Справедливо зазначено: «Правильне виховання − це наша щаслива старість, погане виховання − це наше майбутнє горе, це − наші сльози, це − наша провина перед іншими людьми, перед усією країною».
ЧАСОВОЯРСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА
І-ІІІ СТУПЕНІВ № 17
СЦЕНАРІЙ
родинного заходу
«Сімейний календар»
Класний керівник 5-Б класу:
Давидова Ксенія Сергіївна
Учитель: Добрий вечір, шановні батьки та діти. Сьогодні ми проводимо вечір, на який запросили молодше і старше покоління. Ви бачите, що сидите в підгрупах. Це означає, що для вас даватимуться певні завдання, які ви виконуватимете разом.
На наш погляд, справедливо зазначено: "Правильне виховання − це наша щаслива старість, погане виховання − це наше майбутнє горе, це − наші сльози, це − наша провина перед іншими людьми, перед усією країною". Так, а чи відіграють якусь роль у вихованні сімейні традиції та цінності?
Вправа 1: «Сімейні цінності»
Добре. На столах у вас лежать аркуші: спробуйте перечислити в групах цінності ваших сімей.
(Групи зачитують свої цінності)
Визначний український учений Іван Огієнко писав: " ... виховувати своїх дітей треба у повній батьківській любові, з повним терпінням. Світ іде вперед, а з ним і діти наші потребують поступу".
Традиції – це шлях, який об’єднує і зміцнює сім’ю. Робить її одним цілим. Кожна сім'я – унікальна по-своєму.
Вправа 2: «Герб сім’ї»
Ми пропонуємо показати визначну рису своєї сім'ї через створення герба, враховуючи традиції, які у ній панують. Зазвичай у гербі відображаються цінності сім'ї, герб – це символ єдності, духовної спільності.
Створіть герб власної сім'ї: можете використовувати олівці, фломастери, вирізані картинки. Герб може бути будь-якої форми – для цього у вас є ножиці на столах.
2. Презентація гербів
У своїх гербах ви показали традиції і цінності сім’ї. Але що таке традиції?
Традиція – це досвід, звичаї, погляди, смаки, норми поведінки, що склалися історично і передаються з покоління в покоління.
У нашого народу споконвіку дотримувалися різних традицій.
Відомо, що найвпливовішими вихователями є батьки. Народ шанує тих батьків, які поряд з вимогливістю і справедливістю проявляють чуйність до синів та дочок і, водночас, засуджує ухиляння від батьківських обов'язків. Про батьківство і материнство, сім’ю поширено багато народних висловів.
Вправа 3: «Приказки»
3. Музика
Пропонуємо вам ці вислови зачитати. На столах у вас лежать конверти, у них надруковані слова. З розрізаних слів складіть приказки про сім’ю.
Дітям потрібні не повчання, а приклади. Якщо дитина не буде відчувати, що ваш будинок належить і їй теж, вона зробить своїм домом вулицю. Дерево красне корінням, а людина родом. Без сім'ї немає щастя на землі. Добрі діти батькам вінець, а злі діти – батькам кінець. Яке дерево – такі й квіточки, які батьки – такі й діточки. Яка сім'я – такий і я. Який дуб – такий тин, який батько – такий син. Слухай старих людей, то й чужого розуму наберешся і свого не згубиш.
Групи зачитують свої приказки
Роль традицій у розвитку дітей:
* розвивається національна свідомість;
* виробляються мотиви приналежності до нації, держави;
* формується система поглядів, переконань, ідеалів, що на сьогоднішній день є актуальним, оскільки у цій сфері спостерігається «вакуум»;
* сприяє всебічному розвитку дитини (інтелектуальному, духовному, фізичному…);
* у сім'ї створюється атмосфера доброзичливості;
* формуються духовно-моральні якості;
* розвиток творчості та розвиток трудових навичок.
Чи важливо на це звертати увагу? Сучасні вчені стверджують, що потенційні можливості сім'ї у вихованні дитини не використані. І саме через це спостерігається велика кількість одиноких людей, неповага до старості, егоїзм… А духовний світ особистості та її інтелектуальна сфера є наслідком виховання в родині.
Вправа 4: «Презентація новорічних традицій сім’ї»
У кожного свята − свої традиції. Але сьогодні ми поговоримо про свято, що вже ось-ось відбудеться. Це – Новий рік. Новий Рік особливо багатий на усілякі звичаї та ритуали. Приміром, у домівці неодмінно має бути прикрашена ялинка або сосна, на столі – шампанське, а під бій курантів заведено загадувати найзаповітніші бажання.
Але є ще традиції сімейні, які батьки та діти повторюють рік у рік, а іноді – з покоління в покоління. Такі звичаї об’єднують домочадців, дарують відчуття магії та неповторності новорічної ночі.
Дехто з вас готував презентацію власних новорічних традицій у сім’ї, увага на екран.
4. Перегляд відео «Сімейні традиції»
Вправа 5: «Створення сімейних календарів»
5. Відеоролик 2
Свято − це особливий стан душі, радісний емоційний підйом.
Свята, пов'язані з історією країни, з її віковими традиціями, обрядами, звичаями дозволяють людині усвідомити свою єдність з усім народом, відчути єдність із сім’єю, родиною.
Календар свят змінюється як змінюється історія Вітчизни.
Для повноцінного розвитку дитини їй необхідне свято як повітря.
«Нехай кожний, – писав К. Ушинський, – пригадає своє дитинство, і він побачить, що свято для дитини зовсім не те, чим воно є для нас, а це справжня подія в дитячому житті, і що дитина лічить свої дні від свята до свята, як ми лічимо свої роки від однієї важливої події нашого життя до іншої».
Звичайно, діти пам’ятають про своє день народження і чекають його із трепетом, полюбляють новий рік, адже буде багато подарунків, і, як написала одна дитина: «У святкові дні всі такі привітні і добрі…». Тому виникає питання, а чому тільки у святкові дні?
Дитина як губка, вбирає в себе все, і від того яким емоційним станом будуть пофарбовані її святкові дні, буде залежати її особисте життя, майбутня сім'я.
Навчити дітей відпочивати, вести себе на дозвіллі − це важливе завдання батьків і педагогів. Але всі свята, а дитячі особливо, вимагають не стільки часу і грошей, скільки душевного тепла і любові.
Зараз ми пропонуємо вам створити «Календар свят», в якому відмітите свята у вашій сім’ї. Ви бачите, що в календарях відмічені вже такі свята, як:
Свято Миколая – 19 грудня;
Новий рік;
Різдво;
День матері – друга неділя травня;
День сім’ї – 15 травня;
День захисту дітей – 1 червня;
День батька – третя неділя вересня;
Всесвітній день дитини – 20 листопада.
6. Презентація сімейних календарів
Вправа 6: Майстер-клас по декупажу ялинкових прикрас технікою квіллінг
7. Майстер-клас
Учитель: На цьому наш захід завершився. Дякую всім за участь! Та бажаю всім веселих новорічних та різдвяних свят.