Урок "Корінь слова. Спільнокореневі слова та форми слова"

Про матеріал
Розробка містить цікаві методи та форми роботи, які вчитель зможе використати на уроці з учнями 5 класу. Дітям пропонюються різні завдання: робота в парах, дослідження-спостереження, дослідження-моделювання та ін.
Перегляд файлу

 

Конспект уроку

з української мови для 5 класу

підготувала

вчитель української мови та літератури

ЗЗСО І-ІІІ ст. смт Цумань

Цуманської селищної ради

Волинської області

Єфименко Ірина Петрівна

 

 

Тема: Корінь слова. Спільнокореневі слова та форми слова

 

Мета: поглибити знання учнів про корінь слова, спільнокореневі

           слова й форми слова; навчити розпізнавати та утворювати        

           форми слова й спільнокореневі слова, правильно вживати їх у                             

           мовленні;

           розвивати вміння використовувати спільнокореневі слова і      

           синоніми як засіб зв'язку речень у тексті;

           виховувати бажання пізнавати, любов до рідної мови.

 

Тип уроку: урок формування знань, умінь і навичок.

 

Засоби навчання: підручник, тлумачний словник, роздатковий           

матеріал, картки з індивідуальними завданнями.

 

 

Хід уроку

 

І. Організаційний етап.

   "Смайликове вітання". Психологічна настанова "Спіймай мій                        

    настрій".

    (Дітям пропонується попрацювати в парах і домовитися, хто             

    першим почне свої дії. Учні виконують завдання вчителя):

1. Згадайте найщасливішу мить у вашому житті.

2. Усміхніться, "зніміть" усмішку зі свого обличчя та "подаруйте" своєму сусідові.

3. "Спіймайте" усмішку, "прикрасьте" нею своє обличчя.

 

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Колективне цілевизначення. Мотивація навчальної діяльності.

 

ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.

1. Дослідження-спостереження. Робота біля дошки.

  • Прочитайте спочатку перші три колонки слів, а потім три наступні, визначте основу слова, корінь і закінчення. (Діти по черзі виконують завдання біля дошки).
  • Зробіть висновок щодо того, у яких колонках спільнокореневі слова, а в яких - форми слова.
  • Заповніть нижні колонки, вибравши відповідний запис: "форми слова", "спільнокореневі слова".
  • Зробіть узагальнення і звірте з визначеннями понять "форма слова", "споріднені слова" в підручнику.

 

Лісок        Дорога         Діти         Ліс              Дорожній       Дитинство

ліска         дороги        дітей        лісовий      доріжка          дит'ясла

ліску         дорозі         дітям       лісник        подорож         дитятко

ліском      дорогою     дітьми     узлісся       подорожній    дитячий

2. Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу, виконання вправ у підручнику.

 

ІV. Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок.

      Проблемне питання.

      У поданих словах визначте корінь. Чи можна їх вважати спільнокореневими? Чому? Відповідь аргументуйте. Зробіть висновок. (Корені слів, які тільки звучать однаково, але мають різне значення, - це різні корені!)

      * Бережок, бережливий.

      * Літо, літати.

      * Місто, місток.

      * Вода, водити.

       Індивідуальні завдання.

       Робота в групах. (Учнів класу поділити на 3 групи відповідно до рядів. Вони повинні впродовж 2 хв дібрати якомога більше споріднених слів з поданими коренями).

       І група: -мов-, -книг-, -квіт-;

       ІІ група: -гов-, -світ-, -пис-;

       ІІІ група: -каз-, -зелен-, -крил-.

       Дослідження-моделювання.

  • З поданих слів випишіть спільнокореневі до слова "вітер"(вітрик, вітрило, вітру, вітрячок, вітрильник, вітром, вітрильний, вітровій).
  • Спишіть. Поставте подані в дужках слова в потрібній формі. З'єднайте стрілками значення фразеологізмів.

   Викидати слова на (вітром)         Пропасти, марно зникнути.

   Піти за (вітер)                                Не надавати серйозного значення

                                                        висловленому.

   Ганяти (вітру)                                Хтось легковажний, несерйозний.                               

   Повіяло свіжим (вітру)                 Змінилися обставини на краще.

   (Вітре) у голові грає                     Проводити час у розвагах.

       Робота в парах "Ти - мені, я - тобі".

До поданих слів - назв предметів - один учень дописує спільнокореневі слова - назви дій, інший - назви ознак.

(Зразок: навчання (що?) - навчати (що робити?) - навчальний (який?).

Розповідь, віра, хід, мовлення.

 

V. Підсумки. Оцінювання.

     Бесіда.

     1) У чому полягає відмінність між формами слова, спільнокореневими словами, синонімами?

     2) Яка частина слова містить його лексичне значення, а яка граматичне?

     3) Яке закінчення називають нульовим?

     Розрізняй!

     Спільнокореневі слова: префікс+корінь+суфікс+закінчення.

     (Тінь-сутінь-тіньовий-затінок).

     Форми слова: корінь+закінчення.

     (Ліс-лісу-лісом-у лісі).

     Синоніми: багряний, багровий, темно-червоний, кривавий.

 

VІ. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

      - Опрацювати теоретичний матеріал.

      - Виконати вправу з підручника.

 

 

        

      

 

 

     

docx
Додав(-ла)
Єфименко Іра
Додано
4 лютого 2020
Переглядів
7512
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку