Тема. Серцево-судинна система.
Мета. Систематизувати, узагальнити і перевірити знання учнів, удосконалювати практичні навички надання першої допомоги під час кровотеч, враховувати бережливе ставлення до власного здоров’я, розвивати логічне мислення, уміння робити висновки, порівнювати, працювати в колективі.
Обладнання: таблиці «Будова серця», «Кровообіг і лімфообіг», модель серця, бинт, джут, марлеві серветки, розчин йоду, пероксид гідрогену, картки із завданнями.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Форма уроку. Мандрівка-гра.
Девіз уроку. «Розум людський завжди прагне до діяльності і не витримує безперервного спокою» (Цицерон, 106 – 43 рр. до н.е.)
ХІД УРОКУ
Клас ділиться на дві команди.
Учитель. Сьогодні ми помандруємо руслом «річки життя», здійснюючи зупинки. На кожній зупинці команди мають змогу отримати певну кількість балів, виконавши завдання. Бали фіксуються у маршрутному листі команди. Найнеобхіднішим багажем у цій подорожі є ваші знання кровоносної системи людини.
Зупинка «Анатомічна»
-
Підписати на «німому» малюнку всі частини серця і судини, які несуть кров від серця і до серця.
-
Із переліку назв судин (1-3) знайти правильні відповіді на запитання (І-VІ)
-
Артерії
-
Вени
-
Капіляри.
-
Судини утворені одним шаром епітелію.
-
Стінки судин міцні і пружні.
-
Стінки складаються з кількох шарів клітин, м’язи слабкі.
-
Судини утворюють густу сітку, яка пронизує органи і тканини.
-
У судинах є півмісяцеві клапани.
-
Густо обплітають легеневі пухирці.
Зупинка «Кардіологічна»
-
Складіть таблицю, яка зображує «серцевий цикл». Вкажіть час скорочення і розслаблення камер.
Зупинка «Фізіологічна»
-
У схемах великого і малого кіл кровообігу знайти помилки і скласти правильний ланцюг.
Схема великого кола кровообігу:
Схема малого кола кровообігу
Зупинка «Діагностична.
1. Серед переліку хвороб (1-8) знайти правильні відповіді на запитання (І-VІ).
-
Атеросклероз.
-
Інфаркт
-
Дистонія
-
Аритмія
-
Тромбофлебіт
-
Інсульт
-
Гіпотонія
-
Гіпертонія.
-
Порушення серцевого ритму.
-
Хронічне захворювання, що характеризується ущільненням стінок артерій, звуженням їх просвіту та частин утворенням тромбу.
-
Омертвіння частин м’язових клітин серця.
-
Гостре порушення мозкового кровообігу, що призводить до ушкодження тканини мозку та розладів його функції.
-
Порушення тонусу судин.
-
Запалення стінки вен з утворенням тромбу в її просвіті.
-
Порівняти зображення сердець і знайти: серце здорової людини; серце тренованої людини; серце людини, яка курить; серце не тренованої людини.
Поясніть вплив фізичної активності, нікотину, алкоголю на серцево-судинну систему.
Зупинка «Травматологічна»
-
Визначити діагноз і надати першу допомогу (продемонструвати вміння зупиняти кровотечі різних типів)
-
У потерпілого на пальці появилася крапля крові;
-
У потерпілого із рани нижче ліктя кров б’є фонтаном;
-
У потерпілого біль у животі, блідність, слабкий пульс, холодний піт;
-
У потерпілого із рани на стегні кров витікає рівномірно і має темний колір.
Зупинка «Інтелектуальна»
Запитання:
-
Чому відморожені вуха блідніють?
-
Чому серце тривалий час може працювати ізольовано від організму людини?
-
Чому кров у донорів беруть з вен, а не з артерій, хоча вміст кисню і поживних речовин в артеріальній крові більший?
-
Чому серцевий м’яз працює все життя без видимого стомлення?
Підведення підсумків командної гри.
Зупинка «Індивідуальний залік» (індивідуальне виконання тестових завдань, оцінювання)
І рівень (знайти одну правильну відповідь)
1. Артерії – це судини, по яких:
-
Кров тече від серця
-
Кров тече до серця
2. Будь-яке коло кровообігу починається з
-
Передсердя
-
Шлуночка
3. Яка кров тече по легеневих венах?
-
Артеріальна
-
Венозна
4. Гормон, який прискорює та посилює скорочення серця:
-
Адреналін
-
Інсулін
5. Кров’яний тиск найбільший у
-
Венах
-
Артеріях
6. Після скорочення передсердь відкриваються клапани
-
Півмісяцеві
-
Стулкові
ІІ рівень (знайти одну правильну відповідь)
1. Артеріальний тиск у людини вимірюють за допомогою
-
Хронометра
-
Термометра
-
Манометра
-
Спірометра
2. Тривалість серцевого циклу становить
-
0,4 с
-
0,8 с
-
0,3 с
-
0,5 с
3. Стулкові клапани в серці людини розташовані
-
Між лівим передсердям і лівим шлуночком;
-
Між лівим шлуночком і аортою;
-
Між порожнистою веною і правим передсердям.
4. Якими судинами кров рухається з найменшою швидкістю
-
Артеріями;
-
Венами;
-
Капілярами.
5. Властивість серцевого м’яза, яка забезпечує поширення збудження по всьому серцю:
-
Провідність;
-
Автономія;
-
Скоротливість.
6. Учений, який довів, що кров людини рухається по замкненій системі завдяки роботі серця:
-
І. Мечников;
-
К. Ландштейнер;
-
В. Гарвей
ІІІ рівень (знайти одну або декілька правильних відповідей)
1. Чинники, які сповільнюють силу серцевих скорочень:
-
Симпатичні нерви;
-
Адреналін;
-
Іони калію;
-
Парасимпатичні нерви;
-
Ацетилхолін;
-
Іони кальцію.
2. По яких судинах тече венозна кров:
-
По легеневій артерії;
-
По легеневій вені;
-
По аорті;
-
По порожнистій вені.
3. Півмісяцеві клапани в серці людини розташовані
-
Між лівим передсердям і лівим шлуночком;
-
Між лівим шлуночком і аортою;
-
Між порожнистою веною і правим передсердям;
-
Між правим шлуночком і легеневою артерією.
ІV рівень
-
Чому в учнів, які складають іспити підвищується артеріальний тиск?
-
Чому від спеки або хвилювання шкіра людини червоніє, а від холоду або переляку – блідне?
Додаток
Маршрутний лист команди.
Зупинка «Анатомічна»
-
Будова серця - _____________________________ балів.
-
Будова судин - _____________________________ балів.
Зупинка «Кардіологічна»
-
Фази серцевого циклу - _________________________ балів.
Зупинка «Фізіологічна»
-
Будова великого кола кровообігу - ___________________ балів.
-
Будова малого кола кровообігу - _____________________ балів.
Зупинка «Діагностична»
-
Діагноз хвороб - _________________________ балів.
-
Підпис малюнків - _______________________ балів.
Зупинка «Травматологічна»
-
Надання допомоги - ____________________ балів.
Зупинка «Інтелектуальна»
-
Відповіді на запитання - __________________ балів.
Загальна кількість балів _____________.