СОТИЙ УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Про матеріал
Сто – магічна цифра. Сто років життя усім бажають, сто бажань усі мають. Президент , після його обрання, через 100 днів звітує про свої досягнення. А на цьому уроці учні мають показати, чого вони навчилися за 100 уроків мови. Використано багато різних ігрових та інноваційних технологій.
Перегляд файлу

СОТИЙ УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 5 КЛАСІ

Тема: Фонетика. Лексикологія. Будова слова. Фразеологія

Мета уроку: перевірити рівень засвоєння учнями  

                        вивченого матеріалу за сто уроків мови із 

                        тем: «Лексикологія. Будова слова.

                        Фразеологія. Фонетика. Орфографія.

                        Орфоепія» та сформованості

                        удосконалювати вміння визначати

                        лексичне значення слова, здійснювати

                        фонетичний розбір слів та морфемний;

                        розвивати логічне мислення, пам'ять,

                        навички самостійної роботи; виховувати

                        працьовитість і відповідальність.

 

Тип уроку:    урок перевірки та обліку здобутих знань,

                        набутих умінь та навичок.

 

Обладнання: роздатковий матеріал, презентація, світлини.

 

Хід уроку

 

Вступне слово вчителя: Сто – магічна цифра. Сто років 

                                            життя усім бажають, сто бажань

                                            усі мають. Президент , після його

                                            обрання, через 100 днів звітує про 

                                            свої досягнення. А ми сьогодні

                                            прозвітуємо, що ж ви за 100 уроків 

                                            мови вивчили.

Про мову я склала акровірш:

                         Миліша нам ти над усі скарби.

О рідна мово, сяй, рости, цвіти!

                         В тобі заховано казкові світи.

                         А нам їх відкривати й берегти!

Отож, давайте будемо відкривати мовні казкові світи.

 

I.  Мотивація навчальної діяльності.

 

1. Перш за все перевіримо домашнє завдання.

 Повідомлення учнів про той розділ, який найбільше сподобався.

 

2. Орфографічна хвилинка.

Весна, спитати, прегарний, припекти, зцідити, полум’я, день, Україна, пів – Гранова, півзошита, пів'яблука.

 

3. Гра «Чиста дошка» (записує і проводить учень);

 

1. Яка частина мови вказує на ознаку предмета?

2. Чому в українському алфавіті 33 букви, а звуків 38?

3. Назвіть значущі частини слова?

4. Слово поле – це багатозначне чи омонім?

 

II. Оголошення теми й мети уроку:

 

1. Презентація про будова слова;

 

2. Гра «Відремонтуй слова»

Носити, далеко, школа.

За схемою доберіть слово___________________________

 

3. «Острів мовних скарбів»

Доберіть правильні префікси пре, - при- до даних слів і поясніть:

Печений  -

Гарний -

Їхати -

Давній –

 

А що ви скажете про ці слова?

Прізвище, прізвисько, прірва.

 

4 . Презентація «Лексикологія»

Вчитель: Давайте нагадаємо, що вивчає лексикологія?

Гра «Згоден?- Не згоден – Обґрунтуй! »

Талан і талант – це синоніми.

А що таке синоніми? Омоніми? Антоніми?

 

5. Фізкультхвилинка.

«Чарівний мішечок»

Загадки на логіку:

1. В яку бочку не можна налити води? (У повну);

2. Що вам належить, проте користуються ним частіше, ніж ви? (Ім’я);

3. Скільки олівців може увійти в пенал? (Ніскільки, бо вони не ходять);

4. Якою косою не можна косити? (Дівочою).

 

6. Тести з «Лексикології»:

1.Виберіть правильне визначення.

Лексика – це:

а)розділ науки про мову, який вивчає лексичне значення слова;

б)сукупність слів певної мови;

в)те, що слово означає.

2. Про лексичне значення слова ми дізнаємося з:

а) орфографічного словника;

б) фразеологічного словника;

в) тлумачного словника.

3. Вкажіть речення, в якому є слова, вжиті в переносному значенні:

а) У вирій відлетіло багато птахів;

б) Обриває вітер пелюстки печальні й розкида кругом;

в) Вуж через стежку повзе лісову.

4. Вкажіть рядок, у якому всі слова вжиті в переносному значенні:

а) місяць виглядає, ніжне сонечко, золоті руки;

б) золота сережка, летять години, гострий розум;

в) ласкава мама, ласкаве сонечко, тепла ковдра.

5. Вкажіть рядок,у якому всі слова багатозначні:

а) яблуко, зелений, голова;

б)листя, тин, пісня;

в) вухо, земля, ніжний.

6. Вкажіть рядок, у якому всі слова омоніми:

а) лава, коса,поле;

б) підручник, кує, місяць;

в) балка, борщ, моторний.

7. Вкажіть рядок,у якому всі слова  - синоніми:

а) привітний, ввічливий, відважний,чемний;

б) працьовитий, працелюбний, прямодушний;

в) іде, прямує, дибає, дріботить, бреде, чвалає.

8. Вкажіть рядок, у якому всі слова являються синонімами до слова сяє:

а) палить, палає, палахкотить;

б) реве, виє, скиглить;

в) бризкає, пирскає, світить.

9. Вкажіть рядок, у якому всі пари антонімічні:

а) початок – кінець, чорний – зелений, білий – золотий;

б) радість – горе, хороший – поганий, рідний – чужий;

в) важко – тяжко, м’яко – твердо, молодий – старий.

10. Вкажіть рядок, у якому всі антоніми підібрані правильно:

а) старий зошит – молодий зошит, важко працювати – легко працювати, працювати вранці – працювати ввечері;

б) тиха погода – вітряна погода, глибока річка – мілка річка, щира людина – лицемірна людина;

в) глибока думка – мілка думка, черства людина – чуйна людина; старий дуб – новий дуб.

11. Вкажіть, яке слово пропущено у поданих реченнях:

а)  бере; б) веде; в) дає

З перших літ дитину мати за рученьку … .

За кожним рухом олівця Василько … ще й кінчиком язика.

А наймолодший … літак.

12. Слова ясен у реченнях є:

а) синонімами; б) антонімами; в) омонімом.

Виплива на сині ріки ясен місяць іздаля.

Сичі в гаю перекликались, та ясен раз у раз скрипів.

7. Фонетичні загадки.

 

8. Гра «Перевтілення» (розкрити зміст фразеологізмів і пояснити їх).

 

9. Презентація «Фонетика».

 

10. А чи добре ви знаєте алфавіт?

У вас на парті є алфавіт, за його допомогою відгадайте дані слова.

Робота в парах- 6 слів.

Ми  -  17, 11;

дуже – 6, 24, 9, 7;

любимо – 16, 32, 2, 11, 17, 19;

 вчитися – 3, 28, 11, 23, 11, 22, 33;

 в – 3;

школі – 29, 14, 19, 16, 12.

 

Хто перший, а коли відгадають усі, то спробуємо скласти речення.

 

Вчитель – А скільки букв в алфавіті?

                  А звуків?

                  Чому?

                  А що таке звук?

 

11. Вчитель показує м’які і пом’якшені, діти дають відповіді (зачитують).

А які дзвінкі? (Дзвінкі зашифровані у реченнях: 1) Буде гоже ґедзю у джазі. Мінераловий) А глухі? (У реченні: киця хоче спати в шафі, або цап хоче фісташок).

 

12. Гра «Розумне перо»

Відгадайте загадки, а відгадки запишіть фонетичною транскрипцією.

1. Великий будинок у селі стоїть,

    Та завжди, як вулик бджолиний шумить,

    Як чаша, він повний знаннями,

    Ласкавий будинок цей з нами. (Школа)

 

2. Є чарівник у школі в нас

    Ану, впізнайте, хто він?

    Озветься – тиша йде у клас

    Озветься ще раз – гомін

    Щоб не спізнитись на урок,

    Нам голос подає…(Дзвінок)

 

12. «Німий диктант»  

Учитель показує картинки, на яких намальовані предмети. Запишіть. У цих словах назвіть кількість звуків і букв.

Буряк, лисиця, місяць, коріння.  

 

13. Завдання з вихованням.

Зараз прочитаємо речення і скажіть, яка орфограма в цих словах? (Спрощення в групах приголосних).

А що це за слова. Вчитель показує слова – винятки, де не відбулося спрощення в групах приголосних.

 

14. Гра «Вирішіть рівняння»

Х голосних + у приголосних = 38 звуків

Х дзвінких + у глухих = 32 приголосних звуки

 

15. Гра «Світлофор»

Засвітіть червоне світло, як заборона неправильного написання слів з апострофом. З нами грає МАВПА БУФ, тобто вправи з апострофом.

Піря, бурян, півяблука, відїхати, свято, вербя, Лукян.

 

16. «Світлофор» Правопис префіксів.

Зхуднути, сцідити, зказати, розкласти, безкоштовно.

 

III. Підсумок уроку

 

1. Що вивчили протягом 100 уроків мови?

 

2. Над чим ще потрібно працювати?

 

IV. Оцінювання. 

 

V. Домашнє завдання

Скласти лінгвістичну казку «Як у країні Алфавітії з’явився апостроф».

docx
Додано
22 січня
Переглядів
106
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку