« Птахи наші
друзі»
(3клас)
Тема: Птахи – наші друзі
Мета: формувати уявлення про світ птахів; вчити дітей вдумливо, дбайливо ставитися до навколишнього середовища, замислюватися над наслідками своїх дій; розвивати спостережливість, інтерес до пізнання тваринного світу, допитливість; виховувати кращі людські якості, любов до природи.
Обладнання: Картки зі словами для ігор, плакати на тему, малюнки дітей.
Хід заняття
І Організаційна частина
1. Привітальне слово вчителя.
Встаньте, діти, усміхніться
І до сонця потягніться,
До сусіда поверніться,
Один одному всміхніться.
Гостей наших привітаймо
( Добрий день!)
Та у подорож рушаймо!
2. Виступ дітей.
1. Гуляють білі сніговиці,
Тріщить мороз. Гудуть вітри.
Сидять зажурені синиці,
І повзики, і снігурі…
2. Зима…зима. Не те, що влітку –
Біліє далеч снігова,
І на малесеньку чечітку
Колючий острах навіва.
Дзьобатий дятел працьовито
У кору стука - не дарма.
Але тепер йому не літо –
Кругом зима, кругом зима!
3 А сніг ле6жить, а вітер злиться.
І навіть щиглик на біду.
Хоч звичка в нього – бадьориться,
Притих під кущиком в саду.
3. Вступне слово вчителя.
- Дорогі друзі! Сьогоднішній ранок присвячений природі. Адже природа – це багатство народу .Її необхідно берегти, як ми бережемо життя людини.
( Запис голосів пташок.)
- Птахи – дивовижні створіння природи. Чи можемо ми уявити собі життя лісів, садів, луків без пташок? А скільки користі приносять птахи людині!
- Люди здавна спостерігали за польотом пташок і мріяли піднятися в повітря.
Тепер ця мрія здійснилася. Стрімкі стальні птахи – літаки підкорили небесний простір.
- Сильних і сміливих людей прийнято називати соколами, орлами, коханих людей ласкаво називають « журавкою», « лебідкою», дітей ніжно називають чижиками, горобчиками, а дратівливих – півниками.
- Давайте ж і ми сьогодні віддамо птахам день пошани і любові.
- Здійснимо з вами подорож у казковий світ птахів. Подорожувати будемо по зупинках.
Світ пташок
Орнітологи Загадкова
( цікавинки)
Скоромовна Ігрова
Ерудитів Народознавча
ІІ Основна частина.
1.Зупинка « Загадкова».
- Перша наша зупинка « Загадкова».
На зупинці « Загадковій»
Загадки пташок чудових.
( Діти тримають в руках малюнки птахів і читають загадки.)
Вночі полює на мишей.
Зате удень відпочива.
Ні, це не кішка, а … ( Сова)
Все життя співати
В півня вчиться,
Але й досі зна вона всього
Лиш половину пісеньки його. ( Зозуля)
Має носик – долото?
Ним комах з кори виймає,
Про здоров’я лісу дбає. ( Дятел)
Прилетів – обід приніс:
Малих жабеняток
Для своїх дитяток. ( Журавель)
5.гриць дивується, питає,
Що за пташка так співає:
Як горобчик цвірінчить.
Мов сорока стрекотить,
А ще інколи бува.
Що кричить немов сова!
Хто ж виспівує отак? ( Шпак)
2. Зупинка « Ігрова».
- у пташині ігри радо
Ми пограємо, малята.
1.Гра « Знайди зайве слово»
РОНАВО КИГРА КАШП ШИНАМА ЦЯСИНИ
( ворона, шпак граки, машина, синиця)
- Яке слово зайве? Чому?
2. Гра « Анаграма». ( Робота в групі0
У К Р А В О С Ш П
1 2 3 4 5 6 7 8 9
2312 ( КРУК)
7654 ( СОВА)
8942 ( ШПАК)
3. Зупинка « Народознавча».
- З покоління в покоління передавалися спостереження за птахами та їх зв'язок із різними явищами природи. На низку пам’яті добиралися народні прикмети, допомагали збагачувати погоду.
- Які народні прикмети ви дібрали?
( Складання квітки. Дитина читає прикмету, прикріплює пелюстку.)
• Птахи в’ють гнізда на сонячній стороні – на холодне літо.
• Побачив шпака – знай: весна біля порога.
• Гуси сидять, поховавши голови під крило, - буде похолодання .
• Жайворонок з’явився – до тепла, а зяблик – до холоду.
• Зозуля стала кувати – морозам не бувати.
• Взимку птахи сідають на сніг і кричать – буде хуртовина.
3. Зупинка « Ерудитів».
- Що відоме і нове
Зустрічає скрізь тебе.
Все уважно розглядай,
Точну відповідь шукай.
Щоб помилок уникати,
Треба розум розвивати,
Гостре око, слух, терпіння.
І тоді прийде уміння.
- Ось і на нашій зупинці вам потрібно відгадати цікаві загадки і задачки.
• Чи може страус себе назвати птахом? ( Ні. Бо він не може говорити.)
• На дереві сидять два птахи: 2 горобців, всі інші ворони. Скільки ворон сидить
на дереві?
- Зимовий вітерець попустував:
Геометричні фігури він змішав.
А ти, ерудите. не барися,
Скоріше птаха ти складеш
І перемогу здобудеш.
( Діти складають танграм.)
5.Зупинка « Скоромовна».
- Діти, вам необхідно, якомога швидше промовити скоромовку.
• Жатка в полі жито жне,
Жатку жайвір дожене.
• Летіла сова.
Торохтіла слова:
- Чи сон це, чи слон це,
А може і сонце!
• Горобець гука грака, ґава гатить гопака.
6. Зупинка « Орнітологів»
- Орнітологія – це наука, що вивчає птахів. Орнітолог – це та людина, яка вивчає життя пташок.
- Наші початківці – орнітологи підготували цікаві відомості про пташок.
Давайте вислухаємо їх.
( Виступ дітей.)
• Найбільш морозостійкі серед птахів – качки і гуси. Витримують мороз до 110 градусів .
• Найбільший птах у нашій країні - лебідь. Його вага сягає 12 – 16 кг.
• Деякі птахи стали у людей символами:
лебідь – символ вірності і любові;
ворона і сова – символ мудрості;
голуб – символ миру.
ІІІ Заключна частина
1. Творчо – емоційна вправа.
- Діти. Заплющіть очі і уявіть себе пташками . Про що ви б попросили людей, щоб зберегти природу?
( Діти висловлюють думки.)
2. Виступ дітей.
1. Ми друзі і вірні, і щирі.
Бо ми бережем повсякчас
Пташок, що літають у вирій.
І тих, що зимують у нас.
2. Зустрінуться в рідному краї
З ключем журавлиним вгорі
Синичок та щигликів зграї.
І сонце всміхнеться мені.
3. Ніколи не зробимо шкоди
Ми пташці у ріднім краю.
Нехай звеселяють природу -
Співають для нас у гаю.
3. Слово вчителя.
- Ну ось, діти, і закінчилася наша подорож до країни пташок. Але не слід забувати про наших пернатих друзів. Любіть і бережіть природу, будьте природі другом!
1