Стаття «Очі - «дзеркало душі»»

Про матеріал

Очі - один з найважливіших органів в нашому організмі. Крім того, що вони відповідають за нашу здатність бачити, це ще й показник нашого здоров'я. Недарма при будь-якому простудному захворюванні саме очі здатні розповісти про ваш недугу. А при навалилися проблеми, як би ви не старалися зберегти обличчя, втомлений, позбавлений іскри погляд покаже, що не все так вже й добре.

Перегляд файлу

                                                 Тетяна Анатоліївна Цюрмаста,

вчитель – дефектолог   (тифлопедагог)

 вищої  кваліфікаційної  категорії, старший вчитель 

                                                                                          Комунального  закладу

«Черкаська спеціальна  загальноосвітня  школа – інтернат

І –ІІІ ступенів  Черкаської  обласної  ради

 

                           Стаття   «Очі - «дзеркало душі»»

 

Очі - один з найважливіших органів в нашому організмі. Крім того, що вони відповідають за нашу здатність бачити, це ще й показник нашого здоров'я. Недарма при будь-якому простудному захворюванні саме очі здатні розповісти про ваш недугу. А при навалилися проблеми, як би ви не старалися зберегти обличчя, втомлений, позбавлений іскри погляд покаже, що не все так вже й добре.

Крім того, що очі - «дзеркало душі», вони служать ще і основним джерелом зв'язку із зовнішнім світом для нас самих. Тому до такого важливого органу нашого тіла слід ставитися з особливою уважністю, берегти його і піклуватися про нього. Останнім часом медики усього світу буквально б'ють на сполох, адже зір всього людства погіршився у багато разів буквально за кілька років! Зараз нікого не здивує дитина початкової школи, вже вимушений носити окуляри. А про людей більш зрілого віку і говорити не доводиться: майже 50% населення мають ті чи інші проблеми із зором.

Вправи для зняття втоми очей, розслаблення зорової системи:

1.    Запропонувати дитині подивитись праворуч, потім ліворуч, кожного разу повертаючи голову в тому ж напрямку, що й очі (але в жодному разі не навпаки).

2.    Нехай дитина спробує розгойдувати тіло, голову та очі подібно до маятника. Очі при цьому мають бути заплющені, а очні яблука рухатися разом з головою.

3.    Навчити дитину наслідувати ходу слона: зробити один крок правою ногою і хитнути тілом, повернути голову й очі вправо, а потім навпаки.

4.    Запропонувати дитині уявити квадрат і поводити очима в напрямках:

-          вгору-вниз;

-          зі сторони – в сторону;

-          по діагоналі – з лівого верхнього кутка у правий нижній і назад;

-          обвести очима сторони квадрата;

-          напівколо біля верхньої сторони.

5. «Ведмедик хитається» - вправу виконують по 1-3 хвилини. Дитина має стояти розслаблено і переступати з однієї ноги на іншу, відриваючи п’яти від підлоги, злегка хитаючись, як це роблять ведмеді в зоопарку. Дивитися потрібно в напрямку носа, не зупиняючись поглядом на жодному з предметів, які потрапляють у поле зору. Під кінець кожного хитання можна м’яко моргати.

 

Вправи на покращення циркуляції крові в органі зору:

1. «Повороти пальців». 

Дитина має поставити вказівний палець однієї руки перед носом. М’яко повертаючи голову з одного боку в інший, намагатися дивитися не на палець, а повз нього. Буде здаватися, що пальчик рухається. Це відчуття посилиться, якщо повороти робити із закритими очима, щоб кінчик носа щоразу торкався пальця. Якщо дитині не вдається досягти ілюзії руху пальця, тоді нехай вона піднесе до носа долоню з широко розтуленими пальцями. Повертаючи голову, нехай дивиться крізь них, уявляючи, що перед нею парканчик. Пальці мають наче пропливати перед нею. Потрібно чергувати 3 повороти із закритими очима, 3 – з відкритими. Таких поворотів слід виконати 10-15. Необхідно стежити за рівним диханням.

2. Потрібно розмістити вказівний палець однієї із рук дитини на відстані 15 см від її правого ока. Нехай вона трошки повертає голову зі сторони в сторону, дивлячись перед собою. Має здаватися, що палець рухається. Ця вправа дещо легша за попередню і дає змогу швидше досягти ілюзії рухів пальця.

3. «Пишемо носом».

 Запропонувати дітям із заплющеними очима виводити в повітрі носом, ніби олівцем, дуже великими буквами своє ім’я. Потім опустити голову, швидко покліпати очима.

4. «Заглянь за перешкоду». 

Запропонувати дитині покласти свою розчепірену долоню перед обличчям.  Повертаючи голову і заглядати повз долоню то вправо, то вліво, уявляючи, що не голова рухається, а пальці бігають зі сторони в сторону перед очима. По закінченні слід покліпати, зробити пальмінг.

  5. Масаж для очей.

Запропонувати дитині масажувати трьома пальцями лоб, потім брови, скроні двома пальцями, знову трьома пальцями вилиці під очима, потім вказівним пальцем ніс, перенісся, вухо і поза вухом, шию ззаду.  Потім масажувати шкіру голови пальцями рук. Закрити очі і двома пальцями натиснути на верхню повіку обох очей. Зробити «китайські оченята», посміхнутися, покліпати очима, зробити пальмінг.

6. «Їдемо в поїзді».

Повертати голову в швидкому темпі зі сторони в сторону, тобто створити собі «миготіння», як у вагоні поїзда. При цьому треба дивитись у вікно.

7. Запропонувати заплющити очі, потім широко відкрити їх. Повторити 10 разів. Зробити декілька глибоких вдихів та видихів і знову повторити вправу (5 циклів). 

 

Вправи на тренування акомодаційних м’язів:

1. Запропонувати дітям заплющити очі, прикрити їх долонями та уявити чорне поле. Потім намалювати носом маленьку букву «о». Всередині неї – ще меншу, а всередині цієї – ще меншу і т.д., поки не вийде крапка. А посеред крапки поставити маленький значок «+». У центрі цього значка –  знову крапку, тільки ще меншого розміру. Якщо її проколоти голкою, навколо голки можна намалювати коло. В кінці вправи – покліпати очима. 

2. Вправа «Мітка».

Дитина в призначених їй окулярах стає біля вікна на відстані 30 см. На склі на рівні очей дитини кріпиться «мітка» круглої форми (кольорова) діаметром 3-5 мм. Запропонувати дитині дивитьсь на цю мітку 2-3 секунди, Вдалині, на лінії погляду, що проходить через цю мітку, вона фіксує поглядом будь-який об’єкт. Почергово переводити погляд з мітки на склі на цей предмет. Вправа проводиться в перші два дні  - 5 хв., в інші дні – 7 хв. Виконується 2-3 рази в день.

3. Вправа «Сонечко». 

Запропонувати дітям відвести напівзігнуту праву руку в бік. Повільно пересувати вказівний палець справа наліво і стежити за ним очима. Повторити 5-6 разів.

 

 

Вправи на укріплення окорухових м’язів:

1. Повільно переводити погляд від підлоги до стелі, не підіймаючи голови і не рухаючи тілом. Потім опустити очі вниз. Повторити 2-3 рази.

2. Переводити очі зі сторони в сторону, дивлячись якомога далі вліво, вправо. Голова і тіло нерухомі. Повторити 2-3 рази.

3. Вправа «Веселка». 

За пропонувати дітям уявити веселку, обвести її спочатку справа наліво, потім навпаки. Уявити веселку перевернутою, знову обвести її очима. Поєднати дві веселки в коло, обвести його очима в одному напрямку, потім в другому. Рухи повинні бути м’які, повільні.

4. Вправа «Передай м’яча».

Вчити дітей передавати м’яча один одному в руки, стежачи за м’ячем очима.

5. Запропонувати дітям стежити очима за руками: (вправа виконується стоячи) відвести праву руку в сторону – подивитись на руку; потім – ліву руку. Така ж вправа виконується з іграшкою, м’ячем. Відставити ліву ногу в сторону – подивитись на носок, потім праву ногу.

6. Намагатися широко відкривати очі (1-2 сек.), потім заплющити (5-6 сек.). Повторити 4-6 разів.

  Вправи на виконання кліпання:

Кліпання – рефлекторні рухи повік людини. Кліпати потрібно якомога частіше. Слід проводити такі вправи:

-    закрити долонею праве око, а лівим безперервно кліпати. Потім навпаки;

-    нехай дитина подивиться в дзеркало на своє праве очко і кліпне лівим оком. Потім подивиться на ліве око, а кліпне правим;

-    перекидаючи з руки в руку м’ячик, потрібно кліпати при кожному торканні його руками;

-    під час повільної прогулянки дитина на кожний зроблений крок кліпає очима, щоб здавалось. ніби земля рухається їй назустріч;

-    кліпати по черзі з дитиною, невисоко підкидаючи догори м’ячик, стежачи за ним поглядом, переміщуючи голову за рухом очей;

-    рахувати разом з дитиною з нерегулярними інтервалами і кліпати на кожний рахунок;

-    кліпати на кожний вдих і видих.

Вправи для лікування міопії (короткозорості):

-                Голова нерухома. Рухаються лише очі. В простягнутій руці тримати олівець, рухати в праву, ліву сторону, вниз. Стежити очима.

-                Дитину поставити біля стіни великої кімнати, не повертаючи голову, вона має переводити погляд з правого верхнього кута кімнати в лівий нижній, з лівого верхнього – в правий нижній. Повторити 10 разів.

-                Упродовж 10 секунд дитина має дивитися на яскравий блискучий об’єкт (ялинкову прикрасу з фольги), потім кліпати очима. Далі заплющити очі, відпочити. Повторити 10 разів.

-                Широко розплющити очі, сильно примружити очі, заплющити очі. Повторити 10 разів.

-                Подивитись у вікно на дуже віддалений об’єкт та уважно розглядати його впродовж 10 секунд, потім перевести погляд на близький об’єкт. Повторити 10 разів.

 Вправи для лікування гіперметропії (далекозорість):

-          Підійти до вікна та деякий час чергувати розглядання предметів на далекій та близькій відстані. Виконувати рухи очима: вправо-вліво, вгору-вниз.

-    Уявити «вісімку» та обвести її поглядом спочатку вертикально, потім горизонтально. Повторити 3-4 рази.

-   Заплющуючи очі та декілька хвилин зосереджено «розглядати» чорноту, намагаючись проникнути в неї глибше.

 Вправи  для  лікування косоокості 

Косоокість  патологія окорухового апарату, що полягає в періодичному або постійному відхиленні зорової вісі одного або обох очей від загальної точки фіксації. Супроводжується порушенням бінокулярного зору і значним зниженням гостроти зору на оці, що косить):

 «Мандрівка до чарівного світу». Педагог пропонує дітям помандрувати разом з ним до чарівного лісу та  спробувати пройти доріжками так, щоб не сполохати лісових звірів,  до  галявині в кінці лісу.  Ходьба по відбитках слідів червоного кольору, покладених п’ятками разом, носками нарізно – для дітей зі збіжною косоокістю; зеленого кольору, покладених носками разом, п’ятками нарізно – для дітей з розбіжною косоокістю.

  Якщо ліве око косить усередину, то передовсім дитині треба прикрити долонею або пов’язкою праве око. Стати прямо, виставити вперед праву ногу. Нахилитись, потягнутися рукою до носка правої ноги, а потім, не випрямляючись, підняти цю руку вгору, немов вказуючи на літак у небі з лівого боку від дитини. Протягом однієї фізхвилинки треба виконати 6-12 поворотів.

  Якщо ліве око косить назовні, дитині необхідно виставити вперед ліву ногу і, нахилившись, потягнутися правою рукою до носка лівої ноги. Вказувати рукою в тому напрямі, у якому вона хочете переміщати око. Якщо в повороті має потребу праве око, то для рівноваги потрібно висунути вперед ліву ногу. Вибирати рухи з урахуванням бажаного напряму повороту. Нахил уперед виконує допоміжну функцію, оскільки сприяє активізації кровообігу в області очей.

 Способи виправлення косоокості

Повороти

Дитина має стати спиною до сонця, прикрити рукою око, що дивиться прямо, і починати повертати голову і лікоть у бік ока, що косить, так, щоб на нього впав відблиск сонця. Повороти потрібно проводити ритмічно. В ході тренування необхідно зробити не менше 10 поворотів.

         Якщо ліве око косить усередину, дитина має прикрити долонею або пов'язкою праве око. Ставши прямо, виставити вперед праву ногу.Нахилитися, потягнувшись рукою до носка правої ноги, а потім, не випрямляючись, підняти цю руку вгору, немовби вказуючи на літак у небі з лівого боку від неї. Протягом одного тренування потрібно виконати 6—12 поворотів.

        Якщо ліве око косить назовні,  дитина має виставити вперед ліву ногу нахилившись, потягнутися правою рукою до носка лівої ноги.Потрібно вказувати рукою в тому напрямі, у якому вона хоче переміщати око. Якщо в повороті має потребу праве око, для рівновагипотрібно висунути вперед ліву ногу. Нахил уперед виконує допоміжну функцію, покільки сприяє активізації кровообігу в області очей. Цього цілком достатньо для розслаблення м'язів.

Пальмінг – найкраща вправа для очей при короткозорості. Це спеціальна вправа для людей, страждаючих короткозорістю, астигматизмом і гіперметропією. Все що вам потрібно, мати орієнтир для перевірки поліпшення результатів після занять. Це може бути таблиця з літерами. Приступаємо до вправи.

Відео з вправами  для очей для дітей

Дітям з порушеною функцією зору необхідно регулярно робити спеціальну гімнастику, спрямовану на відновлення зору. В залежно від того, яким саме захворюванням страждає ваша дитина, рекомендується використовувати певний комплекс вправ для очей для дітей.
             Така гімнастика дуже корисна. Роблячи її щодня, можна назавжди позбутися від косоокості, короткозорості, далекозорості та інших порушень органів зору.

Віршовані вправи для очей


1. Очі щільно ми закрили – 
це один, два, три, чотири. 
Потім ширше розкриваєм, 
Вдалині щось роглядаєм. 
І поки ми розглядали 
До шести порахували. 
Щоб очі наші відпочили, 
Робим це разів чотири. 

2. Очі швидко обертаєм, 
Головою не хитаєм. 
Вліво раз, два, три, чотири. 
Вправо стільки ж повторили. 
По колу очі обертаєм 
І все навколо розглядаєм. 
Раз коло, два і три, чотири. 
Щільніше очі ми закрили. 
На п’ять і шість їх потримали 
І потім знову закружляли. 

3. Раз, два, три! 
Очі догори! 
На чотири та й на п’ять 
Будем міцно їх стулять. 
Знову очі догори 
Ми рахуєм раз, два, три!

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дитячі оченята вимагають особливої уваги та догляду, оскільки вони, перебуваючи в стадії формування, постійно відчувають колосальні навантаження. Порушена функція зору найчастіше є наслідком виникнення яких-небудь захворювань очей. Щоб уникнути цього потрібно дотримуватися режим зорового навантаження.

Слід знати, що малюкам віком до чотирьох років можна дивитися телевізор не більше 15 хвилин в день. Дітям старше чотирьох років — не більш півгодини. При цьому ні в якому разі не можна дозволяти малюку дивитися телевізор лежачи на дивані або ліжку.

Відео з вправами  для очей для дітей:

Дітям з порушеною функцією зору необхідно регулярно робити спеціальну гімнастику, спрямовану на відновлення зору. В залежно від того, яким саме захворюванням страждає ваша дитина, рекомендується використовувати певний комплекс вправ для очей для дітей.
             Така гімнастика дуже корисна. Роблячи її щодня, можна назавжди позбутися
від косоокості, короткозорості, далекозорості та інших порушень органів зору.

Вправи за методикою Е. С. Аветисова

Вправи для очей по Аветисову для дітей мають як профілактичну спрямованість, так і лікувальну. Виконуючи даний комплекс вправ, можна відновити втрачене зір або значно поліпшити його функцію. Даний комплекс включає в себе три групи вправ.

Перша група — поліпшення циркуляції крові

  У положенні сидячи слід досить сильно заплющити очі
на 4-6 секунд. Потім їх слід відкрити і посидіти з відкритими очима
кілька секунд. Вправу виконуйте 6-8 разів.

  Візьміть годинник і запропонуйте дитині швидко поморгати
протягом хвилини. Після невеликої перерви вправу слід повторити ще раз.

  Зімкніть повіки і масажуйте їх вказівними пальцями по
колі приблизно одну хвилину.

  Закрийте око і дуже обережно натискайте на повіку,
впливаючи на очне яблуко трьома подушечками пальців, складені разом.
Натискання виробляються близько 3 секунд. Те ж слід виконати і з другим
оком. Вправу виконуйте 3-5 разів для кожного ока.

  Покладіть вказівні пальці під брови і притисніть шкіру. В
такому положенні потрібно закрити очі і відчути, як працюють м’язи верхніх
повік і лоба. Виконайте вправу 6-8 разів.

Друга група — зміцнення м’язів

  Подивіться на підлогу, а потім не поспішаючи переведіть погляд,
намагаючись при цьому не рухати головою, на стелю. Потім знову переводите погляд
на підлогу і назад. Вправа повторюється 10 разів.

  Не рухаючи головою, слід перевести погляд на праву
стіну, а потім — на ліву. Вправу повторіть 9-10 разів.

  Не поспішаючи слід переводити погляд з правого боку
вгору, з верху — в ліву сторону, і потім — вниз. Повторіть вправу в
зворотному напрямку. Вправа виконується 8-10 разів.

  Обертайте очними яблуками по колу спочатку вправо, а
потім — назад. Вправа виконується 5-6 разів.

Щоб дитина виконував вправи з задоволенням, можна запропонувати йому цікаві вправи для очей для дітей у віршах:

http://poradumo.com.ua/wp-content/uploads/2016/01/bdfcb65eba3a1bc143c7443fea897a35.jpg

Третя група — поліпшення акомодації

  Дивіться вдалину приблизно 2-4 секунди, після цього
слід перевести погляд на свій вказівний палець, розташований в 30
сантиметрах від особи, і розглядати його 4-5 секунд. Вправа повторюється 12
раз.

  Станьте прямо, витягніть руку вперед і підніміть
вказівний палець на рівень середини особи. Не відводячи очей від кінчика пальця,
повільно наближайте його до лиця, поки вам не здасться, що він почав двоїтися.
Вправу повторіть 6-8 разів.

  Станьте прямо, витягніть ліву руку вперед і підніміть
вказівний палець до рівня особи. Дивіться обома очима на його кінчик 6-7
секунд, а потім закрийте правою долонею праве око. В такому положенні
наближайте до лиця і видаляйте палець, не зводячи з нього обох очей. Поміняйте руки
і повторіть вправу. Вправа виконується 6-8 разів.

  Прикріпіть до вікна на рівні очей дитини вирізаний з
кольорового паперу кружок діаметром близько 3-5 мм. Дитина повинен підійти до мітки на
відстань близько 35 см і дивитися по черзі по кілька секунд на мітку і на
який-небудь далекий об’єкт за вікном, наприклад, дерево або будинок. Час виконання
наведеного вправи в перші дні — 5 хвилин, а в наступні — 7. Вправа
слід робити не менше трьох разів на день.

Вправи для дітей при короткозорості

При короткозорості дитина бачить неякісне зображення
предметів, які знаходяться далеко від нього. Дане захворювання може бути як
вродженим, так і набутим. Вправи для очей при короткозорості у дітей спрямовані
на боротьбу, а також запобігання його розвитку.

Потрібно зафіксувати нижню повіку пальцями наступним
спосіб: покладіть вказівний палець на зовнішній куточок ока, середній — на
середню частину століття, а безіменний — на внутрішній куточок ока. Притримуючи
пальцями повіку і створюючи опір, дитина повинна намагатися повільно
закривати і відкривати очей. Виконайте вправу 8-10 разів.

Здійснюючи прогулянку на вулиці, слід запропонувати дитині
переводити погляд з далеко розташованих об’єктів на дорогу під ногами і
назад.

