«Ну що б, здавалося, слова…Слова та голос — більш нічого,
Народ всевічний. Слово — наш народ.
На сцену виходять ведучі.
Ведучий 1: Доброго дня вам, шановні друзі! Ми раді вітати вас на святі рідної мови.
Ведуча 2. Мова – це той інструмент, який єднає націю, народ в єдине ціле. Це великий скарб, який треба шанувати, берегти і розумно збагачувати.
Ведучий 3: Ми переконані, що тут зібралися справжні українці, шанувальники рідного слова, знавці бездонної скарбниці нашого фольклору, української пісні.
Ведучий 1: Тож запрошуємо всіх вас на свято української мови, яка є живим корінням нашої вічно живої культури.
Пісня «Ласкаво просимо»
Ведуча 1 Яка прекрасна українська мова! Виплекана колоссям, землею, виспівана птахами, звеличена письменниками. Мова… Яка ти багатогранна, ніжна, чиста, як промінчики сонця, що яскравим сяйвом осипають землю добром, радістю, плодами.
Ведучий 2 Ти квітуєш пелюстками слів у морозних думах полину, даєш поетові дужі крила, щоб міг піднятися у височінь, ученим ти відкриваєш мудрість людської душі. Ти повна сил, як кремезний дуб широколистий, тобі рости, рости й не в’янути, бо у твоїм серці – «великого народу ніжна і замріяна душа»
.
Ведуча 3 Рідне слово… Скільки в тобі чарівних звуків, животворного трепету і вогню! Скільки в тобі доброти і лагідності, мудрості земної, закладеної ще славними вільнолюбними предками. Що може бути дорожчим для людини, як рідне слово?
Коли до серця крадеться тривога,—
За долю України я боюсь,—
……………………………….
З молитвою звертаюся до Бога
І мовою вкраїнською молюсь.
Ведуча. Мова — одне з багатьох див, створених людьми. Вона віддзеркалює душу народу, його історію.
Ведучий. Народжується нове життя. Перші слова… Вони із матусиної колискової, бабусиної легенди. Саме вони відкривають дитині безмежний світ зеленої діброви – мови. Отже, мова – спів, мова – казка. У мові – сиві віки і юний прийдешній день.
Ведучий . Через мову створюється неповторний емоційний світ єднання поколінь, світ, у якому живе рідне слово. Дитина ще не скоро вимовить його, але в дитячу пам'ять уже влилися звуки рідної мови.
Пісня «Музика слова»
ВЕДУЧА Історiя кожного народу має героїчні й трагiчнi, щасливi й нещаснi сторiнки. На долю України випали великi поневіряння: турецько-татарськi орди, польськi феодали, росiйський царизм хотіли поневолити наш народ. Забороняли мати власну iсторiю, культуру, мову.
Звучить балада про Україну (муз. фон)
Засмутилася земля , що уквітчана весною
……………….
ВЕДУЧИЙ. Рідна мово! Який тернистий шлях довелося пройти тобі у своєму розвитку, скільки заборон витерпіти, яку мученицьку, але велику долю вистраждати.
ВЕДУЧА. Ось кiлька сторінок «Скорботного календаря української мови»:
- 1720 рiк - росiйський цар Петро І заборонив друкувати книги українською мовою.
- 1775 рiк - зруйновано Запорозьку Сiч і закрито українськi школи при полкових козацьких канцеляріях.
- 1862 рiк — закрито українськi недiльнi школи, якi безкоштовно органiзовували видатнi дiячі української культури, заборонено видавати книжки українською мовою.
- 1876 рiк — указ росiйського царя Олександра ІІ про заборону друкування нот українських пiсень.
- 1884 рiк — закрито всi українськi театри.
- 1908 рiк - вся культурна й освiтня дiяльнiсть в Українi визнана царським урядом Росії шкiдливою.
- 1914 рiк — росiйський цар Микола IІ лiквідовує українську пресу - газети й журнали.
- 1938 рiк — сталiнський уряд видає постанову про обов’язкове вивчення росiйської мови, чим пiдтинає корiння мовi укранськiй.
- 1983 рiк — видано постанову про так зване посилене вивчення росiйської мови в школах, що призвело до нехтування рідною мовою навiть багатъма українцями.
- 1989 рік - видано постанову, яка закрiплювала в Українi російську мову як офiцiйну загальнодержавну мову, чим українську мову було відсунуто на другий план, що позначається ще й сьогодні...
Пісня Л. Горова. «Українська мова»
Мово рідна! Мово невмируща!
Нездоланна в просторі віків!
……………………………..
Той Вітчизни рідної не має
І повагу втратить у людей.
ВЕДУЧИЙ. «Найбільше і найдорожче добро в кожного народу — це його мова, ота багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування»,— писав Панас Мирний.
ВЕДУЧА. У світі існує понад 6 тисяч мов. Кожна мова неповторна. Як не існує веселки без різнобарв’я кольорів, так не існує людства без барвистого вінка мов, однією з кращих квіток якого є наша українська мова — державна мова України.
Мова кожного народу неповторна і — своя;
в ній гримлять громи в негоду, в тиші — трелі солов’я.
………………………………………..
Берегти її, плекати буду всюди й повсякчас,—
Бо ж єдина — так, як мати,— мова в кожного із нас.
Пісня «Мова єднання»
ВЕДУЧА. Як чудово, коли народ зберігає свою мову. Адже мова — це показник існування нації. Поки існує мова, існує народ.
ВЕДУЧИЙ. Золота струна мови — символ таланту, краси і добробуту народу. Вона піснею бринить у його душі, барвисто квітує на рушниках та килимах, дивує вигадливістю кольорових мініатюр на писанках, але найголосніше озивається в пісні.
Пісня «Українська мова»
ВЕДУЧИЙ. У різних куточках світу лунає сьогодні українська мова. Де б не проживали представники української діаспори: в Німеччині чи Австралії, Сполучених Штатах Америки чи в Канаді,— скрізь вони утворюють свої національні осередки, відкривають українські школи, випускають українську пресу, передають із покоління в покоління рідну мову, аби не загубився український родовід серед інших національностей.
ВЕДУЧИЙ. На весь світ стало відомим ім’я Петра Яцика, українського мецената з Канади, який започаткував проведення Міжнародного конкурсу знавців української мови, спрямованого на пропаганду і підтримку розвитку української мови.
ВЕДУЧИЙ. І як боляче усвідомлювати, що ми, живучи на своїй, Богом даній землі, в час, коли постала, як благословення Боже, вимріяна Шевченком незалежна Україна, в час, коли ми маємо здійснювати мрію Кобзаря — об’єднатися в одну велику сім’ю, ім’я якій — українська нація, все ще зрікаємося мови наших пращурів, а значить, і свого національного коріння. Нерідко ще зустрічаються такі випадки, як у гуморесках Павла Глазового. (Звучать гуморески у виконанні учнів).
Читець 1. Заноза
Сказав якось Федір Галка
……………………………
Читець 2. Заморські гості
Прилетіли на Вкраїну
Гості із Канади.
…………………..
Бо шпана по-українськи
Говорить не буде.
ВЕДУЧИЙ. Є у нашій мові й те, що не вмирає —
Тепло любові, пам'яті, надій.
Із гумором співдружна Україна,
Так сміємося на здоров'ячко у ній.
Сценка «Баби Параска і Палажка на святі рідної мови»
Ведучий 1: Мова – це показник культури людини. Недаремно говорять: «Заговори, щоб я тебе побачив!». Зречення рідної мови призводить до мовної деградації, до самознищення особистості.
Ведучий 2: Тож плекаймо чудовий сад української мови, донесений до нас із глибини віків. Шануймо ж мову наших предків, мову Шевченка і Франка. Нехай вона стане мовою наших дітей і онуків, мовою наших нащадків, щоб не зникла Україна, не зник великий материк у словянському морі.
І Ведучий. Тож побажаємо всім українцям, що свято бережуть українське слово - щастя, натхнення, добра, миру , світлого майбутнього, живіть повноцінним життям, досягайте вершин, адже у ваших руках доля нашої країни.
Пісня. «Ми ніколи не зречемося рідної мови»