Тема. Cкладений дієслівний присудок
Мета: поглибити знання учнів про присудок як один з головних членів речення, його види; сформувати вміння відрізняти складений дієслівний присудок від простого дієслівного; удосконалити навички знаходити й аналізувати складені дієслівні присудки в мовленні, конструювати речення зі складеними дієслівними присудками; розвивати кругозір, історичну пам`ять, мислення, усне і писемне мовлення, за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати в учнів патріотичні почуття любові до «малої батьківщини», її історичних і культурних цінностей.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Обладнання:
презентація «Пам`ятки Погребища»;
презентація «Присудок. Простий і складений присудок (дієслівний)»;
таблиці з мови «Види присудків»;
«Тлумачна пошта»;
книга «Пам`ятки історії та культури»
Перебіг уроку
І. З'ясування емоційної готовності до уроку.
«Квітковий настрій» Який у вас зараз настрій?
З якими квітами він асоціюється?
Кому ви подарували б квітку, якби зараз мали її в руках?
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Слайд1. ЄВШАН-ЗІЛЛЯ символізує пам'ять про рідну землю і Батьківщину.
Назвіть спільнокореневі слова до слова пам`ять
(пам`ятка –предмет культури, що зберігся з давнини;
пам`ятник – скульптурна споруда на пам`ять чи на честь кого-небудь; пам`ятати)
I Батьківщ`ина -и, ж.
1) Країна стосовно до людей, які народилися в ній та є її громадянами; вітчизна. || Місце народження кого-небудь.
2) перен. Місце зародження, походження або виникнення чого-небудь.
II б`атьківщина -и, ж.
1) Спадщина від батьків.
2) заст. Спадковий маєток.
Слайд 2.
ІІІ. Мотиваційний етап.
Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Запис дати.
Слайд3
Міні – тренінг «Дізнаюсь – усвідомлю – навчусь».
ІV. Актуалізація опорних знань
1. Робота з текстом (у парах).
Прочитайте, визначте головну думку. Виділіть граматичні основи у виділених реченнях, поясніть їх будову і способи вираження(усно)
Історія рідного краю була й залишається частиною вітчизняної історії. Сьогодні, як ніколи, молоде покоління повинно знати історію своїх предків, історію рідного краю. Вона для всіх нас є малою батьківщиною. Вивчення історії рідного краю є одним з найголовніших чинників формування свідомості народу.
У 2011році Ю. А. Зінько та М. Р. Мудраченко видали книгу «Пам`ятки історії та культури Вінницької області». Ця книга знаходиться в центральній міській бібліотеці. У ній згадуються пам`ятки Погребищенського району.
Трішки помандруєм по рідному місту…
Що для вас є малою батьківщиною?
Слайд4.
Місто Погребище є для нас малою батьківщиною.
Що знаєте про історію нашого міста? Коли його заснували?
Слайд 5. Наше місто заснували у 1148 році.
Де воно розташоване?
Слайд 6. Воно розташоване у центрі України уже 867 років.
Що ви бачите на слайді?
Слайд 7 Парк
Слайд 8. Міський парк Погребища заклав граф Ржевуський.
Слайд 9. У цьому парку у 18-19 ст. розташовувався маєток Ржевуських.
Слайд 10. Станція
Слайд 11. Пам`яткою історії є й Польське кладовище.
Яке речення-висновок ви написали б на завершення? Як ми повинні ставитись до таких місцевих пам`яток?
Ці пам`ятки ми повинні оберігати.
V. Сприйняття й усвідомлення нового навчального матеріалу
Слайди 11-12. Мультимедійна шпаргалка (способи вираження ПП)
Слайд 13.
Підкресліть у записаних реченнях головні члени речення.
У яких із них – присудок іншої будови?
Чим вони виражені?
Опрацювання теоретичного матеріалу за схемою (табл. ст. 54)
Усна відповідь за схемою (робота зі схемами)
Дослідження-аналіз
(дошка – РОБОТА БІЛЯ ДОШКИ) з елеменами кодування
Виразно прочитати уривки з поетичних творів.
Звернути увагу на виділені присудки.
З’ясувати, до простих чи складених вони належать. ПОЗНАЧИТИ КОДОМ РЕЧЕННЯ з присудком – П і СД
Буду, мамо горда і вродлива, з тебе дивуватися повік.
(В. Симоненко)
Усі, хто про безсмертя мріє, хай схиляться до споришу (М. Руденко).
Тобі я сьогодні зізнатися мушу: це ти мені щедрості хлюпнула в душу… («Місто надРоссю». Л.Семко)
Хай мовчать Америки й Росії, коли я з тобою говорю! (В. Симоненко).
Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину…).
Запишіть речення зі складеним дієслівним присудком.
ІV. Усвідомлення навчального матеріалу в процесі практичної діяльності
Робота з презентацією
Слайди 15-17. Конструювання речень за схемами й опорними словами (ПРЕЗЕНТАЦІЯ)
Слайд 18.
Лексична посадка. Доберіть синонім-словосполучення до слова Батьківщина (рідний край, рідна земля)
Установити відповідність між фразеологізмами й синонімічними до них дієсловами.
вростати в зе́млю |
завмирати |
відірва́тися від землі́ |
втрачати почуття реальності. |
дістати з-під землі |
робити щось неймовірне |
як до землі прибитий врости в зе́млю |
невеселий, смутний любити землю, бути одни цілим з нею. |
Порівняйте:
врости в зе́млю |
завмирати |
прирости до землі любити землю, бути одни цілим з нею.
V. Підсумки уроку. Оцінювання
VІ. Рефлесія
VІІ. Домашнє завдання. @ 8(ст. 54)
А) Здійснити творчий злет – написати твір-мініатюру «Починаю приростати до рідної землі». Вжити СДП
Б) Переказати легенду про назву нашого міста, вживаючи СДП
Пісня «Євшан»
Євшан-зілля, Євшан-зілля
Ще росте на Україні,
Тут троянди, тут - ромашки,
Тут волошки в житі сині.
Там настоюються чари
На п'янкому чебреці,
Вип'єш ти цього узвару –
І позвуть місця близькі.
Вип'єш ти цього узвару
І додому поведе:
Серце стомлене стежину
В Батьківщину віднайде!