Стаття "Мрійник і фантазер Жуль Верн"

Про матеріал

У статті висвітлюються основні відомості про творчий шлях відомого письменника, зачинателя жанру наукової фантастики у літературі; звертається увага на новаторство Жуля Верна в поетизації романтики подорожей, велич науки й знань

Перегляд файлу

              О.В.Хворостова

Лозівська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1

Лозівської міської ради Харківської області

Мрійник і  фантазер  Жуль Верн.

Фантастика і дійсність. Творчість Жуля Верна.

Анотація. У статті висвітлюються основні відомості про  творчий шлях  відомого письменника, зачинателя жанру наукової фантастики у  літературі;  звертається увага на новаторство Жуля Верна в поетизації романтики подорожей, велич науки й знань.

   Епіграф

«Жуль Верн тому назавжди залишився з нами,

                                               що він вірив у щасливе  майбутнє людства.»

П'єр Гаммара,

французький критик.

190 років тому, 8 лютого 1828 в Нанті народився Жуль Габріель Верн, людина, якій судилося залишитися в історії батьком-засновником літературного жанру наукової фантастики.

Є книги, які прочитаєш і забудеш. Є ж такі, що залишаються назавжди добрими друзями і навіть через багато років згадка про них зігріває душу. Саме до таких належать твори відомого французького письменника Жуля Верна.  Він на все життя залишився великим мрійником, шляхетною і доброю людиною. Він і сам, як і його герої, вражає відвертим, щирим поглядом, таким молодим і завзятим.

Хто з нас не чув про такі захопливі романи, як «П'ятнадцятирічний капітан», «Діти капітана Гранта» чи «Двадцять тисяч льє під водою»? Якщо Ти любиш мандри і пригоди, технічні винаходи й географічні цікавинки, то просто не зможеш відірватися від книг Жуля Верна – чудового французького письменника, одного з засновників жанру наукової фантастики.

Пропоную вам ближче познайомитися із творчістю незвичайного письменника, мрійника і фантазера Жуля Верна.

 Романи Жуля Верна стали джерелом наснаги для вчених, винахідників, мандрівників, адже майже всі його передбачення в галузі науки і техніки збулися.

Великою удачею своєму житті вважав молодий  літератор зустріч із знаменитим письменником –  Олександром Дюма. Автор “Мушкетерів”, гарячий та щедрий Дюма, своїм проникливим поглядом побачив у хлопцеві неабиякий дар і вирішив відкрити для нього театральну сцену. У 1850 році Історичний театр поставив комедію Верна “Зламані соломинки”.   Проте,  першим  значним   твором  “справжнього” Верна, в якому блискуче поєднано художнє начало з пізнавальним, є оповідання “Перші кораблі мексиканського флоту” (1851 р.) Оповідання сподобалося читачам.

23-річний  Жуль Верн рішуче вирішив   присвятити  себе літературі. Хоча перші його твори – вірші, водевілі, оперні лібрето, оповідання не принесли йому ані успіху, ані статків, він продовжує писати.

Жуль Верн неймовірно працездатний письменник. Він працював по 14-15 годин на добу, починаючи о п’ятій ранку, а закінчував близько восьмої вечора. Майже всі вільні вечори Жуль проводив у Національній бібліотеці. То він читав книги з історії і географії Південної Америки, то статті про останні експерименти в галузі повітроплавання та підводної навігації, або читав записки учасників арктичних експедицій і перелистував зоряний атлас. Все йому було потрібно, все його цікавило! Майбутній фантаст поставив собі за мету описати всю земну кулю: природу різних кліматичних зон, рослинний і тваринний світ, побут і звичаї народів світу.

Скоро з'явилося ще одне оповідання Жуля Верна – “Подорож на повітряній кулі”. Тут автору вдалося поєднати хвилюючий драматизм сюжету з точним описом побудови аеростата та захоплюючими відомостями про повітроплавання. Як і раніше, головним своїм покликанням Ж.Верн вважав драматургію, але все більше його захоплювала робота над оповіданнями.

Він продовжував писати навіть тоді, коли осліп і не міг ходити після важкого поранення в ногу – все одно диктував задумане помічникам.

Він насправді багато подорожував. Хоч дехто і називає його “кабінетним письменником”, проте Жуль ще маленьким хлопчиком в 11 років влаштувався юнгою на шхуну, намагаючись потайки від батьків вирушити в мандри до Індії. Тоді затятого мрійника зупинили. Але згодом, вже в дорослому віці, чоловік об’їздить півсвіту. На своїй яхті “Сен-Мішель” він відвідав Скандинавію, США, Португалію, Італію, Північну Африку, Гібралтар, побував на Ніагарському водоспаді. У Римі його навіть благословив сам Папа Лев XIII.

Кажуть, що загалом письменник провів на морі не менше 10 років, де на борту своєї яхти написав чимало чудових пригодницьких романів.

Літом 1862 року Жуль Верн повідомив друзям, що він натрапив на щасливу думку: написати роман у зовсім новому стилі, здається, знайшов свою золоту жилу. Восени роман було закінчено. Друзі познайомили молодого Верна із видавцем П'єром Жулем Етцелем. Людина передових поглядів, Етцель і сам непогано писав і мріяв про гарні видання книг для дітей – пізнавальні, здатні виховати по-справжньому сміливих і чесних людей. Познайомившись із рукописом першого роману Жуля Верна “П'ять тижнів на повітряній кулі”, Етцель зразу ж запропонував письменнику угоду. Свою співпрацю вони закріпили своєрідною домовленістю на двадцять років вперед: автор брав на себе зобов'язання щорічно здавати видавцю по два нових романи. Отож, у 1862 році злетіла над таємничою Африкою повітряна куля на ймення “Вікторія”, що принесла фантазеру Жулю Верну щастя займатися улюбленою справою та чималий дохід і славу.

Так було започатковано гігантську серію книг під загальною назвою “Незвичайні подорожі”.                                                   

Слідом за романом “П'ять тижнів на повітряній кулі” були знамениті “Подорож до центру Землі”, “Від землі до місяця”, “Подорож капітана Геттераса”, “Діти капітана Гранта”, “Робур-завойовник”, “Двадцять тисяч л'є під водою”, “Навколо світу за 80 днів”, “Таємничий острів”, “Пливуче місто”, “П'ятнадцятирічний капітан”…

Коли Жуль видав свій перший роман, ще не були відкриті, винайдені і не використовувались людьми електричне освітлення, електричний мотор, фонограф, грамофон, телефон, дирижабль, трамвай, електропоїзд, кінематограф, рентгенівські промені, двигун внутрішнього згорання, автомобіль, радіозв'язок, телебачення, зрештою комп'ютери, мобільний зв'язок і багато-багато того, без чого ми сьогодні не мислимо свого життя.

Героям Жуля Верна належало винайти багато чудових машин, зробити багато наукових відкриттів, які згодом люди насправді втілили у життя.

Герої “Незвичайних подорожей” створюють швидкохідні машини, підводні та повітряні кораблі, досліджують вулкани та глибини морів, проникають у неприступні нетрі, відкривають нові землі, стираючи з географічних карт останні “білі плями”. Фантастика у письменника подружилась з наукою і стала  її нерозлучною супутницею. Отож, Жуля Верна вважають засновником науково-фантастичного роману.

Без сумніву, вершиною творчості письменника є трилогія, до якої входять романи “Діти капітана Гранта” (1868 р.), “Двадцять тисяч л'є під водою”(1870 р.) та “Таємничий острів”(1875 р.). У цих романах діють спільні персонажі: Айртон, капітан Немо, Роберт Грант та інші.

