Старе добро не забувається. «Ведмідь і павучок» (українська народна казка). Прислів’я.
Мета: заохочувати до читання казок; розвивати спостережливість, увагу; активізувати читацьку пам’ять. допомогти учням з'ясувати сутність понять «добро», «доброта», «милосердя» як принципів людського буття; закріплювати вміння розпізнавати народну та авторську казку; формувати оцiннi судження. Виховувати чуйність, доброзичливість.
Обладнання: презентація, ляльковий театр, цеглинки LEGO.
Хід уроку
І. Організація класу
(клас ділимо за кольором цеглинок)
1. Створення позитивного психологічного клімату класу.
Урок починаю із радістю я.
Тут вуха, тут носик, а тут голова.
Тут ручки, тут ніжки, тут є і п’ята.
Ми просто чудова класна сім’я.
2.Складання «СЦЕНА успіху».
- Сім’я – це люди, які допомагають один одному, а зараз я прошу вас допомогти мені.
- Візьміть цеглинки. Зараз візьмемо зелену цеглинку – це символ того, що ми будемо успішними на уроці, а тепер візьмемо жовту цеглинку. Жовта цеглинка це символ активності, і сьогодні ми будемо активними, покладемо помаранчеву цеглинку – будемо давати повні відповіді на поставлені запитання та збагачуватимемо свій словниковий запас, сині цеглинки будуть спонукати нас до стриманості та спокою, а Блакитні - надихнуть нас позитив, Червоні – говорять про те, що ми будемо творчими
- якщо ми досягнемо всіх поставлених цілей, то нам все вдасться на уроці і ми обов’язково досягнемо успіху.
ІІ.МНД (мотивація навчальної діяльності)
- А для цього нам потрібно дати відповіді на запитання та перевірити чи гарно ми працювали на попередніх уроках, чи все ми запам’ятали?
- Діти цеглинки лего нам допомогли визначити цілі на уроках, а мої цеглинки були незвичайні. Мої цеглинки були із секретиком. Давайте розгадаємо ці секретики
1.Дай відповідь: Для чого потрібні лічилки? (Лічилки потрібні нам для визначення ведучого в грі)
2. Для чого потрібні мирилки? (Мирилки нам слугують для примирення)
3. Для чого потрібні скоромовки? (Скоромовки слугують для розчитки та для формування правильної вимови)
4. Хто автор народної казки? (Народні казки створив народ)
5. Які бувають казки?(Казки бувають літературні/авторські та народні)
6. Які казки ви прочитали? Про що розповідається у казках? (У казках розповідається про побут, про тварин)
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку.
Відгадайте Хоч у нього шуба є, Та як холод настає, Він не їсть тоді, не п’є І не ходить, не гуляє, А у лігво спать лягає.
_ Діти, давайте допоможемо Павучку розплутати павутинку та пояснити незрозумілі йому слова
ІV.Вивчення нового матеріалу
1. Словникова робота
Поясни Мандрівка(ЦЕ ПОДОРОЖ) -
Могутній - ЦЕ ТОЙ, хто має велику владу, силу, великий вплив.
Бурмило-Жартівливе прозвисько ведмедя.
Роздратовано (роздратований) НЕЗАДОВОЛЕНИЙ
Пробурмотів – НЕЗРОЗУМІЛО ВИСЛОВИВСЯ
Натрапили - наштовхнутися на когось або на щось.
Клишоногий –діти, на уроці фізкультури ми робимо вправу ходьба на внутрішній стороні ступні, чи можна назвати нас клишоногими?
- Із незнайомими словами ми розібрались, давайте послухаємо казку. Коли будете слухати казку, уявіть яким буде ведмідь, а який павучок
1.Слухання аудіо казки
2.Метод «Кубування»
1.Опишіть головних героїв казки
ВЕДМІДЬ(ЯКИЙ?) ВЕЛИКИЙ, ХИЖИЙ, КОРИЧНЕВИЙ, КЛИШОНОГИЙ, ХИЖИЙ, Грізний
ПАВУЧОК (ЯКИЙ?)МАЛЕНЬКИЙ, ВОЛОХАТИЙ,ЧОРНИЙ,
2. Коли автор пише казку то він у особах тварин порівнює людські якості. Тож, давайте порівняємо риси характеру Ведмедя і Павучка
ВЕДМІДЬ – ВЕЛИКИЙ, БУРМОТУН, НЕДОВІРЛИВИЙ…
ПАВУЧОК – ДОБРИЙ, ЛЮБИТЬ ДОПОМАГАТИ, ГАРНО СПІЛКУЄТЬСЯ…
На місці Павучка прикріпити фото людини та замість Ведмедя і Павучка
Як себе ведуть у житті ці герої? Якби наші герої були людьми? Якби ставилась до інших на місці Ведмедя?
А на місті павучка, які люди можуть опинитись?
Діти, про які два антонімічні поняття говориться у казці (В українській мові Антонімами називають протилежні за значенням слова) Давайте спробуємо порівняти ці поняття! Що таке добро? Зло?
3.Встановіть асоціації добра та зла(Намалюйте асоціативний кущ «Добро» і «Зло»)
ДОБРО лагідність, співчуття
Допомога чесність, щирість
Взаємодопога, посмішка, тепло
ЗЛО БАЙДУЖІСТЬ
НЕВВІЧЛИВІСТЬ
НЕВИХОВАНІСТЬ погане ставлення, пакості, підлість
НАХАБНІСТЬ
5.Опис власних суджень з приводу казки.
– Як би ви вчинили на місці Павучка? І на місці Ведмедя?
(дзвенить дзвіночок)-Діти, чуєте, чуєте. Дзвенить дзвінок, а коли в театрі дзвенить дзвінок?Що він нам повідомляє? Так, діти зараз антракт! А що таке антракт? Так, це перерва.
6.Фізкультхвилинка
7. На нашому кубі залишилась ще одна грань. І сьогодні це буде наша екскурсія в театр
8. Бесіда про театр.
-Діти, хто з вас був у театрі?
-Які є види театрів?
-Сьогодні ми побуваємо в ляльковому театрі,який є домом для наших героїв. Давайте переглянемо вивчену українську народну казку «Ведмідь і павучок»
8.Перегляд лялькового театру (інсценізація казки підготовленими учнями)
V. Закріплення вивченого
1. Вправа Сенкан
-Діти, що ж головним було у казці?
-Так, у казці народ нам показує, що добро завжди вповернеться добром
-Давайте створимо Сенкан до слова «Добро»
Добро
щире, чисте
Дає надію, не полишає, приносить щастя
Від доброго не бігають, а злого не роби
Від добра добра не шукають
Скарб
V.Підсумок
- З якою казкою ми сьогодні познайомились?
- Чому вчить нас ця казка?
VІ.Рефлексія