Ставлю питання до назв предметів. Розпізнавання слів - назв предметів за питаннями хто? що?

Про матеріал
Цікаві ігрові моменти використанні з поєднанням на уроці ігрових моментів та лего.
Перегляд файлу

 Урок: українська мова                                           Клас 2- Г клас

Розділ. Досліджую іменники

Тема. Ставлю питання до назв предметів. Розпізнавання слів - назв предметів

                 за питаннями хто?що? 

 

Мета. Формувати  уявлення про слова, які означають назви предметів (іменники). Ознайомити з термінами «назви істот» і «назви неістот».  Вчити розрізняти неживі та живі предмети, ставити правильно питання хто? що?, а також відрізняти їх від інших слів. Розвивати вміння порівнювати, аналізувати, робити висновки;  увагу та критичне мислення. Збагачувати словниковий запас учнів. Формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, здоров'язбережувальну компетентності. Виховувати відповідальне ставлення до власного здоров'я.

Тип уроку: комбінований.

Форма проведення: урок-дослідження.

Методично-дидактичне забезпечення уроку: картки для групової роботи, картки для опорної схеми, ноутбук, презентація уроку, підручник К.І. Пономарьова. Українська мова. 2 клас – К.: "Оріон", 2019.

 

 

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

    1. Вправа «Долонька до долоньки».

- Діти, щоб наш урок був продуктивним, з'єднайте свої долоньки  з сусідом навпроти та подаруйте один одному щиру посмішку та побажання.

     (Діти стоять в групах навколо столів).

Девіз уроку:                                                                                                                                                            Щоб урок пройшов не марно,                                                                                                                   

Слід писати чітко й гарно,                                                                                       Правильно відповідати,                                                                                                                                   

Творчо всім нам  працювати . 

Тому я бажаю нам всім плідної роботи.    

ІІ. Підготовча робота

   1. Гра «Закінчіть рядки вірша»

Книжка, дошка, кабінет,

печиво, повидло, мед,

Чоботи, штани, кашкет,

мотоцикл, велосипед –

Знають діти наперед,

кожен з них – це є    …..   ( ПРЕДМЕТ)

Діти, а яке слово для Вас було незнайомим – кашкет . А як Ви його розумієте ?

Про нові слова  ми можемо дізнатися з словника. А які ви знаєте словники? А тлумачний словник нам дає ось таке пояснення.  Кашкет – це чоловічий   головний убір із козирком. Фото

   2. Робота над лексичним значенням слова.    

Предметом ми можемо назвати будь – яку річ, яка оточує нас.

Предметом також можна назвати урок – який вивчається в школі.

Наприклад : Урок математики – це предмет математика.

3. Каліграфічна хвилина .Відгадування ребуса

 Пп пр ре ед дм ме ет      Предмет

Перша літера Пе, звук який позначає П , далі редис він 1 , прибираємо останні 2 літери, ИС. Намет прибираємо 2 перші літери.

Намет – це тимчасове приміщення із тканини, шкіри , рідше з гілля, що напинається на каркас. Фото

- Зробіть звуковий аналіз цього слова.  Виклик 1 учня за дошку з коментуванням  .А всі інші викладають у себе на парті  з допомогою  розрізних  карткок.

- Поставте наголос у слові.

Слайд 2  Деформоване речення

вчать , Другокласники, новий,  інформатику, предмет

 Коментар 1 учня біля дошки і запис на дошці.

Диктант

Завдання: треба по пам’яті записати 6 слів, бажано в цьому ж порядку. Хто забуде назву предмета, може згадати по малюнку. Самоперевірка учнів.

Якщо у Вас 5- 6 слів то ставимо простим олівцем смайлик, який посміхається.

Якщо у Вас 4- 3 слова смайлик , з прямим ротиком.

Якщо у Вас 2 і менше слів , то Вам  потрібно більше працювати над собою.

4. Бесіда.

- Пригадайте, які запитання ви ставили, коли були маленькими і бачили незнайомі предмети? (Хто це? Що це?)

 

5. Перегляд  відео "Казка про те, як з'явився іменник" 2 хв

    Проблемне питання

- Чому до одних слів ставимо питання що?, а до інших хто?

Тому, що є живі предмети, які відповідають на питання хто? І неживі предмети, які відповідають н питання що? Робота з таблицею на дошці.

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні на уроці ми станемо дослідниками нашої мови і будемо досліджувати слова, що називають предмети, а також розрізняти їх за питаннями.

 

ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу

1. Робота за підручником (ст.54, впр.1)

    а) Бесіда за малюнком.

   - Що настає після вечора? (Ніч)

   - Що роблять люди уночі? (Відпочивають, сплять)

   - Ось і наші друзі Читалочка та Щебетунчик заснули. Їм снилися дивні сни.

