Тема: Система образів та особливості жанру комедії Мольєра
“Міщанин – шляхтич”
Мета:
Епіграф:
Коли ви зображуєте людей ,
ви повинні зображувати їх такими ,
які вони є насправді …
Автор даремно працював ,
якщо у створених ним образах
не можна впізнати сучасне суспільство .
Найкраще , що я можу зробити , -- це
викривати в смішних зображеннях
вади мого часу .
( Мольєр )
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань (елемент Рефлексії ) :
- Про що ви дізналися на минулому уроці ?
- Що вам особливо запам’яталося ?
Приблизні відповіді учнів : (На минулому уроці я дізнався про те , що Мольєр вважав театр дзеркалом суспільства, в якому розвінчуються негативні суспільні та побутові явища , розкривається смішне в навколишній дійсності чи в людині .
…, що за Мольєром комедія має дві мети : розважати і повчати .
… , що завдання комедії – відображати вади людей взагалі та вади сучасників зокрема .
… , що Мольєр вважає сатиру більш активною дієвою силою у боротьбі з вадами.
… , що темою комедії « Міщанин – шляхтич « є прагнення пана Журдена потрапити у вище товариство , стати шляхетним дворянином ; викриття лицемірства аристократів .
… , що у комедії мають місце конфлікти : соціальні , моральні . любовні).
ІІ. Мотиваційно – орієнтовна ланка:
( розкрити , зрозуміти , розібратися , закріпити ..)
ІІІ. Формування нових знань , умінь та навичок учнів:
Бесіда за змістом : - Хто вперше знайомить нас із паном Журденом ?
Розповідь про пана від імені пані Журден
Робота в парі: порівняльна таблиця №2 “Пан і пані Журден” (Див. додаток)
Завдання – картка № 5: Визначте , у чому полягає дурість і розум пана Журдена ?
Висновок: Він зовсім не дурний , бо має досить розуму , щоб зрозуміти , що освіта пропонує дворянам мертві істини , які не розвивають, а , навпаки стримують природу людини, її нормальні бажання, почуття. І все ж таки прагнення стати дворянином виявляється сильнішим за здоровий глузд .
Робота в парі : порівняльна таблиця № 1 “Журден і граф Дорант” (Див. додаток)
Висновок: Вражає лицемірство і цинізм дворянина , викликає співчуття довірливість і нестримне бажання будь за що пробитися до шляхетного товариства .
Робота в парі: порівняльна таблиця №3 “Слуги (Ніколь , Ков’єль ) і пан
Журден” (Див. додаток)
Висновок: Слуги в комедії – це втілення народного розуму , спритності , винахідливості ; гумору. У їхніх висловах і зауваженнях виражається і авторська позиція .
Робота в парі: порівняльна таблиця №4 “Журден – Клеонт” (Див. додаток)
- Яку витівку задумали Ков’єль і Клеонт щодо Журдена ? З якою метою ?
- Як у цій сцені розкривається характер Журдена та інших персонажів ?
- Які засоби використовує автор для викриття людських вад ? (гумор , антитезу – протиставлення ) .
Проблемне завдання: - Яку роль відіграє кохання у комедії ? Як кохають герої п’єси
Висновок: Залицяння Журдена і Доранта до Дорімени , а також прагнення чесного Клеонта здобути дозвіл на шлюб із Люсіль допомагає розкрити вади характерів і суспільства .
IV. Підведення підсумку та рефлексія уроку:
Висновки: - Що характерно для жанру комедій Мольєра ? ( повчати , розважаючи ; Поєднувати пісні , танці , музичний супровід із дією , перетворюючи цим п’єсу в новий жанр : комедію – балет .)
V. Домашнє завдання: написати есе-роздум на тему: “Хто із героїв і чому викликає вашу симпатію ?”.
Додатки до уроку
№1 Порівняльна таблиця образів комедії «Міщанин - шляхтич»
Журден |
Дорант |
|
|
№2 Порівняльна таблиця образів комедії «Міщанин-шляхтич»
Пан Журден |
Пані Журден |
|
|
№3 Порівняльна таблиця образів комедії «Міщанин-шляхтич»
Слуги (Ков’єль, Ніколь) |
Пан Журден |
|
|
№4 Порівняльна таблиця образів комедії «Міщанин-шляхтич»
Пан Журден |
Клеонт |
|
|
Визначте, у чому полягає дурість і розум пана Журдена. Заповніть таблицю.
Дурість |
Розум |
|
|