як ви здогадались, про Ліну Василівну Костенко. Саме ця мудра жінка, найталановитіша поетеса і є головною героїнею нашого літературного вечора.
Девізом нашого вечора нехай стануть слова: «Буває, може, й кращі голоси, але такого другого немає!»
(звучить Ave Maria) 02M
Ведучий 1: На зовнішність Ліна Василівна така ж гарна, як і її вірші. «Проникливо глибокі сірі уважні очі, грива густого хвилястого каштанового волосся, класичне розкрилля брів, і півусмішка людини, яка багато пережила і знає ціну собі у цьому світі».
Ведучий 2: Ії життєве кредо – свобода і правда. В її вустах це звучить так:
Я трохи звір. Я не люблю неволі,
Я вирвуся, хоч лапу відгризу.
Я не люблю нещасних. Я щаслива.
Моя свобода завжди при мені.
Ведучий 1: Поезія – це те, чого не можна до кінця передати у слові, насамперед це стан душі.
Ведучий 2: Ліна Костенко вибудувала самоцінний поетичний світ, що є не зліпком чи подобою реальності, а згустком енергії творчого духу, який, за словами безсмертної Мавки з «Лісової пісні», скарби творить, а не відкриває.
(звучить С. Ротару – Одна калина) 03М
Ведучий 1: Холодні березневі ранки
Батьки хвилюються, ще б пак.
В сім’ї чекають немовляти,
І радість грає на вустах.
Ведучий 2: Вона народиться, дитина,
Єдина в світі донька Ліна.
Який топтати буде ряст?
Яку Бог долю їй надасть?
Ведучий 1: У творчості Ліни Костенко багато поезій присвячено родині. Поезія «Мати».
Ведучий 2: Поезія «Старесенька іде по тій дорозі…».
Ведучий 1: Вірш «Були у мене за дитячих літ…».
Ведучий 2: Поезія «Вже почалось, мабуть, майбутнє».
Ведучий 1: Кожний поет має свої тематичні домінанти, які є наскрізними у його творчості. До них у нього особливий потяг. І вся його творчість немовби обертається навколо них.
Ведучий 2: І якщо прагнемо пізнати митця, то в першу чергу необхідно визначити ці домінанти. У Ліни Костенко вони позначаються ключовими словами Пам'ять, Творчість, Любов, Природа.
(звучить 5-а симфонія Шостаковича) 05М
Ведучий 1: Напрям «Пам'ять». «Душа належить людству і епохам»
Ведучий 2: Категорія пам’яті в художньому трактуванні Ліни Костенко тісно пов’язана з поняттями батьківщина, історія, духовність. Поетеса добре розуміє, чим загрожує нації втрата національної свідомості і що найважливішим енергетичним джерелом, яке живить національну свідомість, не дає їй згаснути, є історична пам’ять народу.
Ведучий 1: Хіба може поет бути спокійним, знаючи, що його народ через злу волю історії зазнав численних утрат, руйнувань своєї держави, свого дому, у якому був господарем і будував власне життя. Український народ багато років був позбавлений державності. Ця гірка реальність постійним болем відлунює в серці Ліни Костенко, а відтак – і в її поезіях, які спонукають українців засвоїти уроки багатовікової історії. Зберегти в пам’яті своє минуле означає не втратити рідну державу, народ, зберегти самого себе «над берегами вічної ріки» життя.
Ведучий 2: Вірш «Життя іде і все без коректур».
Ведучий 1: Поезія «Колись давно, в сумних біженських мандрах».
Ведучий 2: Вірш «Буває мить якогось потрясіння…».
Ведучий 1: Поезія «День за днем, вони вже звуться - дати...».
Ведучий 2: Вірш «Пелюстки старовинного романсу».
(звучить Шопен – Ноктюрн) 05М
Ведучий 1: Напрям «Творчість». «Поезія — це завжди неповторність,
якийсь безсмертний дотик до душі»
Ведучий 2: У творчості Ліна Костенко – максималіст: у точності вислову, у глибинності змісту, у готовності повторити кожне слово і потвердити його власним життям. У віршах, присвячених ролі митця у суспільстві, у художній формі задекларовані високі моральні принципи: відповідальність, самопосвята, самозреченість.
Ведучий 1: Поет не має права на пусті слова, які «мовчать», не може бути слабодухим, бо «скільки білого паперу слабих навіки замело». Митець має всеохопно відчувати контекст доби, в якій творить, і тонко реагувати на виклики сьогодення, не чекаючи сприятливого часу, бо «на цій планеті, відколи сотворив її пан-бог, ще не було епохи для поетів, але були поети для епох». Митець не може легковажити власним талантом і покликанням, не має права загравати із сильними світу цього. Лише власна совість є мірилом мовленого поетом слова:
Мені не треба слави, ані грошей,
ані щоб сильний світу похвалив,-
аби хто-небудь, мислію возросший,
до мене часом слух свій прихилив…
Ведучий 2: Поезія «Доля».