Під час руху в якомусь транспорті дитина повинна
дивитися за кілька секунд на віддалені об’єкти, а потім переводити погляд на
віконне скло.

Також для боротьби з короткозорістю необхідно виконувати
запропоновані вище комплекси вправ Аветисова як для поліпшення
кровообігу в тканинах ока, так і для зміцнення м’язів і поліпшення
акомодації.

Гімнастика для очей при далекозорості

Далекозорість — дуже поширена проблема.
Сьогодні, на жаль, вона стосується не лише дорослих, але і дітей. При цьому
захворювання діти скаржаться на швидку втомлюваність очей, тому їм дуже складно
довгий час займатися читанням.

Відео про комплекс вправ для очей

Слід знати, що у всіх малюків до 4-5 річного віку
спостерігається короткозорість, оскільки у них ще недостатньо розвинені очні
яблука. Проте з часом проблема нормалізується, якщо, звичайно очей
розвивався правильно. Рекомендується виконувати наведені нижче вправи для
очей при далекозорості у дітей:

«Пальмінг» — дитина повинна щільно закрити очі
долонями, не натискаючи при цьому на них сильно, і розслабитися. Це вправа
можна робити як в положенні сидячи, так і лежачи. Щоб допомогти малюкові
розслабитися, можна прочитати йому невелику казку. Через декілька хвилин
слід повільно відкрити долоні, щоб очі поступово звикли до
нормального освітлення.

Гра «Буратіно». Посадіть дитину на стілець і запропонуйте йому
виконати наступну вправу в ігровій формі: малюк повинен намагатися писати в
повітрі уявні слова за допомогою свого кінчика носа. При цьому очі під
час такого «листа» повинні безперервно стежити за лініями своїх слів або
малюнків. Вправа виконується близько 15 хвилин.

Піднести долоню з розчепіреними пальцями до лиця і
розглядати крізь них предмети, що знаходяться в приміщенні, злегка повертаючи
голову то вправо, то вліво. При цьому дитині повинно здаватися, що з кожним
поворотом голови пальці рук також переміщуються.

Також при далекозорості дітям рекомендується виконувати
вправи з Аветисову для поліпшення акомодації.

Вправи для дітей при косоокості

Слід знати, що косоокість у новонародженої дитини —
цілком нормальне явище, але якщо очі малюка продовжують косити після досягнення
їм 6-місячного віку, необхідно звернутися до лікаря і прийняти
відповідні заходи. У таких випадках дуже корисними будуть вправи для очей
при косоокості у дітей. Комплекси вправ, спрямовані на зміцнення м’язів,
які утримують очні яблука. Можна виконувати гімнастику по Аветисову і
доповнити її наведеними нижче вправами:

Дитина повинен закинути голову і уявити, що на
кінчику його носа сидить муха, звівши очі в одну точку і як би роздивляючись
уявну муху.

Гра в міліціонера. Дайте малюкові в руки імпровізований
жезл і запропонуйте йому водити ним у повітрі, описуючи різні фігури. Очі при
цьому повинні стежити за кінчиком жезла.

Запропонуйте дитині закрити щільно долоньками очі і
вимовляєте назви різних предметів. При цьому малюк повинен з закритими
очима описувати форму названого предмета. Наприклад, якщо ви сказали слово
«яблуко» дитина повинен описати очима коло.

Вправи при астигматизмі

Головна умова успішної боротьби з астигматизмом — своєчасно
розпочате лікування. Регулярно виконуючи вправи для очей при астигматизмі у
дітей, можна добитися відновлення хорошого зору і назавжди позбутися
очок. При даному захворюванні рекомендується виконувати вправи, розроблені
Аветисовым. Також можна скористатися такою картинкою:

http://poradumo.com.ua/wp-content/uploads/2016/01/de27c962e77f47dd55242b31917c8fb0.jpg

Після завершення гімнастики можна зробити вправи для
розслаблення очей:

http://poradumo.com.ua/wp-content/uploads/2016/01/20dadd43297d56e7a73168f7d0f31fbe.jpg

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Педагогіка, Методичні рекомендації
Інкл
Додано
2 липня 2018
Переглядів
4134
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку