"Що за розкіш ці казки"

Про матеріал
Конспект урок-подорож на тему "Що за розкіш ці казки" містить матеріал для узагальнення вивченого матіріалу по темі казки.
Перегляд файлу

              «Що за розкіш ці казки»

      Підсумковий урок за темою (5 клас)

Мета: повторити і узагальнити вивчений матеріал з теми; сприяти формуванню ключових компетентностей: набувати досвіду спілкування з природою; навчитися цінувати власну свободу, ініціативність, обстоювати власні позиції; використовувати народну мудрість у повсякденному житті для уникнення конфліктних ситуацій;  навчатися кмітливості й винахідливості; предметних компетентностей: виразно читати тексти казок; визначати головну думку прочитаного; переказувати тексти казок; висловлювати враження та власне ставлення до подій творів; давати характеристику казкових персонажів, оцінювати їхні вчинки, моральні якості; розкривати гуманістичний зміст казок моральні цінності, утілені в них.

Обладнання: виставка збірок народних та літературних казок, ілюстрації учнів до вивчених казок.

Тип уроку:урок узагальнення та систематизації знань.

Форма проведення: урок-подорож.

                                    Хід уроку

I.Організаційний момент.

На уроці ми:

Сидимо — правильно

Пишемо — каліграфічно

Відповідаємо — чітко.

II. Вступне слово вчителя.

Розважає і повчає

Дуже цікавий сюжет має

Із давнини її рід ведеться,

Усно лиш передається

Відгадайте коли ласка,

Що за твір? (Народна казка)

Молодці, відгадали, так на сьогоднішньому уроці ми з вами підведемо підсумок    

вивченим народним і літературним казкам, а проведемо його у вигляді цікавої подорожі зачарованим лісом, де зустрінемося з казковими героями, які приготували нам цікаві завдання, тільки відгадавши їх, ми зможемо вибратися із казкового лісу.

III. Мотивація навчальної діяльності.

 (Зачарований ліс,на сцені з'являється Червона Шапочка, яка співає пісню

«Якщо довго, довго, довго...»)

Червона Шапочка: Добрий день друзі, я надіюсь, що мене впізнали,хто я? (Відповідь дітей). Так, це — я Червона Шапочка, героїня казки Шарля Перро.Ось я потрапила в зачарований ліс, щоб вибратися з нього я повинна відгадати багато загадок, і прошу вас допомогти мені у цьому, бо інакше мене з'їсть голодний вовк. Допоможете мені друзі?

       Отже, розпочинаємо нашу подорож.

       Тож слухайте уважно.

1. Зупинка Фольклорна

Червона Шапочка: Треба пройти на Захід і завдання знайти у дуплі дерева, на якому золотий ланцюг. Підкажіть, будь ласка, яке це дерево? (Дуб)

(Знаходить записку і читає)

1.Найдавніші із них є

   У збірці із п'яти частин,

   То ж про кого ці казки?

   Ну, звичайно ж, про... (тварин).

До наступного завдання відгадку знайдемо у стовбурі білокурого дерева.

Яке це дерево? (Береза)

(Читає завдання.)

2.Хоч маленького він зросту,

   Та чудовиськ не боїться.

   Батьків своїх поважає.

   Працювати полюбляє.

   Згадують його ще й досі.

   Ім'я хлопця - ... (Ісумбосі)

3.( А зараз треба пройти три кроки на схід і знайти завдання під грибом, у якого шапка з білими кружечками)

(Цей гриб (Мухомор) )

Щоб людям допомагати

Треба добре серце мати

Й не сподіватися, що може

Малянів ...(пензлик) допоможе.

4.У казан  із фарбою попався,

   А потім роду відцурався

   За зраду і обман загинув, така от справа.

   Шакал індійський ...( Чандарава)

(А тепер ми загадку повинні знайти, під пеньком, який знаходиться на заході)

    Натяк має, усіх повчає,

    Хоч корінь спільний,

    Та це не казка.

    Ми точно знаєм,

    Що це ... (приказка).

  Червона Шапочка: З першим завданням ми з вами справилися, молодці, вмієте відгадувати загадки.

 Тож продовжуємо нашу подорож.

  (Червона Шапочка виходить)

З'являється Вовк.

  Нас називають сіроманці,

  Полюємо вдень, вночі і вранці,

  Ласуємо ми ніжним м'ясом,

  Не боїмось приманок й капканів

  Нас називають зграєю ... (Вовків).

Ви впізнали мене друзі? (відповіді дітей)

Так, це я  Вовк — герой багатьох народних і літературних казок. Я теж повинен пройти зачарованим лісом, щоб знайти будинок бабусі, до якої поспішає Червона Шапочка.

  Допоможете мені? Тож вирушаємо у путь.

2.Зупинка Літературна

  (Ви повинні відгадати авторів літературних казок)

1.Королем казок мене вважають,

   В честь мою є Золота медаль.

   Про Дюймовочку й Русалоньку всі знають,

   Герду й Кая діткам дуже жаль.

   Впевнений: Моє ім'я ти знаєш,

   Загадку, звичайно ж, відгадаєш.

                                  (Андерсен)

2.Ох, як на серці було гірко,

   Коли читав ти про Дитину-зірку.

   Для кожного корисні і повчальні

   Казки його сумні і незвичайні.

                                    (О. Уальд)

3.Мандруючи вдвох німецькою землею,

   Збирали вони незвичайні скарби.

   Скарбам цим зраділи дорослі й малі,

   Уважно їх слухали серед юрби.

   Скарби ці старанно  збирали два брати.

   А ви відгадайте, як їх було звати.