   - Розгляньте малюнки. Назвіть предмети, що наснилися дітям. Коментує 8 учнів.

             Хто?                  Що?

         курка                  літак

         кішка                книжка

        лисиця              телефон

         лікар                 яблуко

А зараз ми також спробуємо відсіяти слова в дві групи, за такою ж ознакою.

      Хто ?                                  Що?

Лелека                                     калина

зозуля                                      малина

соловейко                                лимон

бджола                                     бузина

  • Діти скажіть мені будь ласка , слова другої колонки, про ,що вони нам хочуть розповісти? Проте, що рослини мають лікувальні властивості, як ліки.
  • А давайте спробуємо скласти і записати речення одним із слів про калину. Можливо хтось з Вас може назвати прислів'я про калину. 1 учень до дошки.
  • ( Калина – це символ України. Без верби і калини нема України)
  • Чому слово Україна пишемо з великої літери? Тому, що це назва країни.
  • А за якою особливістю можна об'єднати слова другої колонки? Назви птахів – символів українського народу.
  • в) Вправа "Дослідники". Складання схеми-опори.

   - На яке питання відповідають предмети, що наснилися Читалочці? (Хто?)

   - Що вони називають? (Людей і тварин) Назви професій.  Тобто живі предмети.

  - На яке питання відповідають предмети, що наснилися Щебетунчикові? (Що?). Тобто неживі предмети.

  -  Як можна назвати ці предмети? (Неживі)  

Слайд3

 

2.   Рефлексія . Метод мікрофон "Закінчи речення"

  • Назви людей і тварин відповідають на питання .... ( хто?)
  • Назви всіх інших предметів відповідають на питання ... ( що?)
  • Назви два предмета, які відповідають на питання хто?
  • Назви два предмета, які відповідають на питання що?

А зараз ми з Вами трішки повправляємося в своїх здобутих навичках і вміннях.

І поргаємо в гру . А для цього нам потрібне лего двох кольорів жовте і зелене. Взяли будь ласка до рук дві цеглинки.

В одну жовту, в іншу зелену. І увага на телевізор. Слайд 4, 5, 6, 7,8,9,10.

Фізкультхвилинка 1 хв 15 с. Олівці . Руханка

 

А зараз ми виконаємо невеличку групову роботу. Пам’ятаємо , що група це команда.

4. Групова робота .

Завдання: треба скласти пазл, розмалювати малюнок і склеяти його. Яке  питання  потрібно  поставити до цього малюнка?

Пенал, кобза, прапор, мальви, соняшник, лисичка, полуниця .

V.    Осмислення нових знань в процесі практичної діяльності.

   1. "Щоденні 5". Читання для друга (впр.6)

         Гра "Прочитай та запитай"

  - Прочитайте для друга колискову, що співала мама Читалочці. с.

Колискова – це різновид родинно – побутових пісень.

  - З якою інтонацією ви будете читати?  Пестливо, лагідно, виразно не поспішаючи.

 

  2. Вправа "Встанови відповідність" (впр.7) - робота в парах (на картках)

         дитятко                   • ліс

            звірі                      • гніздечко             

      кити й акули •            • ліжко

          птахи                     • море

А зараз давайте перевіримо з дошкою.

 3. Вправа "Цікавинка від Ґаджика" (вправа 9).

  - Прочитайте цікаву інформацію про сон, яку знайшов Ґаджик в інтернеті.

  - На що, на вашу думку, впливає сон?

  - Чому недосипати - шкідливо для здоров'я?  

Сон - це потреба кожної людини. Дорослі мають регулярно cпати щонайменше 7 годин на добу. Дітям для повноцінного відпочинку потрібно від 10 до 17 годин залежно від віку.

Якщо людина погано спить, вона стає дратівливою, неуважною, погіршується її настрій та працездатність. Розлади сну загрожують не лише фізичним та емоційним виснаженням, а й можуть призвести до набору ваги,  до виникнення хвороб .Бажаю Вам гарно повноцінного сну вдома.

VІ. Підсумок уроку

          Самооцінювання досягнень

     

  • А зараз у кожного з Вас на столі є  симафорчик, червоний означає ні не сподобалося.Зелений означає так сподобалося.
    Взяли до рук Лего цеглинки , покажіть будь ласка за допомогою лего. Як ви оцінити можете свою роботу на уроці за шкалою.
  • Що тобі сподобалося на уроці?
  • Що тобі найбільше запам'яталося?
  • Які слова відповідають на питання хто? Які відповідають на питання що ? Ви всі молодці. Дякую за урок!
docx
Додано
9 січня 2022
Переглядів
1624
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку