Мета заходу: виховувати в учнів патріотичні почуття, гуманізм, гордість за історичне минуле нашої держави, любов до України, пошану до подвигу загиблих і тих, хто пережив війну.
Сценарій Вечора пам’яті до Дня партизанської слави
Мета: виховувати в учнів патріотичні почуття, гуманізм, гордість за історичне минуле нашої держави, любов до України, пошану до подвигу загиблих і тих, хто пережив війну.
(Святково прибрана сцена. Лунає музика)
(Розповідь супроводжується презентацією «Підпільний рух на Одещині»)
Читець 1:
Пам'яті наших батьків, дідів
Матерів і старших братів
Пам'яті вічно молодих солдатів і офіцерів
Полеглих на фронтах
Великої Вітчизняної війни
Читець 2:
Ми не діти війни,
Лихоліття страшного не знаєм.
Із книжок про війну, про бої читаєм.
Ми не діти війни,
Ми дітьми її пітьми не були.
Ми у мирі, у щасті, у тиші росли.
Але пам’ять про те, що творила
Кривава війна,
В наших душах ожива.
Ведучий 1:
Доброго дня, шановні присутні! Сьогодні ми зібралися, аби вшанувати героїчний подвиг уславлених партизанів і підпільників Великої Вітчизняної війни. 30 жовтня 2001 року Указом Президента України « …на підтримку ініціативи ветеранів війни та з метою всенародного вшанування подвигу партизанів і підпільників у період великої Вітчизняної війни 1941–1945 років, увічнення їх пам’яті…» було встановлене щорічне відзначення Дня партизанської слави 22 вересня.
Ведучий 2:
День партизанської слави – 22 вересня – збігається з початком героїчної підпільно-партизанської боротьби з нацистськими загарбниками.
Цей день є державним визнанням неоціненного внеску народних месників у велику Перемогу над нацистськими загарбниками, відновлення історичної справедливості щодо визнання масової участі українського народу у визвольній боротьбі проти гітлерівської навали.
Читець 3:
Все починалося з грому небесного,
Такого жорстокого, такого нечесного.
Із ненависного, злісного грому,
Який на світанку вигнав із дому…
А небо світле закрили чорні хрести!
Господи! Боже! Якщо ти є, захисти!..
Читець 3:
Крізь руки у двір гусенята малі...
І кров на травиці... І кров на землі...
І шипить у ставку гаряче залізо,
І полум'я дике шугає над лісом...
І мама мовчазно-бліді, мов стіна...
І тато поволеньки кажуть: «Війна...»
Ведучий 3:
22 червня 1941 року фашистські загарбники віроломно напали на радянську державу.
(Звучить оголошення про початок ВОВ виступ Левітана)
Найтяжчі випробування випали на долю українського народу під час Великої Вітчизняної війни. В умовах тотального терору і нехтування ворогом елементарних прав людини, насамперед права на життя, в Україні сформувався Рух Опору, який став грізною силою і перешкодою на шляху здійснення фашистами жахливого плану поневолення народів.
Ведучий 4:
Ні жорстоким кривавим терором, ні підступною пропагандою окупантам так і не вдалося погасити полум’я підпільно-партизанської боротьби. Перемоги воїнів Червоної Армії були нерозривно пов’язані з героїзмом партизанів і підпільників. Це були нескорені, сильні духом люди великого патріотизму і чистої совісті.
Ведучий 1:
З початку липня до середини жовтня 1941 року частини Окремої Приморської армії і підрозділу Чорноморського флоту героїчно обороняли Одесу, але ставало ясно, що рано чи пізно доведеться залишити місто ворогу. Проте відхід наших кадрових частин не повинен був означати закінчення опору німецько-румунським загарбникам.
(Звучить уривок з «Священної війни»)
Ведучий 2:
16 жовтня 1941 року, після 73 днів оборони, війська Одеського оборонного району залишили місто. Румунсько-німецькі частини увійшли до Одеси.
