Епідемія паніки – як захистити себе від ефекту «ноцебо»
Під час епідемії, карантину, припинення роботи багатьох організацій, підвищення цін на товари, невизначеності завтрашнього дня людина може запанікувати, може підвищитися тривожність, з’явитися депресивний фон настрою або страх. Але, ми можемо себе контролювати! Нам самим під силу допомоги собі.
Паніка негативно впливає на імунітет. Тут спрацьовує «ефект ноцебо» і людина починає відчувати ті симптоми, про які чула по телевізору або читала про них. Навіть зафіксовані летальні випадки від придуманих хвороб.
Ноцебо — цей ефект має місце тоді, коли негативне очікування якось явища змушує його мати більш негативний ефект, ніж він був би в іншому випадку. Тобто, коли ви очікуєте і боїтесь, наприклад хвороби, то неодмінно захворієте.
Ментальний стан, такий як переконання, очікування можуть сильно вплинути на результат: хвороби, відчуття болю, і навіть успіх операції. Позитивні очікування у відношенні лікування можуть призвести до більш позитивних результатів, і цей ефект відомий як плацебо ефект. Ефекти плацебо і ноцебо мають психофізіологічну природу.
Ми бачимо коронавірус всюди: в новинах, телевізійних сюжетах, в Інтернеті, на вулиці, у чергах, в оточуючих із захисними масками, в залишених без занять школах і садках. І мимовільно стаємо частиною цієї епідемії - «Глобальної епідемії паніки».
Як нами управляє паніка. Людьми, які знаходяться в такому стані, дуже легко управляти. Паніка знижує або повністю виключає критичне мислення людини. Наша «доросла» частина відмовляється працювати і оголюється дитяча часина психіки. А вона легко піддається потрібним переконанням і самим абсурдним твердженням. Саме тому ті, хто панікує, прислухаються до людей, що дають чіткі, зрозумілі, короткі, прості твердження. Так же як діти слухають дорослих.
Доведено, що паніка негативно впливає на імунітет, крім того, все тіло стискається й погіршує кровообіг. Більшість людей знає про ефект плацебо, але не знає про ефект ноцебо. Це такий засіб, який не має фармакологічної дії, але викликає негативну реакцію організму.
Приймаючи умовну «пустушку», людина переконує себе, що їй зараз стане погано. І їй реально стає погано. Ефект ноцебо запускає в голові панікуючої людини процеси, з-за яких вона дійсно починає відчувати ті симптоми, про які читає або чує по телевізору.
Рекомендації.
Думайте про те, що хочете отримати.
Переживіть гарні почуття від цього.
І отримаєте бажане.
Будьте здорові!