Вступ до розділу. В.Сухомлинський "Сонячний день". Л.Костенко "Синички на снігу".

Про матеріал
Тема. Краса природи у її різноманітності. Вступ до розділу. В.Сухомлинський "Сонячний день". Л.Костенко. "Синички на снігу". Підготувала Пігуль Таїсія Іванівна
Перегляд файлу

Тема. Вступ до розділу. В. Сухомлинський «Сонячний день узимку». Л.Костенко «Синички на снігу» (напамять).

Мета: формувати уявлення в дітей про характерні ознаки зими; продовжу-вати знайомити учнів з творами українських письменників; розвивати мис-лення, кмітливість, зв’язне мовлення, спостережливість; виховувати в уч-нів любов до птахів та  краси зимового світу.

Обладнання: ілюстрації зими, картки, сніжинки, кубик,  6 капелюхів, портрети В.Сухомлинського,  Л.Костенко.

                                   Хід уроку

І. Організація класу

Пролунав дзвінок,                                                                                               

Починаємо урок.

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці, 

Що у нашім третім класі,

Діти просто молодці!      

ІІ. Вправи для розвитку артикуляційного апарату

1.Читання чистомовки – добавлянки.  (Тихо,а потім голосно). (Додаток 1).

2. Вивчення скоромовки (із витиранням слів).

Їхав грудень возом,

Віз мішок морозу,

До морозу криги,

А до криги снігу.

3. Читання анаграм. Гра « Переплутанка». ( Додаток 2).

Знайдіть «зайве» слово.

4. Гра «Блискавка» (Додаток 3).

На які  питання відповідають ці слова?

(Всі ці слова є іменниками).

- Назвіть слово в якому є префікс. (Заметіль).

- В яких словах може відбуватися чергування приголосних в корені? (Пушинки).

5. Відгадування загадки

Чудо сани прилетіли

Скакуни в тих санях білі.

В санях тих сидить цариця –

Білокоса, білолиця.

Рукавом махає,

Сріблом все вкриває. (Зима).

- Які зимові місяці ви знаєте?

- Назвіть ознаки зими.

6. Гра «Доповни речення» (Додаток 4).

7. Слово вчителя

І справді зима-красуня. Як гарно навкруги. Блискучі бурульки, ажурні сніжинки! Казкова краса притягує, хвилює, бентежить. Обмерзлі дерева і кучугури  перетворюються на чудернацькі скульптурні композиції. Мороз-ні малюнки вражають своєю красою. А скільки чарівних свят несе зима!

-Отже, вирушаємо у світ зимової краси і зимових див.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  1. Читання тексту вчителем –с. 60.
  2. Життєвий і творчий шлях В.Сухомлинського .

В. Сухомлинський був не тільки талановитим письменником, а всесвіт-ньовідомим вчителем. Це людина великої душі. Яка понад усе любила дітей. В. Сухомлинський  намагався прищепити своїм дітям любов до природи, до рідного краю.

3. Читання тексту вчителем.

 Подивіться на картину в підручнику. Про кого буде цей твір?

4. Читання «ланцюжком».

5. Словникова робота.

6. Аналіз твору. Вибіркове читання.

- Назвіть дійових осіб твору?

Цей твір – казка чи оповідання.(Авторська казка). Доведіть свою думку.

Яку дивовижну картину побачила дівчинка?

Як вона розповіла про свої враження? Прочитайте.

Знайдіть речення в якому висловлено головну думку .

Як ви це розумієте?

7. Фізкультхвилинка.

8.Робота в групах . Вправа « 6 капелюхів».  (  Кожній групі роздаю кольорові капелюхи).

Білий капелюх.

Білий дає нам інформацію. А наша казка –це і є інформація.. Отже, давайте розкажемо ,як починається казка спочатку. Що було далі.

1 група. Жовтий капелюх. Жовтий колір – оптимістичний. З якими словами асоціюється поняття краса?. Напишіть або намалюйте про це.

2 група. Чорний колір –критичний. Що сподобалось в тексті? Що вразило? Оберіть  головну думку тексту?

  • Зроби так, щоб оця краса збереглася назавжди.
  • Бережи природу!
  • Якби ця краса була завжди, то не бачила б ти більше ніякої краси.

3 група – червоний капелюх. Червоний колір – колір емоцій.

Які саме емоції і почуття викликав  у вас текст «Сонячний день узим-ку». Запишіть «ланцюжок» почуттів. Відповідь обгрунтуйте.

4 група – синій капелюх. Що  з описаного в творі може бути насправді?

(Прилетіла синичка, сіла на гілку, торкнулася гілочки, взяла олівець ), а що казковим? ( Посипались пушинки, освітило картину, дерева стоять, ніжний пух, синичка відповідає).

5 група –зелений капелюх. Зелений колір – креативний.. Як ви вважаєте, чи правильно синичка відповіла дівчинці? Чому? З цим капелюхом  ми відправимся  в країну фантазій. Вигадаємо продовження цієї казки.

ІV. Опрацювання вірша Л.Костенко « Синички на снігу».

  1. Читання вірша дітьми.
  2. Словникова робота.
  3. Читання вірша мовчки.
  4. Аналіз змісту вірша.
  • Чому синички не полетіли у вирій?
  • У яких рядках вірша сказано про життя синиць під час суворої зими?
  • У яких рядках сказано про стійкість синичок?
  • Що утримує пташок тут? Чому їх не лякає ні голод, ні холод?
  1. Розвиток зв’язного мовлення.
  • Розкажіть, як можна допомогти птахам у скрутну для них зимову пору?
  • Чим можна підгодовувати птахів?
  • Розкажіть, а як люди можуть допомогти диким тваринам пережити сувору зиму?
  1. Вправа «Диктор». Конкурс на кращого читця вірша.
  2. Вправа «Кубування»

1.Опишіть. (Синичка маленька. Має жовто-зелене  піря).

2. Порівняйте. На що схожа? (Менша за горобця).

3.Встановіть асоціації. (Пташка, сало, годівничка)

4. Проаналізуй. (Має крила,шию, голову, тулуб, лапи і хвіст. Тіло вкрите пір’ям.)

5. Знайдіть застосування. ( Живе в лісах і парках. Живиться комахами, а взимку – зерном).

6. Висловіть своє ставлення. ( Завжди памятати про них, розвішувати годівнички, підгодовувати взимку).

V. Підсумок уроку

- Який розділ ми почали опрацьовувати?

- Чого навчає нас вірш « Синички на снігу»?

- Яка головна думка твору «Сонячний день узимку»?

VІ. Домашнє завдання

Читати казку і переказувати. Вивчити вірш напамять.

 

 

 

 

                                                                                                                Додаток 1

Ма – ма – ма –

скоро вже … .

Те – те –те –

снігу … .

Ем – ем – ем –

саночки … .

Дем – дем – дем –

на гірку …. .

                                                                                                       Додаток 2

гісн

нійі

ісечнь

розом

юлийт

вітекнь

другень

 

                                                                                                                 Додаток3

ІНІЙ

ВЕРБА
ДЕРЕВА

ГІЛОЧКИ

ВБРАННІ

ЗАМЕТІЛЬ

СИНИЧКА

ПУШИНКИ

                                                                                                              Додаток 4

Багато ознак у красуні зими. Світить, але не гріє … .Падає білий, лапатий … . Водойми вкриті … . На деревах … . Небо часто закрите важкими, сірими … .

 

 

 

 

 

docx
Додано
29 листопада 2020
Переглядів
913
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку