Конспект самопідготовки
ТЕМА ЗАНЯТТЯ: „США в міжвоєнний період (1918-1939 рр.)”.
План заняття:
1. Розвиток США після І світової війни.
2. Країна в роки часткової стабілізації економіки 1922 – 1929 рр.
З. США в роки світової економічної кризи 1929 – 1933 рр.
4. Реформи „нового курсу“ Ф. Д. Рузвельта.
5. Зовнішня політика США в 30-х роках.
1. США за наслідками І світової війни не зазнали таких великих людських втрат та руйнувань в економіці, як європейські країни. Прискорене зростання економіки країни дало позитивні результати:
- загальний прибуток американських монополій за роки війни склав 33,6 млрд. доларів;
- по випуску промислової продукції США випередили Великобританію, Францію, Німеччину, Італію, Японію разом узяті;
- США із боржника європейських країн перетворились на головного світового кредитора;
- США почали відігравати активну роль в міжнародній політиці.
В 1920 – 1921 рр. в США відбулась економічна криза, викликана скороченням воєнного виробництва та конверсією, перевиробництвом у сільському господарстві.
Запам'ятай: конверсія – перехід підприємств, що виробляли під час війни воєнну продукцію, на мирну продукцію (насамперед, для широкого споживання).
В свою чергу, це привело до зростання робітничого та фермерського рухів. Американська буржуазія була змушена піти на задоволення економічних вимог трудящих: було підвищено заробітну плату робітникам та службовцям, скорочено робочий день в окремих галузях промисловості, надано виборче право жінкам і т. д. Разом з тим, було заблоковано реформу в сфері трудових відносин, приймались закони в інтересах великих монополій.
2. З 1922 р. в США починається період економічного піднесення (часткової стабілізації капіталізму). В країні цей період отримав назву періоду „процвітання“ (з англ. Prosperity).
Запам'ятай: 1922 – 1929 рр. – період економічного піднесення США („процвітання“).
В ці роки виробництво промислової продукції США зросло в декілька разів і становило 44 % промислової продукції всього капіталістичного світу. За рахунок впровадження у виробництво технічних досягнень, нових методів наукової організації праці, зросла продуктивність праці, якість, конкурентноспроможність американських товарів. Внаслідок запровадженої системи внутрішнього кредитування підвищився життєвий рівень населення, поліпшилась соціальна ситуація в країні.
3. В жовтні 1929 року стався крах Нью-Йоркської фондової біржі. Ця подія стала початком затяжної глибокої економічної кризи (депресії), що охопила весь світ.
Запамятай: - 1929 – 1933 рр. – економічна криза в США;
- депресія – період економічної кризи, який характеризується
спадом виробництва, ділової активності, високим рівнем
безробіття.
Основними причинами економічної кризи в США були слідуючі:
Внаслідок кризи в країні збанкрутували тисячі банків, підприємств, розорились десятки тисяч фермерів. Промислове виробництво скоротилось майже вдвічі, кількість безробітних в 1933 р. сягала 7 млн. чол.
4. У 1932 р. президентом США був обраний кандидат від Демократичної партії Ф. Д. Рузвельт.
Історичні персоналії: Рузвельт Франклін Делано (1882 - 1945) – політичний і
державний діяч США. В 1910 р. був обраний в Сенат від
Демократичної партії, з 1913 р. обіймав посаду заступника
морського міністра. В 1920 р. балотувався на посаду віце-
президента від Демократичної партії. У тому ж році обраний губернатором штату Нью-Йорк. У 1932, 1936, 1940 і 1944 рр. обирався президентом США. Здійснював прогресивну внутрішню політику. Зробив значний внесок у створення Антигітлерівської коаліції, перемогу над фашизмом, створення ООН.
Ф. Рузвельт виступив організатором втілення в життя цілої низки економічних, соціальних, політичних реформ під загальною назвою „новий курс“. Мета реформ полягала в тому, щоб в стислі строки і з найменшими втратами вивести країну з економічної кризи шляхом запровадження часткового державного регулювання економіки.
Основними стали закони, що були спрямовані на відбудову економіки, зміцнення банківської та фінансової системи та зниження рівня соціальної напруженості:
Заповни таблицю:
„ Зміст реформ „нового курсу“
Назва закону
|
Цілі |
Заходи, методи втілення в життя |
|
|
|
Завдяки вжитим заходам, економіка США на середину 1937 р. вийшла з кризи, хоча максимально очікуваних результатів не дала.
Поміркуй: Чому Ф. Рузвельта, всупереч Конституції США, обирали
президентом країни не два, а чотири строки підряд?
5. Згадай: Які рішення були прийняті на Вашингтонській конференції 1921 – 1922 рр.? До загострення суперечностей з якими країнами це привело? Яку роль відігравали США в міжнародних відносинах в 20-х рр.?
В 30-х роках США в галузі міжнародних відносин проводили політику ізоляціонізму.
Запам’ятай: ізоляціонізм – це зовнішньополітична доктрина невтручання США у справи інших держав поза межами Американського континенту, політика нейтралітету, яка передбачає заборону експорту зброї до країн, що воюють, надання їм позик і кредитів.
Але, всупереч нейтралітетові, військово-стратегічні матеріали і сировина вивозились за кордон і потрапляли до Німеччини, Італії, Іспанії, Японії; США продовжували політику експансії, особливо щодо країн Латинської Америки (політики „доброго сусіда“).
Запам’ятай: експансія – це розширення, поширення сфери впливу, панування в різних сферах (територія, економіка, політика).
Домашнє завдання: §8, О.В.Гісем Всесвітн історі. Підручник для 10 класу, «Ранок», 2018.; дай відповіді на поставлені запитання; заповни таблицю.
1