Складносурядні речення з розділовими смисловими відношеннями.

Про матеріал
Розробка уроку з елементами інтерактивних технологій з використання ІКТ. Спрямована на формування вмінь визначати смислові відношення в ССР
Перегляд файлу

Тема. Складносурядні речення з розділовими смисловими відношеннями.

Мета:

  • вчити визначати смислові відношення у ССР, обгрунтовувати свій вибір, формувати вміння конструювати ССР з розділовими відношеннями; правильно розставляти розділові знаки між частинами ССР й обгрунтовувати їх; аналізувати виражальні можливості ССР з розділовими відношеннями, використовувати їх у власних висловлюваннях;
  • розвивати граматичну пильність;
  • виховувати шанобливе ставлення до природи.

 

Внутрішньопредметні зв’язки:

 

  • Культура мовлення і стилістика: правильне вживання слів дбати, піклуватися, турбуватися.
  • Правопис: розділові знаки між частинами складносурядного речення.

 

Тип уроку: комбінований

Обладнання:ІКТ, роздатковий матеріал, підручник

 

ХІД УРОКУ

І Організаційний момент

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  1. Діти задають питання за поданою темою, що потребують відповіді «Так», «Ні». (взаємоперевірка) - 6б

(слайд № 1)

  1. Зачитати  два речення, складені за схемами. - 3б

[ ], проте [ ] ; [ ], а [ ]

  1. Синтаксичний розбір поданого речення (учень виконує біля дошки)-  3б

 

Надзвичайно гарні, опушені білим  дзвоники сон-трави, але усю красу можна побачити  лише(частка підсилювальна) в одній квіточці.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань

 Учитель. На дошці ви бачите таблицю, але вона зформована не до кінця. Там не вистачає сполучників, які вказують на смислові відношення між частинами ССР.

Сформуйте таблицю, використовуючи подані вам сполучники.

 

Розряди

 сполучників

Смислові відношення

Засоби вираження

Єднальні

Одночасності дій

і,(й)

 

Послідовності дій

і, а, а там, а потім

 

Переліку явищ

і…і, ні…ні, та…та, ані…ані

 

Причиново-наслідкові

і, а, тому

Протиставні

Протиставлення

але, та (але), проте, зате, однак

 

зіставлення

а, а (і)

Розділові

 

або, чи, то…то, чи…чи, або…або, не то…не то, чи то…чи то, а чи

 

  • Чи всі згодні з розташуванням сполучників?
  • Чого в цій таблиці не вистачає?
  • Яка тема нашого уроку?
  •  

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

 

(слайд № 2)

 

  • Над чим будемо працювати?
  • Навіщо нам потрібно розрізняти смислові відношення у ССР з розділовими сполучниками?
  • Які цілі ви перед собою ставите? Запишіть їх у зошиті.
  • Можливо у пригоді стануть такі цілі.

 

(слайд № 3)

 

V. Основна частина уроку

 

5.1. Мотивація навчальної діяльності

(слайд № 4)

 

  • Пропоную змінити це речення, добираючи різні розділові сполучники.
  • Скористаємось такими прикладами.
  • Чи однакові відношення між частинами складних речень?

 

 

(слайд № 5)

  • Тепер ми можемо доповнити таблицю

 

5.2.Заповнення таблиці

 

Розряди

 сполучників

Смислові відношення

Засоби вираження

Єднальні

Одночасності дій

і,(й)

 

Послідовності дій

і, а, а там, а потім

 

Переліку явищ

і…і, ні…ні, та…та, ані…ані

 

Причиново-наслідкові

і, а, тому

Протиставні

Протиставлення

але, та (але), проте, зате, однак

 

зіставлення

а, а (і)

Розділові

Взаємовиключення

або, чи

 

Чергування

то…то, чи…чи, або…або

 

Несумісності

не то…не то, чи то…чи то, а чи

 

5.3. Робота з підручником  впр. 228

 

Розподілити речення з розділовими сполучниками за смисловими відношеннями. Записати по одному .

І гр.  - з відношенням взаємовиключення

ІІ гр. – із зв’язком чергування

ІІІ гр.- із зв’язком несумісності

 

(Учні пояснюють свій вибір)

                                                       (слайд № 6)

 

  1. Творче завдання

 

За поданими схемами скласти речення на тему «Осінній вечір»

 

  1. То [ ], то [ ]
  2.  [ ], а чи [ ]
  3.  [ ], або [ ]

 

 

 

 

(слайд № 7)

 

 

  1. Пунктуаційний практикум

 

  1. І серцю дано не бідніти, і думав не дано всихать.

Б.   Вдалині хиталися дерева і синів задумано прибій.

  1. Сонце зайшло і надворі почало темніти.

Г.   Жалючі властивості кропиви знають, проте лікувальні можливості цієї

       рослини значно більші.

Д.   Або гори Карпати сповиті в синяві мряки, або непроглядні густі праліси

       синіють здалека, немов зачарований, замкнений у собі, окремий світ.

 

  1. Вкажіть речення з неправильно розставленими розділовими знаками
  2. Знайдіть речення зі спільним другорядним членом речення
  3. Вкажіть вид ССР та смислові відношення між частинами ССР

 

 

 

 

 

 

 

 

(слайд № 8)

 

 

  1.  Культура мови. Вживайте правильно!

 

Діти розповідають про слова дбати, піклуватися, турбуватися, іх вживання. Пропонують однокласникам скласти ССР з цим словами.

 

І гр.  - із зв’язком несумісності

ІІ гр. – з відношенням взаємовиключення

ІІІ гр.- із зв’язком чергування

(Доповідь учень готує вдома)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(слайд № 9)

 

VІ. Систематизація й узагальнення знань учнів з теми

5.1. Розвиток мовлення

На основі таблиці з попереднього завдання скласти зв’язну розповідь про складносурядне речення та смислові зв’язки між його частинами. Звернути увагу на синонімію в складносурядних реченнях.

 

5.2. Продовж речення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(слайд № 10)

 

 

 

 

VІІ. Оцінювання умінь і навичок

  • Діти, кому ,на вашу думку , можна поставити оцінки високого рівня?
  • Хто б собі хотів поставити оцінку? Обгрунтуйте свою думку.
  • За домашнє завдання отримали….
  • За роботу на уроці…

 

VІІІ. Домашнє завдання (слайд № 11)

  1. Вивчити теоретичний матеріал
  2. Скласти 6 речень , використовуючи розділові сполучники.
  3. Скласти 6 речень , використовуючи розділові сполучники. Виконати синтаксичний розбір одного речення.
  4. Написати твір-роздум про мистецтво. Використати подані поетичні рядки як епіграф:

Святе мистецтво! В пензлі чи пері

Є сила дати вічність кожній рисі,

Хмарині, що пливе в небесній висі,

Веселих промінців химерній грі...

В. Вордсворт

Використати складносурядні речення з різними сполучниками. Виконати синтаксичний розбір одного речення.


 

  1. Але, проте, зате, потім, однак – протиставні сполучники      

(єднальний – послідовність дій)   (ні)                                                                                                                                                       

2. І, й, та, ні…ні – єднальні сполучники               (так)

 

3. Частини складного речення поєднані єднальним сполучником

 

Одгриміли фронти, одгриміли, і до сонця знялись наші крила.                                                                                                                                                                   (так)

 

       4. Частини складного речення мають протиставне відношення

 

Не ясла до коней ходять, а коні до ясел.                (ні)

  (протиставний сполучник- зіставлення)

       5. Солучники а, та вказують на причиново- наслідковий смисловий  звязок                                                                                                                                                           (ні)                                                                                                                                                                                     

 6. Між частинами даного речення стоїть кома

Десь попереду шуміла злива, і блискавка розтинала небо навпіл. (ні)

                                                                                                                                                       

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
3.0
Оригінальність викладу
3.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
3.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Цюпак Ольга Володимирівна
    Загальна:
    3.7
    Структурованість
    3.0
    Оригінальність викладу
    3.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
3 лютого 2020
Переглядів
1792
Оцінка розробки
3.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку