Слова, що відповідають на питання який? яка?яке?які? (прикметники). Вимова і правопис слова «ознака».

Про матеріал
Конспект уроку з української мови створений для формування в учнів уміння визначати в тексті прикметники, ставити потрібні питання, опрацьовувати теоретичний матеріал підручника, вміти писати слово«ознака»,робити висновки, узагальнення; збагачувати лексичний запас школярів; розвивати творчу уяву, критичне мислення.
Перегляд файлу

Тема: Слова, що відповідають на питання який? яка?яке?які? (прикметники). Вимова і правопис слова «ознака».

Мета: формування предметних компетентностей: формувати в учнів уміння визначати в тексті прикметники, ставити потрібні питання, опрацьовувати теоретичний матеріал підручника, робити висновки, узагальнення; збагачувати лексичний запас школярів; розвивати творчу уяву, критичне мислення, мовлення; виховувати любов до природи;

Формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма, самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконуватизавдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;

комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримувати пауз);

соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в групі;

інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.

 

Хід уроку

 

І. Організація класу до уроку.

1. Емоційне налаштування

Погляньте у віконечко. (Діти протягують руку).

 Чомусь сховалось сонечко. (Знизують плечима).

  А ми засвітимо сонечко. (Показують на себе).

  Таке велике сонечко. (Руки в сторони).

  Таке веселе сонечко. (Посміхаються один одному).

  Я – сонечко! (Показують на себе).

  Ти – сонечко! (Показують один на одного).

  Ми – сонечка! (Беруться за руки).

  Ми – світимося всі! (Слайд 2)

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

— Сьогодні ми вирушимо в подорож до країни «Прикметник».

-Діти, а як ви думаєте, хто в ній живе? (Слова, які щось означають) Нам допоможе гра.

Гра « Дешифрувальник»

-         Складіть слово з літер у клітинках. С.75 впр.270(Ознака) (слайд 3)

-         По дорозі у цю країну ми вивчимо і повторимо багато цікавого і невідомого.

-         Та потрапити туди можуть тільки допитливі, кмітливі, слухняні, добрі, веселі, хоробрі, бо королева цього міста Снігова. Вона холодна, зла. Дихнула своїм сніговим подихом і все навкруги стало білим.

-А зараз перша зупинка:

1. Вправа «Мікрофон»(слайд 4)

1. Яку частину мови ми вивчили? ( Іменник)

2.      Що означає слово « іменник»? ( Назву предмета)

3. Які іменники пишуться з великої букви? ( Власні назви)

4. Назви декілька іменників.

5. На які питання відповідають іменники? ( Хто?, що?)

6. Як пишуться назви вулиць, міст, сіл..? (З великої літери)

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  1. Створення проблемної ситуації. (слайд 5)

- По дорозі ми зустріли… Відгадайте загадку.

У ….        …… пору

Стоїть баба серед двору.

У бабусі ……. шуба,

Діткам баба ….й …..,

З ними грається охоче,

Та до хати йти не хоче.

Але в загадці відсутні деякі слова. Нам допоможе відновити загадку Дідусь Прикметник.(Слайд 6)

Ось який від нього надійшов лист:«Привіт, друзі! Я – художник, бо можу дати словам, назвам предметів будь – яку ознаку чи прикмету. Я можу зробити будь – який предмет кольоровим, змінити його розмір, визначити смак. Без мене мова не була б такою багатою, виразною та яскравою. Хочете в цьому впевнитися? Хочете зі мною подружитися? Тоді виконуйте мої завдання, і я відкрию вам свої таємниці.»

-   А ще у конверт він поклав слова, які ми напевне повинні повернути у загадку. Зробимо це прямо зараз(холодну, зимню, біла, мила, люба).

 -     Чи можемо ми тепер відгадати загадку? (слайд 7)

У холодну зимню пору

Стоїть баба серед двору.

У бабусі біла шуба,

Діткам баба мила й люба,

З ними грається охоче,

Та до хати йти не хоче.(Снігова баба)

-     Які слова допомогли вам здогадатися, хто це?

Фізкультхвилинка. (слайд 8)

Назви предметів і назви ознак

Нам необхідні у мовленні так.

Щоб і надалі змогли їх ми вчити.

Треба гарненько усім відпочити.

Ставлю питання вам, діти, (яка?)

Права згинається й ліва рука. (зігнути і розігнути руки в ліктях)

Ставлю питання до учнів  (які?)

Руки піднімемо вгору легкі. (піднімання і опускання рук)

Ставлю питання до класу (яке?)

Буде завдання сьогодні важке.  (нахили голови)

Ставлю питання до учнів (який?)

Руки пустились у танець такий.

Що їм у відповідь очі моргають.

І веселитися також бажають.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

-  Сьогодні на уроці ми познайомимося зі словами , які називають ознаки предметів, навчимося ставити питання до них, та пізнавати ці слова серед інших слів.

  1. Підготовча робота .

Біля воріт королівства ми зустріли гостей, які збиралися на бал до королеви.

