Складносурядне речення. Ми про це говорили, але щоб повторити.
Номер слайду 2
Сполучники сурядностіРозділовіАбо, чи, хоч;Або…або,аби…аби, чи…чи,Хоч…хоч,То…то,Не то…не тоЄднальніІ й,та(в значенні і ) І…і, ні…ні, ані…ані ПротиставніА, але, та(в значенні але)Проте, зате, однак
Номер слайду 3
Розділові знаки!!!!!!!!!!!!!Не ставиться кома у складносурядному реченні, !!!!!!!!частини якого з'єднані одиничним сполучником і, й, та, чи- якщо обидві частини мають спільне слово або частку. Вдалині хиталися дерева і синів задуманий прибій.(В. Сосюра)
Номер слайду 4
Вдалині хиталися дерева і (вдалині – можемо вставити сюди це слово і зміст не втратиться)синів задуманий прибій.(В. Сосюра)Тобто перше слово об’єднує дві частини складносурядного речення.
Номер слайду 5
На хвилину раптом стихли голоси і (На хвилину) спинились тіні.
Номер слайду 6
Не ставиться кома між двома односкладними безособовими або номінативними реченнями у складносурядному Сумно й глухо! Ніч і тиша.
Номер слайду 7
Кома ставиться між частинами складносурядного речення, поєднаними сполучниками і (й), та, а, але, проте, зате, однак, або…або, чи…чи, ні…ні, то…то, не то…не то, хоч…хоч (Сонечко зайшло, і надворі почало вже темніти (І. Нечуй-Левицький). Не то осінні води шуміли, збігаючи в Дунай, не то вітер бився в заломах провалля (М. Коцюбинський)).
Номер слайду 8
Тире ставиться в складносурядних реченнях перед сполучниками і, та (у значенні і), коли в простих реченнях, що входять до складносурядного, говориться про швидку зміну подій, явищ або друге речення містить у собі несподіваний наслідок чи різке протиставлення (Несподіваний ривок — і ми відриваємося від землі (А. Шиян)).