Розшукуючи капітана Гранта, який невідомо де потерпів корабельну аварію, герої роману “Діти капітана Гранта” подорожують по трьох океанах. Навколосвітня подорож тут вільна від усякої наукової фантастики. Роман сповнений цікавих захопливих пригод. І разом з тим – це надзвичайно цікава географія. Молоді люди вирушили на пошуки зниклого безвісти батька – шотландського патріота капітана Гранта, який не бажав примиритися з тим, що Англія поневолила Шотландію. На думку Гранта, інтереси його батьківщини не збігалися з інтересами англійців, і він вирішив заснувати вільну шотландську колонію на одному з островів Тихого океану. Дібравши команду, він відплив досліджувати великі острови. Товариш, однодумець Гранта, випадково знаходить документ, який пояснює його зникнення. Але документ був сильно пошкоджений, тому пошуки капітана йдуть хибним шляхом і герої роману потрапляють у незвичайні пригоди. Досить пожвавлює   дію   роману   француз    Жак   Паганель    секретар Паризького географічного товариства, людина енциклопедичних знань.

Подорожуючи разом із героями роману, читач почерпне чимало знань із географії океанів та материків, зокрема Австралії, а також дізнається багато цікавого про історію різних народів та народностей. Пізнавальний матеріал письменник вдало сплітає із намірами і справами головних героїв роману – морально чистих, цілеспрямованих, зібраних, сміливих людей, які вірять в успіх своєї справи.

Роман мав шалений успіх, а письменник вже творив план нового роману – про подорожі під хвилями океану.

“20 тисяч л'є під водою”– так називається друга частина трилогії. Вважається, що це один із найблискучіших науково-фантастичних творів Ж.Верна. У цьому романі найкраще проявилась здібність письменника втілювати в художніх образах і мові свою уяву про майбутні досягнення науки і техніки. Фактично в романі живуть два герої: “Наутілус” з його “чудесними силами”(так капітан Немо називає електрику) і капітан Немо – геніальний вчений, загадкова особистість. Володар морських глибин, невидимий і невпізнаний, він називає себе Немо, що означає “ніхто”. Він топить англійські військові кораблі, він допомагає повстанцям на острові Кріт. Ризикуючи життям, він рятує бідняка – шукача перлів. Новатор науки і борець за волю, він втілює найкращі риси ідеальних героїв Ж.Верна. Він не тільки мандрує, будує, займається винахідництвом, проникає в таємниці природи, але й захищає знедолених. Винахідник капітан Немо – великий вчений і борець, Його Наутілус – підводна лабораторія та засіб помсти гнобителям. До послуг капітана Немо – унікальні бібліотека та музей. У бібліотеці зібрані твори великих письменників та мислителів – все найкраще, що створене людським генієм в історії, літературі, науці.

У музеї поряд з партитурами великих композиторів і шедеврами світового   живопису знаходиться величезна колекція океанської флори і фауни, різні  морські  скарби. Каюта  капітана Немо прикрашена портретами тих, хто віддав своє життя за волю.

Лише через 5 років у наступній книзі трилогії “Таємничий острів” Жуль Верн відкрив до кінця таємницю долі свого героя. Головними дійовими особами роману “Таємничий острів” є п'ятеро американців, які здійснили втечу із полону на повітряній кулі і опинилися на безлюдному острові. Історія цих людей незвичайна, адже на відміну від інших “робінзонів”, які користувалися запасами і спорядженнями із затоплених кораблів, їм самим, за задумом автора, належало із нічого зробити все. Маючи певні знання, активні та трудолюбиві, вони власними силами створюють собі умови для існування.

Серед усіх особливо вирізняється талановитий інженер, учасник війни за звільнення негрів Сайрес Сміт. Його енциклопедичні знання, сміливі думки, невичерпна енергія сприяли вирішенню багатьох проблем колоністів.

Розпочавши з вогню, добутого з допомогою сонячних променів, колоністи переходять до більш складних завдань: будують піч для обпалювання гончарних виробів, а потім і плавки залізної руди. Забезпечивши себе металевими знаряддями праці, вони виготовляють меблі, будують житло і загони для худоби, невеликий корабель/

Використавши силу води, острівчани створюють підйомник, млин, будують мости, осушують болота. Вони вирощують хліб, овочі, приручають диких тварин. Створивши справжній хімічний завод, займаються науковими винаходами, користуються проводовим телеграфом, поступово перетворюючи свій острів у маленький цивілізований світ. Отож, автору знову вдається доказати якою безмежною силою володіє людина, озброєна знаннями. Врятовані Робертом Грантом, сином капітана Гранта, колоністи, повернувшись додому, і далі продовжують жити і трудитись так, як це робили на острові Лінкольна. Особливу роль у долі колоністів відіграв капітан Немо – їх таємничий покровитель.

Нарешті тут читач дізнається таємницю долі капітана Немо: він, принц Даккар, позбавлений можливості мати сім'ю і батьків, учасник повстання сипаїв в Індії, розгромленого англійцями. Будучи     геніальним    інженером-конструктором, принц Даккар таємно від усіх будує підводний човен, оснащений всім необхідним, щоб мстити флоту ненависних загарбників. Зустріч з капітаном Немо, розповідь про його долю, його поховання разом із “Наутілусом” в глибинах Тихого океану – надзвичайно цікаві сторінки “Таємничого острова”.

До числа найпопулярніших творів Жуля Верна належить і його роман “П'ятнадцятирічний капітан”(1878 р.). Цей роман – подарунок сину Мішелю в день його повноліття. Мішель, як і батько, захоплювався географією, багато мріяв і подорожував. Жуль Верн хотів, аби його син, який в юнацькі роки своєю поведінкою завдавав чимало клопотів своїм рідним, виріс мужньою і порядною людиною. Батькові так хотілося подарувати Мішелю справжнього друга, тобто створити такий образ, який був би його життєвим кредо, його супутником. Цим героєм і став Дік Сенд – головний герой “П'ятнадцятирічного капітана”.

"Пятнадцятирічний капітан", один з найкращих пригодницьких романів Жюля Верна, був опублікований в журналі Етцеля в 1878 році і в тому ж році зявився окремим виданням з ілюстраціями художника Майера.

 За декілька місяців до початку публікації "Пятнадцятирічного капітана" Жюль Верн послав Есцелю лист, із якого видно, які великі надії він покладав на свій новий витвір.

"Дорогий Сталь, - писав Жюль Верн, - з січня наступного року я маю представити шанувальникам "Журналу виховання та розваги" початок нової книги, яку я зараз закінчую і яка, як мені здається, їм сподобається. Це - історія пятнадцятирічного капітана. Я надіюсь, що моя нова книга отримає таке визнання, як "Пригоди капітана Гаттераса" чи "Двадцять тисяч льє під водою". На нещастя я хворів. Тому у мене готова тільки перша частина, яку я міг би вам вже зараз представити. Але ми з вами завжди вважали, що не варто починати публікацію нового твору до тих пір, поки він не буде повністю завершений.Я прошу у наших читачів дати мені відстрочку не більше чим на два місяці ".

 Жюль Верн ніскільки не переоцінив свою нову книгу. "Пятнадцятирічний капітан" був і залишається в числі його найпопулярніших романів. Як і в інших романах Жуля Верна, ми знаходимо велику кількість все можливих освітніх фактів, які ніскільки не знижують загальну цікавість твору. Але важлива задача автора була в тому, щоб дати читачам правдиве уявлення про трагічну участь корінного поселення "чорного материка". Найяскравіші сторінки присвячені в "Пятнадцятирічному капітані" проблемі работоргівлі. Обурення Жуля Берна безмежне. Іноді він досягає високого публіцистичного пафосу:

"Работоргівля! Всі знають, що означає це страшне слово, якому не повинно бути місця в людській мові".

 Лиховісні фігури работоргівців: португальців Негоро і Крімбри, американця Гарріса, араба Ібн-Хаміса, віроломного негра Алвіша - зовсім не є плодом авторської фантазії. Відомо, наприклад, що работоргівець Алвіш існував насправді. Відомості про цього нелюда який продав в рабство десятки тисяч своїх одноплемінників, Жюль Верн одержав як він сам вказує, із записок англійського мандрівника Камерона.

 Колишні португальські колонії: Ангола на південному заході Африки де відбуваються події роману, і Мозамбік на південному сході - з давнини були основними центрами работоргівлі і забезпечували неграми-невільниками переважно Північну і Південну Америку, і теж в країни Азії і Сходу. "П'ятнадцятирічний капітан" був написаний у період запеклого суперництва й боротьби європейських держав за панування в цій великій частині світу.

 У романі "П'ятнадцятирічний капітан" надзвичайні пригоди героїв, як завжди у Жуля Верна, викликані ланцюгом випадків і перешкод, що заважають їм здійснити первісний намір. Протягом усього лише піврічного терміну (дія відбувається з лютого по кінець липня 1873 року) герої переживають десятки дивних пригод у відкритому морі й у нетрях тропічної Африки, куди вони потрапляють всупереч своїй волі, через злий намір закоренілого злочинця, работоргівця Негоро.

Ця книга з перших сторінок притягує увагу читача цікавим, захоплюючим сюжетом, сміливістю й шляхетністю головних героїв - юного капітана Діка Сенда й негра Геркулеса. Не зупиняючись перед жодними труднощами й ризикуючи життям на кожному кроці, вони виявляють надзвичайну мужність і спритність саме в ті хвилини, коли, здавалося б, ніщо вже не може врятувати від неминучої смерті ні їх самих, ні їхніх беззахисних друзів: місіс Уелдон з її маленьким сином Джеком і смішного, неуважного вченого - кузена Бенедикта.

У центрі твору - образ Діка Сенда, хороброго, талановитого юнака, що взяв на себе командування шхуною-бригом, здійснив подорож в Анголу, аби урятувати людям життя. Це образ мужньої, розумної й шляхетної людини, готової ризикувати життям, щоб урятувати інших.

Пізніше письменник так сказав про свого Діка Сенда: "В "П'ятнадцятирічному капітані" я спробував показати, що можуть зробити розум і хоробрість підлітка в боротьбі з небезпеками й труднощами, які змусили його покласти на себе відповідальність, не властиву його віку".

Небезпеки й перешкоди загартовують волю Діка Сенда й форсують розвиток його характеру. Кращі якості головного героя: енергія й сила волі, сміливість і наполегливість, справедливість і шляхетність - зробили його одним з найулюбленіших і найпопулярніших героїв Жуля Верна.

Найважливіший скарб, що є в людини, не залежить від національності, часу, в якому вона живе, країни. Це людяність, чуйність, сміливість, мужність, справедливість, повага до людей, які тебе оточують, любов до батьківщини, бажання прийти на допомогу тим, кому вона потрібна. Саме ця гуманістична ідея втілена в образі Діка Сенда.

Створюючи образ Дік Сенда, письменник, звісно, думав про свого сина. Можливо тому образ Діка вийшов таким схожим на Мішеля, хоч і не є його портретом. Сміливий та завзятий юнак у свої п'ятнадцять діє та поводиться так, як цілком доросла людина. Коли під час полювання на кита загинув капітан, саме Дік бере на себе командування шхуною. Не розгубився він і тоді, коли потрапив у дику Анголу, де все ще існувало таке ганебне явище, як работоргівля. Він долає непростий шлях через африканські джунглі, болота, пустелю, терпить голод та спрагу. Його хочуть принести в жертву богам, але він сам один змагається із десятьма дикунами-людожерами й хижими звірами, щоб врятувати своїх супутників.

Розповідаючи про всі незвичайні пригоди, що відбулися із героями роману, Жуль Верн барвисто і жваво описує їх подорож нетрями Екваторіальної Африки. Перед нами, читачами, постає багатий рослинний і тваринний світ, життя та звичаї народів цього величезного континенту, їх нелегкий історичний шлях.

До “Надзвичайних подорожей відноситься і роман “Навколо світу за вісімдесят днів”. Прямуючи до мети, його герої переживають дивовижні пригоди, демонструючи при цьому справжню силу волі, витримку та благородство. Цей роман – справжній гімн технічним досягненням Нового часу, дякуючи яким скоротились відстані і здійснилися можливості людини.

Є думка, що всі книги Жуля Верна можна розділити на романи про науку та романи про незвичайні подорожі.

