Урок № 21
Система кровообігу. Серце: будова та функції.
2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів
1.Вправа «Встанови відповідність»
А. Установіть відповідність між форменими елементами крові та їх характеристиками:
1.тромбоцити 2.лейкоцити 3.еритроцити |
А. безбарвні клітини крові, які не мають ядра і постійної форми Б. червоні, без’ядерні клітини крові, які мають двоввігнуту форму В. безбарвні, без’ядерні, округлої або овальної форми пластинки Г. безбарвні, ядерні клітини крові, які не мають постійної форми |
Вірні відповідь:
1 –В, 2 –Г, 3 – Б
Б.Установіть відповідність між речовинами, які приймають участь у зсіданні крові та їх характеристиками:
1. тромбопластин 2. протромбін 3. тромбін 4. фібриноген 5. фібрин |
А. білок, розчинений у плазмі крові, утворюється у печінці Б. білок – фермент, що утворюється під час руйнування тромбоцитів В. неактивний білок – фермент плазми крові, утворюється в печінці Г. вітамін, який каталізує реакції зсідання Д. активний білок - фермент Е. волокна білка, нерозчинного у плазмі крові |
Вірна відповідь:
1 – Б, 2 – В, 3 – Д, 4 – А, 5 – Е.
2. «Мозковий штурм»
4.Засвоєння нового матеріалу
1.Поняття про кровообіг. Значення кровообігу.
Розповідь вчителя:
Рух крові по замкненій кровоносній системі кровоносних судин і серця, що забезпечує обмін речовин між організмом і зовнішнім середовищем, називається кровообігом. Система органів кровообігу складається із серця і кровоносних судин. Скорочуючись, серце працює як насос, проштовхує кров і таким чином забезпечує її безперервний рух. Якщо зупиняється серце, настає смерть, бо тканинам не постачається кисень і поживні речовини, а також не виводяться з них продукти розпаду.
2.Будова і функції серця
Розповідь вчителя:
Серце — порожнистий м’язовий орган, що має форму конуса.Воно розташоване всередині грудної клітки.У лівій половині грудної клітини знаходяться 2 / 3 серця, і тільки 1 / 3 лежить в правій її половині. Вважають, що розміри серця відповідають у середньому розмірами складеної в кулак кисті руки даної людини.Маса серця у дорослої людини 250-350 г.
Проектування зображення на екран
Стінка серця складається з трьох шарів: зовнішнього, середнього і внутрішнього.
Складання опорного конспекту:
Стінки серця:
а) епікард (зовнішня стінка, сполучна тканина)
б) міокард (середня стінка, м’язова тканина)
в) ендокард (внутрішня стінка, сполучна тканина)
Проектування зображення на екран або викисання демонстраційних таблиць:
Завдання учням:
(Міокард особливо розвинений у стінці лівого шлуночка оскільки на нього припадає найбільше навантаження)
Розповідь вчителя:
Зовні серце оточене еластичною навколосерцевої сумкою - перикард, що оберігає його від перерозтягнення під час наповнення кров'ю.
Між навколосерцевої сумкою і серцем знаходиться рідина, зволожуюча серце.
Запитання до учнів:
(Зменшує тертя серця під час скорочення об стінки перикарду)
Серце розділене суцільною перегородкою на дві ізольовані одна від одної частини — ліву і праву.У верхній частині обох половин розташовані праве і ліве передсердя, у нижній частині — правий і лівий шлуночки. Отже, серце у людини, як і в усіх ссавців, чотирикамерне.
(У правій половині серця міститься венозна кров, у лівій — артеріальна).
Самостійна робота з підручником
Запитання для опрацювання:
Очікувана відповідь учнів:
Передсердя і шлуночки сполучаються між собою отворами, на краях яких є стулкові клапани. Під час скорочення передсердь стулки клапанів звисають усередину шлуночків. Тому кров вільно проходить з передсердь у шлуночки. Коли скорочуються шлуночки, стулки клапанів піднімаються й закривають вхід у передсердя. Тому кров рухається лише в одному напрямку: від передсердь до шлуночків. Між лівим шлуночком і аортою, правим шлуночком і легеневою артерію розташовуються півмісяцеві клапани, що забезпечують рух крові тільки в одному напрямку — із шлуночків до кровоносних судин.
Типи клапанів: 1 — двостулковий; 2 — тристулковий
3.Властивості серцевого м’яза
Розповідь вчителя:
Серцевий м'яз має такі фізіологічні властивості: збудливість, провідність, скоротливість, автоматію.
Робота в групах
1 група – Охарактеризувати таку фізіологічну властивість серця як збудливість
2 група – Охарактеризувати таку фізіологічну властивість серця як провідність
3 група – Охарактеризувати таку фізіологічну властивість серця як скоротливість
4 група - Охарактеризувати таку фізіологічну властивість серця як автоматія
Результати самостійного опрацювання:
Збудливість - це здатність серця переходити зі стану спокою до робочого стану під впливом різних подразників (механічних, хімічних, електричних). Наприклад, після зупинки серця його функцію можна знову відновити, ритмічно натискуючи руками на грудну клітку. Збудження, яке виникає в будь-якій ділянці серця, поширюється по всьому серцю. Цю властивість називають провідністю. При поширенні збудження по серцю в ньому виникають електричні струми, що можуть бути зареєстровані за допомогою спеціального приладу - електрокардіографа. Збудження серцевого м'яза супроводжується його скороченням завдяки його властивості, як і скелетних м'язів, до скоротливості. Автоматія серця - це здатність серця скорочуватися під впливом імпульсів, які виникають у самому серці. У серцевому м'язі містяться спеціальні клітини, в яких автоматично виникають ритмічні імпульси. Ці імпульси поширюються по серцевому м'язу і задають ритм його скороченню. Завдяки автомати серце скорочується незалежно від нервових і гуморальних впливів. Автоматія серця дає змогу підтримувати життєдіяльність організму навіть при порушенні діяльності нервової системи.
Доповнення вчителя:
Якщо вирізати серце жаби і перемістіть на скельце, то воно є першим час продовжує скорочуватися, але незабаром припиняє свою діяльність. Якщо через це серце пропустити сольовий розчин, що заміняє кров, то серце довгий час продовжує працювати. Таке серце називають ізольованим. Ще в 1902 році російський вчений А. А. Кулябко довів можливість підтримання життєдіяльності ізольованого серця людини. Він оживив серце дитини через 20 годин після його смерті пропусканням через судини серця сольового розчину. Всі ці досвіди показують, що причини, що викликають автоматичну діяльність серця знаходяться в самому серці.
Постановка проблемного питання:
Очікувана відповідь учнів:
Це відбувається через власні артерії серця, по яких кров надходить до серця, та через власні вени, по яких кров іде від стінки серця в праве передсердя.
Доповнення вчителя:
Судини, які постачають багату киснем кров до серцевого м’яза відомі під назвою коронарні артерії, а судини по яким йде від стінки серця – коронарні вени. По коронарних судинах протікає приблизно 5% хвилинного об'єму крові, при важкій роботі цей потік може збільшитись в 4 рази
5.Узагальнення і закріплення знань
«Закінчи речення»