Sports in Great Britain

Про матеріал
В цій роботі представлена розробка уроку з використанням відео фільму Window on Britain з теми “ Sport in Great Britain” «Sport and games». Головна мета уроку – навчити учнів вживати лексику з теми, надати можливість учням дізнатися про різні види спорту. У роботі міститься матеріал для аудіювання та читання, вправи для розвитку мовлення, описана участь учнів у проекті .
Перегляд файлу


Гайдамака Т.М., вчитель англійської мови ЗОШ №2, м. Городище, Черкаської обл.

Урок англійської мови

за темою «Спорт в Великобританії» з використанням відео-ресурсів.

Конспект уроку англійської мови

Тема: Спорт у Великобританії

Клас: 7

 

Цілі уроку:

Практична - удосконалювати навички аудіювання, розвивати вміння, висловлювати свою думку з проблемної теми (критичне мислення).

Освітня-навчання аудіюванню та мовлення з використанням автентичного матеріалу.

Розвиваюча - розвивати вміння, виконувати тестові завдання, розуміти іншомовну мову на слух, уміння працювати в групах.

Виховна - розвивати кругозір учнів, знайомлячи їх з досягненнями Великобританії у спорті, виховувати інтерес до культури та історії інших націй.

Навчальні матеріали: Відеофільм Window on Britain, You Tube “ Sport in Great Britain”, підручник 10 клас, роздавальні картки , дидактичний матеріал.

Очікувані результати:

До кінця уроку учні повинні скласти висловлювання про спорт і виконати тестові завдання на перевірку розуміння побаченого у фільмі.

 

Хід уроку

Початок уроку.

 Розминка - warm up.

Учитель знайомить із завданнями уроку.

T: Dear students! Today our lesson is devoted to sport in Great Britain. You'll watch a video film and will have to make a story about sporting activities. We start with

Please, repeat the words after me.

[t] – team, take, tennis

[r] – tradition, run, strong

[w] – well, win, swimming

[θ] – health, athletics

[ai] – symbolize, organize

T: Look at the blackboard here you can see two proverbs about sport.

Health is above wealth.

 

A healthy mind in a healthy body!

 

T: Are you agree with them? Why is it so important?

Учитель задає запитання по малюнках

T:– And now try to answer my questions in order to repeat some words.

«Мікрофон»

– Why are sports so important in our life?

 

P– Sports help us to be healthy and happy.

 

T– What do you think? Do all people need physical exercises?

 

P– I think, yes, they do.

 

T– What people must do to keep good health?

 

P– People must do physical exercises, go in for sports.

 

T– How do sports help you?

 

P– We become healthy, beautiful, and strong.

 

T– What sports are popular in our town, at, our lyceum?

 

P– Football, hockey, skiing, skating, tennis, basketball, volleyball are popular in our town and at our lyceum.

 

T– What is your favourite sport? Why?

 

P– My favourite sport is football, because it helps me to be strong and healthy!

 

T– My favourite sort is skiing, because it helps me to be strong and I breathe [bri: G| fresh air a lot.

Словникова робота. Підготовка до перегляду відеофільму, закріплення вивченої лексики за темою «Спорт».

Let’s revise different kinds of sports. (Мозковий штурм, учні пишуть на дошці види спорту, які вони знають)

 

 

 Учні отримують завдання на картках - одну на парту.

1) Підібрати закінчення до речі і перевести отриманий вид спорту. Match the ending.

 

Can

ving

 

Win

xing

 

Gymnast

mbing

 

Wal

mming

 

Bo

king

 

Di

tling

 

Cli

ling

 

Cyc

tics

 

Swi

dsurfing

 

Wrest

oeing

 

 

The next task is to match the pictures with the names of sports and games:

 

 

Учитель звертає увагу дітей на дошку, де записані слова по темі і відпрацьовуємо хором вимову

To keep in good health – зберігати здоров'я

 

To be popular with young people – бути популярним серед молоді

 

To show good results – показувати хороші результати

 

Competition – змагання

 

To compete – змагатися

2)

To be necessary – бути необхідним

 

To develop character and good thinking –розвивати характер та розумову працездатність

To win a game – перемогти в грі

 

To lose a match – програти матч

 

3) Вибрати види спорту популярні в Британії і про кожного з них сказати 2 речення. Choose popular sports in Great Britain and say why they are popular.

 

Hockey, wrestling, cycling, tennis, base jumping-, rugby, yachting, football, motor racing, cricket, gymnastics, martial arts, boxing, golf, skating, downhill skiing.

Now it’s the puzzle time.

1. Find the words and write them down

 

Let’s have a rest. Solve the puzzle and you’ll read the Olympic motto.

 

You see 2 circles – a big circle and a small circle. There are letters on the 2 circles. M in the code (a small circle) means A (a big circle).

 

Puzzle: R N E F Q D T U S T Q D E F D A Z S Q D

 

Key: F A S T E R H I G H E R S T R O N G E R

 

 

Перегляд відеофільму Window on Britain.

Методики використання відео ресурсів у навчанні англійської мови.

Етап виконання завдань під час перегляду.

 

While watching

T: Try to answer the question - what sport stadiums can you see in these pictures?

          

Key: Wembley stadium                         Lord's stadium

 

T: Try to answer the question - what sports take place at these venues?

Під час перегляду учні заповнюють спочатку таблицю про стадіони. Дізнаються нову інформацію про знамениті спортивні споруди в Лондоні та передмістях і в таблиці вказують види спортивних змагань, які там проводяться.

 

 

Sports centers

Kinds of competitions

a

Wembley

 

b

Wimbledon

 

 

c

St. Andrew's

 

 

d

Henley

 

 

e

Lord's

 

 

 

Keys: a) football b) tennis c) golf d) rowing e) cricket 

У другому завданні вони вибирають з 6 речень тільки правильні, які відповідають побаченому на екрані.

T: Tell true or false

1/There are people at the athletics club every night.

 

2/All towns and cities in Britain have a large sports centre.

 

3/Croquet is originally Britain.

 

4/Squash comes from real tennis.

 

5/Curling comes from Scotland.

 

6/Leonie is very fit.

Keys: 1, 5 are true

 

Answer the questions:

How many public swimming pools are there in Britain?

a) 12,000      b) 20,000         c) 45,000

Keys: b

How many sports do you see?

 

Watch again and complete the table:

 

How often do they swim?

Why do they swim?

 

 

 

 

once a week

 

 

 

C

 

 

 

Try to complete the sentences with numbers from the bank:

1.200             412            40             225,000

1. Over ________clubs belong to the British Cycling Federation.

2. About________% of British people go walking.

3. There are_______kilometres of national paths in England and Wales.

4. The Pennine Way is _______ kilometers long.

Keys: 1) 1.200    2) 40   3) 225,000   4) 412       

 

Complete the sentences:

  1. Over__1____ people go to see Manchester United in Manchester on a__2___or____3___afternoon.
  2. Horse__4____, motor____5__and___6___are also very popular.
  3. These people are doing__7____.
  4. They do it to keep__8____and because they__9____it.

Keys:1) 55,000  2) Saturday  3) Sunday  4)racing  5) racing 6) rugby 7)aerobics 8) fit  9) enjoy

T: Write the name of six sports in the first column. Then ask these questions round the class.

Do you like…?

How often do you …?

Tick the appropriate column for each answer.

sport

often

sometimes

ever

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

Compare your survey with other pupils’

Which sports are popular?

Which sports are not popular?

 

Після відеофільму учні розподіляються за групами (4 групи по 3 особи)

Завдання - прочитати рекламу про 5 спортивних клуби і центри Лондона, вибрати те, що сподобалося. Пояснити свій вибір і аргументувати, ґрунтуючись на особистому досвіді чи особистих інтересах. Розповідь в межах 10 речень, використовуючи умовний спосіб.

На дошці фрази-кліше:

 

I'd like to join.....

 

I should say......

 

If I wanted to.......

 

As I am interested / I indulge in....

 

The main point is....

 

It doesn't suit me......

У рекламі дається інформація про послуги, види, спортивних заняттях, години роботи, оплати і т.д.

 

Методика роботи по групах та індивідуально-орієнтована технологія

 

Фізхвилинка

This is the way we ski and skate,

Ski and skate, ski and skate,

This is the way we ski and skate

On a cold and frosty morning.

 

This is the way we dance on the ice,

Dance on the ice, dance on the ice,

This is the way we dance on the ice

On a cold and frosty morning.

 

Read the dialogue in pairs and act it out.

 

a)

N: Hello, Pete!

P: Hello, Nick!

N: Where are you going this afternoon?

P: My father is going to take me to a football match. And do you want to join us?

N I’m sorry, I can’t go with you.

P: But why?

N: I must do my lessons.

P: You can watch the match on TV then.

N: I can, but it is not so interesting.

 

b). Fill in the blanks with any words you like and make up a new dialogue.

 

P: Hello…

N: Hello…

P: What are you going to do?

N: We are going… Come with us.

P: …

N: But why?

P: …

N: It’s a pity. But may be…

P: I’m sorry…

N: Will you… on Sunday then?

P: Certainly.

N: When shall we meet and where?

P: …

N: I must go… Good-bye.

 

Підсумок уроку.

 I think we have achieved our aims. We have summarized our knowledge on the topic “Sport”

 

Вислухавши відповіді одного представника з кожної групи учитель оцінює роботу і пояснює домашнє завдання. Рефлексія.

Домашнє завдання.

Учні повинні скласти рекламу про каток  або про інші спортивні центри у їхньому місті по аналогії із завданням на уроці та індивідуально (пояснити зі свого особистого досвіду) скласти розповідь про заняття спортом .

 

Література:

Англійська мова , підручник 7 клас

www.youtube.com/watch?v=xwk66gZodJc

Richard MacAndrew - Window on Britain

MacAndrew R. Window on Britain 1. Video Guide

doc
До підручника
Англійська мова (7-й рік навчання) 7 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
17 лютого 2022
Переглядів
1278
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку