Матеріал дає можливість учити учнів мислити нестандартно, самостійно знаходити розв'язання поставлених проблем; стимулювати дітей до висловлення власних ідей; розвивати в учнів пізнавальні процеси - увагу, пам'ять, уяву, логічне мислення, звичку шукати рішення; виховувати незалежність у висловлюваннях, повагу до інших, потяг до знань
Чернівецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 37
Чернівецької міської ради
КОНКУРС ЗНАВЦІВ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
6 КЛАС
Підготувала та провела
вчитель української мови
та літератури
Кузик Н. І.
Чернівці
2016
Мета: учити учнів мислити нестандартно, самостійно знаходити розв’язання поставлених проблем; стимулювати дітей до висловлення власних ідей; розвивати в учнів пізнавальні процеси - увагу, пам'ять, уяву, логічне мислення, звичку шукати рішення; виховувати незалежність у висловлюваннях, повагу до інших, потяг до знань.
ПЕРЕБІГ ЗАХОДУ
Ведуча 1. Сьогодні в нас незвичайне заняття. Ми проведемо свято української мови та літератури й перевіримо, як ви можете швидко, правильно давати відповіді на запитання з української мови та літератури.
Ведуча 2. Наше свято ми проведемо у формі ігор та конкурсів. А якщо є конкурси, то повинні бути і переможці. Я вважаю, що більшістю переможців будуть хлопчаки.
Ведуча 1. А я з тобою не згодна. Хіба дівчатка не такі розумниці?
Ведуча 2. Так, але ж чоловіки розумніші.
Ведуча 1. А ми зараз це перевіримо. Проведімо змагання між хлопчиками та дівчатками, а свято назвімо «Розумники і розумниці».
Ведуча 2. А щоб не говорили про прихильність до тієї чи іншої команди, зробимо так: за кожну правильну відповідь вони одержуватимуть 1 бал.
Ведуча 1. Тоді розпочинаймо.
Ведуча 2. Кожній із команд потрібно відповісти на десять запитань. Якщо в команди немає відповіді, їй допомагає інша.
Питання для хлопчиків
Ведуча 1 (команді хлопчиків)
1. Боязка тварина, герой українських казок. (Заєць)
2. Поетичне оповідання або народне сказання про історичні події чи життя людей. (Легенда)
3. Твір, у якому висміюють вади людини. (Гумореска)
4. Сьома буква алфавіту. (К)
5. Дерево, національний символ України, гілки якого освячують навесні в церкві і зберігають як засіб від злих сил. (Верба)
6. Національний символ, частина народного українського вбрання, що дівчата одягають на голову. (Вінок)
7. Кущ, оспіваний в українських піснях, символ дівочої краси. (Калина)
8. Дві дощечки, дві сестрички, несуть мене з гори. (Лижі)
9. Колір українського прапора. (Жовто-блакитний)
10. Буква, яка немає звуків. (Ь)
Ведуча 2
Питання для дівчаток
1. Їхнє тіло покрите пір’ям. (Птахи)
2. Розповідний твір про видатних осіб і події з участю фантастичних осіб. (Казка)
3. Твір (часто віршований) про предмет, який прямо не називають, а пропонують тільки ознаки. (Загадка)
4. Буква, яка містить два приголосних звуки. (Щ)
5. Пісня ніжна і проста, що нам мама в дитинстві співала. (Колискова)
6. Частина мови, що відповідає на питання що? хто? який? чий? котрий? (Займенник)
7. Яких звуків в українській мові шість? (Голосних)
8. Нежива, а за людиною ходить. (Тінь)
9. Усна народна творчість. (Фольклор)
10. Скільки відмінків в українській мові? (7)
Ведуча 1. Ви добре виконали перше завдання. А зараз гра «Хто швидше?». Уявіть ситуацію, що в одного журналіста сталася пригода: у нього розпалися слова в реченні. Він встиг позначити їх тільки стрілочками, які ідуть від слова до слова.
Ведуча 2. Ваше завдання — скласти якнайшвидше слова в реченні.
І
|
|||||
Праця |
марнує |
лінь |
чоловіка |
годує |
а
|
Відповідь: Праця чоловіка годує, а лінь марнує
ІІ
|
||||
рідний |
помирай |
хоч |
За |
Край
|
Відповідь: За рідний край хоч помирай
Ведуча 1. Наступний конкурс — «Розгадай і знайди слова».
Завдання: знайти й закреслити 5 жіночих і чоловічих імен.
Хлопчикам
|
|||||||
к |
р |
ь |
3 |
Ч |
О |
н |
У
|
В |
І |
р |
А |
м |
Р |
о |
п
|
Б |
3 |
І |
О |
л |
Ь |
г |
А
|
А |
р |
м |
А |
р |
и |
н |
А
|
П |
с |
о |
Т |
к |
р |
о |
М
|
О |
р |
А |
Л |
Б |
с |
ч |
У
|
ч |
У |
Д |
А |
Л |
І |
н |
А
|
І |
н |
н |
А |
Р |
д |
о |
н
|
Мудрець завжди знає, що
треба робити в тому ви-
падку, якщо навіть немає
досвіду, а дурний завжди
помилиться там, де вже
пізнав невдачу.
Східна мудрість
Дівчаткам
|
|||||||
3 |
м |
У |
р |
к |
о |
И |
У
|
п |
р |
о |
л |
Е |
г |
Д |
о
|
с |
А |
н |
д |
Р |
І |
й |
т
|
Ч |
3 |
ш |
о |
М |
А |
к |
р
|
т |
м |
У |
А |
Р |
Т |
Е |
м
|
с |
Е |
р |
г |
І |
Й |
Ш |
л
|
м |
п |
о |
л |
І |
II |
Ь |
л
|
к |
У |
с |
А |
ш |
К |
О |
в
|
Ведуча 2. А тепер пропоную гру «Зачаровані слова».
Завдання: за допомогою ключового слова скласти нові слова згідно з комбінаціями.
Для хлопчиків (ключове слово сніговичок)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
с н і г о в и ч о к
Нові слова:
10 |
3 |
2 |
5 |
# |
6 |
3 |
2 |
5 |
10 |
1 |
2 |
3 |
4 |
# |
# |
10 |
5 |
1 |
7 |
6 |
5 |
6 |
10 |
# |
# |
1 |
3 |
2 |
5 |
6 |
5 |
4 |
2 |
7 |
10 |
# |
# |
# |
# |
1 |
3 |
2 |
5 |
# |
# |
# |
1 |
3 |
10 |
к |
і |
н |
о |
# |
в |
і |
н |
о |
к |
с |
н |
і |
г |
# |
# |
к |
о |
с |
и |
в |
о |
в |
к |
# |
# |
с |
і |
н |
о |
в |
о |
г |
н |
и |
к |
# |
# |
# |
# |
с |
і |
н |
о |
# |
# |
# |
с |
і |
к |
Для дівчаток (ключове слово парасолька)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
п а р а с о л ь к а
Нові слова
1 |
2 |
3 |
4 |
# |
# |
3 |
4 |
5 |
2 |
9 |
6 |
5 |
6 |
# |
# |
5 |
4 |
7 |
6 |
1 |
2 |
5 |
6 |
9 |
# |
3 |
6 |
5 |
4 |
9 |
6 |
7 |
6#, |
9 |
3 |
10 |
1 |
9 |
10 |
9 |
10 |
3 |
10 |
5 |
8, |
# |
# |
# |
# |
п |
а |
р |
а |
# |
# |
р |
а |
с |
а |
к |
о |
с |
о |
# |
# |
с |
а |
л |
о |
п |
а |
с |
о |
к |
# |
р |
о |
с |
а |
к |
о |
л |
о |
к |
р |
а |
п |
к |
а |
к |
а |
р |
а |
с |
ь |
# |
# |
# |
# |
Ведуча 1. Наступний наш конкурс називається «Пісенний» . Яка з команд найбільше знає і вміє співати українські пісні, та в цьому конкурсі й буде переможницею.
Команди співають заготовлені пісні.
Ведуча 2. А зараз конкурс «Перекладач».
Вам потрібно перекласти з російської мови такі слова.
Ведуча 1. Для команди «Розумники».
1. Занавеска — фіранка
2. Пятно — пляма
3. Ужас — жах
4. Сорт — гатунок
5. Вкус — смак
6. Владелец — володар (власник)
7. Парус — вітрило
8. Веревочка — мотузка
9. Резина — гума
10. Крюк — гак
Ведуча 2. Для команди «Розумниці».
1. Скала — скеля
2. Круг — коло
3. Платье — сукня
4. Василек — волошки
5. Ударение — наголос
6. Роза — троянда
7. Ковер — килим
8. Арбуз — кавун
9. Ткачиха — ткаля
10. Бархат — оксамит
Ведуча 1. Наступна гра називається «Смачні слова». З поданих слів утворіть нове «смачне слово».
кава + бос = ковбаса;
нора + маки = макарони;
дуб + роберт = бутерброд;
код + лоша = шоколад
Ведуча 2. Тепер підіб’ємо підсумок і визначимо переможців.
Ведуча 1. Ми вдячні вам за увагу. Навчайтесь тільки на 12 балів. Читайте книжки, любіть нашу мову.
Ведуча 2. Хай здійсняться ваш мрії, хай щастить вам у житті!
1