Сценарій виховної години,
присвяченої М.М.Коцюбинському
«Напоєний соками багатющої
землі своєї…»
Урочисте відкриття заходу. Танець «Вальс».
Читець 1:
Він квіти так любив,
Він сонцю поклонявся,
І словом дорожив,
Й тривогою проймався
За будучність людей,
за землю і за волю,
за щастя всіх дітей –
народу кращу долю.
Закоханий він був у чарівне Поділля,
у швидкоплинний Буг,
у Рів, що в далеч лине…
Над Ровом, в місті Бар,
де росяні світанки,
Здобув малий школяр
основ наук початки.
Дороги пролягли від
Рова аж до Буга,
й Чернігів привітав
ясного сонцелюба…
Й Карпати йому шлють
трембіт вітальні звуки,
й Італія йому потисне
щиро руки…
Він гордість і краса
мого ясного краю.
В любові земляку
я трепетно зізнаюсь –
і квіти принесу
йому зі свого саду,
зустрінусь знову з ним,
покличу на пораду.
Своїм палким чолом
до нього прихилюся,
У світі його дум
я мудрості нап’юся…
Вихід ведучих
Ведучий 1: «…Життя безупинно і невблаганно іде на мене, як хвиля на берег, - зізнавався Михайло Михайлович Коцюбинський в новелі «Intermezzo». – Не тільки власне, а і чуже. А, врешті, хіба я знаю, де кінчається власне життя, а чуже починається? Я чую, як чуже існування входить в моє, мов повітря крізь вікна і двері, як води потоків у річку»
Ведучий 2: Цей уривок і через багато літ промовляє до нас щирим голосом великого письменника, що саме близькістю до народу та його життя був і лишається гордістю української літератури.
Відеосюжет про Коцюбинського
Ведучий 1: 1864 рік. Вінниця. Родина дрібного, але досить незалежного урядовця, затятого противника підлабузництва й хабарництва. Через це Михайла Матвійовича Коцюбинського – батька майбутнього письменника – не милувало начальство, він неодноразово втрачав посаду і цим наражав родину на бідування.
Ведучий 2: Так, 1871 року батько Коцюбинського був вигнаний з Вінниці у заштатне містечко Бар, там і пішов до Барської початкової школи Михайлик, а навесні батько відвезли здібного хлопчика до Шаргородського духовного училища.
Ведучий 1: Перебуваючи пізніше в Кам’янець – Подільській семінарії, до якої він вступив 1881 року, коли народовольці вбили царя Олександра ІІ, Коцюбинський встиг близько зійтися з гуртком революційно настроєних студентів, за що і був згодом виключений з семінарії.
Ведучий 2: Саме в цей час батька знову звільнили зі службової посади, вже остаточно, він пориває з сім’єю, виїжджає до Тростянця і там незабаром вмирає з горя, лишивши сліпу дружину і п’ятеро дітей на руках зовсім юного сина.
Ведучий 1: В пошуках заробітку Михайло склав іспит на народного вчителя і виїхав у село Лопатинці вчителювати.
Читець 2:
Село моє – то цвіт пахучий,
Село моє – то хліб смачний.
Хоч труд важкий, але співучий,
Повітря чисте мрій ясних.
В селі у нас усе прекрасне –
І люди, й зорі, й кольори,
Та бачить все не маєм часу
Завжди ми творчої пори.
На хліб наш в місті
ждуть всі люди,
Хоч борг нам не спішать вертать.
За це картать в селі не будуть,
Бо жить – це сіяти і жать!
І йдуть оновлені Маланки
І діти їх в новій добі
В прийдешні дні, в нові світанки
Звеличені у боротьбі.
Пісня «Три поради»
Голос за сценою: «…Признаюсь по щирості – літературний хробак хоч точить мене, а часто-густо насувається питання: навіщо? Чи буде що з моєї праці? Важко працювати без критики, не бадьорить, не підтримує та тиша, що навкруги: трудно йти в темряві, навпомацки, не відаючи – чи що даєш: зерно чи полову?»
