Сценарій виховного заходу « Свято Букваря»
Мета: виховувати у дітей любов до книги як до джерела знань; формувати інтерес до читання; переконувати , що добросовісне навчання в школі допоможе досягти успіху в житті.
Обладнання: квітка ( кріпляться пелюстки) , два великі аркуші паперу і маркери, красиво розмальований великий конверт, в ньому лист.
Казкові герої : листоноша Пєчкін, Циганка, Буратіно, бабуся в українському національному одязі, Снігова Королева, Нечупара, Баба Яга, Рідна мова, Читанка, Математика
Хід заходу
Зал святково прибраний ( кульки, квіти, кращі роботи дітей). На стіні плакат – «Прощавай, Букварику!». Під музику й оплески діти входять до зали.
Пісня «Ми першокласники»1
1-й у ч е н ь
Є святкових днів багато
На листках календаря.
А між ними й наше свято –
Вшанування Букваря.
2-й у ч е н ь
День вітання і прощання –
Свято перших букварів,
Перша сходинка зростання.
Для найменших школярів.
3-й у ч е н ь
Буквар взяли ми перший раз,
Коли зайшли у перший раз
І як нам радісно сказати:
Читати ми всі вміємо,
Навчилися й писати.
4-й у ч е н ь
Літера перша і перше слово,
З книжкою перша серйозна розмова,
Перша сторінка і друга сторінка,
Успіхи перші, усмішки й сльозинки.
5-й у ч е н ь
В путь щасливу широку
Всіх виводить перший клас.
- До уроку, до уроку!
Чуєш, дзвоник кличе нас.
6-й у ч е н ь
Любі гості, мами й тата,
В нас – Букварикове свято!
Добре, що прийшли до нас.
В гості ви у перший клас.
Пісня «Беру до рук букварик»2
7-й у ч е н ь
Ми всіх гостей вітаємо
І дуже вам радіємо.
Усі вже букви знаємо,
Книжки читати вміємо.
8-й у ч е н ь
Навчився й писати
Дружній наш клас –
Ви можете всі привітати нас!
Листоноша П є ч к і н
А чи у вас сьогодні свято? Це першокласники? То отримуйте листи!
Діти беруть лист, запрошують Пєчкіна на свято.
У ч е н ь( читає листа) . «Дорогі мої першокласники, мене викрав злий чарівник. Я зможу повернутися на свято, якщо ви подолаєте всі перешкоди, які перед вами постануть. Будьте сміливими. Я з нетерпінням чекаю визволення. Ваш Букварик».
У ч и т е л ь. Щоб врятувати Букварика, потрібно із пелюсток скласти квітку. А кожна пелюстка – це завдання. То що ж будемо робити? Чи згодні ви допомогти? Сьогодні ми подорожуватимемо у казки та мультфільми. А для цього потрібно присісти, заплющити очі і чекати до тих пір, поки не перестане лунати музика. Якщо хтось раніше розплющить очі, то ми вже не зможемо потрапити у казку. Отже, вирушаймо! Щасливої дороги!
( Коли лунає «чарівна музика», змінюються декорації, атрибути, одні казкові герої замінюють інших. «Чарівна» музика закінчилася, але, розплющивши очі, діти бачать,що нічого не змінилося) .
У ч и т е л ь. Що трапилося? Чому ми не перенеслися у казку? Я, здається, здогадуюся: хтось із вас не зовсім міцно заплющив очі. Давайте спробуємо ще раз.
Знову лунає музика. Коли діти розплющують очі, то перед ними танцює Циганка під мелодію з мультфільму «Бременські музиканти».
Ц и г а н к а. Ой, ви хто такі?
Д і т и. Ми – першокласники.
Ц и г а н к а. Давайте я вам погадаю, які оцінки будуть у ваших щоденниках.
Д і т и. Не треба нам гадати, ми і так знаємо, що оцінки у нас будуть лише гарні. Яке завдання ми повинні виконати, щоб отримати пелюстку?
Ц и г а н к а. Яку пелюстку? Яку пелюстку? Ось пограйте спочатку у карти зі мною.
Д і т и. Хіба дітям у карти можна грати?
У ч и те л ь. Це, звичайно, гра не для дітей. Але Букварика треба виручати, то давайте спробуємо. Якщо ми не впораємося, то наші гості допоможуть.
( Циганка з рукавів виймає колоди карт, на яких приклади: 5 + 3, 10 – 8)
Ц и г а н к а ( до глядачів). Хіба вони зможуть порахувати? Адже це тільки першокласники.
Д і т и. А ми не гадаємо, а рахуємо. Віддавай пелюстку!
Циганка. Е ні! Якщо правильну відповідь дасте, то станете моїми друзями й отримуєте пелюстку. Кажіть «так» чи «ні».
Треба гарно вам читати?
Треба менших ображати?
На перерві пострибати?
А всі парти пописати?
Друга треба виручати?
А треба слухати матусю?
Тоді дратуйте хоч бабусю.
У школі вибийте шибки.
І вчительці робіть все навпаки.
Брудне взуття несіть у школу.
І книги кидайте додолу.
Завжди старших поважайте.
І малюків не ображайте.
Чи хочете друзями моїми стати?
Та я ж краще за вчительку буду навчати.
Тоді беріть пелюстку і забирайтесь геть.
З такими розумненькими, добренькими
Я й сама не хочу дружити.
(Циганка неохоче віддає пелюстку 1. Знову лунає «чарівна» мелодія, перед дітьми вже стоїть Буратіно ).
Буратіно
Ви читали в Букварі?
Вам знайомі букви ці? ( показує)
Д і т и. ( хором)
Ті, що є у Букварі,
Знаєм букви ми усі.
Буратіно
Добре знаєте? Гаразд!
Перевірю зараз вас.
Подивіться, буква . . . (А).
Ви назвіть на «А» слова.
(Діти називають)
Ну, а хто на букву «Б»
Слово швидко всіх назве?
Гляньте ще на букву «В».
Хто слова на «В» назве?
Хто старанно букви вчив,
Той пелюстку заслужив!
Віддає дітям пелюстку 2
Заходить бабуся. Діти вітаються з нею.
Б а б у ся
Щоб усі вас поважали,
Щоб любили і пишались,
Не багато і не мало –
Треба знати 10 правил.
Діти закінчують речення.
- Як прокинувся – вставай, ліні волі не … (давай).
- Квіточки роса умила, а тебе умиє… (мило).
- Вранці ти не поспішай, подивись спочатку, чи нічого не забув, чи в портфелі все в … (порядку).
- І дивись – не барись, в школу швидко-швидко… (мчи).
- В школі, в класі не брудни, сміття бачиш - … (прибери).
- Не носи в кишені жуйку, крейду, яблучко і булку, кнопки, цвяхи, сірники, а носи… (носовики).
- Будь охайним завжди сам, уникай дірок і …(плям).
- Вдома рідним не грубіянь, менших захищай…(завжди).
- Скільки в небі світить ясних зірок, стільки у щоденнику повинно буть…(гарних оцінок).
- Щоб тобою всі пишались,
Перехожі озирались,
Так роби, щоб люди звикли:
Ти завжди у всьому…(приклад).
(Бабуся віддає пелюстку 3).
Д і т и. Дякуємо за науку.
С н і г о в а К о р о л е в а. Зачекайте, не тікайте, спочатку загадки відгадайте.
- Букви всі від «А» до «Я» на сторінках…(букваря).
- Для письма, сказати прошу, що потрібно взяти?...(зошит).
- Малювать в альбомі цім допоможуть…(олівці).
- Ручки й олівці, щоб знали, ми кладемо у …(пенали).
- Якщо вам стало прохолодно, то давайте пограємо гру «Хто швидше складе портфель».
(Одна пара дітей складає все в портфель, інша виймає. Під час гри лунає музика.)
Виконали мої завдання. Ось тримайте свою пелюстку 4.
Нечупара вбігає в клас, зачепилась за поріг, падає.
У ч и т е л ь. Ой, лишенько! Це хто такий?
Н е ч у п а р а. Нечупара!
У ч и т е л ь. А чому тебе так називають?
Н е ч у п а р а. Не знаю.
У ч и т е л ь. А я, здається, здогадуюсь. Яка ти розпатлана! Яка ти брудна!
Н е ч у п а р а. То я зараз розчешуся і витруся!
(Ще більше розтріпує волосся, на долоні – фарба, і Нечупара розтирає її по обличчю. )
Розкажіть мені – це правда?
Діти люблять танцювати
Д і т и. Так.
Н е ч у п а р а. Ну, тоді хай мені потанцюють.
(Звучить музика, діти танцюють . Нечупара пританцьовує.)
Н е ч у п а р а
Такі танці – справжнє диво,
Протанцьовано красиво.
Заслужили від мене пелюсточку. Ось ,візьміть.
(Віддає пелюстку 5)
Б а б а Я г а. З’явилися! Ну, чого вам треба? Я так і знала. Як щось треба, то до мене. А на свято ж мене не запросили. Якщо пограєтеся зі мною, то може, і дам пелюстку.
Проводиться гра. Дві команди по 3-4 дітей переносять воду із тарілок в склянки.
(Воду можна зафарбувати, щоб добре було видно її рівень у склянках. Під час гри Баба Яга насміхається над дітьми).
Баба Яга
Думаєте я вам вже віддам пелюстку? Е ні, не діждетеся. Ви вмієте гратися, але в мене є у конверті завдання для ваших батьків. (До батьків). Ага, злякалися?
- Придумати якомога більше слів на задану літеру М
- Відшукати слова у слові часник (сани,час, син, каса,сич)
- Скласти приказку з розкиданих слів. (Віддає пелюстку 6)
У ч и т е л ь. Молодці! Виконали усі завдання, зібрали квітку! Ось тепер повинен з’явитися Букварик!
Звучить музика заходить Букварик в українському національному одязі і разом з ним Сова
Букварик: Я мандрую по країнах,
Я з абеткою дружу.
І малечу як зустріну
Грамоті одразу вчу.
Я щасливий дуже,
І тому радію,
Що всі діти в вашім класі
Читати вже вміють.
Пісня «Мій букварик» 3
Букварик.Сьогодні я прийшов до вас не сам. Тітонька Сова завітала разом зі мною до нас в гості.
Тітонька Сова
Приготуйтеся, малята,
Слухати мої загадки.
А коли хто не вгадає,
Хай лоб для щигля підставляє.
Хто ж навчатись не лінився,
З буквами всіма здружився,
Всі загадки відгадає
Оплески від нас він має.
(Учитель читає загадки. Діти називають букви та прикріплюють картки з літерами до магнітної дошки.)
Стали букви у рядок
Та й побігли в дитсадок.
Хто ж у них за ватажка?
Ну, звичайно, буква... (А.)
Я ось літера така:
Дуже схожа на жука.
Тільки-но жука згадаєш,
Вмить мене ти пригадаєш. (Ж.)
Що за літера така —
Гарно мовить, голос має,
Але слів не починає? (И.)
Буква ця — неначе свічка,
З ясним вогником вгорі.
Це не свічка, любі дітки,
А звичайна буква... (І.)
Буква ця чарівна.
Відгадайте, хто така.
Стовпчик, зверху крапок дві.
Це звичайна буква... (ї.)
Он до хати перелаз,
Хоч обходь, хоч перелазь.
Він видніється ген-ген —
Перелаз, як буква... (Н.)
Буква ця, неначе бублик,
Мов обручка — хоч котись!
Здогадався:— усміхнись,
Називай, не помились!.. (О.)
Гарні хлопці-молодці
Закопали два стовпці,
Третій їм допомагав —
Перекладину поклав. (П.)
Сіла Мишка на пеньочок,
З'їла бубличка шматочок.
І тоді від бубличка
Залишилась буквочка. (С.)
Молоточок! Молоточок!
Поможи забить гвіздочок!
Мною ви не заб'єте,
Я звичайна буква... (Т.)
На рогатку дуже схожа,
Голосиста і пригожа. (У.)
Три стовпці, внизу межа —
От і вийшла буква... (Ш)
А буква ця тому
Вважається останньою,
Що ти себе самого
Не ставиш в перший ряд. (Я.)
Буква ця усім відома,
Перед Я вона стоїть.
В ній — дві палички і коло —
Здогадаєтесь умить. (Ю.)
Хто абетку з вас вивчав,
Різні букви зустрічав.
Кожна з них від А до Я
Промовля своє ім'я.
Лиш одна із них німа —
В неї голосу нема.
Здогадався, певно, всяк!
Звуть цю букву... (М'який знак.)
Буквар
Бачу, букви вам відомі,
З ними добре ви знайомі.
Ви любили працювати,
Все робили залюбки.
Щоб нам всім не сумувати,
Будем, друзі, ми співати
(Пісня про Букварик.)
4-й у ч е н ь
Добрий Букварику!
Перша книжко!
Хочеться навіть плакати трішки.
Шкода розлучатися, хоч і треба,
Ми не забудемо ніколи про тебе.
5-й у ч е н ь
Спасибі тобі за добру науку,
За паличку першу і першу букву.
6-й у ч е н ь
За перше слово,за першу казку.
За першої вчительки щиру ласку
7-й у ч е н ь
Ми пам’ятаємо довгі роки.
Мудрі й повчальні твої уроки.
8-й у ч е н ь
Всі літери прочитані –
Усіх їх 33.
Тепер всі вас учитимуть
Підручники нові.
Під музику заходять діти в костюмах підручників.
Ч и т а н к а
Я – читанка нечитана,
Навчатиму ваш клас.
Я з вами говоритиму
Про наш прекрасний час.
Р і д н а м о в а
Я не з лісу, я не з поля.
Нелегка у мене доля.
Через радість та біду
Я з віків до вас дійду.
Я дитину колисала,
Батьківщину захищала.
І від роду і до роду
Зберегла свою я вроду.
Всі народи мову мають,
Всі пісень своїх співають,
Бо, хто має мову рідну,
Той багатий, а не бідний
М а т е м а т и к а
1, 2 , 3, 4, 5 –
Вміють діти рахувать,
Але хто мене не знає,
Хай даремно не гуляє,
Щоби весело гулять,
Всі уроки треба знать.
У ч и т е л ь. А пригадуєте, ще зовсім недавно…
(Діти співають пісню «Мама двері відчиня, проводжа до школи…», «Пісня про школу».)5
11-й у ч е н ь
Багато доброго, нового
Життя відкриє ще для нас.
Як перша сходинка до нього,
Для всіх нас став наш перший клас.
12-й у ч е н ь
Все в житті починається з малого:
З зернини – хліб, з промінчика – зоря.
І ми шкільну свою дорогу
Починали із сторінок Букваря.
13-й у ч е н ь
Спасибі скажемо усім,
Хто научив любить цей дім,
Ту вулицю, де ми живем, -
Все, що Вкраїною зовем.
У ч и т е л ь. Дитинство – це що для тебе?
14-й у ч е н ь. Дитинство – це блакитне небо.
15-й у ч е н ь. Це миру й щастя мить.
16-й у ч е н ь. Це гомін веселковий всюди.
17-й у ч е н ь. Це сонце, що вічно буде…
18-й у ч е н ь. Всім людям Землі світить.
19-й у ч е н ь. Це пісня, що понад світом…
20-й у ч е н ь
Відлунює всім привітом,
І пісню цю не спинить.
У ч и т е л ь. Нехай же вона зазвучить!
Виконується пісня «Вчать у школі».6
Учень
Дуже весело гуляти
Нам на світі Букваря,
Та закінчувати свято
Нам пора уже, пора.
Учень
Я дякую вам Щиро Ваш,
І бажаю щастя й миру,
Ще й у школі добре вчитись,
Щоб знаннями збагатитись.
Д і т и
Хай Бог охороняє всіх від злого,
Хай світить сонце і колосяться жита.
Щоб були всі здорові і щасливі
На многії літа! ( Хором)
У ч и т е л ь. Ось і закінчилось наше свято. Ви, дорогі діти, піднялися ще на одну сходинку на шляху до знань. Нехай цей шлях буде для вас радісним і цікавим. Нехай вам щастить!
Прислуцький НВК
«ЗОШ І-ІІІ ступенів - дитячий садок»
Підготувала і провела
Жабчик Н.В.
Прислуч 2017