Тема уроку: «Таємниця води»
Клас: 7 клас
Мета уроку:
навчальна: інтегрувати кілька навчальних предметів навколо однієї теми «Вода»; навчити учнів застосовувати науково-технічні знання в реальному житті; вдосконалювати навички учнів, здійснювати пошуково-дослідницьку діяльність;
розвивальна: розвивати в учнів творчий потенціал, ініціативність, самостійність, комунікабельність, спонукати до творчого пізнання дійсності; удосконалювати вміння самостійно працювати з різними джерелами інформації, розвивати комунікативні компетенції.
виховна: виховувати пізнавальний інтерес до вивчення літератури, хімії,інформатики, сприяти вдосконаленню навичок спілкування, формування культури спілкування; уміння оцінювати свою діяльність, здатність до дослідження; формувати компетенції саморозвитку й самоосвіти.
Форма проведення заняття: проектна діяльність
Тип уроку: урок практичного застосування знань, навичок і вмінь
Освітні галузі, які інтегруються: мовно-літературна, математична, природнича, , інформатична
Обладнання: комп’ютер, гаджети учнів
Джерела інформації: сервіс www.goconqr.com., програми Movie Maker, Paint, безкоштовним мобільним додаток LiCo.STEM
Програмне забезпечення: програма-браузер, текстовий редактор, , Науковий журнал від Google
Хід уроку:
І. Вступ. Актуалізація знань (3 хв.)
Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності
Відгадавши загадки, ви зможете продовжити вислів, записаний на дошці
(На дошці написаний вислів : «Немає життя на Землі без»), після розгадування загадок учні дописують вислів на дошці.
1. Робота над загадками
• На дворі переполох
З неба сиплеться горох .
З’їла 6 горошин Ніна,
А тепер у неї ангіна. (Град)
• Без крил по небу літає,
Ніхто її не б’є, а вона плаче. (Хмара)
• Не дід, а сивий,
Не спить, а стелиться,
Вкриває землю й океан,
А звуть його… (туман).
• Надворі горою,
А в хаті водою. (Сніг)
• Зоряна зоряниця, молода дівиця,
Гуляти ходила, сльозу зронила.
Місяць бачив — не підняв,
Сонце встало — і підняло. (Роса)
• Хто найдовші нитки має,
Небо й землю вмить єднає? (Дощ)
• В нас зимою білим цвітом
Сад зацвів, неначе літом. (Іній)
• Росте вона додолу головою,
Росте вона холодною имою
А тільки сонечко засяє —
Вона заплаче й помирає. (Бурулька)
Усі ці загадки — про воду. Тож виходить, що без води неможливе життя.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
Темою нашого сьогоднішнього уроку є вода.
Вчитель. Вода – найпоширеніша в природі речовина, без якої неможливе життя на Землі.
Ось подивіться на карту світу. Скільки на ній синього і блакитного кольору! А якщо швидко покрутити глобус, то він увесь здається голубим. Нашу Землю так і називають – Блакитною. Вода вкриває 71% поверхні Землі.
Земля – єдина з планет Сонячної системи, де є вода.
Так, на нашій планеті так багато води, що коли б на неї поглянули прибульці з космосу, вони назвали б її не Землею, а Океаном. Переважна її частина (97 %) — це солона вода, яку пити не можна. 2 % прісної води перебуває в твердому стані (льодовики). І лише 1 % усіх водних ресурсів — це прісна вода рік, джерел і озер.
Таким чином, вода необхідна будь-якому живому організму, а її не так і багато.
ІІ. Проблемна ситуація, артефакт, виклик (3 хв.)
-Уявіть, що ви рослини, тварини, люди якихось професій. Чи потрібна вам вода? Для чого? Наприклад, я – кухар. Вода мені потрібна для приготування страв та миття посуду.
1. Я – квітка. Вода мені потрібна, бо я хочу пити.
2. Я – дерево. Вода мені потрібна, бо вона дає мені поживні речовини.
3. Я – ряска. Я живу у воді.
4. Я – пташка. Я хочу пити.
5. Я – рибка. У воді я дихаю.
6. Я – дельфін. Я живу у воді.
7. Я – мама. У воді я перу білизну.
8. Я – бабуся. У воді я розчиняю сіль, цукор, оцет, щоб консервувати овочі та фрукти.
9. Я – шофер. Водою я мию машину.
10. Я – аптекар. За допомогою води я роблю ліки.
11. Я – робітник. Працюю на заводі. Вода потрібна мені, щоб охолоджувати готову продукцію.
12. Я – продавець. Влітку я продаю багато напоїв, цим захищаю людей від перегрівання.
13. Я – пожежник. Вода потрібна, щоб гасити пожежі.
- То у чому ж таємниця води?
ІІІ. Робота з вирішення проблеми (організація роботи в групах)
Складова STEM |
Предмет |
Завдання для груп |
Обладнання, програмне забезпечення |
Результат (відповідає меті уроку) |
S |
Хімія |
вивчають властивості та будову молекули води, ознайомлюються із методом її очистки, проводять аналіз води |
комп’ютер, гаджети безкоштовний мобільний додаток LiCo.STEM, технологія AR |
Міні-продукт діяльності – створення малюнку з використанням графічного редактораPaint; карти пам’яті, створені в сервісіwww.goconqr.com.
|
T |
Інформатика |
Знайомляться з комп’ютерними програми Movie Maker, Paint та її складниками |
комп’ютер. гаджети |
Міні – продукт діяльності відеоролик та графічне зображення.
|
R |
Зарубіжна література, українська література, українська мова |
здійснювати візуалізацію відповідей на загадки про воду та її види; знайти інформацію про міфологічні істоти, пов'язані зі стихією води: Ахті, Дана, Дракі, Нерей, Чусрим, Юха |
комп’ютер, гаджети. Microsoft Publisher |
створили сінквейн (океан, море, ріка, дощ, райдуга, роса),буклет«Міфологічні істоти: Ахті, Дана, Дракі, Нерей, Чусрим, Юха» |
E |
Трудове навчання |
виготовлення за підготовленими шаблонами об’ємної фігури – молекули води( учні працюють з пластиліном) |
|
макет об’ємної молекули води |
A |
|
|
|
|
M |
|
|
|
|
ІV. Тестування кінцевого продукту
сенквейн про воду
вода
необхідна, корисна
хлюпочеться, тече, випаровується
Я люблю пити воду.
Смакота!
Рефлексія
Гра"Мікрофон"
-Тепер я знаю… Розумію…
– Ціную…
… Вода! В тебе нема ні смаку, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуєшся, не відаючи, що ти таке. Не скажеш, що ти необхідна для життя: ти – саме життя. Ти – найбільше багатство на Землі, але й найвибагливіше… Антуан де Сент – Екзюпері
Бережіть воду!