Ведучий 2: 1892 року Михайлу Михайловичу вдалося влаштуватися на роботу у філоксерній комісії, до 1897 року він працює на виноградниках Бессарабії і Криму. Взимку він знайомиться і згодом одружується з Вірою Устимівною Дейшею.
Презентація про сім’ю Коцюбинського
Ведучий 1: Віра віртуозно грала на піаніно, була слухачкою Бестужевських курсів, брала участь у боротьбі за народні права і на півроку була за це ув’язнена.
Ведучий 2: Віра Устимівна виявилася прекрасною господинею, добре ставилася до старенької матері свого чоловіка, належно піклувалася про досить велике сімейство, адже у шлюбі з Михайлом Михайловичем виростила чотирьох дітей.
На екрані – сімейне фото М.М.Коцюбинського.
Ведучий 1: «Середнього зросту, стрункий, худорлявий, в останні роки трошки похилений, одягнений скромно, але все без найменшого закиду і, звичайно, з якоюсь квіткою в бутоньєрці. Квіти – це була його пристрасть і розкіш… Любив пристрасно природу і давав цьому вираз на кожнім кроці. Любив добрих людей, приємне товариство, а знайшовшись в ньому, любив вести безконечні розмови. Незвичайно любив дітей і ніколи не пройшов коло них, щоб їх не зачепити, не заговорити та не пожартувати трохи».
На екрані – уривок з к/ф «Тіні забутих предків»
Ведучий 2: інформація про дітей Коцюбинських
Ведучий 1: Хвороба змушує Коцюбинського залишити роботу в філоксерній комісії і 1897 року влаштуватися на роботу в редакцію житомирської газети «Волинь». Тут він виявив себе як блискучий публіцист.
Ведучий 2: Зрозуміло, казенна робота гнітила письменника, до того ж все життя, вже й ставши відомим і визнаним, він страждав від матеріальних нестатків.
Читець 3:
Осіннє небо в хмари затягнулось,
Ідуть дощі і просвітку нема.
Ідуть дощі… І досі не забулось,
Бо в школі вчив напам’ять недарма.
Здавалося, що сонця вже не буде,
все захлинеться, згине від дощу.
І плакала земля, дерева, люди.
Аж поки дощ не стишився, не вщух.
«Фата Моргана» - марево народу
Правдиво автор там відобразив.
Здійснилося – зійшла зоря свободи,
Хоч він до того часу не дожив.
Завжди про землю мріяла Маланка,
Без неї вона жити не могла,
Надію ту плекала до останку
І вузлики з насінням берегла.
І робітник про кращу долю мріяв
І наймит безземельний у селі.
Він знав: Маланки внуки і Андрія
Господарями стануть на землі.
Він знав: земля до сонця усміхнеться.
(Ніхто любити сонця так не вмів)
Вплітаючи в ліричне «Інтермеццо»
Проміння сонця й жайворонка спів.
За правду Коцюбинського ми любим,
З захопленням читаючи книжки,
Того, кого назвали сонцелюбом
Безмежно й щиро вдячні земляки.
Ведучий 1: 1900 року, за попередньою домовленістю, Коцюбинський переїздить до Чернігова. Там завідує книжковим складом губернського земства, але губернатор забороняє йому займати цю посаду як «неблагонадійному».
Ведучий 2: Після довгих клопотань і поневірянь його нарешті беруть на посаду статиста того ж таки земства, і він тягнув цю лямку до кінця життя. Та, незважаючи ні на що, цей хворий на серце, ніжний і чуйний художник слова виявляє в жахливі часи реакції велику громадянську відвагу, беручи участь у демонстраціях, перебуваючи у вирі подій.
Пісня « Минає день, минає ніч…»__
Ведучий 1: Як чиновник Михайло Михайлович отримував дані про людські втрати в революційних подіях і кількість приречених до страти бунтарів. Ці страшні дані додавали йому чимало страждань. Свої переживання, втому й виснаження він передав у новелі «Інтермеццо» - високохудожній психологічній новелі, що має виразні риси імпресіонізму.
Ведучий 2: «…Гладжу рукою соболину шерсть ячменів, шовк колосистої хвилі. Вітер набива мені вуха шматками звуків, покошланим шумом. Такий він гарячий, такий нетерплячий, що аж киплять від нього срібноволосі вівса. Йду далі – киплять. Тихо пливе блакитними річками льон, так тихо, спокійно в зелених берегах, що хочеться сісти на човен і поплисти… Волошки дивляться в небо. Вони хотіли бути як небо і стали як небо».
Танець
Ведучий 1: По шести роках спільного життя в сім’ї сталася криза. Письменник шукав психологічного комфорту поза шлюбом. Кохання Михайла Коцюбинського до Олександри Аплаксіної, його колеги по роботі у статистичному бюро – одна з найпристрасніших сторінок у житі митця.
Ведучий 2: Його листи до коханої, вперше видані у 1938 році, стали бібліографічною рідкістю. 335 листів та записок до коханої – чималий том, або навіть роман у листах!
Ведучий 1: У певний час Коцюбинський навіть думав розлучитися з дружиною і побратися з Аплаксіною. Проте сімейний обов’язок переважив. Аплаксіна пережила письменника на кілька десятків років, але так і залишилась до кінця життя самотньою.
Презентація «Тіні забутих предків»
Ведучий 2: На запрошення фольклориста Гнатюка Коцюбинський по дорозі на відпочинок в Італію у 1910 році відвідав Карпати. В той час село Криворівня було улюбленим курортним місцем письменників як Східної, так і Західної України. На Коцюбинського цей край справив незабутнє враження: письменник відкрив для себе цей екзотичний закуток України.
Ведучий 1: Письменник зібрав чимало фольклорних матеріалів, простудіював праці про Гуцульщину відомих етнографів Шухевича та Онищука.
Читець 4: «Весь час проводжу в екскурсіях по горах, верхи на гуцульському коні, легкому та граціозному, як балерина. Побував у диких місцях, доступних небагатьом… Гуцули – народ дуже оригінальний з багатою фантазією, зі своєрідною психікою. Глибокий язичник – гуцул – все своє життя, до смерті, проводить в боротьбі зі злими духами, що населяють ліси, гори і води. Скільки тут красивих казок, переказів, вірувань, символів!»
Ведучий 2: Коцюбинський був поліглотом: знав польську, російську, болгарську, італійську, молдавську, французьку, румунську, татарську, турецьку та циганську мови. Читав багато творів мовами оригіналу, листувався з європейськими митцями, подорожував.
Пісня « Летять лелеки»
Ведучий 1: Він зробив суттєвий прорив як прозаїк і теоретик літератури, що спрямував розвиток українського красного письменства в річище модернізму.
Ведучий 2: Тяжким життєвим випробуванням для Михайла Михайловича була хвороба серця, яка щороку все більше заважала митцеві займатися творчістю. Він витрачав чимало часу і коштів на лікування, проте найкращі кардіологічні клініки Німеччини, Італії, Австрії мало чим допомагали.
Ведучий 1: На початку 1913 року письменник повернувся до Чернігова, де 25 квітня помер. Останніми словами були: «Я жити хочу!» Було тоді Михайлові Коцюбинському лише 48 років.
Читець 5: «…Життя безупинно і невблаганно іде на мене, як хвиля на берег. Не тільки власне, а й чуже. А врешті – хіба я знаю, де кінчається моє життя, а чуже починається? Я чую, як чуже існування входить в моє, мов повітря крізь вікна і двері, як води притоків у річку. Я не можу розминутися з людиною. Я не можу бути самотнім…»
На екрані – уривок з к/ф «Тіні забутих предків»
Звучить улюблена фортепіанна музика дружини Коцюбинського.
Учасники заходу виходять на сцену.