Цілі уроку: охарактеризувати соціально-економічний розвиток західноукраїнських земель у другій половині XIX ст., Пояснити роль і місце українських земель у господарському житті Австро - Угорщині; визначити причини трудової міграції українців;розвивати увагу, памя’ть,мислення, навички роботи з історичними картами та історичними джерелами; виховувати інтерес до історії своєї Батьківщини.
Результати селянської реформи 1848 р:Іван Франко «Як живеться селянам хліборобам»«Половина наших мужиків все з року в рік голодує і мусить голодувати, бо не має на чому вижити, а друга половина мужиків, хоч як-так дихає, то, однако, живе так бідно, як мало де в котрому краю. Та половина наших майже безземельних мужиків рятується, як може, зарібками та службами по дворах та інших роботах. Але ж гіркі та непоплатні у нас зарібки. Великого промислу та фабрик у нас дуже мало, а цілий заробок то лише на панських ланах. Платня робітника у нас усюди дуже мала… Нещасливе ж те життя тих наших безземельних мужиків. Половина майже кожного села — то такі бідаки, що навіть чорного хліба не мають, а лише пісною бараболею та борщем живляться, а скороми то й на Великдень не кожен побачить. Стара убога одежина дірами світить, а в хаті діти босі, голі… Такої ж бідноти… у нас чимраз більше, бо й усі наші селяни-хлібороби так зі всіх боків притиснені, і всім їм грозить однаке лихо…»
Індустріалізація— історичний процес переходу від аграрного до промислових способів суспільного виробництва, який проходить через машинну стадію виробництва товарів і послуг. Словник: Урбанізація - зростання значення міст в розвитку суспільства, яке супроводжується ростом і розвитком міст, зростанням міського населення, поширенням міського способу життя в певному регіоні, країні, світі.
Словник: Трудова еміграція - пересування особи з метою тимчасового працевлаштування, що супроводжується перетинанням державного кордону. Гомстед - земельна ділянка, яку надавали на пільгових умовах на вільних землях Канади та США для ведення фермерського господарства, обробітку й забудови. Украї́нська діа́спора — збірне визначення української національної спільноти поза межами українських земель , яка відчуває духовний зв'язок з Україною.
Що характеризує промисловий розвиток західноукраїнських земель у д.п ХІХ стб) регіон був ринком для товарів, вироблених сусідніми (більш розвиненими) регіонамиа) швидкі темпи розвитку машинобудівної, металургійної, залізнорудної промисловостів) промисловий переворот, завершився в 70- ті рр. ХІХ ст. г) створення, за підтримки уряду першого в Україні цукрового синдикату
Підсумок уроку: Економічне становище західноукраїнських земель у складі Австро-Угорщини, як і раніше, залишалося дуже тяжким. Основну частину продукції давали галузі з видобування й переробки місцевої сировини — лісова, лісопильна, нафтова, буровугільна, соляна. Регіон був ринком збуту готової продукції з центральних регіонів імперії і джерелом постачання сировини. А загострення соціально-економічних проблем у краї призвело до масової трудової еміграції західноукраїнських селян до країн Європи, Північної та Південної Америки. Друга половина XIX ст. для західноукраїнських земель, на відміну від Наддніпрянщини, не стала часом докорінних змін, а давній вигляд міст за Нової доби визначався особливостями економічного розвитку краю.