Коваленко Іван Миколайович, вчитель історії,
Нікопольської гімназії №6 Нікопольської міської ради Дніпропетровської області
Розробка уроку з Всесвітньої історії, 10 клас
Тема уроку: США ПІСЛЯ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ.
Цілі уроку:
Основні знання: наслідки Першої світової війни; зміна міжнародного статусу США; період «проспериті»; соціальні контрасти; свобода підприємницької діяльності; масова культура; «Велика депресія», її причини і наслідки.
Поняття і терміни: «проспериті», «Велика депресія», світова економіч на криза.
Основні дати і події:
1913-1921 рр. — президентство В. Вільсона.
1921-1923 рр. — президентство У. Гардинга;
1923-1929 рр. — президентство К. Куліджа;
24 жовтня 1929 р. — крах на Нью-Йоркській біржі;
1929-1933 рр. — світова економічна криза («Велика депресія»).
Особистість в історії: В. Вільсон, Г. Форд.
Обладнання уроку: підручник — Щупак І.Я.Всесвітня історія(рівень стандарту): 1914-1945 рр. –УОВЦ «Оріон» 2018:; § 9 п. 1-5.3., політична карта світу, атлас, американська політична карикатура 1919 р..
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу з опорою на засоби умовної наочності.
|
План |
Конспект |
|
Організаційний момент
|
|
|
Мотивація навчальної діяльності учнів |
Учитель. Сьогодні ми з вами приступаємо до вивчення історії Сполучених Штатів Америки в міжвоєнний період. Без засвоєння основного змісту теми нам не вдасться зрозуміти суть глобальних економічних і політичних змін, що відбулися у світі в 20—30-ті рр. XX століття і які, зрештою, призвели до найбільш кровопролитної і запеклої з воєн, що вело людство. Причини цього міждержавного світового конфлікту слід шукати в тому числі й у процесах, що почалися в найбагатшій країні світу — США, а потім поширилися на всю планету. Після закінчення Першої світової війни відбулася зміна статусу США у світі, логічним продовженням чого став так званий період «проспериті». Цей період був найбільш яскравим прикладом економічного відновлення і стабілізації індустріального суспільства. Але оптимістичні прогнози політиків і підприємців про без кризовий розвиток американського суспільства не виправдалися. Настав період «Великої депресії». Історичний парадокс полягає в тому, що в американській зовнішній політиці післявоєнного періоду панували так звані «ізоляціоністи», але, незважаючи на декларовану ізоляцію, етапи післявоєнного розвитку США з хронологічним допуском плюс-мінус два роки повторилися й у більшості країн Європи та світу |
|
Актуалізація опорних знань і умінь учнів (співбесіда з учнями). Як елемент узагальнення і закріплення — демонстрація № 1— 2 (див. додатки) |
1. Коли США вступили в Першу світову війну? Що, було причиною цього? 2. Як називалася американська програма післявоєнного облаштування світу? 3. У чому полягала суть «14 пунктів» В. Вільсона? 4. Чому Конгрес США відхилив «14 пунктів» В. Вільсона? 5. Як ви думаєте, чому лауреатами Нобелівської премії світу за 1919 р. і 1920 р. стали американський президент і його дружина? |
|
Розповідь учителя. Учні відтворюють у зошиті |
До зміни світового статусу США призвела внутрішня і зовнішня політика адміністрації президента-демократа В. Вільсона. Основними її аспектами були:
|
|
Висновок-узагальнення (проговорюється вчителем, фіксується на дошці) |
Після Першої світової війни змінився міжнародний статус США. Країна перетворилася на один з головних центрів капіталістичного світу |
|
Робота над формуванням понять і термінів, (див. додаток №3). Учні фіксують у конспекті |
Розкрити зміст поняття «проспериті», указати хронологічні рамки названого періоду, його негативні і позитивні сторони (за додатком № 3) |
|
Самостійна робота над завданням. Опрацювати текст § 9, п. 3., заповнити таблицю «Період «проспериті» у США» |
Характеристика періоду. Критерії:
Порівняти з даними додатків № 3—4 (Президенство Гардинга і Куліджа) — корекція характеристики періоду. Під запис — «план Дауеса» (із додатка № 4) |
|
Висновок учителя |
В американському суспільстві виникла ілюзорна віра в безкризовий розвиток і процвітання. Але «ахіллесовою п’ятою» американського процвітання став гострий прояв проблеми збуту продукції через низьку купівельну спроможність населення |
|
Бесіда-закріплення з учнями з переходом до другого питання теми |
Як ви думаєте, чому період «проспериті» виявився нетривалим? |
|
Розповідь учителя. (див. додаток №5) |
Початком періоду «Великої депресії» послужили події на Нью-Йоркській біржі. Сучасники так описують те, що сталося: «Грім вдарив 24 жовтня 1929 року. Курси акцій почали стрімко падати. Божевільна паніка охопила Нью-Йоркську біржу. У перший же день, коли всі гарячково кинулися продавати акції, було продано 12 800 тис. акцій, а п’ятьма днями пізніше за один день продали 16 млн акцій». (Далі — під запис за додаток № 5 — причини «Великої депресії».) |
|
Робота над формуванням понять (за додатком № 5) |
Розкрити зміст поняття «Велика депресія», указати хронологічні рамки названого періоду. Поняття «економічна криза», «економічний цикл» — під запис |
|
Самостійна робота над завданням до додатку № 5 і тексту підручника |
Розгляньте наслідки економічної кризи в США, опрацювавши РОЗДІЛ 2.§ 9 підручника. |
|
Закріплення нових знань і умінь учнів. Завдання № 1 (див. додатки). Інтерактивна евристична бесіда з учнями |
Завдання № 1 — придумайте підписи до американських карикатур 1929—1930 рр.
Підсумки бесіди: дати американські назви карикатур і пояснити символіку |
|
Підбиття підсумків уроку (виставлення оцінок, зауваження щодо роботи на уроці) Домашнє завдання |
Опрацювати опорний конспект уроку і параграф підручника п. 1—10 за завданнями 1—3 до § 9. (див. ст.58- 64). Підготувати повідомлення за темою «Історичний портрет Ф. Рузвельта» (індивідуальне завдання) |
Додатки
Додаток № 1. Підсумки Першої світової війни для США



![]()

Наслідки Висновок
1. Розширення будівництва.
2. Скорочення безробіття. США перетворюються на
3. Зростання зарплати. високорозвинену індустріальну
4. Збільшення припливу емігрантів державу
Додаток №2
Особливості політики президента
Вудро Вільсона (1912—1921 рр.)
|
Зовнішня політика |
Внутрішня політика |
|
1919 р. — запровадження «сухого закону»
|

1920 р. у зовнішній На виборах 1920 р. перемогу
політиці Конгресу США здобув лідер республіканців.
знову підсилився
ІЗОЛЯЦІОНІЗМ — Уоррен Гардінг
Згідно з доамериканською політичною традицією вибори президента США
проводяться в грудні, а інаугурація (вступ на посаду) нового президента
відбувається 20 січня (20 поправка прийнята Конгресом у 1932 р.,
до 1932 р. вступ на посаду президента — 4 березня)
Додаток №3
Стабілізація в США (1922—1929 рр.)
Особливості періоду «проспериті» («процвітання») у США:
Стабілізація американського капіталізму породила впевненість у принциповій неможливості кризи
|
Позитивні сторони стабілізації |
Негативні сторони |
|
- прискорений розвиток техніки; - розвиток автомобілебудування, хімічної промисловості, виробництва синтетичних матеріалів (наприкінці 20-х р. 26 з 30 млн автомобілів випускалося в США - зростання вартості акцій (на Нью-Йоркській біржі вартість акцій зросла з 1924 по 1929 р. з 27 до 90 млрд дол.) |
- збереження безробіття на рівні 1,5— 2 млн чоловік; - доход 60 % американських родин був нижче за прожитковий мінімум; - криза в сільському господарстві; - збитковість фермерських господарств |
Додаток № 4
Уоррен Гардінг – 29 президент США _1921-1923рр.)
Основне гасло: “Менше уряду в бізнесі – більше бізнесу в уряді”
Виступ проти політики державного регулювання.
Заклик до скорочення державних витрат на соціальну допомогу.
Отримання державних субсидій підприємцями.
Скасування закону про податок на прибуток.
Фактичне скасування контролю над цінами.
Зовнішня політика - курс на ізоляціонізм.
Збільшення прибутку монополій
У період президенства Гардінга посилилися
корупція, шахрайство, махінації
державних чиновників



1923р.- На чолі держави- Здобув перемогу
смерть У.Гардіна Кальвін Кулідж на виборах
1924 рік
|
Кальвін Кулідж – 30-й президент США (1923-1929 рр.) |
|
Внутрішня політика |
Зовнішня політика |
|
- Продовжив курс У.Гардінга на підтримку монополій і відмови від державного регулювання. - Із часом президенства Куліджа збігся «період стабілізації» у США |
- Сприяв відродженню промисловості Німеччини.Західні держави надали їй кредити і позки на відновлення зруйнованої економіки (план Дауеса), прийнятий Лондонською конференцією держав-переможниць у 1924р. (Ч. Дауес – віце-президент США в 1925-1929рр.) |
Додаток № 5
Економічна криза — раптовий спад, скорочення виробництва, що супроводжується банкрутством багатьох підприємств, зростанням безробіття, падінням курсу акцій на фондовій біржі і заробітної платні.
Причини світової кризи
- Порушення традиційних господарських зв’язків, взаємні боргові зобов’язання перевантажили світову економіку.
- Залежність світової економіки після Першої світової війни відстану економіки США.
- Криза перевиробництва в США (технології масового виробництва, низький рівень споживання, нерівномірний розподіл національного доходу).
- Засилля монополій, відмова від державного регулювання економікою
Характер кризи — циклічна криза перевиробництва.
Цикл ринкової економіки (постійно повторюваний цикл економічної активності):
економічний підйом — спад — криза — депресія (застій, стагнація) — пожвавлення — підйом — спад — криза...
|
«Велика депресія» у США 1929-1933рр. – економічна криза
|
||||
|
Біржова криза
(за місяць ціна акцій знизилась на 37%) |
|
Фінансова криза |
|
Промислова криза |
|
Падіння промислового виробництва
|
||||
|
Падіння обсягів виробництва (до рівня 1929р):
1930 – 80,7% 1931 – 68,1% 1932 – 53,8%
|
|
30 тис. комерційних банкрутств,
закрилося 5760 банків (1/5 усіх банків США) |
|
Національний дохід США знизився з 86,8% млрд дол у 1929р. до 40,3 млрд дол. У 1933 р. |
|
Зростання безробіття (1933- 16,9 млн чол.) Кожний третій працездатний 15% фермерське господарство (900 тис.) розорені, Доходи скоротилися на 58% |
|
Зарплата робітників знизилася на 35%. Відсутня державна допомога і страхування (у 1931 р. у Нью-Йорку померло від голоду близько 2000 чол) |
|
1932 р – 23 тис. самогубств, тобто в середньому кожні 23 хвилини гинув американець |
Завдання № 1
Економічна криза («Велика депресія») на американських карикатурах 1929— 1930 рр. (Демонструються карікатури.)
На яку ознаку кризи вказує плакат?
Надписи на плакаті:
Жертва банка шахраїв
Білка: Чому ти не відклав декілька монет для майбутнього, коли був кращий час?
Чоловік: Не знаю
Запаслива білка і вкладник банку,який розорився і який теж намагався бути запасливим.
Карикатура показує приклад типового американця середнього класу часів Великої депресії- батька сімейства. Одяг пошарпаний, заношений. Він з усіх сил намагається виглядіти достойно, дивиться на показник, який, нібито веде до процвітання, яке обіцяє керівництво держави... Керівники держави з усіх сил намагалися заспокоїти громадян і вселити впевненість у тому, що скоро все буде добре. І зверніть увагу на руку чоловіка що міцно тримає лацкани свого сюртука, він вірить обіцянкам і немов би говорить собі: “Ти повинен! Зосередься! В тебе все вийде!”
Карикатура з'явилася в січні 1931 р. під назвою «Розорився, але
продовжую сподіватися».
На цій карикатурі зображений продавець яблук який був своєрідним символом людини-жебрака. Це людина, яка погоріла на біржі. Тепер цей персонаж стоїть у черзі за безплатною їжею. У нього єдина надія, що депресія в економіці не надовго і ситуація виправиться.