Тема. Складання розповіді « Весна прийшла».
Урок розвитку зв’язного мовлення.
Мета. Закріпити вміння і навички складати і записувати речення,
утворювати з букв слова, підбирати та визначати спільнокореневі слова, вдосконалювати графічні навички; збагачувати словниковий запас; розширювати знання учнів про ліс, про взаємозв’язок в природі; сприяти вихованню гуманного ставлення до всього живого.
Обладнання: картинки квітів та птахів, конверти із завданнями, комп’ютер, дерево з листочками, магнітофон.
Хід уроку.
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
Він весняний і цікавий,
Та й завдань у нас чимало.
То тому часу не гаймо
І урок свій починаймо.
А гаслом сьогоднішнього уроку буде:
МІРКУЄМО – ШВИДКО,
ВІДПОВІДАЄМО – ВЛУЧНО,
ПИШЕМО – КАЛІГРАФІЧНО.
11. Активізація опорних знань.
а) Бесіда мотиваційного характеру.
Одного разу художник вирішив намалювати ліс. « Що таке ліс?» - розмірковував він. - Звісно, ліс – це дерева». І він намалював дерева, кущі, травичку. А в куточку намалював маленького дідуся-лісовичка. Бо який же ліс без лісовичка?
Та лісовичок не захотів жити в такому лісі.
-В цьому лісі чогось не вистачає.
- Діти, чому цей ліс сумний?
( Він ще не пробудився від зимового сну, в ньому немає квітів, звірів, птахів, сонечка.)
111. Оголошення теми і мети уроку.
Ми сьогодні на уроці складемо розповідь на тему « Прийшла весна». Будемо складати слова, речення, відгадувати загадки. І ми зможемо оживити цей ліс, щоб лісовичку було весело і радісно жити.
4. Складання розповіді учнями.
1. Фенологічні спостереження.
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Якого кольору небо? Чи є хмарки?
- Чи світить сонечко?
- Яка погода переважає?
- Чи змінилася температура повітря?
За нашими спостереженнями, яке ми можемо скласти речення?
( Учні складають речення.)
Прийшла тепла весна.
А зараз це речення запишемо в зошит.
Зошит свій я відкриваю
Та під нахилом кладу.
І від вас не потаю –
Ручку я ось так тримаю.
Сяду рівно, не зігнусь,
До роботи я берусь.
Речення ми записали, але наш ліс від цього не оживився.
За лісом, за гаєм
Золота діжа сходить.
- Так, першим прокидається сонечко і на своїх промінчиках приносить тепло.
А нам принесло завдання. ( Завдання у конвертах по групах.)
а) Придумати слова, які б характеризували сонечко.
( жовте, ласкаве, привітне, тепле)
б) Скласти речення зі словом « сонечко».
в) Скласти речення зі слів.
Сонечко зігріває землю.
г) Скласти звукову модель слова сонечко « - 0 – 0 - - 0 » і поставити наголос.
д) Поділити слово сонечко на склади.
Запис речення у зошиті.
( На дошці дерево, учні підходять беруть листочки,виконують завдання і розпускаються листочки.
Добрий
Сумний
Радісний
Учні складають речення і записують у зошитах.)
Дерева вкрилися листочками.
4.- Сонечко зігріває нашу землю. І на лісовій галявині з’являються перші весняні квіти. Які квіти з’являться ось на цій галявині, ви дізнаєтеся, коли складете слова із букв.
ЛІСОКПРО НОС ФАІКЛА СНІЖПІДНИКИ
( пролісок, сон, ряст, фіалка, підсніжник )
Учні складають і записують речення.
На галявині появилися перші весняні квіти.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Ми учились, ми трудились
І, напевно, вже стомились.
Тож давайте для розрядки
Зробим кілька вправ зарядки.
Давайте ось так дружно будемо берегти нашу природу.
5.Діти, а від чого в лісі весело, радісно? Який же ліс без співу пташок?
( Звучить запис співу)
-А які пташки живуть у наших лісах?
Лісовичок хоче, щоб у цей ліс так само прийшла радість, гомін і линув спів пташок.
( Діти називають птахів, а я показую картинки)
Дятел, шпак, сорока, соловейко, горобці, синиці.
(Учні складають речення і записують у зошит.)
У лісі весело защебетали пташки.
6.-Діти, а кого ще не вистачає на малюнку?
- Яких звірів ви знаєте?
- Які звірі оселяться в цьому лісі, ви дізнаєтеся, коли утворите словосполучення.
хитра заєць
колючий лисиця
вухатий ведмідь
вайлуватий їжак
( Учні утворюють словосполучення. На галявині появляються звірі. Складають речення і записують у зошитах.)
Звірі виходять грітися зі своїх схованок.
7.
- А без чого не зможуть жити в лісі пташки, деякі звірі, трави, квіти?
( Без комашок: бджілок, метеликів, жучків)
Бджілки принесли вам у конвертах завдання.
Скласти речення зі слів, а потім самостійно списати його в зошит.
Над квітами літають метелики та гудуть бджоли.
- Всі тексти складаються із трьох частин. Це – зачин, основна частина та кінцівка.
- Прочитайте зачин.
- А тепер основну частину.
- Чого в нас ще немає.
( Кінцівки.)
-А тепер придумаємо закінчення нашого оповідання.
Як гарно у весняному лісі!
Читання учнями складеного оповідання.
- Молодці,ви дуже були активні, творчо працювали. І мені здається, що
лісовичку тут дуже сподобається. Тому що у нас вийшов справжній ліс.
Тут є все: дерева, кущі, квіти, тварини. Це – ліс.
І його треба берегти!
ПІДСУМОК УРОКУ.
Квіти хай квітнуть, співають пташки,
Хай всіх привітно у лісі стрічають стежки.
Кожна стежинка в майбутнє веде.
Там радість і щастя чекають тебе.
Лунають у лісі пташок голоси.
Їх пісні нам серце милують.
А у квітах, у травах є стільки краси!
Хай красу цю всі люди відчують.
- Лісовичок відчув цю красу і оселився у цьому лісі, який ми оживили.
- Чи сподобався вам урок?
- Що було найлегше робити?
- А що найважче?
Інтерактивна вправа « Криголами»
( До кожної букви добирають слова, які характеризують урок, клас)
А яким був урок?
У – успішним,урочистим, учнівським
Р – роботящим, розумним, розвиваючим
О – особливим, організованим
К – корисним, кмітливим, класним
Чи вдалося виконати всі завдання? А це вдалося тому, що ви були на уроці якими?
У – уважними, унікальними
Ч – чемними, чуйними, чесними
Н – наполегливими, незвичайними
І – ініціативними