-Давайте їх опишемо(показую малюнки) (слайд9)

Маша(маленька,добра,весела,цікава,рухлива).

Ведмідь(великий,коричневий,розумний,дбайливий).

Сніжинки(крижані,холодні,колючі,дрібненькі).

Зайчик(боязливий,білий,прудкий,довговухий).

Лисичка(хитра,руда,швидка,товариська).

Вовк(сірий,злий,голодний,самотній).

-  Описуючи гостей снігової королеви ми описали їх за характером ,зовнішнім виглядом , кольором.

      Слова злий, маленька , холодні та ін.. допомогли нам  охарактеризувати  , вказали на ознаки , а відповідають вони на питання який? яка? яке? які?

2.Відео про прикметник https://youtu.be/O6i1PfmLgaI

3.Робота в зошиті.

4. Каліграфічна хвилинка.

- Ви не забули у кого ми в гостях? Королева запропонувала вам хвилинку каліграфії.

Ко ро ев королева

5.Робота з підручником ст. 76 впр.272

-Відгадаємо загадку

- Читаємо правило.

 

6. Робота з підручником.

- Ви вже ознайомилися зі словами прикметниками, Королева пропонує вам попрацювати в групах над завданням 273 з підручника на сторінці 76

Неподалік крижаного палацу ми побачили…

Нам потрібно прочитати текст, і ми дізнаємось багато цікавого, і невідомого нам.

7. Вправа «Передбачення»

 

-         Як ви вважаєте про, що йтиметься у тексті ? Виконайте наступне завдання.

Ребус (слайд10)

 

 

 

-Молодці-це айсберг. (слайд 11)

Читання тексту вчителем.(слайд 12)

Слово «Айсберг» – з німецької перекладається як «Крижана гора».

Приблизно 90 % обсягу айсберга знаходиться під водою.

Айсберги можуть бути в кілька сотень або тисяч кілометрів у довжину і мати висоту більше 35 – 50 метрів.

Колір айсберга залежить від віку айсберга ( існують навіть ніжно-рожеві айсберги).

Найбільшу небезпеку айсберги представляють кораблям, в 1912 році саме зіткнення «Титаніка» з айсбергом, призвело до катастрофи.

Айсберги розглядаються як один з варіантів забезпечення прісною водою посушливих регіонів планети.

Лід айсберга є повністю безпечним для споживання.

Вага середнього айсберга складає – 100 – 200 тис. тонн.

8.Робота в парах.

Вправа зі « Щоденні 5» - читання з другом. (Читаємо текст по черзі)

9.Робота над запитаннями тексту. (слайд 13)

-         Що означає слово «айсберг»?

-         Від чого залежить колір айсберга?

-         Який корабель зіткнувся з айсбергом?

-         Лід айсберга складається з прісної, чи солоної води?

-         Яка середня вага айсберга?

-         Королева нам запропонувала пограти у гру, поки вона накриє святковий стіл.

10.Робота в зошиті.

Гра,,Додай словечко”(слайд 14)

- Вставте потрібні слова.

Прийшла ( яка? ) зима.

Дерева і кущі одягли (яке? ) вбрання.

Повіває ( який? ) вітерець

Сонечко ( що робить? ), але не …

( Хто? ) готується до …

- Молодці! Справились із цим завданням.

Випишіть із тексту слова – назви ознак.

11.Фізкультхвилинка.

https://www.youtube.com/watch?v=9znAKmoG9tg

12.Тренувальні вправи

Королева запросила нас і усіх гостей у свій палац, адже ми виконали усі завдання, які вона запропонувала. А от чим вона частувала за столом-здогадайтесь.

13.Гра «Відгадай швидко і правильно»  (Слайд 15)

Учні викладають на стіл розгадані продукти. (Додаток 1)

               Піца солона, а  цукерки….

              Огірок зелений, а помідор …

              Чай гарячий , а морозиво …

              Торт великий, а тістечко…

              Салат овочевий, а  желе…

              Яблуко кругле , а банан …

-         Як багато страв ми спробували! Ігри грали змагались.

V. Підсумок уроку.

- Ми вже засиділися в гостях. Будемо дякувати Королеві, а на прощання зробимо їй подарунок.

1. Асоціативний кущ.

 Кожен з вас придумає і запише слово, яке описує Королеву.

( На дошці слово «Королева» учні прикріплюють навколо нього свої слова-ознаки).

- Ви вже мабуть теж хочете побігати, але ще трішки зачекайте.

- Скажіть, що нового ви дізналися  сьогодні на уроці?

- Що вони означають? (На які запитання відповідають?)

VІ. Рефлексія.

Самооцінювання. (Додаток 2)

-Якщо вам було легко працювати на уроці ,  підніміть сніжинку червоного кольору, якщо в чомусь відчували труднощі – зеленого кольору, якщо було дуже важко – сніжинку жовтого кольору.

 -   Я можу тільки сказати, що ви- молодці. А чи дійсно обрали ту сніжинку, перевіримо на наступному уроці.

 

docx
Додав(-ла)
Bolotuk Vika
Додано
21 січня
Переглядів
318
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку