Екологічний закон – це об’єктивний, постійний і необхідний зв'язок міжбіосистемами та навколишнім середовищем, що випливає з їх внутрішньої екологічної сутності.
Номер слайду 3
Аутекологічні закони відображають дію екологічних чинників на структуру,функції і розвиток організмів.закон мінімуму Лібіха: виживання організмів визначається лімітувальним фактором, інтенсивність якого наближається до мінімуму.
Номер слайду 4
Демекологічні закони визначають екологічні закономірності на рівні популяцій і видів.закон Гаузе або принцип конкурентного витіснення –згідно з ним, два види не можуть стабільно співіснувати на одній території, якщо займають однакову екологічну нішу. Ага (інвазивний вид), завезена до Австралії у 1935 році, витісняє місцеві види амфібій і рептилій
Номер слайду 5
Правило Карла Бергмана: якщо два близькі види гомойотермних тварин відрізняються розмірами, то більший мешкає в холоднішому, а дрібніший — у теплішому кліматі. У багатьох ссавців і птахів північної півкулі відносні розміри кінцівок та інших виступаючих частин тіла (хвостів, вух, дзьобів) збільшуються з поширенням на південь. Цю закономірність назвали правилом Аллена. Полярна лисиця, або песець. Лисиця звичайна. Пустельна лисиця, або фенек
Номер слайду 6
Інвазійні (інвазивні) види - алохтонні види із значною здатністю до експансії, які розповсюджуються природним шляхом або за допомогою людини й становлять значну загрозу для флори й фауни певних екосистем, конкуруючи з автохтонними видами за екологічні ніші, а також спричиняючи загибель місцевих видів. Вогнівка самшитова Венозна рапана. Водяний гіацинт. Дуб червоний. Ваточник звичайний
Номер слайду 7
Синекологічні закони – це закономірності функціонування угруповань.закон вичерпності природних ресурсів. Неконтрольований вилов риби у світовому океані призводить до вичерпання його ресурсів. Науковці прогнозують, що промислова риболовля може деградувати вже до 2048 року. Це закон обмеженості (вичерпності) природних ресурсів, правило екологічного дублювання, правило «метаболізм і розміри особин» (правило Ю. Одума)
Номер слайду 8
Екосистемологічні закони відображають закономірності існування екосистем та їхні взаємозв’язки.правило екологічної піраміди (правило 10%), відповідно до якого маса організмів наступного трофічного рівня складає 10 % від маси попереднього. До цієї групи відносять правило екологічної піраміди, закон односпрямованості потоку енергії, закон внутрішньої динамічної рівноваги.
Номер слайду 9
Біосферологічні закони. Закон біогенної міграції атомів (В. І. Вернадського): міграція хімічних елементів на земній поверхні та в біосфері в цілому здійснюється під переважаючим впливом живої речовини, організмів. Закон єдності організм-середовище — закон, згідно з яким між живими організмами і навколишнім середовищем існують тісні взаємовідносини, взаємозалежності і взаємовпливи, які зумовлюють їхню діалектичну єдність. Закон ноосфе́ри —згідно з яким на сучасному рівні розвитку людської цивілізації вона неминуче перетворюється в ноосферу, тобто в сферу, де найважливішу роль в розвитку природи відіграє розум людини.
Номер слайду 10
Екологічні зв’язки — закономірні взаємовідносини, що виникають між об’єктами неживої природи й організмами та надорганізмовими біосистемами. Вони можуть бути дуже різними: структурними й функціональними, випадковими й необхідними, прямими й опосередкованими. За походженням розрізняють внутрішні й зовнішні зв’язки. Внутрішні зв’язки — це зв'язки між елементами біосистеми, сукупність яких утворює її структуру й сутність. Зовнішні зв’язки являють собою відносини між даним явищем і навколишніми об’єктами або процесами.
Номер слайду 11
Принципи застосування екологічних законів у практичній діяльності людинипринцип оновлення ресурсів — людина має використовувати такі ресурси й у такій кількості, щоб відбувалося їх поступове відновлення внаслідок природних процесів;принцип цілісності природи — вплив на якийсь елемент природи позначається на її інших складниках, оскільки всі елементи й процеси природи нерозривно пов’язані між собою;принцип рециклічності, або повторне багаторазове використання найважливіших речовин, оскільки в природі є й невідновні ресурси;принцип завбачливості — людина має передбачати наслідки впливу на природу, запобігати виникненню та розвитку негативних змін.