          (Брати Вільгельм і Якоб Грімм)

4.Його казки — цікаві й чарівні

   Герої в них були такі:

   Червона Шапочка і Кіт у чоботях

   І Попелюшка, що танцює на балах.

                                 (Ш. Перро)

Вовк: Молодці діти, допомогли мені пройти літературним лабіринтом. А зараз мені треба тікати, поки мене не зловили мисливці. (вибігає)

3. Зупинка «Ігрова»

   На сцені з'являється бабуся. Чи впізнали ви мене? Так, це я, бабуся, я не діждуся, коли прийде моя внучка Червона Шапочка і принесе мені пиріжки. А поки її немає, пограємо у цікаву гру.

    Гра «З якої казки речення?»

1.«Це чарівний пензлик» - сказав дідусь.

                            ( «Пензлик Маляна» )

2.«... ріс як на дріжджах ...» ( «Момотаро» )

3.«... як же обдурив нас цей пройдисвіт!»

                       ( «Фарбований Шакал» )  

4.Незабаром підійшли до величезного будинку з високою брамою.

                                 ( «Синдбад Мореплавець» )

5.Він вискочив з-за пояса дівчини і замахнувся мечем-голкою.

                                                               ( «Іссумбосі» )

   Із цим завданням ви справилися, - молодці.

      З'являється Баба Яга.

   Я Баба Яга, костяна нога. Яна своїй мітлі дуже любила подорожувати, тож запрошую і вас, діти, у літературну подорож.

4.Зупинка  «Літературна подорож»

   (Розподілити казки за тими країнами, з яких вони до нас прийшли.)

                          Країна

                         Казка

       Індія

       Китай

       Японія

       Народи Сходу

       Німеччина

     « Синдбад-мореплавець»

     «Іссумбосі, або Хлопчик-мізинчик»

     «Пензлик Маляна»

     «Пані Метелиця»

     «Фарбований Шакал»

 

Баба Яга: Ну що ж, я бачу, що ви, як і я, любите подорожувати, тому добре знаєте країни і казки, які виникли у них, молодці. Ну мені вже час знову летіти у подорож. До нових зустрічей. (Зникає)

5.Слово вчителя.Ви вже, напевне втомилися, відгадуючи загадки наших казкових героїв, тож давайте трошки з вами порухаємося.

    Зараз ми виконаємо тестове завдання, обираємо правильну відповідь, плескаючи в долоні.

1. «Пані Метелиця» - казка

    а) французька;

    б) німецька;

    в) чеська;

2.  «Злющий, мов сто чортів»,- ці слова із казки «Пензлик Маляна» сказані про:

     а) учителя;

     б) поміщика;

     в) імператора;

3.  Народною називається казка, яку:

    а) створив народ;

    б) створив автор;

    в) створив автор, але її дуже любить народ;

4.  Чандарава — герой казки:

    а) «Фарбований Шакал» ;

    б) «Фарбований  Лис» ;

    в) «Зачумлені звірі» ;

5.  Збирачі німецького фольклору — це:

     а) брати Гегель;

     б) брати Грімм;

     в) брати Шлегель;

6. Знову з'являється Червона Шапочка.

Діти, у моєму кошику замість пиріжків з'явилися якісь дивні речі, давайте спробуємо відгадати кому із казкових героїв вони належать.

     1.Молоток; (Чудовиськам

     2.Діжка з фарбою; (Шакал Чандарава)

     3.Голка; (Іссумбосі)

     4.Персик; (Момотаро)

     5.Золотий ланцюг; (Коту ученому)

     6.Починок; (Пасербиці)

     7.Крам; (Синдбад-мореплавець)

7.Зупинка «Мовознавча»

Вчитель: А зараз ми з вами виконаємо письмове завдання.

  Складіть прислів'я з окремих частин, прочитайте.

1)Доброму всюди                                       а)легко зробити;

2)У гостях добре                                        б) не візьметься;

3)І за холодну воду                                     в)добре;

4)Легко говорити, та не так;                      г)а вдома краще;

5)Хочеш бути щасливим;                           д)багатства;

6)Хто зле робить;                                        є)той більше хоче)

7)Щастя дорожче;                                       ж)то не будь лінивим;

8)Хто більше має;                                        з)тому і щастить;

9)Хто добре працює;                                   і)той все собі шкодить;

10)Дим рідної країни тепліший;                й)від вогню чужого краю;

8.Зупинка «Зоологічна».

Вчитель:Оскільки ми з вами потрапили в чарівний ліс, то ми знаємо,що в ньому  живуть звірі і пташки, які стали героями казок, попробуємо відгадати їх.

     1.Ця мала сіра пташка співала для імператора. (Соловей)

     2.Хто був у складі Бременських музикантів?

               (Осел, кіт, півень, пес)

     3.Цей хижий звір став царем,коли упав у бочку з синьою фарбою. (Шакал)

     4.Цей овоч було перетворено на карету для Попелюшки. (Гарбуз)

     5.Цього птаха малював Малян, має великий дзьоб, довгі ноги, живе на болоті. (Журавель)  

     6.Він ходить по золотому ланцюгу і розповідає казки. (Кіт)

     7.Це дерево росло в колодязі. (Яблуня)

     8.З бутона цієї весняної квітки народилася Дюймовочка. (Тюльпан)

9. Підсумки уроку.

1. Взаємооцінювання учнів.

2.Заключне слово вчителя.

Ось і добігла до кінця наша подорож. Сьогодні на уроці, я думаю, всім було цікаво і весело. Ми з вами пригадали відомі нам казки та їх героїв. І наш урок я хочу закінчити складеним власним віршем,який називається, «Чарівна книга».

 

 

 

 

docx
Додано
14 лютого
Переглядів
96
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку