Даний матеріал доцільно використовувати на практичних заняттях з історії в 11 класі. Матеріали до уроку складаються з презентації, конспекту уроку, набору мап, схем, діаграм, відеоматеріалів для підтримки навчального процесу з історії України в 11 класі.
Даний ресурс допоможе учням 11 класу краще засвоїти навчальний матеріал.
Дані про кількість населення України
(із розсекреченого статистичного збірника ЦСУ УРСР) (1945 р.)
Область |
На 01.07.1941 р. (у тис.) |
На 01.05.1944 р. (у тис.) |
Після визволення залишилось населення (у % до кількості на 1941 р.) |
Місто Київ |
899,4 |
318,0 |
35,4 |
Київська |
2319,4 |
1845,7 |
65,5 |
Чернігівська |
1788,6 |
1227,0 |
68,6 |
Сумська |
1720,0 |
1184,0 |
68,8 |
Полтавська |
2227,6 |
1546,1 |
69,4 |
Харківська |
2643,1 |
1668,3 |
59,1 |
Ворошиловградська |
2041,3 |
1094,3 |
53,6 |
Сталінська |
3388,5 |
1803,9 |
53,2 |
Дніпропетровська |
2344,6 |
1417,1 |
60,4 |
Запорізька |
1450,0 |
926,6 |
63,9 |
Житомирська |
1736,2 |
1105,1 |
68,7 |
Кам’янець-Подільська |
1786,0 |
1282,1 |
69,0 |
Вінницька |
2406,0 |
1666,5 |
69,3 |
Кіровоградська |
1193,3 |
811,4 |
68,0 |
Одеська |
1852,5 |
1102,5 |
58,6 |
Миколаївська |
766,2 |
519,8 |
67,8 |
Херсонська |
780,8 |
502,8 |
64,4 |
Волинська (по 6 районах) |
240,5 |
147,9 |
61,5 |
Рівненська (по 27 районах) |
1103,2 |
759,6 |
68,9 |
Чернівецька |
879,7 |
555,0 |
63,1 |
Станіславська |
691,9 |
465,0 |
67,2 |
Тернопільська (по 29 районах і 2 містах) |
1327,1 |
818,0 |
61,6 |
« Демографічний розвиток України в повоєнний період характеризується скороченням трудових ресурсів ( на території республіки під час окупаційного режиму було знищено майже 3,9 млн мирних жителів, вивезено понад 2,2 млн осіб до Німеччини, частина з них загинула, а 200 тис осіб, побоюючись сталінського режиму, так і не повернулися); загальними втратами у роки війни ( загинув кожний шостий житель України).
Закінчення війни дало поштовх значним міграціям населення. Основними формами цих міграцій були демобілізація ( звільнення військовослужбовців із збройних сил), реевакуація ( повернення населення у місцевість, звідки воно було вивезене у зв’язку із загрозою воєнних дій), репатріація ( повернення на батьківщину військовополонених і цивільних осіб, що опинилися за межами своєї країни внаслідок війни), депортація ( примусове виселення з місця проживання осіб, які визнані соціально небезпечними). Значний відбиток на демографічному розвитку України залишили процес входження до складу СРСР західноукраїнських земель та голод 1946-1947 рр. через демографічні зміни 40-х років населення республіки становило в 1951 році 37,2 млн осіб, що на 4,1 млн менше, ніж у довоєнному 1940 р.» ( Бойко О.Д. «Історія України»)
«Вулиці міст, базари, вокзали буквально заполонили гурти голодних та обірваних дітей, які не мали ніякого догляду і навіть даху над головою… Слід мати на увазі, що до категорії сиріт відносили не лише тих дітей, які втратили своїх батьків. Так, із 620 вихованців дитбудинків Харківщини станом на 1943 р. лише 266 дітей були круглими сиротами, у 245 ж батьки знаходилися на фронті, 12 – у Німеччині як «остарбайтери», 22 – в окупованих районах, 55 були засуджені, а місце перебування батьків 16 дітей взагалі не було встановлено».( Голиш Г. М. «У вирі війни»)
Тема. «Демографічні зміни. Повсякденне життя повоєнних років. Доля жінки».
Мета: скласти уявлення учнів про зміни в житті українського суспільства в повоєнний період; закріпити теоретичні знання учнів, набуті впродовж вивчення навчального матеріалу; розвивати вміння працювати з джерелами, додатковою інформацією, вміти її узагальнювати; сприяти формуванню толерантного ставлення до думок інших; виховувати повагу до людей похилого віку, що пережили лихоліття.
Обладнання: підручник, матеріали підготовленні вчителем і учнями до практичного заняття, мультимедійні засоби (проектор, екран, ноутбук чи комп’ютер, презентація PowerPoint).
Тип уроку:застосування набутих знань.
Форма уроку – практичне заняття.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ:
Бесіда за питаннями:
- За вісім повоєнних років за часи правління Й.Сталіна які ви можете назвати умови життя українців, пережиті історичні події, процеси?
- Який слід в долях людей, республіки залишила Друга світова війна?
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ(слайд 1-2)
ПЛАН
1. Демографічні зміни.
2. Повсякденне життя повоєнних років.
3. Доля жінки.
1. Демографічні зміни.
1.1 Робота з мапою (слайд 3)
Завдання. 1. Розгляньте карту. Використовуючи умовні позначки, опишіть процес формування сучасної території України після Другої світової війни.
2. Які адміністративно-територіальні зміни відбулися в УРСР упродовж першого десятиліття після вигнання німецьких загарбників?
3.Назвіть документи, ухвалені за наслідками Другої світової війни, що гарантують непорушність кордонів України. Обговоріть це питання в контексті сучасної агресії Росії проти України.
Робота в группах:
1-ша група – Документ №1
2-га група – Документ №2
1.2 Робота з документом
Дані про кількість населення України (із розсекреченого статистичного збірника ЦСУ УРСР) (1945 р.) Документ 1.doc
Запитання до документа. Прослідкуйте, які області України зазнали найбільших втрат в роки війни, і спробуйте пояснити чому.
1.3 Робота з джерелом «Демографічний розвиток України в повоєнний період Бойко О.Д. «Історія України» Документ 2.doc
Завдання до документа.
Виділіть фактори, що вплинули на демографічні зміни в повоєнній Україні (запис факторів у зошити).
2. Повсякденне життя повоєнних років
2.1 Становище дітей України в післявоєнний період» (слайд 5-8 )
Завдання до документа: Яким на вашу думку був розвиток дошкільного і шкільного забезпечення в післявоєнний період? Свою думку обгрунтуйте.
2.2 «Післявоєнна трагедія: голод 1946–1947 рр. в Україні» Голодомор 46-47рр._New.avi (9-16)
Завдання: Охарактеризуйте умови життя селян.
Завдання. Чиї інтереси буули найбільш захищені під час проведення реформи?
3.Доля жінки.
Робота с фотоматеріалами (слайд 19-24)
Завдання.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ.
«Підведемо підсумки…»
Висловіть в декількох реченнях свої враження від отриманої інформації про життя українців, в тому числі й ваших рідних у післявоєнний час.
Вправа «Незакінчене речення»:
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Повторити вивчений матеріал, підготуватися до уроку узагальнення.