Мета: охарактеризувати особливості соціально-економічного західноукраїнських земель; пояснити роль і місце українських земель у господарському житті Австро-Угорщини; з'ясувати причини та наслідки трудової еміграції; розвивати увагу, пам'ять, мислення, навички роботи з історичними картами та історичними джерелами; виховувати інтерес до вивчення історії своєї Батьківщини.
Обладнання: підручник; презентація; карта «Соціально-економічний розвиток західноукраїнських земель у другій половині ХІХ ст.»
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перегляд відео:
https://www.youtube.com/watch?v=3K9NPuSg7co&list=PLv6ufBUWdRi1xvmFlbPavmrfcCS2K4TRO&index=18
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Отже, на попередніх уроках ми з вами познайомились соціально-економічним та суспільно-політичним життя українців на території Наддніпрянщини у другій половині 19 ст. Сьогодні на уроці ми з вами продовжемо досліджувати зміни, які відбулися внаслідок індустріалізації на західнукраїнських землях у другій половині 19 ст.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Наслідки селянської реформи 1848 р.
Ви вже знаєте, що за доби «Весни народів» 1848-1849 рр. подією епохального значення стало оголошення імператорським указом від 22 квітня 1848 р. звільнення селян у Галичині від панщини з 15 травня - на чотири місяці раніше, ніж у всій монархії (у серпні указ був поширений на Буковину; на Закарпатті, як і по всій Угорщині, панщину скасовано Угорським сеймом у березні 1848 р. і підтверджено імператорським указом у 1853 р.).
Бесіда за запитаннями
Робота з історичним джерелом
Зі статті в журналі «Народ» за 1890 р.:
«Половина мужиків-хліборобів у Галичині не мають навіть засобів для життя, доконче потрібних, щоб з голоду не пухнути. Половина наших мужиків із року в рік голодує і мусить голодувати, бо не має на чому вижити, а друга половина мужиків, хоч як-так дихає, та все одно живе так бідно, як мало де в іншій країні. Та половина наших майже безземельних мужиків рятується, як може, заробітками і службами по дворах та інших роботах. Але ж гіркі й мізерні в нас заробітки. Великого промислу і фабрику нас дуже мало, а цілий заробіток є лише на панських ланах. Платня в нас усюди дуже мала... Половина майже кожного села - то такі бідаки, що навіть чорного хліба не мають, а лише пісною бараболею та борщем живляться, а м'яса чи молока то й на Великдень не кожний побачить. Стара убога одежина дірами світить, а в хаті діти босі, голі і навіть верітки (одягу з грубої тканини, з ряднини. - Лет.) нема. Такої бідноти множиться у нас чимраз більше, бо й усі наші селяни-хлібороби так з усіх боків притиснені, що чимраз більше сходять на біду, і всім їм грозить однакове лихо...»
? Чи змінилося кардинально становище селян після реформи?
? Як наведені факти, на вашу думку, пов’язані з трудовою еміграцією західноукраїнських селян за кордон наприкінці 19 ст.?
Протягом наступних десятиліть найболючішим питанням у взаєминах поміщиків із селянами була проблема сервітутів (право користування лісами і пасовиськами). До реформи за звичаєм ними користувалася сільська община, а після реформи були створені спеціальні комісії в Галичині, які діяли в інтересах поміщиків.
Тож реформа 1848 р. не тільки зберегла велике землеволодіння, а й розширила його за рахунок сервітутів.
ІІ группа – населення
Як вплинула індустріалізація на міста?
ІІІ група – Промисловість
Охарактеризуйте становище промисловості у другій половині 19 ст.
Робота зі схемою «Особливості розвитку промисловості в Західноукраїнських землях у другій половині 19 ст.»
3. Виникнення кооперативний рух
Визначальна риса економічного життя українців Галичини у 80-90-ті рр. 19 ст. - створення кооперативних і фінансово-кредитних установ.
Робота з таблицею «Кооперативний рух»
1883 р.; Львів |
Кооператив «Народна торгівля»
|
1892 р.; Львів |
Страхове товариство «Дністер»
|
1894 р.; Перемишль |
кредитний кооператив «Віра»
|
1896 р.; Сх. Галичина |
кредитні кооперативи «райффайзенки»
|
1896 р.; Львів |
«Товариство взаємного кредиту». |
4.Становище перших трудових емігрантів
Метод «Чиста дошка»
(безземелля й малоземелля, безробіття, обтяжливі податки і хронічні злидні, соціальна незахищеність)
(до США, Канади, Бразилії та різних європейських держав)
(влаштовувалися чорноробами на заводах, фабриках, шахтах, будівельних об’єктах)
(закарпатці, які з’явилися тут у 70-ті рр. 19 ст.)
(Василя Єлиняка та Івана Пилипіва із с. Небилова тоді Калуського повіту. До канадійських берегів вони прибули у 1891 р.)
(в Бразилії та Аргентині)
Робота з історичним джерелом
«Дехто твердить, що головною причиною є бідність, нужда і брак хліба. Але що на це сказати, коли емігрують і доволі заможні господарі, які мають землю, хліб, навіть гроші готівкою... Отже, не виключно голод і нужда, а також якісь інші, досі не вияснені причини посилюють еміграцію... Сама мрія про “свободу”, здається, є принадою, яка вабить темний народ»
V. Узагальнення
Характеризуючи стан економіки західноукраїнських земель у другій половині 19 ст., можна заначити:
- Західноукраїнські землі лишалися аграрним краєм.
- У сільськогосподарському виробництві застосовують нову техніку, залучають значну кількість найманих робітників.
- Для сільського господарства характерне зростання товарного виробництва.
- У регіоні активізуються процеси індустріалізації та урбанізації.
- У промисловому виробництві розвиваються галузі видобування та первинної обробки сировини.
- 70–80-ті рр. 19 ст. можна вважати часом формування у Східній Галичині великої фабрично-заводської промисловості, проте темпи розвитку промисловості відставали від темпів захід них провінцій імперії і не відповідали потребам краю.
Установіть хронологічну послідовність подій:
відкриття залізниці «Перемишль – Львів»
створення у Львові першого кооперативу в західноукраїнських землях
скасування австрійським імператором панщини
VІ. Домашнє завдання