Темa уроку: «Розряди займенників за значенням»

Про матеріал
Розглядається тема "Розряди займенників за значенням". Ознайомлення учнів із розрядами займенників за значенням, зміцнення навичок розпізнавати їх. Формування вмінь правильно відмінювати розряди займенників.
Перегляд файлу

Тема. Розряди займенників за значенням

Мета: формувати ключові компетентності:

уміння вчитися - самоорганізуватися до навчальної діяльності;

загальнокультурну – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв язно висловлюватися в контексті змісту;

здоровязбережувальну  - викликати позитивні емоції шляхом ігрових вправ.

Формувати систему предментних компетентностей  і компетенцій шляхом виконання навчально-пізнавальних і практично зорієнтованих завдань відповідно до змістових ліній:

мовної і мовленнєвої :

ознайомити учнів із розрядами займенників за значенням, сприяти зміцненню навичок розпізнавати їх;

формувати загальнопізнавальні вміння правильно відмінювати всі розряди займенників;

діяльнісної:

розвивати спостережливість, логічне та образне мислення, пам ять;

навчати висловлювати власну думку;

удосконалювати культуру усного й писемного мовлення;

соціокультурної: виховувати в учнів любов і повагу до своїх матерів, ввічливість, пошану до старших, бажання бути чемними і слухняними

Тип уроку : урок-подорож

Обладнання: підручник, таблиця,картки

Епіграф до уроку:                                          Стоїть на видноколі світла мати-

                                                                            У неї вчись.

 Б. Олійник

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Емоційне налаштування на урок

Чи любите ви подорожувати, фантазувати, уявляти себе дослідником? От ви- практиканти, лаборанти і помічники вчителя. Сьогодні всі команди вирушать у подорож до країни Займенника. За правильну відповідь отримаєте ромашку. Найбільше ромашок- найвищий бал в кінці уроку.

ІІ. Установчо-мотиваційний етап

Правила уроку

Бути уважними.

Старанно працювати.

Не перебивати один одного.

Поважати думку однокласника.

Допомагати і підтримувати товариша.

Виконувати всі завдання.

Записувати в зошиті згідно з вимогами орфографічного режиму.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1.Станція «Працьовитих»

-Індивідуальна робота двох учнів на дошці.

Переписати речення, підкрислити займенники, поставити до кожного питання.

1 уч. Рідне слово, що навчила мати усім народам я дарую.

2 уч. Я вас люблю великою любов’ю, моя матусю, батьку мій.

-Перевірка домашнього завдання

-Фірма «Теоретичний тренінг» пропонує дати відповіді «так» чи «ні» на запитання, які даватимуть помічники вчителя. Побачимо, хто переможе  практиканти чи лаборанти.

-Займенник-це частина мови,що означає предмет?(Ні)

-Займенник – це частина мови,що вказує на предмет.(Так)

-Займенники відповідають на питання що робити?( Ні)

-Займенники відповідають на питання хто?, що?, який?, чий?, скільки? (Так)

-Слово учень-займенник?(Ні)

-Слова перший-займенник?(Ні)

-Слово він-займенник (Так)

Бліц-турнір

За 1 хвилину написати якомога більше займенників.

IV. Оголошення теми і мети уроку

V.Мотивація навчальної діяльності.

 Ми повинні знати розряди займенників і вміти визначати їх. Яка ще тема звучатиме сьогодні на уроці зараз дізнаємося. На дошці-зашифроване слово. Викресліть кожну 3-ю букву.

Д о м р о  а  г  а   л ю м  д  и  а  н  а

Дорога людина- мама

Епіграфом уроку є слова Б.Олійника.

Чи є в епіграфі займенники?

2. Станція « Музична» для розумних і кмітливих.

Звучить пісня «Рідна мати моя». Учні виписують займенники (вибірковий диктант)

VI. Пояснення нового матеріалу

Робота з теоретичним матеріалом, ознайомлення з розрядами займенників за таблицею.

Результат пошуку зображень за запитом "розряди займенників"

VII. Закріплення вивченого.

Розподільний диктант

Робота біля дошки

Практиканти виписують з тексту особові займенники; лаборанти – особові і присвійні; помічники вчителя- питальні, присвійні, вказівні.

Ти, хто,твій,цей,такий,що, він,ми,свій, її, той, його, наш,вони,я,чий, скільки,який.

  3.Станція « Розважальна».

             2. Впіймай заперечний займенник (сплеск у долоні).

Він,ніхто,нічий, той,всякий, будь-хто, ніякий,що,хто, ніщо,жодний.

           4. Станція «Навчальна».

           3.Навчальний диктант.

І рівень. Підкреслити займенники, визначити розряди.

ІІ рівень.  Над кожним словом першого речення написати, якої воно частини мови.

ІІІ рівень. Підібрати антоніми до слів злий, щасливий.

ІV рівень. Слова нашого,Всевишнього розібрати за будовою.

Уся гордість і велич світу- від матерів. Мама завжди з нами. Вона живе в нас, оберігає від усього злого, добра й вічна берегиня роду нашого. Мати молиться, просить у Всевишнього щасливої долі дл нас, а разом з нами й для свого краю.

4. Фізкультхвилинка

Сильний вітер до землі 

гне дерева молоді, (присідають)

А вони ростуть, міцніють (піднімаються)

Вгору тягнуться, радіють. (встають навшпиньки, руки тягнуть вгору).

5. Робота з підручником.

Вправа 223

Поставити особові займенники в потрібній формі. Ти(він) борони від собак, а він( ти) покаже кулак. Говорити до ( він) –як горохом об стіну. З (він) користі - як з чорта смальцю.

Чи є у нас такі діти, яких ці прислівя стосуються? Хотілось би, щб не було. І матері ваші тоді радітимуть за своїх чемних дітей.

  5. Станція « Літературна»

Прочитати вивчені вами уривки з віршів про маму і назвати займенники, їхні розряди.

6. Станція « Творчості»

«Сенкан» (учні складають п ятивірш про маму із займенниками )

Мама.

Мила, рідна.

Працює, співає, радіє.

Я люблю свою маму.

 Рідня.

8.Станція « Граматичне мовлення»

Як ви звертаєтесь до людей – на Ти чи Ви?

Звернення на Ви- знак поваги до старших або і молодших, але незнайомих людей. У такому випадку треба правильно узгоджувати підмет з присудком.

Перепешіть.

Я дуже люблю Вас,бабусю!

Мамо, Ви найкраща в світі!

Cтанція « Контрольна»

Записати слова, пояснити їх правопис.

( Ніхто, нікого, ні в кого, ні з ким, ні для кого, хто-небудь, будь-який, хтозна-який, деякий, абищо)

VIII  Підсумок уроку

«Мікрофон». Здійснення самоконтролю роботи за питаннями.

Що ви зясували?

Чи вдалося досягнути мети? Яким чином?

Виконання яких завдань викликало труднощі?

Що виявилося найважливішим?

Над чим варто ще попрацювати?

Чи справдилися очікування від уроку?

Слово вчителя

Повинні ви, діти, правдиві рости,

Життя пізнавати, чужого навчатись

Та попри чуже й свого не цуратись.

Щоб завжди ви, діти, Вкраїну любили

І матір стареньку, й козацькі могили,

І землю батьківську, й батьківське слово,

І правду..., і рідную мову.

Р. Фуфалько

-Які займенники були у вірші? Назвіть розряди.

 

IX Домашнє завдання

I рівень. Вивчіть розряди  займенників за значенням.

ІІ рівень. Складіть 6 тестових запитань за темою.

ІІІ Рівень. Скласти казку « У країні займенників».

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Чабан Олена
Додано
21 листопада 2019
Переглядів
6771
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку