КЗ «Устинівське НВО ЗШ І-ІІІ ст.»
Урок
Української мови
У 4 класі
Розробила і провела
Вчитель початкових класів
Корніченко Галина Сергіївна
Устинівка – 2019
Тема: Спостереження за функціональною роллю числівників у мовленні
Мета: Вчити учнів правильно вимовляти і писати числівники, застосовувати знання на практиці і правильно вживати їх у власному мовленні. Збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів.
Розвивати інтерес до вивчення природи. Виховувати культуру писемного мовлення.
Обладнання: Таблиця «Числівник», фото-ілюстрації птахів та рослин, картки для роботи у групах; дидактичний матеріал для роботи в парах.
Хід уроку:
І. Організаційна частина
ІІ. Перевірка домашнього завдання (фронтально у зошитах)
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Шіс іст стн на дцять стс шістнадцять шістсот
Пізнавальна хвилинка із демонстрацією матеріалу:
Для виготовлення житньої хлібини витрачається 630 г. борошна
А 630 г. борошна – це 900 г. зерна;
20 тис. зернин або 1000 колосків.
ІV. Повідомлення теми і мети.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за таблицею (на дошці)
(читання числівників)
VI. Мотивація навчальної діяльності.
Підсумовує вчитель: Хоча числівник – чи не найменша за кількістю слів частина мови, яка нараховує їх усього кілька десятків, однак ми повинні знати і правильно вживати їх у своєму мовленні.
V. 2. Вибірковий диктант.
Виберіть із вірша і запишіть словами числівники, які є результатом виконаної дії.
(Усі пишуть в зошитах, а 1 учень чи учениця – на дошці)
Годі нам вже дармувати –
Будем разом додавати,
Добре слова вимовляти,
Наголоси проставляти:
Шість та шість –
То дванадцять;
Шість та сім –
То тринадцять;
Шість та п`ять –
Одинадцять;
Сім та сім –
Чотирнадцять;
Вісім та дев`ять –
То сімнадцять.
Можна й далі рахувати,
Числівники записати…
А тепер ми ще полічим,
Без посилочки запишем:
Двісті та триста –
П`ятсот;
Триста та триста –
Шістсот;
По чотириста двічі –
Вісімсот;
А коли ще 100 додати,
Що тоді ми будем мати?
Дев`ятсот.
3. Робота з підручником.
Впр.220, с.112
а) Довідкове бюро
Біологічний годинник – властивість живих організмів орієнтуватися у часі. Він відіграє важливу роль у пристосуванні організмів до змін умов навколишнього середовища. Завдяки біологічному годиннику вони орієнтуються у визначенні періоду доби, зміни пір року, а деякі морські організми пристосувалися до чергування припливів і відпливів.
Б) читання тексту учнями (самостійно)
В) відповіді на запитання:
- Про що ви довідалися?
- Що було цікавим, чого ви не знали?
- Які числівники були у тексті вправи?
Поставте до них запитання (усно).
г) перегляд фотовистави (птахів, які згадуються у тексті вправи).
Д) доповнення вчителя:
Біологічний годинник є і в рослин.
Кожна рослина прокидається у свій час.
(Демонструю малюнки)
О 4 год ранку відкриває квітки цикорій.
О 5 год – мак.
О 6 год – розквітає кульбаба.
До 7 год – латаття біле, дзвіночки, картопля.
До 8 год – чорнобривці.
Дотримуючись черговості, рослини і засинають у певний час.
О 12.00 – закриваються пелюстки у осоту польового;
О 14.00 – картоплі і кульбаби;
О 15.00 – маку;
О 18.00 – білого латаття, жовтецю, картоплі.
О 20.00 – закриваються квіти шипшини.
VII. Фізкультхвилинка
VIII. Узагальнення і систематизація отриманих знань.
Поєднайте число із малюнком, запишіть правильно словосполучення.
(Різнорівневі завдання для кожної групи окремо)
I гр..: Спишіть, підкресліть числівники.
Сім разів відмір, один раз відріж.
За двома зайцями не ганяйся.
Пошануй одежу раз, вона тебе – десять раз.
II гр. Спишіть, записуючи числівники словами:
Сіра мухоловка прилітає з кормом до свого гнізда 300-400 разів на день.
Бджола за день запилює 7000 квіток.
Полюючи за комахами, стриж пролітає за день 1000 кілометрів.
ІІІ гр.. Побудуйте речення, використовуючи подані групи слів.
У, змагання, брати, участь, троє учнів, четвертий клас.
Уроки, початися, школа, у, восьма година, ранок.
Циркова, вистава, цікава, тривала, година, дві.
ІV гр. Поєднайте частини прислів`їв.
Хто мовчить, мало тепла
Одне літо краще, той двох навчить
Багато зиму - як сто зим
Vгр. Використовуючи числівники, розгадайте ребуси. Запишіть слова.
100вбур, ті100, пі2л, 100рінка, 3вога, 3тон, 40а, 3кутник, 100вп, 100гін.
ІХ. Підсумок. Рефлексія.
(цифрами і словами)
Цифрами –на уроці математики, а словами – на уроці української мови.
Х. Домашнє завдання
с.114, впр.223, або впр.221 (диференц.-4 реч.)