Мета: повторити, узагальнити, систематизувати знання учнів про середньовічне місто, життя селян і сеньйорів, з’ясувати відмінності у житті селянина, міщанина і феодала.
Тип уроку: повторювально – узагальнювальний.
Форма уроку: КВК
Хід уроку
I. Вступне слово вчителя.
Сьогодні у нас історичний КВК. Учасники гри – команди «Феодали» і «Сеньйори».
II. Привітання.
III. Розминка.
Тестові завдання ( 1 бал за одну правильну відповідь)
IV. Розв’язування кросвордів.
( 1 бал за одне правильно відгадане слово)
V. Пояснення висловів.
Як ви розумієте середньовічні вислови:
«Васал мого васала – не мій васал», «Міське повітря робить вільним»
( 2 бали за правильно пояснений вислів)
VI. Виправити помилки художника.
Виправ помилки художника, який переплутав підписи до малюнка.
( 1 бал за одну правильно виправлену помилку)
VII. Написати листа своєму одноліткові.
Спробуйте написати листа своєму одноліткові, в якому розкажіть про життя селянина.
( Найвища оцінка 10 балів)
VIII. Розшифрувати номери зображених деталей замку.
( 1 бал за одну правильно розшифровану деталь)
IX. Підсумок уроку.
X. Домашнє завдання. Підготуватися до уроку тематичного оцінювання.
ПЛАН ПРОВЕДЕННЯ
1. Тестові завдання.
1 бал за одну правильну відповідь.
2. Заповнення кросвордів.
1 бал за одне правильно відгадане слово.
3. Пояснення висловів.
2 бали за правильно пояснений вислів.
4. Виправити помилки художника.
1 бал за одну правильно виправлену помилку.
5. Написання листа своєму одноліткові.
Найвища оцінка 10 балів.
6. Розшифрувати номери зображених деталей замку.
1 бал за одну правильну відповідь.
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Примусові роботи у господарстві феодала:
а) помістя; б) панщина; в) оброк; г) натуральне господарство.
2. Платежі селян феодалові продуктами і виробами свого господарства:
а) помістя; б) панщина; в) оброк; г) натуральне господарство.
3. Державна земля, надана в користування за період служби:
а) помістя; б) панщина; в) оброк; г) натуральне господарство.
4. Господарство, в якому виробляється майже все необхідне для власного споживання:
а) помістя; б) панщина; в) оброк; г) натуральне господарство.
5. Герб – це:
а) вислів, який вживається під час битви, як заклик до боротьби;
б) знак – символ держави, міста, роду, який зображувався на прапорі, печатці, щиті, монетах;
в) змагання рицарів.
6. Той, хто позичає іншим гроші під відсотки:
а) ремісничий цех; б) гільдія; в) лихвар; г) банкір.
7. Об’єднання купців для захисту від грабіжників і допомоги один одному:
а) ремісничий цех; б) гільдія; в) лихвар; г) банкір.
8. Об’єднання ремісників однієї чи близьких спеціальностей:
а) ремісничий цех; б) гільдія; в) лихвар; г) банкір.
9. Особа, яка зберігала гроші інших осіб і здійснювала кредитні операції:
а) ремісничий цех; б) гільдія; в) лихвар; г) банкір.
10. Міста, яка звільнились з-під влади сеньйора ставали:
а) містами – колоніями; б) королівськими містами; в) містами – комунами.
ЗАПОВНІТЬ КРОСВОРДИ
1. Змагання рицарів.
2. Заклик воїнів до бою.
3. Феодал, який займав третю сходинку феодальної драбини.
4. Символічний знак рицаря.
|
1. |
|
Т |
|
|
|||
2. |
|
О |
|
|
|
|
||
3. |
|
|
|
В |
|
|
||
|
4. |
А |
|
|
|
|
||
5. |
Р |
|
|
|
||||
1. Плата за право провозити товар, або торгувати.
2. Вирощування, або виготовлення чогось для себе.
3. Зразковий виріб, який мав виготовити підмайстер.
4. Особа, яка зберігала гроші і здійснювала кредитні операції.
5. Неякісно виготовлений виріб.
1. |
|
Р |
|
|
|
2. |
|
И |
|
|
|
Р |
И |
Ц |
А |
Р |
|
|
3. |
А |
|
|
|
4. |
|
Р |
|
|
ЗАВДАННЯ
|
СЕНЬЙОРИ |
ФЕОДАЛИ |
1
|
|
|
2
|
|
|
3
|
|
|
4
|
|
|
5
|
|
|
6
|
|
|