Ведучий 1: Вірш «Крила».
Ведучий 2: Поезія «Ой ні, ще рано думати про все…».
Ведучий 1: Вірш «Вечірнє сонце, дякую за день!».
(звучить музика «Вітер змін») 06М
Ведучий 2: Поезія «Ти знов прийшла, моя печальна Музо…».
(звучить «Бетховен - Місячна сонета») 07М
Ведучий 1: Напрям «Любов».
Цей світлий сон – пішов без вороття.
Це тихе сяйво над моєю долею –
воно лишилось на усе життя.
Ведучий 2: В поезії Ліни Костенко ми відкриваємо нові неповторні грані цієї теми. «Її інтимна лірика – це постійний діалог розуму і серця» - слова сучасної української поетеси Людмили Таран. Насправді тема любові невичерпна, бо незглибимим є духовний світ людини.
Ведучий 1: Навіть у такій темі поетеса максимально вимоглива, гранично раціональна. Лірична героїня кохання сприймає як стан душі, коли вона перестає керуватися розумом і логікою, від чого страждає: «Любов підкралась тихо, як Даліла, а розум спав, довірливий Самсон». Звідси і самоіронія: «А я закохалася. Сказано - женщина».
Ведучий 2: Поезію «Не говори печальними очима…».
Ведучий 1: Вірш «Не треба класти руку на плече…».
Ведучий 2: Поезія «Несказані слова».
Ведучий 1: Вірш «Спини мене отямся і отям…».
Ведучий 2: Поезія «Розкажу тобі думку таємну».
(звучить «Вівальді – Літня гроза») 08М
Ведучий 1: За багато віків про кохання написано вже стільки, що, здається, нічого нового вже й не скажеш. Та Ліна Костенко знаходить щоразу нові й нові слова, нові відтінки, щоб повніше передати це незбагненне почуття, яке з усього живого може відчути тільки людина.
Не кожній людині Бог дає особливий талант — кохати. І кожен, хто пережив чи переживає стан закоханості, знає, що кохання і смуток ходять завжди поруч.
Ведучий 1: Поезія «Я хочу знати, любиш ти мене…».
Ведучий 2: Вірш «Моя любове! Я перед тобою…».
(звучить Бетховен) 09М
Ведучий 1: Напрям «Природа». Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,
оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо.
Усе як є – дорога, явори,
усе моє, все зветься – Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
що хоч спинись і з Богом говори.
Ведучий 2: Ліна Костенко – один із тих митців, для яких тема природи завжди на чільному місці.
Уже багато написано і сказано про втрату сучасною людиною гармонійного співіснування з природою. Поезії Ліни Костенко з екологічної тематики змушують кожного українця пройнятися тривогою за долю рідної природи. Природа – це не просто степ, трава, річка, ліс, сосни, туман, дощ і вітер, а дарований Богом дивосвіт, у якому людина знаходить красу, спокій, черпає сили.
Ведучий 1: У спілкуванні з травами й деревами, птахами й небом, сонцем і вітром лірична героїня відкритіша й органічніше, ніж у розмові з людьми. Тільки на одинці з природою можна до кінця бути самим собою, нікого не боятися, не лицемірити, не шукати компромісів.
Ведучий 2: Часто в пейзажній ліриці Ліни Костенко ідейною домінантою стає філософський мотив: осінь у природі – це підсумок життя, коли час пожинати плоди свого труду, озирнутися й оцінити пройдений шлях: «Оце і є усі мої права. Уже й зникає сонце за горбами – сад цепотів пошерхлими губами якісь прощальні золоті слова…»
Ведучий 1: Поезія «Цей ліс живий…».
Ведучий 2: Вірш «Я вранці голос горлиці люблю…».
Ведучий 1: Поезія «Стояла груша, зеленів лісочок…».
Ведучий 2: Вірш «Шипшина важко віддає плоди…».
(звучить Шопен – Сюїта) 10М
Учитель: Одночасно спілкування з її творчістю – це завжди важливий урок, на якому навчаєшся речам простим і мудрим. І якщо на тому уроці ти є старанним і розумним учнем, то зрозумієш дарований Богом дивосвіт, у якому ти знаходиш красу, спокій, взаєморозуміння, відновлюєш свої сили, заражаєшся радістю існування.
Література
1