Урок української мови в 2 класі
« Склад слова. Навчаюся ділити слова на склади»
Мета: навчити учнів вимовляти слова складами, правильно поєднувати букви в складах, словах; активізувати і поповнювати словниковий запас; розвивати мовлення учнів, уяву; спонукати бажання навчатися, помічати красу природи.
Обладнання: цеглинки LEGO, індивідуальні картки, ілюстрації героїв казки, склади.
Хід уроку
1.ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Дзвінок нас покликав за парти сідати
Уважними бути, урок починати.
--Сьогодні на уроці діють 5 правил:
* правило «підведеної руки»
* співпраця в парі
* уміння слухати
* працювати творчо
* бути активними
---А допомагати нам вивчати секрети української мови буде один казковий герой. Відгадайте хто?
Ой набридло на віконці все на сонечку сидіть
Я візьму і покочуся, щоб побачить увесь світ. ( Колобок)
---Пригадайте, кого Колобок зустрічав на своєму шляху?
---Що трапилось з Колобком?
---Існує продовження цієї казки. Сьогодні в нас є чудова нагода цого дізнатися.
Дід із Бабою отримали пенсію, купили борошна і спекли нового Колобка. Як же вони зраділи, коли Колобок заговорив! Старенькі вирішили, що це справжній дарунок долі—гарнесенький, кругленький онучок! Вони любили його, доглядали. Навіть на ощаджені гроші купили велосипед. Потім Колобку захотілося смартфона. Він мріяв, що буде спілкуватися з друзями, фотографувати краєвиди природи, тваринок. І ось подарували йому фоторушницю. Сьогодні Колобок-онучок вирішив піти до лісу на фотополювання. Йдемо і ми з ним.
2.ЗВУКО-БУКВЕНИЙ АНАЛІЗ СЛІВ. РОБОТА З ЦЕГЛИНКАМИ ЛЕГО.
Колобок побіг по стежці й опинився на галявині, на якій стрибав Зайчик. Стрибав він по кольоровим пеньочкам.
Завдання від Зайчика.
--Я називаю слово, ви знаходьте на дошці звукову схему відповідного кольору і будуйте башту.
( На дошці –звукові схеми, напроти яких кольоровий прямокутник)
УЧЕНЬ * I - * =
ЯЛИНА = * I - * I - *
ХОДЖУ - * I - *
М’ЯЧ - = * -
ЖУК - * -
ОСА * I - *
Перевірка завдання. Порівняння побудованих веж.
---Скільки звуків в слові «оса»? «жук»? Дослідіть, чи однакова кількість голосних звуків? Складів?
---Як ви думаєте, що таке склад? Згадайте, коли люди можуть вимовляти слова складами? ( лічилки, коли вчаться читати, вболівають на змаганнях).
3.УТВОРЕННЯ СЛІВ ІЗ СКЛАДІВ. РОБОТА В ПАРІ.
Побіг Колобок далі й зустрів у лісі Вовчика. Хотів сфотографувати. Перелякався Сірий страшенно й почав благати Колобка не стріляти. Але Колобок заспокоїв й запропонував позбирати осіннє листячко. Відкрийте підручник, знайдіть вправу 74. Розгляньте склади на листочках. Поспілкуйтеся в парах, визначте, які слова можна утворити із складів.
Назвіть слова, в яких 2 склади, 3 склади, 4 склади.
--Прочитайте правило. Запишіть 1 двоскладове слово, 1 трискладове, 1 багатоскладове, поділяючи на склади.
4. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ( за вибором учнів ).
5.ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО. ЗАПИС СЛІВ, ПОДІЛЯЮЧИ НА СКЛАДИ.
--Подорожуємо далі. Котиться Колобок й раптом… Що ж він бачить?
Не спить ведмідь, а сидить,
Робить вулики ведмідь.
Ласуватиме деньком
Молодесеньким медком.
--Що робив ведмідь? Чим він ласуватиме?
Ведмідь відмовився фотографуватися, але сказав, що любить читати у вільний час. І попросив відгадати, що він читає.
--Уважно розгляньте частинки слів і подумайте, які склади треба додати, аби утворилися слова. Запишіть їх, поділяючі на склади.
КНИ- , ГАЗЕ- , КАЗ - , ВІР - , ЗАГАД - , ЖУРНА - .
Перевірка. Прочитайте слова складами.
6. ВПРАВА «АСОЦІАТИВНИЙ КУЩ»
---Підберіть пояснювальні слова до наступних слів…
КНИГИ (нові, старі, бібліотечні, шкільні, корисні, наукові, цікаві)
КАЗКИ ( народні, авторські, чарівні, про тварин, українські, побутові, улюблені, європейські)
---Побачив Ведмідь, що всі впоралися із завданням правильно. Пригостив Колобка медком.
7.РОБОТА В ПАРАХ. УТВОРЕННЯ СЛІВ. ЗАПИС СКЛАДАМИ.
---А Колобок подався далі лісовою стежкою. Викотився на берег річки. А там….
Дві лисички біля річки умивали свої личка.
Ці лисички-чепурушки мили лапки, мили вушка,
Потім хвостики помили і на сонечку сушили.
---Як Лисички ставляться до особистої гігієни? Чи потрібно брати з них приклад?
Звісно, Колобок запропонував Лисичкам сфотографуватися, вони погодилися охоче. Давно мріяли стати фотомоделями. Хитрі Лисички передали вам картки з грою «Склади слово». Поспілкуйтеся в парах і запишіть у зошити складені слова. ( ДОДАТОК)
Перевірка завдання. Усно складіть речення з будь-яким словом.
8.ПІДСУМОК
---Колобок зробив гарні знімки й вирішив. Що час повертатися додому. Повертаємось і ми. Наша подорож завершилася. Чи сподобалась вам прогулянка з Колобком?
---Як ви думаєте, навіщо вміти ділити слова на склади? ( правильно переносити слова з рядка на рядок).
---Чи правильно ви відповіли на питання підкаже відео, яке вдалося зняти Колобку.
Перегляд відео «Склад. Поділ слів на склади»
--Колобку дуже сподобалось робити світлини та спілкуватися із тваринками.
--Діти! Дякую вам за урок і щиро вам бажаю теж знайти свою улюблену справу, як це вдалося нашому герою.
ДОДАТОК ( картка)
амюлкон ілбх ицкр
ущак летяд
амутяс ньоепк афаш