На зміну регулярним частинам Червоної Армії і Військово-морського Флоту, що героїчно захищали Одесу, пришли солдати «невидимого» фронту: у боротьбу з окупантами вступили розвідники, підпільники, партизани, багато радянських патріотів, для яких свобода і життя соціалістичної Батьківщини були над усе. Усі 907 днів під ігом фашистів вони не припиняли героїчної боротьби. Допомагаючи захисникам міста відійти з останніх рубежів, підпільники і партизани сховалися в катакомбах — розгалуженої мережі підземних галерей, що залишилися від багаторічної вирубки каменя-черепашника
Ведучий 3: Під час окупації на території Одеси і області діяло 13 партизанських загонів. А перший партизанський загін, яким командував Володимир Олександрович. Молодцов-Бадаєв, розташувався в катакомбах села Нерубайського. Спочатку до складу загону ввійшли 64 чоловіка і 5 жінок. Окрім цього в загоні були діти, які були зв'язковими і розвідниками
Ведучий 4:
Тут, у великому, недоступному для ворога підземному лабіринті, базувалися об’єднані в партизанські загони народні месники, тут були зосереджені основні сили радянського підпілля. Багато місяців патріоти провели в катакомбах, стійко витримуючи всі труднощі, відчайдушно борючись із ненависним ворогом.
Ведучий 1:
Ще один диверсійно-розвідувальний загін базувався на приватних квартирах міста й об’єднував три групи, які очолювали П. Продишко (на Одеському пивоварному заводі № 1), Г. Шилін (у районі Великого Фонтану) Їхні запаси зброї, боєприпасів, вибухівки та продовольства зосереджувались у дворі конспіративної квартири К. Булавіної.
Ведучий 2:
Серед відважних захисників Вітчизни були і юнаки, і діти.
В героїчні дні оборони Одеси в серпні 1941 року в загоні В. Молодцова зявився юнак, якого зарахували в загін зв’язним. Це був комсомолець Яша Гордієнко.16-річний юнак мріяв про подвиги, горів бажанням із зброєю в руках захищати рідне місто від фашистських загарбників
Читець 4:
Привели його на світанні
У багнюці всього, у крові
Захлиналися постріли дальні,
І дрижали бліді вартові.
Мов примари, гайдалися тіні,
На колисках скуйовджених віт.
І було партизану-хлопчині
Вісімнадцять – не більше – літ.
Ведучий 3:
В загоні Молодцова-Бадаєва Яша Гордієнко був розвідником. Він збирав інформацію про дії фашистів, розповсюджував листівки. Сміливий юнак неодноразово виводив з ладу телефонні з’єднання. А одного разу дякуючи кмітливості й відважності Яші Гордієнку вдалося врятувати 50 військовополонених
Читець 5:
За кожен колос, опалий
З твоїх, Батьківщина, полів;
За кожен волос, що впав
З головок наших дітей;
За стогін від болю жорстокої
Що злітає з братських ryб
Oтплатимо ми око за око
Oтплатимо ми зуб за зуб.
Не бути рабинею Батьківщині
І нам рабами не житъ!
За щacтя вільного життя
Не жаль голів скласти!
Звідси наше бесстрашье
Початок свій бере.
Священна ненависть наша
Розплати близька черга!
Heма красивіше, країни рідної
Щacrя - тобі служитъ
Йдемо ми, смерть зневажаючи
Не yмиparи, а жити!
Б. И. Беpeзнuцкuй. «За честь Батьківщини».
Ведучий 4: Відповідно до назви загону, а точно він називався "диверсійно-розвідувальним", він ділився на дві частини. Половина загону базувалася в катакомбах, інша ж половина, розбившись на три групи, розміщувалася в місті на конспіративних квартирах. Це були розвідники –"очі і вуха загону". Вони збирали важливу військову інформацію та впроваджували агентуру у фашистські органи.
Ведучий 1: Якось Яша Гордієнко, який більшу частину часу проводив за завданням Молодцова - Бадаєва біля залізничного вокзалу, роздобув і приніс в катакомби розклад руху залізничних потягів. Один ешелон був підкреслений і названий ешелоном "люкс", що свідчило про його важливість. Партизани вирішили цей ешелон підірвати.
Ведучий 2:
В ніч на 17 листопада 1941 року потяг було підірвано. Під його уламками знайшли загибель близько 200 високопоставлених румунських чиновників, які їхали до Одеси.
Агентам румунської сигуранци (політичної поліції) з доносу зрадника стало відоме місце явки підпільників. Вони були засуджені до смерті і розстріляні.
Ведучий 3:
10 квітня 1944 долі Одеса була звільнена. Із заслуженими почестями поховані герої.
Ведучий 4:
Указом Президії Верховної Ради СРСР від 5 листопада 1944 року за мужність і стійкість при виконанні спеціальних завдань капітанові Молодцову Володимиру Олександровичу посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Нагороджений орденами Леніна, Червоного Прапора.
Яків Гордієнко посмертно нагороджений орденом Леніна, Вітчизняної війни I ступеня і медаллю «Партизану Вітчизняної війни» I ступеня, «За оборону Одеси»
Ведучий 1:
Нинішнє покоління дізнається про військові подвиги дідів та прадідів знайомлячись з експонатами музею "Партизанської Слави" в с. Нерубайське Біляївського району (поряд з Одесою), - єдиного в Україні музею в катакомбах. Поряд з меморіальною площею встановлено скульптурну композицію "Народні месники", що зображає групу партизан, які виходять з катакомб на виконання бойового завдання.
Ведучий 2:
Навіки застигли в строю героїв, чий дорослий подвиг в роки війни не має ціни. Їх імена і в 21 столітті сяють зірками на мирному небі нашої батьківщини.
Ведучий 3:
Безцінними є розповіді про подвиги нашого народу в ті грізні роки учасники та очевидці тих подій.
Пригадати тяжке воєнне дитинство, про дії у тилу ворога ми запросили… (Представлення ветерана Великої Вітчизняної війни)
Виступ ветерана Великої Вітчизняної війни, учасника партизанського руху
Читець 6:
Я ніколи не бачила війни
Не бачила, як падають снаряди
Не чула гнітючої тиші
У замерзлих провулках Ленінграда.
Гул літаків в хмарах над Невою
У спалених селах скрекіт автоматів.
Не бачила пожежі над землею
І на снігу обвуглені хатини
Під грізним небом остови печей
Дерев, почорнілі скелети
І в темноті жовтневих ночей
Далеких вибухів яскраво-червоні відсвіти
Зеніток крики, пробудження страх
У обламаннях удома - вікна точно рани
Дівчати-медсестри в госпіталях
Війну і смерть тих, що побачили так рано.
Не бачила переможну весну
Ворогів не навчилася ненавидіти.
Я ніколи не бачила війну
І так боюся хоч раз її побачити.
(відео Пам'ятайте!)
Ведучий 4:
На згадку про всіх загиблих в 20 столітті і в 21, що стали знаряддям в руках варварів, в роки війни і в мирний час ми оголошуємо хвилину мовчання. Попрошу всіх встати.
(хвилина мовчання)
Читець 7:
Де б не був - в Москві, а чи Соренто,
Де б не був - в Парижі, чи Варшаві,
Зупинися біля монументу -
Де в граніт закута вічна слава.
Зупинися... Друже, зупинися -
Там твої батьки, а може, й діти...
Уклонися, низько уклонися
Тим, що вічно в серці будуть жити.
Не пройди, сучаснику, спокійно,
Квіти поклади на ці могили,
Кинь прокляття розпроклятим війнам.
И тих вшануй, які життя любили.
Ведучий 1:
Наша країна мирно живе більше 60 років. І хотілося б сказати, вже виросло покоління, що не знає, що таке війна. Проте щодня ми чуємо про новий конфлікт між народами, про нову дитячу біду. І тому про події тих страшних років ми не маємо права забувати. Таке не повинне повторюватися.
Читець 4
Нам не треба війни, не треба -
Ми за спокій і мир на Землі,
Щоб не коршаки в чистому небі,
А космічні пливли кораблі,
Щоб щасливо зростали діти
І не бачили жаху війни,
Щоб зловісний воєнний вітер
Був розвіяний вітром весни.
Вітром правди і сили людської -
Силу ту не здолати в віках -
Нас даремно лякають війною,
Міць народу - в народних руках!
Нам не треба війни, не треба -
Ми за спокій і мир на Землі.
Щоб не коршаки в чистому небі.
А космічні пливли кораблі.
Ведучий 2:
Нехай День партизанської слави передається з покоління в покоління і надалі, нехай зберігає в наших серцях такі поняття, як Батьківщина, честь, обов’язок і пам’ять.
Діти вручають ветеранам квіти і вітальні листівки