А Жуль Верн продовжував писати все нові і нові книги.  Хіба можна тут не згадати романи “Школа робінзонів”, “Паровий дім”, “Архіпелаг у вогні”, “Південна зірка”, “П'ятсот мільйонів бегуми”, “Знайда із загиблої “Цинтії” та багато інших. Його твори про науку та незвичайні пригоди і подорожі продовжували ворушити розум все нових і нових читачів, надихати вчених на нові відкриття. В одному із інтерв'ю він зізнався: “Коли я закінчую книгу, то почуваюся нещасним і не знаходжу собі місця аж доти, доки не розпочну наступну”.

Творчість фантаста не оминула і нашої Батьківщини. У романі «Упертюх Керабан» герої для того, щоб не платити мито на Босфорі, вирушають навколо Чорного моря до азійського берега Константинополя. Перш ніж туди дістатися, вони побачать Одесу, Миколаїв, Керч, Тамань, Крим… А ще у 1892 році Жуль Верн побував на Закарпатті у селищі Княгиному з метою відвідати славнозвісне місце падіння у 1866-у році княгинського метеориту. На основі побаченого він створив роман, який красномовно назвав «Замок у Карпатах».

Ім’я Жуля Верна, ще за життя письменника, означало велику популярність і надзвичайний прибуток, а його книги були настільними для авіаконструкторів та космонавтів. Вчені нерідко черпали у нього ідеї для створення нових апаратів. Людство на його честь навіть назвало один із кратерів Місяця, який межує з Морем Мрії, а також астероїд 5231 Верн. Книги фантаста перекладено на 148 мов. Сьогодні ж по цілому світі створено безліч організацій, що об’єднують людей, які популяризують творчість письменника (Міжнародний центр Жуля Верна, NAJVS, Товариство Жуля Верна тощо).

Жуля Верна часто називають Нострадамусом ХІХ століття. І недарма! Із 108 гіпотез та наукових ідей, висунутих у його романах, 64  були реалізовані вже у середині ХХ століття. Ось лише невеличкий перелік науково-технічних передбачень, зроблених письменником.

- Електричний стілець.

- Великі підводні човни здатні довго знаходитись в плаванні («20 000 льє під водою»).

- Літак («Володар світу»)

- Гелікоптер («Робур-Завойовник»).

- Космічні кораблі і пілотовані польоти в космос, в тому числі на Місяць («З землі на місяць»). Верн точно описав розміри ракети, точне місце старту (Флорида) і навіть екіпаж: 3 людини, як це і було зрештою в програмі NASA.

- Вежа в центрі Європи (до будівництва Ейфелевої вежі) – опис досить схожий.

- Міжпланетні мандрівки («Гектор Сервадак»), запуски космічних апаратів доказують можливість міжпланетних подорожей.

- Відеозв’язок і телебачення («Париж в ХХ столітті»).

- Будівництво Туркестано-Сибірської магістралі («Клодіус Бомбарнак. Записна книжка репортера про відкриття великої Трансазіатської магістралі (Із Росії в Пекін)»).

- Літак з перемінним вектором тяги («Незвичайні пригоди експедиції Барсака»).

- Принципова прохідність Північного морського шляху за одну навігацію («Найда з загиблої Цинтії»).

На перший погляд здається, що всі твори Жуля Верна  написані легко, без зусиль. Але це не так. Для літературної  роботи йому необхідні були знання з різних галузей науки, техніки, тому він не шкодував часу на навчання. Жуль Верн навчався упродовж усього життя. Тільки науку письменник любив так само, як і море.

Він цікавився географією, коли  дізнався про будь-яке нове відкриття. У його бібліотеці були праці з географії, геології, астрономії, фізики, записи мандрівників, спогади вчених, різноманітні енциклопедії, довідники.

Жуль Верн вірив у силу науки і технічного прогресу і сподівався, що вони допоможуть людям жити цікаво, комфортно і щасливо.

У своїх романах він писав про те, про що навіть тогочасні науковці боялися мріяти.   Його вигадки інколи здавались настільки нереальними для людей того часу, що приміром роман «Париж в XX столітті» видавець таки забракував. Але просто неймовірно: коли правнук Жуля Верна у 1989 знайшов досі неопублікований рукопис, виявилося, що вигадане тоді стало справжнім сьогодні: у нас вже були автомобілі, факс, ксерокс, телефон, комп’ютер… Втім, досі залишається таємницею, як таке можна було передбачити у 1863-у?

Іменем великого мандрівника і винахідника названо чимало сучасних туристичних агентств світу. А ще на  честь  Жуль Верна був названий один із кратерів на Місяці. Кратер    Жуль  Верна межує з морем Мрії.

Є така молитва: «Господи, дай мені сили знести те, що я не в змозі змінити. Господи, дай мені сили змінити те, що в моїх силах, а головне навчи перше відрізняти від другого».

 Герої роману – звичайні люди, яким притаманні розум, людяність, справедливість. Вони здатні долати труднощі, небезпеку заради порятунку інших, тобто це духовно багаті люди, і за такими людьми майбутнє.

У  березні 2008 року на орбіту було виведено перший безпілотний вантажний корабель, створений Європейським космічним агентством. Його назва «Жуль Верн».

Своїм довгим життям, книги Жюля Верна, зобов'язані перемозі створеного ним нового літературного жанру, нових героїв, що втілили в собі багато рис людини завтрашнього дня.  Йому мало було Франції і Європи, - йому потрібна була вся земна куля, щоб показати могутність і працю людини будь-якої національності, з будь-яким кольором шкіри. Індієць Немо і негр Наб поставлені навіть вище за європейців - один - як великий борець за свободу, інший - як учасник утопічної комуни. 

Діти розкриваючи книги Жюль Верна, входять як крізь широко розкриті двері, в прекрасний світ, повний фарб, руху, життя. У його чистій, прозорій далечіні вони бачать відразу всі країни світу і все людство, що бореться з силами зла і завжди їх перемагає, завойовує підземелля, безкрайні небеса, підводні території, неспинно прагнучі вперед, в прекрасний світ майбутнього!

 Отож, дорогі друзі, читайте книги Жуля Верна! Разом із героями його книг здійсніть незвичайні подорожі – повітряні, морські, геологічні, арктичні, космічні. Бодай у думках спробуйте досягти недосяжного. Читайте книги, які читало і перечитувало не одне покоління, які і сьогодні читає увесь світ. Разом з ними у ваш дім прийдуть не лише захоплюючі пригоди, таємниці минулого і мрії про майбутнє, але й цілий всесвіт знань про природу, історію, культуру, звичаї різних часів і народів, про рідну Землю та космічні простори. Можливо, саме вам вдасться втілити в життя ще чимало сміливих жульвернівських фантазій і мрій!

“Я не напишу жодної сторінки, жодної фрази, що їх не змогли б прочитати діти, для яких я творю і яких я дуже люблю”– писав видатний французький письменник Жуль Верн. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Література

 1.Журнал "Зарубіжна література в школі" №21., Видавництво: "Основа". 2006 р., 48 с.

2. Всесвітня регата: підсумковий урок за романом Ж.Верна “П'ятнадцятирічний капітан”// Зарубіжна література в школах України. – 2012. – № 10. – С. 32-35.

3. Коваленко Н.М. Урок з вивчення роману Жуля Верна “П'ятнадцятирічний капітан”/ Н.М.Коваленко // Зарубіжна література в школах України. – 2012. – № 11. – С. 47-50.

4. Скляренко О. Ж.Верн – автор роману “П'ятнадцятирічний капітан” / О.Скляренко // Зарубіжна література. – 2010. – № 46. – С. 19-21.

5. Інтернет ресурси  www.odb.km.ua

6. Інтернет ресурси www. budinok-i-sad/5853-cikavi-fakti-pro-zhjulja-verna.html

7. Інтернет ресурси https://library.diit.edu.ua/uk/article/446

 

docx
Додано
2 травня 2018
Переглядів
3663
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку