«Слово до слова – зложиться мова»

Про матеріал
Стаття «Слово до слова – зложиться мова» допоможе вчителям та здобувачам освіти при підготовці до свята Дня писемності та мови.
Перегляд файлу

«Слово до слова – зложиться мова»

    27 жовтня – День писемності та мови.  В цей день наш народ вшановує рідну мову, державну, відзначаючи її дні. Ми, українці, вшановуємо  нашу рідну мову, бо вона – життя духовного основа.  Цивілізоване суспільство не може існувати без мови – засобу спілкування між людьми, засобу вираження думки і передачі досвіду сучасникам і наступним поколінням.

   Президент України  Володимир Зеленський  28 липня 2023 року підписав Указ № 455/2023, відповідно до якого дата святкування  Дня української писемності та мови була перенесена з 9 листопада на 27 жовтня. Свято української писемності та мови  традиційно відзначається в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця ( письменника-агіографа, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого , ченця Києво-Печерського монастиря), з чиїм ім’ям пов’язують започаткування писемності української мови.

   Традиційно до цього свята в Україні , та за її межами відбувається багато заходів з популяризації української мови, серед яких  і Всеукраїнський радіо диктант національної єдності, до якого долучається рекордна кількість українців, а також представників інших націй, які, прославляючи солідарність з Україною, почали вивчати мову Героїв.

    Опановувати мову людина починає з дня народження. Спочатку прислуховуючись до слів матері, рідних, згодом – вимовляючи звуки, склади, слова. Протягом життя – змалку і до останнього подиху  - людину супроводжує мова.  Слово – найтонший різець , яким можна доторкнутися  до найніжніших рис в людському характері , до найпотаємніших куточків людської душі, до найсокровеннішого.  Словом можна створити красу, а можна і спотворити. Ви чуєте  прекрасну мову кращих синів і дочок України, які своє слово поставили на сторожі честі, совісті. Прекрасна наша мова, бо писалась людьми з незглибимими душами, кров’ю гарячих  сердець.  Це  - мова  самого народу.

 Це  -  мова  Кобзаря,  якого ми любимо і яким пишаємось,  якого знає і шанує весь світ. Слово – чисте і міцне, мов криниця, геніальної Лесі Українки, майстрів поетичного слова – М. Рильського,  В. Сосюри,  В. Симоненка, Л.Костенко, С. Воробкевича,  О.Підсухи,  Д.Білоуса.  Вони прагнули, щоб мова, ніби зеленовіттям, огорнула всю Україну.

     Звичайно, для кожного народу своя мова -  найкраща, але й  ніхто не заперечуватиме,  що українська мова за милозвучністю і співучістю – одна з найкращих. Ми, українці, пишаємося своєю мовою, її мелодійністю, чистотою та багатством звуків.

«Слово до слова – зложиться мова» - говорить народна мудрість.

За час свого існування українська мова пережила не менше пів тисячі циркулярів та указів, постанов і ухвал, розпоряджень та наказів про заборону. Але вона вистояла! І сьогодні, маючи безпрецедентну підтримку за всі роки новітньої історії незалежності, пішла у свій вирішальний контрнаступ. Кожен, говорячи українською , наближає Перемогу!

"Мова - втiлення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Любiмо ïï, вивчаймо ïï,  розвиваймо ïï !  Борiмося за красу мови, за правильнiсть мови, за багатство мови..."  -  писав Максим Рильський.

                                                                   

 

 

                                                                                            Оксана БОВТАЧ

                                                                                            викладач української мови та літератури

ВСП «Стрийський фаховий коледж ЛНУП»

                   

 

 

docx
Додано
3 листопада
Переглядів
49
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку