Складні слова. Правопис складних слів разом і через дефіс. Написання слів із пів

Про матеріал
матеріал слугуватиме для підготовки до уроку з української мови в 6 класі "написання складних слів, написання слів із пів" за новими змінами у правописі
Перегляд файлу

Тема: Складні слова. Правопис складних слів разом і через дефіс. Написання слів із пів

Мета: - познайомити учнів із правилами написання складних слів;

- формувати уміння правильно визначати і записувати складні слова;

- розвивати самостійність у різних видах діяльності, сприяти реалізації їх творчих можливостей;

-  розвивати навички роботи в групах, раціонального використання часу;

-  вдосконалювати навички культури письма;

- розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, зв’язне мовлення;

- прищеплювати любов до природи.

Обладнання: таблиця, завдання для роботи  підручник, дошка.

Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок.

 

Хід уроку:                      

 

 І. Привітання. Організація класу до роботи.

П. Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда:     - Що вивчає розділ мовознавчої науки словотвір?

                    - Які ви знаєте способи словотворення?

2. Визначити спосіб творення слів, записаних у колонках (по 1 учню від варіанту):

Слайд №1

хлібороб -                                           шестизначний –

горицвіт -                                            синьоокий –

жовто-зелений -                                  євшан-зілля -

Ш. Підготовка до сприймання - проблемне питання:                 

Чому одні слова, утворені способом складання, пишуться разом, а інші - через дефіс?

IV.    Мотивація навчальної діяльності

Діти, щоразу, коли я йду до школи, мені доводиться проходити повз одне дерево, яке є красивим і корисним. Яке це дерево, ви дізнаєтесь, відгадавши загадку:

Слайд №2

   Чорно-біла одежина,

Зверху – листяна хустина.

Як весна – дарує сік, –

 П’ємо радо цілий рік

 

– Що це? (береза)

– А вам подобається береза?

– Що ви знаєте про це дерево? (учні розповідають). Уважно подивіться ще раз на загадку і скажіть

- Яке слово утворене складанням основ?

- Як  ми пишемо це слово?

 

Повідомлення теми та мети уроку.

(діти записують у зошити)

V. Сприймання і засвоєння нових знань, умінь та навичок.

Розглянути таблицю.

Слайд №3

Написання слів разом і через дефіс

Разом

Через дефіс

1) слова з першим іншомовним компонентом

: архі-, архи-, бліц-, гіпер-, екстра-макро  максі-, міді-, мікро-, міні-, мульти-, нано-, полі-, преміум-, супер-, топ-, ультра-,

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-: антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл, контрудáр,лейбгвардíєць,  оберлейтенáнт, штабскапіта́н, унтерофіце́р. макромолéкула, макроеконóміка,

максіóдяг, мідіóдяг, мікроорганíзми,

 Запам’ятай!  Із власною назвою (прізвищем) такі компоненти пишемо з дефісом: «Анти-Дюринг», екс-Югослáвія.

 

1) слова, утворені повторенням того ж самого слова, поєднанням слів з одинаковим коренем, синонімічних або антонімічних слів

 писа́в-писа́в,великий-превеликий більш-

менш, , тишком-нишком

 

Запам’ятай!  Два однакових іменники або числівники, один з яких має форму

називного відмінка, а другий — орудного, пишемо окремо:

кінéць кінцéм, честь чéстю, чин чúном, однúм однá.

2) складні слова, утворені поєднанням залежних слів ( від однієї частини можна поставити питання):

верболіз - лоза (яка?) вербова; газобалон балон (який?) газовий, снігопад – падає (що?) сніг

 

2) складні слова,  утворені поєднанням незалежних слів ( між ними можна поставити і), відтінки кольрів :

 художниця-карикатурúстка, українсько-російський, школа-інтернат, блідо-рожевий

Запам’ятай!  Жовтогарячий, червоногарячий - разом

     3) складні іменники, утворені з дієслова у формі другої особи однини

наказового способу та іменника: горúцвіт,

зірви́голова, перекоти́по́ле,пройдúсвіт; Колúвушко, Непúйпиво, Непúйвода, Перебúйніс, Тягнúбік, Убúйвовк (прізвища);

 

3) Близькі за значенням слова, що передають єдине поняття:

хліб-сіль (їжа)

батько-мати (батьки)

 

Слайд №4

Написання слів із пів

Запам’ятай! Слова із пів  пишемо  окремо: пів áркуша, пів відрá, пів годúни, пів лі́тра,

пів мíста, пів огіркá, пів óстрова, пів я́блука, пів я́ щика, пів я́ми; пів Єврóпи, пів Кúєва,

пів Украї́ни.

      Якщо ж пів з наступним іменником у формі називного відмінка становить єдине поняття і не виражає значення  половини, то їх пишемо разом: півáркуш, пíвдень, півзáхист, півкóло, півкýля, півлітра (розм.пляшка з олією або іншою рідиною ємністю 0,5 літра’), півмі́сяць, півóберт,  півовáл, півóстрів.

 

 

VI.      Закріплення здобутих знань, умінь навичок

1.   Розподільний диктант: запропоновані слова записати у дві колонки: 1 - слова, що пишемо разом, 2 - слова, що пишемо через дефіс.

     Навчально-виховний, лівобережний, мікропроцесор, м'ясо-молочний, видимо-невидимо, телешоу, купівля-продаж, чистотіл, шестиденний, південно-східний, сніжно-білий, кисло-солодкий, жовтогарячий, авіалайнер, дискотека, автостоп, прем'єр-міністр, радіовузол, червоно-коричневий, школа-інтернат, сінов'язалка.

Слайд №5

слова, що пишемо разом                 слова, що пишемо через дефіс.

лівобережний                                        навчально-виховний

мікропроцесор                                       м'ясо-молочний

 телешоу                                                  видимо-невидимо

чистотіл                                                   купівля-продаж

шестиденний                                           південно-східний

жовтогарячий                                          сніжно-білий

 авіалайнер                                               кисло-солодкий

 дискотека                                                прем'єр-міністр

 автостоп                                                   червоно-коричневий

радіовузол                                                школа-інтернат

сінов'язалка                                                                   .

 

2.    Дослідницька робота (записати речення, пояснити правопис складних слів, підкреслити граматичні основи).

Слайд №6

Неначе у разках намиста, калина мріє буйнолиста.

Дубів ширококронних густолистя залопотіло од вітрів.

Рожево-сиза мла сповиває пів степу.

- Отже, коли складні слова пишемо разом, а коли через дефіс?

- як пишуться слова із пів?

 

3.   Угадай слово і запиши( на дошці пишуть учні)

1) хто сіє і вирощує хліб? (хлібороб);

2) хто міряє землю? (землемір);

3) хто рубає ліс? (лісоруб);

4) хто носить листи? (листоноша);

5) хто варить сталь? (сталевар);

6) хто ходить пішки? (пішохід).

– То як ми написали ці слова? Чому?

3. А тепер замініть подані словосполучення одним словом з префіксом пів-. Нагадаємо правопис слів з пів-.

1) одна друга аркуша (пів аркуша);

2) половина Києва (пів Києва);

3) половина яблука (пів яблука);

4) одна друга квартири (пів квартири);

5) половина Азії (пів Азії);

6) одна друга доріжки (пів доріжки);

7) половина ящика (пів ящика).

– Як пишуться слова з пів-?

 

4. .Гра „Хто швидше  ":: пригадайте і запишіть якнайбільше слів, що починаються на теле-,  віце-, супер- (за варіантами)

 

Телеоператор, телепередача, телеревю

Віце-адмірал, віцепрезидент, віцепрокурор

Супермен, супермама, супермаркет..

 

4. Диференційоване завдання.   Слайд №7

Утворити складні слова із запропонованих частин і ввести у речення (9 балів) або скласти зв'язний текст-мініатюру (12 балів) на тему „Чарівниця-осінь" :

Сьогодні, день;  північ, схід;  жовтий, гарячий;   зелений, коричневий, листя, падати.

Сьогодення, північно-східний, жовто-гарячий, зелено-коричневий, листопад

VI.       Підсумок.

  1. Гра „Третій зайвий" : визначити у кожному рядку „зайве слово", пояснюючи свій вибір:

Слайд №8

а)   яскраво/синій, жовто/зелений, жовто/гарячий;

б)  фото/модель, фізико/математичний, міні/спідниця;

в)  гіпер/маркет, більш/менш легко/крилий.

ґ) гори/цвіт, пів/ Люботина, вербо/ліз

г)пів/ящика , пів/ огірка, пів/день

 

2. Скласти сенкан за опорним словом «береза », використовуючи складні слова.

Білокора, багатолиста ніжна-ніжна, буйнолиста, біло-чорна….

Слайд №9

  1. Виконання тестових завдань.

 1. Позначте рядок, де всі слова складні:

 а) будинок, сонце, багатоповерхівка;

 б) навчання, жовтогарячий, кінозірка;

 в) фотоальбом, авіапошта, п’ятиденка;

 2. Позначте рядок, де всі складні слова пишуться разом:

 а) кімната/кухня, фото/альбом, лісо/степ;

 б) чорно/слив, три/річний, ультра/звук;

 в) міні/спідниця, сон/трава, євшан/зілля;

 3. Позначте рядок, де всі складні слова пишуться через дефіс:

 а) жовто/гарячий, міні/диктант, синьо/окий;

 б) кімната/музей, сон/трава, українсько/російський;

 в) шеф/кухар, авто/клуб, крає/вид;

 4. Позначте рядок, де всі слова з пів- пишуться разом:

 а) пів/острів, пів/аркуш, пів/місяць

 б) пів/Києва, пів/яблука, пів/аркуша;

 в) пів/парти, пів/юрти, пів/Одеси;

1-в

2-б

3-б

4-а

 

2.  „Складаємо валізу". Про що ми дізналися на уроці - те і візьмемо у життя.

 

 

Гра  «Згадай слово»

Довідка:

– рослини: чар-зілля, сон-трава, мати-мачуха, горицвіт, первоцвіт, перекотиполе, розрив-трава, льон-довгунець...

– назви міст, сіл: Волгоград, Верхньодніпровськ, Кам'янець-Подільський, Новоград-Сіверський, П'ятихатки, Лихославль, Новоград-Волинський, Рава-Руська, Старокостянтинів, Нововолинськ, Чистоводне, Страхолісся...

– прізвища: Непийпиво, Непийвода, Перебийніс, Убийвовк, Біловерхий, Панібудьласка, Скоробагатий, Ясногорська, Твердохліб, Добрийвечір, Нетудихата, Кривоніс, Скороход; Нечуй-Левицький, Карпенко-Карий, Квітка-Основ'яненко...

 

 

VII.      Домашнє завдання.

 Вивчити таблицю, вправа 165, * скласти словниковий диктант на написання слів разом, окремо, через дефіс за новим правописом

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Неначе у разках намиста, калина мріє буйнолиста.

Дубів ширококронних густолистя залопотіло од вітрів.

Рожево-сиза мла сповиває пів степу.

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл,

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл,

 

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл,

 

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл,

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл,

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл,

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл,

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл,

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл,

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл,

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл,

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл,

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл,

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл,

 

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл,

 

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл,

 

флеш-: анти-, віце-, екс-, контр-,

лейб-, обер-, штабс-, унтер-:

антивíрус, віцепрем’є́р, віцекóнсул,ексчемпіо́

ексмінíстр, експрезидéнт, контрадмірáл,

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 8
Оцінки та відгуки
  1. Губар Алла Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Стеценко Антоніна Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Трембач Марія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Солоха Тетяна Леонідівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Кугай Юлія Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Волошко Галина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. Гілевич Вікторія Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  8. Кречик Наталія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 5 відгуків
docx
Додано
20 листопада 2019
Переглядів
41330
Оцінка розробки
5.0 (8 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку