Шевченкіана: що? де? коли?

Про матеріал
Конспект уроку-конкурсу буде корисний для вчителів української мови та літератури при підготовці до відзначення Шевченківських днів, а також для класних керівників для проведення позакласних заходів, приурочених вшануванню пам’яті Великого Кобзаря. Елементи уроку можна використати для проведення літературних турнірів, змагань, вікторин, а також як літературні диктанти при вивченні творчості Шевченка.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       

Шевченкіана: що? де? коли?

                                      ( Урок-конкурс )                                

  

        

Учитель

  Гімназії № 10    Червоноградської міської ради   Львівської області

Остапик Ірина Михайлівна

                                                                                                                          

 

 

 

Шевченкіана: що? де? коли?

Мета: повторити і систематизувати вивчене про Т.Г.Шевченка, перевірити знання творів Великого Кобзаря, поглибити знання учнів про письменника, вдосконалювати вміння і навички працювати самостійно, добирати потрібну інформацію, опрацювати критичні статті;

розвивати творчі здібності учнів, вміння виразно декламувати вірші Шевченка, співати пісні на його слова; виховувати інтерес до поглибленого вивчення творчості Т.Шевченка, бажання учнів бути найкращими, перемагати, долати труднощі; прищеплювати любов і пошану до Тараса Шевченка.

 

Тип уроку: урок-конкурс

 

Обладнання: портрет Т.Г.Шевченка, вишиваний рушник, виставка творів Т.Шевченка і про Шевченка, композиція з верби і калини – символів України

 На дошці вислови про Т.Шевченка, дібрані обома командами. Кожна команда повинна пояснити, чому саме такі вислови дібрала.

 

Епіграф:     Я не маю совісті шанувати Шевченка сидячи,

     я не маю сили шанувати Шевченка стоячи,

     я вшаную Шевченка на колінах.

(грузинський поет Церетелі)

 

Хід уроку

I Вступне слово вчителя

 Сьогодні у нас особливий урок – урок вшанування памяті Великого Кобзаря українського народу – Тараса Григоровича Шевченка – людини-генія, людини-світоча, людини-борця. Мабуть, не зовсім випадково народився він 9 березня, на початку весни, коли все прокидається зі зимового сну, пробуджується, народжується. З кріпацтва викуплений був весною, помер навесні, перепохований теж навесні… Здається, він народився і жив для того, щоб закликати народ, рідний, український, до боротьби за свою долю, за визволення з-під панського гніту, щоб «розбудити… волю», яка заснула.

Отже, сьогодні день пам’яті.

 ( Звернути увагу на епіграф)

А ми вшануємо Шевченка знанням його життєвого і творчого шляху, вміння декламувати його твори, складемо віночки пам’яті.

 І проведемо сьогоднішній урок-конкурс у формі гри, яку назвемо “Шевченкіана: що? де? коли?”

 У грі візьмуть участь 2 команди, які поборються за звання найкращих знавців творчості Шевченка.

ІІ «Знайомство команд» – конкурс 1.

 Пояснення назви, емблема, висловів, записаних на дощі.

 Команда 7-Г класу (6 учасників)

 Команда 7-В класу (-ІІ-)

 Групи підтримки обох команд

ІІІ Домашнє завдання – конкурс 2

 Декламування творів Т.Шевченка ( по 1 учаснику з команди)

IV «Питання вчителя» - конкурс 3

По 12 питань кожній команді.

(Якщо команда, якій дає вчитель питання, не має відповіді, відповісти може інша.)

 

Питання для команди «Кобзарята»

1. Коли народився Тарас Шевченко (9 березня 1814 року)

2. Коли стає учнем Ширяєва? (1831)

3. Як був викуплений з кріпацтва? (Брюллов написав портрет Жуковського, розіграли  в лотерею, 2500 крб., портрет купив цар).

4. Подорожі Україною (1843,1845,1859)

5. Скільки творів уміщував перший «Кобзар» (8)

6. Коли був вперше заарештований? (1847)

7. Коли помирає? Де похований? (1861р., Смоленське кладовище, Петербург)

8. Назвати альбом художніх полотен. («Живописна Україна»)

9. Назвати повісті. Якою мовою писав? («Наймичка», «Художник», «Музикант», «Княгиня», «Варнак»…, російською)

10. Хто ніс труну з тілом Шевченка при перепохованні? ( М.Драгоманов, Павло Житецький, Петро Косач, М.Лисенко, Мих.Старицький, Тадей Рильський).

11. Хто з українських письменників сказав:

Благословен той день і час,

Коли прослалась килимами

Земля, яку сходив Тарас

Малими босими ногами,

Земля, яку скропив Тарас

Дрібними росами-сльозами.

(М.Рильський)

12. Чиї слова: «Яку Україну любив Шевченко? Не царську і не панську… Україну убогих, Україну мужика, Україну чесного труда, крилатої пісні і невмирущої волелюбності, яка тоді за Шевченкових часів,  «обідрана, сиротою» понад Дніпром плакала, возлюбив Тарас Шевченко і заповідав нам любити «во врем’я люте», в останню тяжкую минуту…»  (М.Рильський)

 

Питання для команди «Знавці Шевченка»

1. Коли Шевченко переїздить з паном Енгельгардтом до Вільно? (1829)

2. Дата викупу Шевченка з неволі (22квітня 1838)

3. Де навчається Шевченко після одержання вільної? (Академія художеств у Петербурзі)

4. Назва 1-ї збірки. Рік видання («Кобзар», 1840)

5. У якій організації брав участь? (Кирило-Мефодіївське товариство)

6. Друге видання «Кобзаря» (1860)

7. Коли перепоховали? Де? (22 травня 1861р. на Чернечій горі біля Канева)

8. Назвати поеми («Гайдамаки», «Сом», «Кавказ», «Катерина», «Перебендя», «Іван Підкова», «Тарасова ніч», …)

9. Назвати драматичні твори («Назар Стодоля»)

10. Назвати балади Т.Шевченка («Тополя», «Утоплена», «Русалка», «Лілея»)

11. Хто про Шевченка писав: “Він був сином мужика, а став володарем у царстві духа. Він був кріпаком, а став велетнем у царстві людської культури. Він був самоуком, а вказав нові, світлі і вільні шляхи професорам і книжним ученим.” (І.Франко)

12. Чиї слова:

Кобзарем його ми звемо

Так від роду і до роду,

Кожен вірш свій і поему

Він присвячував народу. (М.Рильський).

 

V  «Чи знаєте твори Шевченка» - конкурс 4

 Відповідає команда, гравці якої швидше підняли руку, у разі неправильної відповіді - відповідає інша.

 

1. А іноді така печаль

Остудить душу, аж заплачу.

А ще до того, як побачу

Малого хлопчика в селі… ( «І золотої, й дорогої…»)

2. Розкажи, як за горою

Сонечко сідає,

Як у Дніпрі веселочка

Воду позичає… («Зоре моя вечірняя…»)

 

3. А мати хоче научати,

Так соловейко не дає … («Садок вишневий коло хати…»)

 

4. Оглянувся я на хати –

Нема в мене хати («Мені тринадцятий минало…»)

 

5. Мені здається, що ніколи

Воно не бачитиме волі,

Святої воленьки. Що так

Даремне, марне пролетять

Його найкращії літа… («І золотої, й дорогої…»)

 

6. Аж страх погано

У тім хорошому селі.

Чорніше чорної землі

Блукають люди… («І виріс я на чужині»)

 

7. А я дивлюся... і серцем лину

В темний садочок на Україну.

Лину я, лину, думу гадаю,

І ніби серце одпочиває. («Сонце заходить, гори чорніють»)

 

8. Село неначе погоріло,

Неначе люди подуріли,

Німі на панщину ідуть

І діточок своїх ведуть!.. («І виріс я на чужині…»)

 

9. І не пом'яне батько з сином,

Не скаже синові: “Молись,

Молися, сину: за Вкраїну

Його замучили колись”. («Мені однаково»)

 

10. Про кого:

Ми вкупочці колись росли,

Маленькими собі любились,

А матері на нас дивились

Та говорили, що колись

Одружимо їх. Не вгадали… ( про Оксану Коваленко, Тараса)

VI  «Правильна відповідь» - конкурс 5

Команди задають одна одній підготовлені заздалегідь запитання (по 6).

VII  «Кросворд» - конкурс 6

 

Ш

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Е

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ч

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Е

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Н

 

 

 

 

 

 

К

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

О

 

 

 

 

1.  Майстер живописних справ, у якого навчався Т.Шевченко.

2.  Балада Т.Шевченка.

3.  Дід Тараса.

4. Хто підібрав Тараса по дорозі, коли він ходив розглядати «стовпи», що підпирають сонце.

5.  Один з тих, хто ніс труну з тілом Т.Шевченка.

6.  Село, в якому народився Т.Шевченко.

7.  Сестра Т.Шевченка.

8. Вірш і поема Т.Шевченка з однаковою назвою.

 

Відповіді:  1.Ширяєв.  2.”Лілея”.   3.Іван.   4.Чумаки.   5.Лисенко.  6.Моринці.  7.Катерина.  8.”Сон”

VIII  «Змагання вболівальників» - конкурс 7

Хто швидше?

1. Коли створений “Заповіт”?

2. У якій баладі дівчина за допомогою чарівного зілля, яке дістала від ворожки, стає деревом?

3. У якій баладі героями є Королевий Цвіт, блідо-рожева Лілея?

4. Автор музики до «Заповіту».

5. У якій експедиції Т. Шевченко брав участь?

6. У яких фортецях відбував покарання?

7. Які вірші увійшли в цикл «В казематі»?

8. Назвати твори про Т. Шевченка, їхніх авторів.

9. У якому творі Т. Шевченка є такі слова:

В неволі виріс меж чужими, 

І, не оплаканий своїми,

В неволі, плачучи, умру,

І все з собою заберу,

Малого сліду не покину

На нашій славній Україні,

На нашій – не своїй землі.

10. За що вручається премія імені Тараса Шевченка?

IX  «Вінок пам’яті» - конкурс 8

 Яка команда сплете найпишніший вінок пам’яті Т.Шевченкові (Що свідчить про вшанування його пам’яті?)

X Огляд кросвордів, вікторин, висловів про Шевченка, які підготували групи підтримки (вболівальники) команд. – конкурс 9.

XI   «Пісня на слова Шевченка.» - конкурс 10

XII Оголошення результатів конкурсу. Вітання переможців.

XIII Заключне слово вчителя.

 

 

 

docx
Додано
27 лютого 2023
Переглядів
595
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку