Урок № 24. «ЩЕБЕТАЛА ПТАШЕЧКА...»
Мета:
♦ навчальна: продовжувати ознайомлювати учнів із поняттям «веснянка»; засвоїти з ними поняття «соло»; учити визначати засоби виразності музичних творів, порівнювати життєвий зміст, настрій і характер музичних творів;
♦ розвивальна: розвивати музично-слухові уявлення в процесі сприймання, виконання;
♦ виховна: виховувати любов до природи, української народної пісні.
Музичний матеріал: В. Сокальський «Пташка»; поспівка «Вийди, вийди, сонечко»; українська народна пісня «Ой, минула вже зима»; Я. Степовий «Щебетала пташечка».
Наочні посібники: нотна хрестоматія; ілюстрації до музичних творів; «Музичний віночок. Робочий зошит із музичного мистецтва. 1 клас»; вірші «Жайворонки» Олександра Олеся, «Чижик» І. Складаного, «Соловейку-солов'ю» А. Малишка.
Обладнання: музичні молоточки; комп’ютер; фонохрестоматія.
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Хід уроку
Учні заходять до класу під музичний супровід («Пташка» В. Сокольського).
Перевірка готовності класу до уроку
Музичне вітання
♦ Які пісні вам відомі?
♦ Як називаються пісні, що виконуються на зимові свята?
♦ Як називаються пісні, що оспівують пробудження природи?
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. У березні, коли земля ще вкрита снігом, але все тепліше пригріває яскраве сонечко, у полях та гаях можна почути спів жайворонка — маленької непримітної пташечки, яка сповіщає про настання весни.
ЖАЙВОРОНКИ В небі жайворонки в’ються,
Заливаються-сміються,
Грають, дзвонять цілий день,
І щебечуть, і співають,
І з весною всіх вітають
Дзвоном радісних пісень.
Олександр Олесь
А чи може музика нагадати нам спів пташок?
Сьогодні ми дізнаємося про це.
Учитель. Сьогодні я вас запрошую здійснити мандрівку до лісу.
♦ Кого ми можемо побачити у лісі?
Послухайте уважно музику. Можливо, це ведмідь?
Слухання п'єси «Пташка» В. Сокольського
♦ Як ви здогадалися, що це музика не ведмедя, а пташки?
♦ 3 яких звуків складається музика — з низьких чи високих?
Ви дуже спостережливі. Цей твір має назву «Пташка». Його написав український композитор Володимир Іванович Сокальський.
Послухайте ще раз і покажіть рукою, як співає пташка.
Повторне прослуховування п'єси «Пташка» В. Сокольського з елементами пластичного інтонування
4.2. Вокально-хорова робота Розучування поспівки «Вийди, вийди, сонечко»
Учитель. Послухайте українську народну пісню «Ой, минула вже зима».
♦ Про які ознаки весни йдеться у цій пісні?
Слухання та розучування пісні «Ой, минула вже зима»
(робота у зошитах, с. 29)
♦ Як ви вважаєте, це колядка? щедрівка? Можливо, назва цієї пісні зовсім інша?
Продовження роботи
над піснею Я. Степового «Щебетала пташечка»
4.3. Засвоєння нових знань
Робота з поняттям «соло» (робота у зошитах, с. 29)
♦ Чим звуки весняної пори відрізняються від звуків осені?
♦ Як називають пісні, якими ми зустрічаємо весну?
♦ Який твір розказав нам про спів пташки?
Учні виходять із класу під музичний супровід («Пташка» В. Сокаль- ського).
ЧИЖИК Чижик солодко поспав.
А прочумався — устав,
У росі умився чисто,
Дзьобом пір’ячко почистив:
— Ой, який чудовий день Для роботи й для пісень!
І. Складаний
СОЛОВЕЙКУ-СОЛОВ’Ю
Соловейку-солов’ю,
Я приспівочку зів’ю Свіжу та барвисту З золотого листу,
З того листу, що в долині,
На кленині, на калині,
На березовій корі,
На дубочку угорі...
А. Малишко